Највећи антропоморфизам - деловање Бога

... Цењени модератор би пре изигравања моралног мача овде могао да погледа, ако већ није, њене постове где је моју пријатељиву прозивала да је Хрватица. То би можда могло бити занимљиво за оно што модерација... иначе ради:roll: Шта га знам, постоје нека правила о националној мржњи...

претпостављам да се ово односи на мене. нисам модератор на Религији, него на Историји. кад отвориш прву страницу потфорума видећеш у дну имена модератора који га уређују. њима се обрати за сваку примедбу. ја сам овде само посетилац.
 
Da ali ti si njoj rekao da je "manje vredna individua" sto je cist fasizam i diskriminacija.

Nema manje i vise vrednih, ima glupih i pametnih, celavih i kosmatih, trapavih i spretnih, ali manje i vise vrednih je cisto fasisticka kategorija.

edit: Sto je najgore, tako "lici" na Nicea, a zna se ko je njegvu filozofiju iskoristio - Hitler sam.

А кад неко "између редова" саговорници сугерише да је мање вредна истичући своје претпоставке о националној припадности то је... шта?! :whistling:
 
Nije zlo uslo u svet zato sto je on uzeo jabuku,vec zato sto je odbio zajednicu vecnosti sa Bogom i promasio cilj zbog koga je stvoren.

Овако или онако, Бог је знао да ће то урадити, могао је другачије да га "направи", или ако хоћеш правио га је знајући да ће то да уради, па испада да је цела драматика ето тако... да не буде досадно.
А могло нам је свима бити тако лепо :p

Bog je dao slobodnu volju coveku kao najveci dar

Онда је добро што је Адам искористио тај дар, или није?

Naravno da je Bog znao sta ce se desiti zato je i pripravio odmah plan spasenja.

Видиш... испаде паметнији од твораца евра. Они нису правили план Б.
Само што су творци евра могли тако да га направе да не буде њесра, исто важи за Бога који је могао да створи Адама који ће одбити јабуку, побуну или у шта већ верујеш.
Јер човек ради само оно што је својим карактером предодређен.
"Судбина човека је његов карактер".

п.с. Да се не заборави - ја не причам против Бога, Бог је нешто друго - безлична свест, како сам већ рекао. Јасно је да је ова прича прављена за чобане којима је била потребна очинска фигура, такође врашки је одоварла политичким амбицијама Аврама, Мозеса, "патријарха" и осталих другара, а касније властодржаца који су пригрлили хришћанство...
И та прича је изазвала бројна крвопролића, јер су људи у ДРУГАЧИЈЕМ кренули да траже ђавола :evil:
 
претпостављам да се ово односи на мене. нисам модератор на Религији, него на Историји. кад отвориш прву страницу потфорума видећеш у дну имена модератора који га уређују. њима се обрати за сваку примедбу. ја сам овде само посетилац.

И твој став као посетиоца је?
Да ли је хришћански некога прозивати због националне припадности (иначе мислим да те оптужбе нису ни тачне, но то мени није важно, а теби?)
 
Осећам потребу да нешто додам о јединки која се овде потписује као "villaret"
Кад кажем мање вредна, референцирам се на део њеног рада који ми је познат. На овом форуму. Као особу је не знам, нити ме занима. Ајмо сад мало о том раду.
Цењени модератор би пре изигравања моралног мача овде могао да погледа, ако већ није, њене постове где је моју пријатељиву прозивала да је Хрватица. То би можда могло бити занимљиво за оно што модерација... иначе ради:roll: Шта га знам, постоје нека правила о националној мржњи...
Мање је битно што наведена, осим ако себи не приписује наднаравне моћи не може знати ко је овде које нације.

Више битно је што се "villaret" овде представља као хришћанка. А њен Богомладенац је лепо рекао да је "свеједно Грк или Јеврејин". Дакле, она би требало да хришћански воли Хрвате :mrgreen:
Ако заступа националну искључивост, то СПЦ види као јерес етнофилетизма. У сваком случају, ако мисли да су пред Богом сви једнаки, а то Библија проповеда, нека се тога и држи.
Неко ко сам не ради оно што проповеда и ко не поштује морал са којим се идентификује, за мене је вредан презира ;)

trpeo si me sve do sada i najedared usred razgovora polude iz cista mira..ti jesi poludeo u momentu ali ne zbog ovoga o cemu pises.. ti si sam sebe uvatio da nisi u istini i pobesneo....vrati se ponovo na tvoj post pa na moj odgovor i seti se sta ti bi....za tvoje dobro ti govorim...brinem za tebe...
 
И твој став као посетиоца је?
Да ли је хришћански некога прозивати због националне припадности (иначе мислим да те оптужбе нису ни тачне, но то мени није важно, а теби?)

alo covece otkaci se villaret ..tema je delovanje boga a postavljac teme niko drugi nego ti....wake up, please!
 
А да кажем нешто о Богу како ја видим...
Бог укључује појмове као што су синхроницитет, колективно несвесно, квантна механика, струне, мембране, фрактали, Манделбротов скуп...
Она или Он је Мајка Природа и Небески Отац. Укључује људске појмове као што су Јахва или Исус, такође и Один, Перун, Шива, Иштар, Изида, Баал, Дагон,Адонис, Персефона, Сварог, Радгост, Весна... али се не ограничава на њих.
Но, некима је то тешко схватити. Навикли да виде ствари ограниченим, то ти је :whistling:
 
Да ли се мит може филсофски одбранити ?

Право питање...
Требало би дужно време посветити делима Јулијана 'Отпадника. За њега бесмртни богови постоје на три нивоа.
На пример Сунце
1) Природна појава која се не може негирати. Мада је дискутабилно како се са истом може комуницирати... Поштовање је ипак потребно ради етике
2) Ниво личности. Ако Сунце представља Аполо или Митра, претпоставимо да су такви хероји постојали. Ако нису имали божанске моћи, можда су имали полубожанске и остадоше упамћени... савремена историографија није толико негативна према митовима, рецимо постојање Троје је мање-више доказано
3) Интелигибилно Сунце. То је већ скори искључиво терен филозофије.

Ниво један је натурализам, два мит, трећи метафизика или езотерија. Религија се не своди на мит. Ако се своди, онда је наивна.
 
Право питање...
Требало би дужно време посветити делима Јулијана 'Отпадника. За њега бесмртни богови постоје на три нивоа.
На пример Сунце
1) Природна појава која се не може негирати. Мада је дискутабилно како се са истом може комуницирати... Поштовање је ипак потребно ради етике
2) Ниво личности. Ако Сунце представља Аполо или Митра, претпоставимо да су такви хероји постојали. Ако нису имали божанске моћи, можда су имали полубожанске и остадоше упамћени... савремена историографија није толико негативна према митовима, рецимо постојање Троје је мање-више доказано
3) Интелигибилно Сунце. То је већ скори искључиво терен филозофије.

Ниво један је натурализам, два мит, трећи метафизика или езотерија. Религија се не своди на мит. Ако се своди, онда је наивна.

Хесиод је много бољи.
 
Ево још нечега о безличном Апсолуту.

The All (also called The One, The Absolute, The Great One, The Creator, The Supreme Mind, The Supreme Good, The Father, and The Universal Mother) is the Hermetic or panentheistic view of God, which is that everything that is, or at least that can be experienced, collectively makes up The All. One Hermetic maxim states, "While All is in The All, it is equally true that The All is in All."[1] The All can also be seen to be androgynous, possessing both masculine and feminine qualities in equal part.[2]

http://en.wikipedia.org/wiki/The_All
 

Back
Top