Može li Bog oduzeti ljudima slobodnu volju

Da. Krenuo sam od izucavanja entropije i njenog uticaja na jacinu kriptografiju, i stigao prilicno daleko. Dotle da je svaka nasa odluka objasnjena matematickim modelima, a ne nikakvom bozjom voljom ili bozjim uticajem.

U sustini, cela kockarska i kladionicarska industrija se bazira na teoriji entropije :D
Čudno mi je za nekoga ko ima doktorat iz te oblasti da to naziva teorijom
a ne principom, ali dobro..

Slobodna volja nije isto što i Božija volja. Niko i ne tvrdi da se sve dešava
po Božijoj volji, već se dešava i po Božijem dopuštenju, odnosno po tvojoj
slobodnoj volji ili samovolji. Među vernicima ima fatalista, ali u većini to
nisu.

Ne postoji način da se dokaže da je od bezbroj mogućnosti u datom
trenutku moglo da se desi drugačije od onoga kako se desilo. Tako da su
fatalisti jednako u pravu kao i oni koji veruju u mogućnost izbora. Ja nisam
fatalista, ali to je samo moj izbor i nikome ne mogu dokazati da je ispravan.
 
Da li Bog može oduzeti ljudima slobodnu volju, ili im je on istu dao kao nepovredivu i apsolutnu?
Patrijarh Pavle poredi čovjeka sa kamenom kojeg Bog ne može podići, zato što je Bog sebe ograničio dajući čovjeku nepovredivu slobodnu volju.
Ovo pitanje je hipotetičko. Jasno je zašto je Gospod ljudima dao slobodnu volju i zašto je ne želi dirati. Pitanje je samo da li bi je potencijalno mogao oduzeti.

moje mišljenje je da se slobodna volja ne dobija na dar nego može da se stekne tokom života
stvar mentalnog sklopa ličnosti što naravno ne smatram da ima ikakve veze sa evolucijom već sa ličnim doživljajima i razmišljanjima
 
Zasto bi bog to uradio kad ima ljude koji ce to da odrade..
Ne postoji mnogo ljudi koji ne zele oduzeti drugim ljudima slobodnu volju...

Vas uopste ne vidim kao primere ljudi koji ne zele drugima oduzimati slobodnu volju...

Tu je i onaj test za tri vernice......Sve smo gresnice jel da....
A tu je i pokajanje...
A tu je i nepokajanje...
Prva vernica se poseksala sa muskarcem sa kojim ne bi trebala....
Greh, ali malo molitve i popice svetu vodicu i bice joj oprosteno...
Druga vernica je ubila drugu nevernicu....
Greh , ali malo molitve i popice svetu vodicu i bice joj oprosteno...

Treca vernica se samo ispisala tamo gde drze svetu vodicu.....
 
moje mišljenje je da se slobodna volja ne dobija na dar nego može da se stekne tokom života
stvar mentalnog sklopa ličnosti što naravno ne smatram da ima ikakve veze sa evolucijom već sa ličnim doživljajima i razmišljanjima
Slobodnu volju je prvo sto dobijas, kao dete......Tek kasnije imas slobodu svesti.
Deca su tu primer....imaju slobodu volje, nemaju slobodu svesti...
Nesvest je ono gde uzivaju u slobodi, a sve ono sto im je svest tu osecaju neslobodu...
 
Da li Bog može oduzeti ljudima slobodnu volju, ili im je on istu dao kao nepovredivu i apsolutnu?
Patrijarh Pavle poredi čovjeka sa kamenom kojeg Bog ne može podići, zato što je Bog sebe ograničio dajući čovjeku nepovredivu slobodnu volju.
Ovo pitanje je hipotetičko. Jasno je zašto je Gospod ljudima dao slobodnu volju i zašto je ne želi dirati. Pitanje je samo da li bi je potencijalno mogao oduzeti.
Da voli coveka kog je stvorio [kao sto kazu vernici] ne bi im dao slobodnu volju da kradu, ubijaju, ginu s sl.
Jedan mlad zivot izgubljen a gde ? Zakucao se bas u krstacu, tuzno.....
https://www.blic.rs/vesti/hronika/d...-zakucao-u-betonski-krst-sumnja-se-na/8gygcl2
Sta kazete postovani vernici ?
 
Ja mozda cesto gresim kad kazem Bozija volja a mislim na bogougodnost....doduse cesce koristim bogougodnost, ali to ljudi manje razumeju....od Bozije volje...

To moze da bude pitanje za vas....ali izbegavam takva pitanja....ne mogu da kontrolisem percepciju onog ko daje odgovor, ne znaci mi odgovor, religija je to , tri sloja, prica sta zeli da se cuje, prica sta veruje, prica sta misli prica kako se ponasa, ali to treba tek da osmotri kako se ustvari ponasa...
 
Da li Bog može oduzeti ljudima slobodnu volju, ili im je on istu dao kao nepovredivu i apsolutnu?
Patrijarh Pavle poredi čovjeka sa kamenom kojeg Bog ne može podići, zato što je Bog sebe ograničio dajući čovjeku nepovredivu slobodnu volju.
Ovo pitanje je hipotetičko. Jasno je zašto je Gospod ljudima dao slobodnu volju i zašto je ne želi dirati. Pitanje je samo da li bi je potencijalno mogao oduzeti.
Moze ali juce :mrgreen:
Evo bas hullim na njega i da vidim sta mi moze ali nista.
Samo sam se malo pocesao dole :lol:
 

Back
Top