Da li covek moze postati Bog?

Није СПЦ, то је учење Цркве Христове од самих почетака. Дакле, обожење.

У Исламу имаш исто да је човеку дата велика вредност, на пример Алах је наредио свим мелецима да се поклоне Адему (Адаму), једино Иблис (сотона) није хтео и то је заправо разлог његовог пада.
Ama jasno se kaze - bog je jedan
nema 2 , nema bice 2 , NEMA POSTACE OD COVEKA JOS BOGOVA
 
Ama jasno se kaze - bog je jedan
nema 2 , nema bice 2 , NEMA POSTACE OD COVEKA JOS BOGOVA
Postati bog po blagodati ne znači postati Bog na način koji je Gospod Bog. Sv. Grigorije Palama i pravi tu razliku između božanske suštine i energija. Božanska suština je nedokučiva za ljude ali se mi možemo obožiti kroz Božije energije. To nije grčko-rimska deifikacija gdje neki čovjek postane bog i on je jednak drugim bogovima na Olimpu. Ovo je drugačiji koncept sjedinjenja i zajednice sa Bogom. Upravo ljudi koji su oboženi su najsvjesniji ljudske sitnosti u odnosu na Božije veličanstvo.
 
Jel ti negde u okeanu vidiš kap vode kao izdvojenu?
ima izdvojenih kapi vode svuda oko nas...one preko reka stignu do okeana pa onda ispare i odu u oblak pa padnu sa kišom odakle opet sa rekama stignu do okeana.....

mi smo sad kapi vode odvojene od okeana...jednog dana pridružićemo se okeanu...Isus je za života postao deo okeana.... to kaže kad kaže Otac i ja smo jedno..da se sjedinio sa okeanom svesnosti i života il ljubavi...nama za to treba mnogo inkarnacija...
 
Postati bog po blagodati ne znači postati Bog na način koji je Gospod Bog. Sv. Grigorije Palama i pravi tu razliku između božanske suštine i energija. Božanska suština je nedokučiva za ljude ali se mi možemo obožiti kroz Božije energije. To nije grčko-rimska deifikacija gdje neki čovjek postane bog i on je jednak drugim bogovima na Olimpu. Ovo je drugačiji koncept sjedinjenja i zajednice sa Bogom. Upravo ljudi koji su oboženi su najsvjesniji ljudske sitnosti u odnosu na Božije veličanstvo.
Znaci - covek ne moze postati bog
Ja to vec napisah a ti me ubedjivase da moze
 
ima izdvojenih kapi vode svuda oko nas...one preko reka stignu do okeana pa onda ispare i odu u oblak pa padnu sa kišom odakle opet sa rekama stignu do okeana.....

mi smo sad kapi vode odvojene od okeana...jednog dana pridružićemo se okeanu...Isus je za života postao deo okeana.... to kaže kad kaže Otac i ja smo jedno..da se sjedinio sa okeanom svesnosti i života il ljubavi...nama za to treba mnogo inkarnacija...
Mi sada samo imamo iluziju odvojenosti. Ako veruješ da ti za to treba
mnogo inkarnacija, tako će i biti.

Zamisli kako bi okean izgledao kada bi se sve kapi odvojile. Jel bi se to
i dalje okeanom moglo nazvati?
 
Mi sada samo imamo iluziju odvojenosti. Ako veruješ da ti za to treba
mnogo inkarnacija, tako će i biti.

Zamisli kako bi okean izgledao kada bi se sve kapi odvojile. Jel bi se to
i dalje okeanom moglo nazvati?
svaka duša jeste jedno sa Bogom po svojoj prirodi, dok je ego to što stvara iluziju odvojenosti.....
nego za potpuno spajanje duše sa Bogom mora duša da se pročisti da ne bi prljala Boga....
 
Ama jasno se kaze - bog je jedan
nema 2 , nema bice 2 , NEMA POSTACE OD COVEKA JOS BOGOVA
Па нема ни у Хришћанству ,, богова" и код нас је само Један Бог, Три Ипостаси, Једна Суштина, Једна Божанска енергија. Нема три ,,Бога" или шта већ.

Људи неће постати богови по суштини, јер је то немогуће, али биће обожени, тј прожети божанском љубављу и енергијом и биће по благодати богови.
Нзм шта је ту компликовано?
 
Па нема ни у Хришћанству ,, богова" и код нас је само Један Бог, Три Ипостаси, Једна Суштина, Једна Божанска енергија. Нема три ,,Бога" или шта већ.

Људи неће постати богови по суштини, јер је то немогуће, али биће обожени, тј прожети божанском љубављу и енергијом и биће по благодати богови.
Нзм шта је ту компликовано?
Procitaj pitanje - ne moze , cao
Da je pitanje- moze li se covek oboziti, kako da se covek obozi, ili slicno - onda bi se pisalo o tome.
 
pripada ličnosti...a ličnost je deo duše u kome je otisak ega.... ličnost je nosioc identiteta...bez ličnosti duša nisi ti...
Deo u kome je otisak ega. Ne mogu da stvorim sliku.

Ja bih to jednostavnije rekla da nabrojano pripada lažnoj ličnosti ili
egu. Duša sa tim veze nema. Bog se uprljati ne može i sa njim se
sjediniti ne može ništa što nije od njega. Tako da umesto o pročišćenju
treba razmišljati o nevezivanju. Inače tu ideju o pročišćenju preuzme
ego i to postane autodestrukcija i samomučenje.
 

Back
Top