Moral

..ja mislim da moral moramo gledati, u današnja vremena kao sastavni dio kulture...danas je tu njegova funkcionalnost...ne onaj crkveni lažni moral od prije 200 godina....nego prirodni moral + njegova neophodnost da bi društvo bolje funkcionisalo...recimo...sklopiti s nekim posao čisto rukovanjem..a tako se radi u razvijenijim zemljama od naše...kod nas rekao ne rekao..ne ide to tako....kad nešto kažeš toga se trebaš pridržavati...tako se mnogo brže recimo posluje i brže postižu rezultati...to je disciplina sebe...to je moral i kultura....
....dokle god ne počnemo tako razmišljti i stavljati svoju riječ na prvo mijesto ..bićemo divljaci i Balkan....
...mislim da naše stanovništvo nije uopšte svjesno šta danas znači moral i koja mu je funkcija....da baš funkcija....moralan čovjek i društvo je funkcionalnije i naprednije ...jeste li razmišljali o tome...?
 
Da, ljudi bez predoumišljaja daju obećanja, ni na momenat ne razmišljaju da li ih mogu, i da li će ih i ispuniti, odmah kažu - nema problema - i zaborave na obećanja. Naknadno se konstatuje da - nema problema - znači - ništa od toga. Možda treba krenuti od djece, nikad im ne obećavati nešto što ne namjeravaš i realizovati.
U švedskim zakonima ima rupa u zakonu, a Šveđani ih ne koriste, jer misle da to nije pristojno. Na ovim prostorima ili građanin vara državu ili država vara njega . E sad , nije do države, kažu da svaki narod ima vlast kakvu zaslužuje. A vjerovatno i nema toga pravila i zakona koji bi se mogao definisati tako da ga ljudi ne nastoje izigrati .
Varajući druge - u konačnici varamo sami sebe.
 
Moral s pozicije vjernika i moral s pozicije filozofa.

Ocigledno je da vjernici ne vjeruju u filozofe i da ocrnjuju filozofiju s onim "daj nemoj da mi filozofiras". Sto se mene tice mogu svi do jednog da se tornjaju odavde. Na kraju krajeva, nisam ja otvorio ovu temu da se u njoj skupljaju moji oponenti.

Ovcice su toliko zloceste da bi najradije spalile sve filozofe i sve forume filozofije kad bi mogle. Nije im dovoljno to sto svi ostali forumi igraju kako njihov "moral" svira.
Toliko su zeljne dominacije i netolerantne.
 
Nije fino optuzivati cio svijet da su svi lazljive svinje. Na nekim forumima za ovo bi ... , ili bar u neka prosla vremena.

Kao sto sam vec pitao u uvodu teme, da li ima neko ko nije lazljiva svinja, kao sto faraon tvrdi?

...odakle ti to , Plutarh !?
Svjedoci smo da najteze brutalnosti urade osobe za koje smo imali misljenje kao o polusvecima...zar to nije bila priprema moralne prasine u oci a ...to o svinjama i ljudima nema smisla naglasavati jer svinji postovanje od strane veterinara a od mislioca kao sto je Plutarh...ne optuzujem , ja sumnjam da moral i ljubav su oblasti kojima nemamo kuglu zastite jer postoje i drugi kojima moramo vjerovati u odsustvu a ljudski rod cim dobije na vremenu on to vrijeme i upotrebno zloupotrebi jer je to u covjeku i ako se bori protivu toga i uvijek treba oprostiti i ako se ne moze jer crv oprosta je jedini crv koji svoju vrstu potvrdjuje ...
- tako misli, Faraonn...
 
Svaki filozof-ateista mora zaštiti vjernika , i njegovo pravo da vjeruje u sve što je dobro a vjera ga proklamuje. Na taj način filozof-ateista potvrđuje da moral i ostale vrijednosti iz sfere duhovnog nisu u isključivom vlasništvu religijskih doktrina.
 
Za jednog jebrutalnost dokaz "neistine", a drugi se svom svojom brutalnoscu obara na herojske morale tvrdeci da su lazni.

Sve sto vam ostaje je da budete pokondirene egocentricne tikve koje vide i cijene jedino svoje, a o tudjem nemaju uopste pojma. Pretpostavimo sada da sam ja sa svojim moralom smrtni, brutalni neprijatelj vama i vasem moralu, sto onda ne volite svog neprijatelja?
 
...gubi se volja rasprave ako zamirisu tonovi ijeda megaranskog...nije ozbiljno iznositi sudive svoje o necemu na pepelu drugih i pri tom biti drzak...
Moral je u stvari kocnica pojedinca u ispunjavanju licnog interesas ili poroka, a njegov udio u drustvenom moralu je prenijeti sebe toliko da bi ako je nejaka licnost ispoljio sebe i da niko ne odgovara...moral je ,- proljetnja kisa !!!!!!!
 
U sukobu sa neistomišljenikom , i generalno u sukobu, treba nastojati održati postavljeni lični nivo. Kada je taj nivo postavljen kako treba - nećeš uzvraćati ličnim uvredama,nema niskih udaraca. Tako se čovjek drži postavljenih moralnih principa, i zadržava lično dostojanstvo,pa i onda kada je napadnuto.
 
Smatram da je ovo pitanje i najvaznije i najaktuelnije danas.
Covjek je evoluirao u skladu sa razvojem svoje svijesti. Ta svijest je proizvodila i razvijala, tj. nadogradjivala svoje obicaje. Kroz tu nadogradnju, covjek je trebao sve vise i vise memorije, tj. pamcenja, i kroz to mu se razvijao i mozak. To je jedan herojski pristup zivotu koji je uvijek zahtijevao oprez, za razliku od danasnjih ljudi koji na sve pristaju, samo ne na umovanje, pamcenje i razmisljanje. Sem toga, teznja ka uzivanju cini nas zaboravnima. Npr. "pijem da zaboravim". Takvi ljudi nemaju morala i spremni su radije da zive kao zivotinje. Ima li neko ko se vec slaze s ovim i vec je sam od sebe zgadjen savremenim nacinom zivota?

Ја се изразито слажем са тобом! Ето, примера, на овом форуму... свраћао сам на пдф тинејџери, чисто да бих покушао да помогнем једном дечку да не направи неку глупост са његовом цуром. Написао сам му пошироки текст и објаснио му како функционише мушкарац, а како жена. Ја то једноставно не могу да објасним у три реда... Можете мислити, сви клинци узраста од 14-19 година су ме напали, зато што је тај текст тако дугачак. Чак су поједини рекли да они :"нису луди да читају толики текст"! Мислим, где иде ово друштво и наш морал када они који су у најбољим годинама, не могу да прочитају текст, који, реално говорећи није већи са све овим твојим цитатом и мојим одговором. А све сам детаљно објаснио... И шта ми ту више има да причамо! Лудо време, луди родитељи, лудо друштво... а сви постадошмо у комплету морални патуљци! Више не смеш никоме ни да помогнеш,... И у праву си, патуљци радије живе као животиње, пију да забораве, но што би живели као људи! Данас, деца не знају и неће ни да прочитају, а камоли да разумеју било шта...:( :dontunderstand:
 
I jos se cude sto "koristimo samo 10% svojih umnih mogucnosti".
Ipak mora se priznati da je prevazilazenje najvlastitijih ubjedjenja najtezi posao.
To boli upravo najvise - tamo gdje smo najranjiviji.
Za to je potrebno biti u stanju istrpjeti najvecu bol.
U tome se ogleda najveca muka i najvece junastvo.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Što se mene tiče možeš kolko ti duša želi da sereš-pljuješ-$!"#$!#$ po nemoralnim ljudima, prevarantima, kukavicama i lažovima. Ima ih milijarde. Neznam što bi na tome gubio vreme...
 
Ivo Andrić, Znakovi pored puta :
"U strogosti koju pokazuju nekadašnji razvratnici prema mladeži, ima nečeg naročito ružnog. Oni kažnjavaju mladež i za svoje bivše prestupe; možda se čak i svete za svoju sadašnju nemoć."
 
морал јуче је неморал данас, морал данас је неморал сзтра....
као и сваки закон служи за подјармљивање и постаје своја супротност.
 
Zakoni sluze da sve stvari postave na svoje mjesto i u tome je njihova najveca korisnost.

Zakoni koji ne valjaju su oni koji ne uzimaju u obzir sve stvari, ili koji ih ne stavljaju na njihovo mjesto. Dakle, oni koji potsticu neumjerenost.

Isto tako ne valjaju ljudi koji podrzavaju takve zakone, a takvih je danas ogromna vecina.

Koji to danas zakoni uopste uzimaju u obzir moral? Zar ne bi trebao moral da bude na prvom mjestu? A cast, na kojem mjestu je ona? A hrabrost, mudrost, vrlina, iskustvo itd?

Dakle, ko to nije prodana dusa? - Dakle, oni koji samo misle kako da "prezive", kao da vise iznad provalije cijeli zivot.
 
Poslednja izmena:
Zakoni sluze da sve stvari postave na svoje mjesto i u tome je njihova najveca korisnost.

Zakoni koji ne valjaju su oni koji ne uzimaju u obzir sve stvari, ili koji ih ne stavljaju na njihovo mjesto. Dakle, oni koji potsticu neumjerenost.

Isto tako ne valjaju ljudi koji podrzavaju takve zakone, a takvih je danas ogromna vecina.

Koji to danas zakoni uopste uzimaju u obzir moral? Zar ne bi trebao moral da bude na prvom mjestu? A cast, na kojem mjestu je ona? A hrabrost, mudrost, vrlina, iskustvo itd?

Dakle, ko to nije prodana dusa? - Dakle, oni koji samo misle kako da "prezive", kao da vise iznad provalije cijeli zivot.

откуд толике разлике у моралу од места до места и од тренутка до тренутка?

зашто се у праву не примењује правичност?

кад је успех подјармљивање о чему причамо?
 
Zato sto je ogromna razlika izmedju onog sto se naziva "hriscanski moral"(moral slabica i prodanih dusa) i onog sto je ostalo zabiljezeno u nasim genima i sto su nasi preci sticali svojim junastvom.

Cak i u samom hriscanstvu ima ukradenih junackih elemenata, kao sto je istinoljubivost, jer su to Jevreji preuzeli pod vlascu Perzijanaca. Nema vece kontradikcije nego kad hriscanin izjavi da je istinoljubiv.

Narod koji je izgubio svoje obicaje i sam tezi podjarmljivanju. On tezi strasnoj diktaturi i podredjenom polozaju, jer je izgubio osjecaj za slobodu. Svako ko zeli "Staljina" ili "Tiitu" je od te vrste.

Dakle, ako ima svega i svacega, onda je sve to posledica istorijskih pretumbavanja, i, ko hoce red u svom zivotu i glavi, taj mora napraviti zestoku cistku! Inace ce da se usmrdi.
 
Poslednja izmena:

Back
Top