Moral

Dakle, zaključak:

Što manje budete polagali verovanja u Darvinovu teoriju evolucije, to ćete više i sve više evoluirati, i biti sposobni da budete moralniji, i bićete manje skloni narkomaniji i "prirodnoj selekciji", a više "moralnoj i estetskoj selekciji".
Kakve veze ima Darvin i teorija evolucije sa alkoholom.
Tu je veza samo ta da ima alkohola u prirodi.U prirodi voće fermentira, pa ga životinje:majmuni,ptice, žirafe .. , konzumiraju, i napiju se.
Skoro se jazavac u Njemačkoj napio jedući prezrele trešnje, pa je oteturao do sredine ceste gdje je ostao nepomično ležati, i zaustavio je saobraćaj.

Prirodna selekcija u prirodi, opstanak jačih kada vladaju samo zakoni prirode, evolutivne promjene usljed prilagođavanja - to je Darvinova teorija.

U društvu se vino i ranije se hvalilo ('in vino veritas', 'božiji nektar'), a tako je i u novo doba, umjerena upotreba ne smeta.Smeta svako pretjerivanje, pa i ovo.

Neprilaođenost pojedinca, odnosno prilagođenost na način da se od stvarnosti bježi u alkoholizam i narkomaniju , nema veze sa evolucijom,zakonima prirode. To je rezultat drušvenih anomalija,društvenih zakona i pojedinca u takvom društvu.

Darvin se bavio zakonima prirode, a ne zakonima društva.

Rimljani su najbolji primjer kako iz poslusnosti vojnika nastaje moc.
Svakako, jedna takva poslusnost smanjuje i broj zrtava u ratu.
Vojska najvise gine kad je u rasulu.
Zena i ne treba previse pameti za vaspitanje maloljetne djece i beba.
Danasnje zene i nisu sposobne za tako nesto, pa samim tim i izumiru.

Po meni, uzrok "bijele kuge" lezi upravo u tome, sto se zene odgajaju da budu "pametni" robovi, dakle, muski robovi, i samim tim gube svu svoju zenstvenost i sposobnost za radjanje.
Daleko je zena od toga da predstavlja istinsku inteligenciju.
Jedina sansa za zenu da dostigne pravu musku pamet slobodnog covjeka, a ne roba, je, cini mi se, Platon.
Kod Platona zena izgleda mora rano poceti da radja, dok se nije pomuskarcila od pameti, uglavnom 10ak godina prije muskarca, a u svim ostalim elementima, ona se odgaja i vaspitava jednako kao i muskarci. Djecu vaspitavaju specijalizovane dadilje. Dakle, u Drzavi.
Po Plutarhu, zena je povrsna jer ima menstruaciju. Vjerovatno zbog gubitka krvi u tijelu.

Današnja žena ima prirodne i društvene obaveze.

Žena ima isti intelekt kao i muškarac, dokazale su to mnoge od njih,na mnogim poljima, evo prva mi na um pada Marija Kiri.

Ono si što radiš ( i ono si što jedeš).
Tako su i Amazonke bile ratnice, uopšte nisu bile slabašne.

Druga je stvar što odavno vlada patrijarhat, a na našim prostorima i čuveni Balkanski muški šovinizam. U našim društvima žena nije mnogo rasterećena od tradicionalnih obaveza, a date su joj nove društvene.

Društvo se treba prilagoditi novoj podjeli rada. I sada toga ima , poneki muškarac korisiti porodiljsko odsustvo.

bh citadela, ovde "razbija predrasude". Kao, predrasude su nesto lose po sebi (hajde dokazi!). Kao, ne postoje dobre i lose predrasude, nego su sve lose!
Za nju je los moral, jer su to sve "predrasude!" A nije ni pitala kako sam to ja dosao do morala starih Grka! Kao, nemam nikakav backup, nikakvo iskustvo prije suda! Nije se nijednom izvinila kad sam navodio primjere tudjeg iskustva (jer ne zelim da sebe izlazem bez veze).

Poslednja izmena od moderatora:
predrasude zasnovane na činjenicama za koje se dokaže da su istinite, postaju istine.

bh citadela i plutarh, držite se okvira teme u diskusiji i bez prepucavanja....

predrasude zasnovane na činjenicama za koje se dokaže da su istinite, postaju istine.

Stvar je u tome sto ona nekoj navodnoj predrasudi ne suprotstavlja necije iskustvo, nego upravo rekla-kazala - predrasudu.
To je njeno "razbijanje predrasuda" - ono sto njoj ne odgovara, to cemo podvesti pod upitnik, pa ako neko dokaze da je nesto istina, onda se necemo izvinuti, jer to eto, i dalje ne odgovara njenoj koncepciji zivota kako je ona to sebi zacrtala. I sama je rekla da je idealist, dakle, nije otvorena za drukcije ideale.

E sad, problem je sto sve koncepcije zivota mogu biti istinite, i propadanje moze biti istinito, i razvoj, evolucija moze biti istinita. Pitanje je samo sta je u svemu tome pozeljno!

Ona hoce da nametne svoj stil zivota, koji je za mene propadanje, pozeljnim.
Da li cete vi to da tolerisete samo zato sto je njeno propadanje "istinito, ili cete me osloboditi nje, ostaje na vama samima da odlucite, ali ja ne zelim da dozvolim da ispadne kako sam ja ili moj koncept zivota odgovoran za njeno propadanje, pa prema tome hocu da mi je skinete s vrata.

Deset morala znaci da ima deset do sada pronadjenih nacina zivota. Ne bih se vise doticao nje, ali ona djeluje kao neko ko zivi moderno, kao i vecina, i samim tim njen nacin zivota je najvjerovatnije protkan hriscanskim sudovima (eto vidis, cak ih ne nazivam ni predrasudama - nego istinom!).
Samo sto ja ne zelim da zivim na nacin te istine, nego ima i drugih, boljih, izazovnijih.

Poslednja izmena:

Moderatoru, mi se držimo teme,razgovaramo o moralu, Plutarh nam nudi moralno društvo,a ja pričam o moralu u savremenom društvu.
Njegovo društvo ima robove na društvenoj ljestvici, ja mu objašnjavam
da danas nema robova, pa žena počesto preuzimma ulogu roba - što nije moralno.

Stvar je u tome sto ona nekoj navodnoj predrasudi ne suprotstavlja necije iskustvo, nego upravo rekla-kazala - predrasudu.
To je njeno "razbijanje predrasuda" - ono sto njoj ne odgovara, to cemo podvesti pod upitnik, pa ako neko dokaze da je nesto istina, onda se necemo izvinuti, jer to eto, i dalje ne odgovara njenoj koncepciji zivota kako je ona to sebi zacrtala. I sama je rekla da je idealist, dakle, nije otvorena za drukcije ideale.

E sad, problem je sto sve koncepcije zivota mogu biti istinite, i propadanje moze biti istinito, i razvoj, evolucija moze biti istinita. Pitanje je samo sta je u svemu tome pozeljno!

Ona hoce da nametne svoj stil zivota, koji je za mene propadanje, pozeljnim.
Da li cete vi to da tolerisete samo zato sto je njeno propadanje "istinito, ili cete me osloboditi nje, ostaje na vama samima da odlucite, ali ja ne zelim da dozvolim da ispadne kako sam ja ili moj koncept zivota odgovoran za njeno propadanje, pa prema tome hocu da mi je skinete s vrata.

Deset morala znaci da ima deset do sada pronadjenih nacina zivota. Ne bih se vise doticao nje, ali ona djeluje kao neko ko zivi moderno, kao i vecina, i samim tim njen nacin zivota je najvjerovatnije protkan hriscanskim sudovima (eto vidis, cak ih ne nazivam ni predrasudama - nego istinom!).
Samo sto ja ne zelim da zivim na nacin te istine, nego ima i drugih, boljih, izazovnijih.

Idealista, nego šta, uvijek ću biti idealista, iako sam sasvim realna. Idealista je otvoren za sve nove ideje koje nose dobro.
Jedna od tvojih prvih predrasuda je da nemam dovoljno strasti , a ja je možda imam i previše, ali znam i šta je tolerancija,pa je držim pod kontrolom.
Slijedeća tvoja predrasuda je , o Plutarhu - napisao si da ženi ne treba puno pameti.
Ja te uvjeravam da je to pogrešno predubjeđenje. Budimo realni i praktičn i- djeca gene naslijeđuju od oba roditelja, na ovaj način rizikuješ da imaš potomstvo bez puno pameti. A ako žena ne koristi i ne razvija pamet (mozak) ,logično je da će u više generacija doći do smanjenja intelektualnih sposobnost. Prema jednoj od teorija djeca češće naslijeđuju inteligenciju od majke, nego od oca.
Osoba koja ne posjeduje dovoljno inteligencije, nije u mogućnosti
sama donijeti ispravan zaključak - šta je moralno.

Ti pak samo pričaš o moralu - ti u stvari želiš 'moral' krutog ratnika,
njegovu nepokolebljivost. Dakle mi ne pričamo o različitim istorijskim periodima, ti pričaš o koncepciji-moralu ratnog društva, ja o koncepciji-moralu civilonog društva.

Moderatoru, mi se držimo teme,razgovaramo o moralu, Plutarh nam nudi moralno društvo,a ja pričam o moralu u savremenom društvu.
Njegovo društvo ima robove na društvenoj ljestvici, ja mu objašnjavam
da danas nema robova, pa žena počesto preuzimma ulogu roba - što nije moralno.

Ja smatram da danas postoje robovi, samo im eto jos nedostaju gospodari.
Mislim da je u narodu poznata izreka da narod koji se okrene iskljucivo sticanju novaca mora pasti u ropstvo. To je ona tvoja propast o kojoj sam ja govorio gore (u)naprijed, i nastace nezavisno od mene.

Pa onda, "bolje i ja nego neki stranac!"

Ja smatram da danas postoje robovi, samo im eto jos nedostaju gospodari.
Mislim da je u narodu poznata izreka da narod koji se okrene iskljucivo sticanju novaca mora pasti u ropstvo. To je ona tvoja propast o kojoj sam ja govorio gore (u)naprijed, i nastace nezavisno od mene.

Pa onda, "bolje i ja nego neki stranac!"
Da, to je tačno ,ljudi robuju vlastitim ambicijama.
Novac nije samo novac, novac je ekvivalent za sve materijalne vrijednost, a zatim i moć. Problem je materijalizam, to što su ljudi gotovo sasvim okrenuti materijalnom . Ja sam pretežno idealista, ali od ideala se ne živi, pa se onda ide u drugom smjeru , pa i to je u redu - problem je kada se pretjeruje.

Da, to je tačno ,ljudi robuju vlastitim ambicijama.
Novac nije samo novac, novac je ekvivalent za sve materijalne vrijednost, a zatim i moć. Problem je materijalizam, to što su ljudi gotovo sasvim okrenuti materijalnom . Ja sam pretežno idealista, ali od ideala se ne živi, pa se onda ide u drugom smjeru , pa i to je u redu - problem je kada se pretjeruje.

Hriscanski idealizam ima za cilj iskljucivo materijaizam.
Tu se najzesce mrzi i prezire upravo moc: mudrost, hrabrost, bogatstvo, a zarad cega? Zarad svega sto se moze kupiti, a to je upravo ono "materijalno". Zato su se svi uprli da sazalijevaju one kojima nedostaje upravo to - ono materijalno. A ljudi koji su najzasluzniji za svaki napredak su najomrazeniji danas. Zato se za hriscane s pravom moze reci da su licemjeri. Oni hoce da svoje "prezivljavanje" nametnu kao vaznije od svakog napretka.

Hriscanin misli da je bolje i da sve propadne, ako on ne moze da opstane. I upravo je zato sklon da svakog nasumicno optuzuje za svoju nesposobnost da opstane.

Hriscanski idealizam ima za cilj iskljucivo materijaizam.
Tu se najzesce mrzi i prezire upravo moc: mudrost, hrabrost, bogatstvo, a zarad cega? Zarad svega sto se moze kupiti, a to je upravo ono "materijalno". Zato su se svi uprli da sazalijevaju one kojima nedostaje upravo to - ono materijalno. A ljudi koji su najzasluzniji za svaki napredak su najomrazeniji danas. Zato se za hriscane s pravom moze reci da su licemjeri. Oni hoce da svoje "prezivljavanje" nametnu kao vaznije od svakog napretka.

Hriscanin misli da je bolje i da sve propadne, ako on ne moze da opstane. I upravo je zato sklon da svakog nasumicno optuzuje za svoju nesposobnost da opstane.

Mislim da treba izbjeći uopštavanja. Danas toga imamo od stane vjerskih autoriteta, u njihovim govorima se često ispoljava stav kao da je sve dobro došlo kroz religiju. To nije tačno. Ne mogu se ni svi vjernici tretirati isto. Uopšte, stičem dojam da onome ko je dobar čovjek religija pomaže u tome, a i onome ko nije dobar čovjek ,takođe ,religija pomaže u tome. Sve je valjda stvar upotrebe i zloupotrebe, svega, pa i religije.

Mislim da treba izbjeći uopštavanja. Danas toga imamo od stane vjerskih autoriteta, u njihovim govorima se često ispoljava stav kao da je sve dobro došlo kroz religiju. To nije tačno. Ne mogu se ni svi vjernici tretirati isto. Uopšte, stičem dojam da onome ko je dobar čovjek religija pomaže u tome, a i onome ko nije dobar čovjek ,takođe ,religija pomaže u tome. Sve je valjda stvar upotrebe i zloupotrebe, svega, pa i religije.

"Ko je dobar" obicno je onaj ko nije sposoban da bude zao.

Recimo, od ovce i ovna, jedno je sposobno da bude zlo, a drugo nesposobno.

Ti mi djelujes kao jedna ekstremno slaba i plasljiva osoba, i kao takvoj bi internet mogao da predstavlja sve sto ima od zivota.
U sustini malo me zanima "ko je dobar" a "ko nije"!
Mene vise zanima ko je sposoban! Ili drugim rijecima, ko koliko zna i o cemu se usudjuje da raspravlja!
Nece slabici nikada razgovarati o stvarima koje nisu u stanju da urade!
Zato, mani se price sa mnom, nisam ti ja ovcijeg soja.

Poslednja izmena:
Smatram da je ovo pitanje i najvaznije i najaktuelnije danas.
Covjek je evoluirao u skladu sa razvojem svoje svijesti. Ta svijest je proizvodila i razvijala, tj. nadogradjivala svoje obicaje. Kroz tu nadogradnju, covjek je trebao sve vise i vise memorije, tj. pamcenja, i kroz to mu se razvijao i mozak. To je jedan herojski pristup zivotu koji je uvijek zahtijevao oprez, za razliku od danasnjih ljudi koji na sve pristaju, samo ne na umovanje, pamcenje i razmisljanje. Sem toga, teznja ka uzivanju cini nas zaboravnima. Npr. "pijem da zaboravim". Takvi ljudi nemaju morala i spremni su radije da zive kao zivotinje. Ima li neko ko se vec slaze s ovim i vec je sam od sebe zgadjen savremenim nacinom zivota?

ali ne zavoravi da pije!:mrgreen:

kakve veze ima moral sa nacinom zivota?
moral se poistovjecuje sa dostojanstvom!
moral je dat svakom covjeku,i samo ga on moze obezvrijediti!
moral je licno ophodjenje u socijalnom drustvu,medjuljudski odnosi bazirani na objektivnosti,dobroti,pravednosti!

"Ko je dobar" obicno je onaj ko nije sposoban da bude zao.

Recimo, od ovce i ovna, jedno je sposobno da bude zlo, a drugo nesposobno.

Ti mi djelujes kao jedna ekstremno slaba i plasljiva osoba, i kao takvoj bi internet mogao da predstavlja sve sto ima od zivota.
U sustini malo me zanima "ko je dobar" a "ko nije"!
Mene vise zanima ko je sposoban! Ili drugim rijecima, ko koliko zna i o cemu se usudjuje da raspravlja!
Nece slabici nikada razgovarati o stvarima koje nisu u stanju da urade!
Zato, mani se price sa mnom, nisam ti ja ovcijeg soja.

Ovca je mnogo korisnija od ovna.
Pa za koje je to zlo ovan spreman kada ga spremaju za kurban-bajram.
Ja se usuđujem da o mnogo čemu raspravljam u granicama realnog i razumnog,negdje se mogu osloniti na logiku, negdje na znanje, a granica je tamo dokle seže moj um i znanje.
Čovjek je najsposobniji kad je osposobljen za dobro.

Ovca je mnogo korisnija od ovna.
Pa za koje je to zlo ovan spreman kada ga spremaju za kurban-bajram.
Ja se usuđujem da o mnogo čemu raspravljam u granicama realnog i razumnog,negdje se mogu osloniti na logiku, negdje na znanje, a granica je tamo dokle seže moj um i znanje.
Čovjek je najsposobniji kad je osposobljen za dobro.

:eek: Nije nista crno ni belo, vec nekako sivo.......

Ja jos dok sam bio u vrticu nisam razmisljao tako prosto kao bh citadela i neki ovde koji slijepo vjeruju da postoji samo jedno "dobro", i da je dobro biti spreman za neciji rucak.

Cilj diskusije ne treba da bude samo puka "razmjena misljenja", jer takvi kao ti imaju samo jedno oruzje: "misljenje".

"Sloboda misljenja" je jedini nacin da se ovca namece 24h dnevno ljudima.
A mudrost i saznanje izvan granica ljudskog razuma (a pogotovo ovcijeg) je najljudskija aktivnost koja postoji, a koju ovde kao bh_citadela kategoricki odbija.
Do sada sam najmanje 5 puta spomenuo da postoje razliciti morali i razliciti pojmovi "dobrog", ali citadela nije tu da nesto nauci, nego da ometa i da, kako i sama kaze, "razbija predrasude", odnosno znanje o drugim moralima.

..pa moral je neophodni sastojak kulture..primjer nema kulture bez uvažavanja drugoga...bez uvažavanja drugoga nema mogućnosti za razgovor..bez razmjene informacija nema napretka za čovječanstvo...a to znači bolje za sve nas...
...željeti dobro drugima znači željti dobro i sebi, jer ako je nekome dobro...lakše ćemo surađivati, komunicirati..osoba će nam lakše pomoći..i nama će biti bolje...samo što to ne vide svi ili ne žele da razmišljaju
....a sad nešto iz iskustva..moral i kultura se uče još u djetinjstvu..i osnova im je disciplina..
...da ..čistim razmišljnjem mi možemo doći do gore navedenih zaključaka, ali bez discipline većina ih neće sprovesti....
....to je ono u čemu zaostajemo za zapadom u moralnom vaspitanju djeteta...u ugrađivanju mu discipline....
...kad sam ja došla , ovamo, prognana iz Croatie....bilo mi je toliko toga čudno...čisto zagledanje ljudi u tebe na ulici...bulji u tebe dok ga ne pogledaš kroz nišan...ma daj...mene su učili da nije kulturno buljiti u nekoga i da čovjeka ostavim na miru sa svojom privatnošću....od tog buljenja dolaze sitna ogovaranja...pa se svašta prepričava i gubi se privatnost čovjeka koji se onda mora braniti od čistih izmišljotina....eto to je samo jedan primjer kulture i morala.....
...sitnice koje mnogi nisu naučili u djetinjstvu...i sad mi koji smo došli moramo se snalaziti i sa svim tim..našu disciplinu gledaju kao dio karaktera....totalni haos ponekad..
...znači ja mislim da našem narodu fali moralno obrazovanje u djetinjstvu i disciplina kao najvažniji njen dio.....
....ima tu još da se priča..ali sad moram ići...

..pa moral je neophodni sastojak kulture..primjer nema kulture bez uvažavanja drugoga...bez uvažavanja drugoga nema mogućnosti za razgovor..bez razmjene informacija nema napretka za čovječanstvo...a to znači bolje za sve nas...
...željeti dobro drugima znači željti dobro i sebi, jer ako je nekome dobro...lakše ćemo surađivati, komunicirati..osoba će nam lakše pomoći..i nama će biti bolje...samo što to ne vide svi ili ne žele da razmišljaju
....a sad nešto iz iskustva..moral i kultura se uče još u djetinjstvu..i osnova im je disciplina..
...da ..čistim razmišljnjem mi možemo doći do gore navedenih zaključaka, ali bez discipline većina ih neće sprovesti....
....to je ono u čemu zaostajemo za zapadom u moralnom vaspitanju djeteta...u ugrađivanju mu discipline....
...kad sam ja došla , ovamo, prognana iz Croatie....bilo mi je toliko toga čudno...čisto zagledanje ljudi u tebe na ulici...bulji u tebe dok ga ne pogledaš kroz nišan...ma daj...mene su učili da nije kulturno buljiti u nekoga i da čovjeka ostavim na miru sa svojom privatnošću....od tog buljenja dolaze sitna ogovaranja...pa se svašta prepričava i gubi se privatnost čovjeka koji se onda mora braniti od čistih izmišljotina....eto to je samo jedan primjer kulture i morala.....
...sitnice koje mnogi nisu naučili u djetinjstvu...i sad mi koji smo došli moramo se snalaziti i sa svim tim..našu disciplinu gledaju kao dio karaktera....totalni haos ponekad..
...znači ja mislim da našem narodu fali moralno obrazovanje u djetinjstvu i disciplina kao najvažniji njen dio.....

Opet politicke teme.
Filozofija nije nicija sluskinja, ona je gospodarica nad svima.
Sta je nju briga za Hrvate ili Srbe ili hriscane ili jednu jedinu kulturu?
Da li je filozofija nauka koja se bavi "napretkom svih"?
Vecina ljudi je previse sebicna da bi pomogla bilo kome! Oni znaju samo za vlastite potrebe i mrze svakoga ko ima vise od njih, pa makar i oni imali sasvim dovoljno za sebe.

Ne slazem se da svi treba da imaju jednako, nego prema sposobnostima.

Malo je ovde istinskih poznavalaca dusa filozofa. Ima tu svega, ali ne onih koji se njome ozbiljno bave.
Kad su filozofi putovali po svijetu i kopirali tudje obicaje i morale, vasi su preci strajkovali trazeci da komsiji ugine krava ili da seona podijeli napola sa njima.
Sta je vas briga za saznanjem!

Nakrkaj stomak dok ne pukne, ili dok ne stigne doktor, to je oduvijek bila "mudrost" svjetine.

...moral je maska koju organizuju pozicioni terminatori i vjesto sakrivaju poroke i strasati kako bi jace uzivali u svojim zabranama...interesi i tastine su vladaoci roda ljudskoga i samo oni koji pokusaju da ih ne kriju zasluzuju da budu slavljeni...

...moral je maska koju organizuju pozicioni terminatori i vjesto sakrivaju poroke i strasati kako bi jace uzivali u svojim zabranama...interesi i tastine su vladaoci roda ljudskoga i samo oni koji pokusaju da ih ne kriju zasluzuju da budu slavljeni...

Nije fino optuzivati cio svijet da su svi lazljive svinje. Na nekim forumima za ovo bi ... , ili bar u neka prosla vremena.

Kao sto sam vec pitao u uvodu teme, da li ima neko ko nije lazljiva svinja, kao sto faraon tvrdi?

Ja se ne slazem s tvojim misljenjem ukoliko smatras da postoji individualisticki moral. Moze postojati individualna etika u okviru jednog morala, ali svako ko ima jake moralne nadzore zna da ih je nemoguce ocuvati bez jednog sireg moralnog okruzenja. Prvo, zene i djeca su previse podlozni okruzenju da bi se njihovo razmisljanje moglo ocuvati bez jakog moralnog okruzenja (prije svega mora i sama biti iz dobre porodice), a kad tu pokleknes, onda dolazi do rasula porodice.
Vjerovatno ne poznajes dovoljno zenski rod, pa se nadas da ces naci zenu koja kroz svijet koraca nesalomljiva i onda to nazovis "premijom", ali sve su to pusti snovi. Zena ono prvo sto nauci, u to vjeruje, a poslije slabo slusa ikoga, pa ni muza. A nju onda oponasaju djeca...
Meni je nemoguce zamisliti jak moral bez jake drzavne organizacije.
A u demokratijama drzave su na korak od anarhije. Zbog toga smo mi u najgorem polozaju: da smo u anarhiji, imali bismo sansu da izgradimo novu drzavu, a sad niti mozemo da gradimo, niti da se odrzimo.
Davno je Duce sa jednog balkona u Rimu pricao o moralu Italijanima.

Da , i žuta štampa se bavi životima drugih, javnh ličnosti. Hajde, javna ličnost je javna, ona i dobrovoljno izlaže dio svoje privatnosti javnosti, pa se ovim provjerava je li sve to istina. Ali i mnogo običnih ljudi je izrazito ljubopitljivo u običnoj svakodnevnici. Navodno da su radoznali, da se ljudi bave životima drugih zato što su radoznali, radi sebe. I mene ponekad zanima nešto o drugima, ali ne mislim da bi bilo umjesno, kulturno, pa i moralno da postavljam pitanja kako bih zadovoljila radoznalost. Krenem od sebe.
Nekako kod tih napadno radoznalih , čovjek ne zna šta bi - da li da zadovoljili njihovu ljubopitljivost ,a nisi raspoložen za to , ili da ne kaže istinu - što dakle, djeluje i na tvoj moral. Valjda je najbolje rješenje upitati - zašto to pitaš. Tada se ti što su u pohodu na tvoju privatnost lecnu , zbune - bar oni koji imaju obraz.
Ovo me podsjetilo na priču o jednom čovjeku koji je dobio prinovu, a 'prijateljima' , da ih malo izazove valjda, rekao da je sve ostalo u redu, samo dijete ima repić. Pa kad su 'prijatelji' došli na babine - buci, buci .. štipnu dijete za obraščić, pa ga onda potapšu po guzi ..

Back