Matematika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Hvala mnogo, samo jedno pitanje: Nije mi jasno koju cu formulu koristiti za povrsinu drugog trougla cija je stranica duza dijagonala?

Код овог задатка, како рекох дужу дијагоналу налазиш уз помоћ Херона, добије се sqrt(80) као дужина дуже дијагонале, и то је сигурно тачно решење. А после је лако наравно.
 
https://www.imageupload.co.uk/image/4C9r

Pozdrav narode

Trebala bi mi pomoc za ova tri zadatka sa pravilnim poliedrima, pa zahvaljujem unapreeed

Први је баш лаган, ивице добијеног геометријског тела се све једнаке, тј. ивице су дијагонале коцке. Пошто све те ивице формирају трогулове у омотачу, ти троуглови су једнакостранични, самим тим је јасно да се ради о правилном тетраедру.
 
Potrebna mi je pomoc za ova dva zadatka:

1.Naci najvecu povrsinu omotaca pravilne prizme ako je zbir duzina tri ivice koje polaze iz istog temena jednak 6, a prizma je: a)trostrana; b)cetvorostrana; c)sestostrana.

2.Bocna ivica prizme jednaka je 2, a povrsina normalnog preseka je 4.Naci povrsinu omotaca prizme ako je normalni presek: a)kvadrat; b)jednakostranican trougao; c)romb sa uglom od 30°; d)pravougaonik cije su stranice u odnosu 1:4.
 
Potrebna mi je pomoc za ova dva zadatka:

1.Naci najvecu povrsinu omotaca pravilne prizme ako je zbir duzina tri ivice koje polaze iz istog temena jednak 6, a prizma je: a)trostrana; b)cetvorostrana; c)sestostrana.

2.Bocna ivica prizme jednaka je 2, a povrsina normalnog preseka je 4.Naci povrsinu omotaca prizme ako je normalni presek: a)kvadrat; b)jednakostranican trougao; c)romb sa uglom od 30°; d)pravougaonik cije su stranice u odnosu 1:4.

1. а) Нека је а ивица основе, а b бочна ивица.

2a + b = 6, b = 6 - 2a, M = 3ab = 3a(6 - 2a)

За овај израз, да би се нашао максимум, треба наћи извод по а, и изједначити га с нулом, одатле се нађе а, и после и b, и онда и М.
 
Pomoc za zadatak

Naci povrsinu pravilne zarubljene cetvorostrane piramide ako su osnovne ivice 10 i 4, a bocna ivica 5.

Па ако су основне ивице 10 и 4, основице су квадрати. Омотач се састоји од 4 једнака једнакокрака трапеза основица 10 и 4, и крака 5. Само треба наћи висину трапеза, а она се налази лако, уз помоћ Питагоре, износи 4.
 
Treba mi mala pomoc za ovaj zadatak:
Trougao poluprecnika opisane kruznice R=7√3/3, razlika stranica a i b je 3, ugao gama 60°, rotira oko najduze stranice.Izracunati P i V nastalog tela.

E sada ja sam izracunao i dobio da su stranice a, b i c redom 8, 5 i 7.I kako dalje?

Сада треба наћи висину ha, пошто је а најдужа страница.

То ћеш урадити тако што најпре нађеш површину троугла уз помоћ Херона, онда кад имаш површину лако је наћи ha.

Е сада, тело које настаје кад тај троугао ротира око најдуже странице се састоји од две купе, обе имају исту базу, полупречника ha.

Висина једне купе је sqrt(b^2 - ha^2), изводница те купе је s = b

Висина друге купе је sqrt(c^2 - ha^2), изводница те купе је s = c

И то је све што ти је потребно за рачунање P и V.

Ако ти треба још који инфо, слободно питај.
 
Сада треба наћи висину ha, пошто је а најдужа страница.

То ћеш урадити тако што најпре нађеш површину троугла уз помоћ Херона, онда кад имаш површину лако је наћи ha.

Е сада, тело које настаје кад тај троугао ротира око најдуже странице се састоји од две купе, обе имају исту базу, полупречника ha.

Висина једне купе је sqrt(b^2 - ha^2), изводница те купе је s = b

Висина друге купе је sqrt(c^2 - ha^2), изводница те купе је s = c

И то је све што ти је потребно за рачунање P и V.

Ако ти треба још који инфо, слободно питај.

Hvala puno!
 
E sada za ova dva zadatka treba mi samo pomoc oko slike.Kako bi izgledale slike za oba zadatka?

1.Date su paralelne stranice jednakokrakog trapeza a=25 i b=7 i poznato je da dijagonale toga trapeza stoje normalno na neparalelnim stranicama.Izracunati P i V tela koje nastaje kada taj trapez rotira oko jedne neparalelne stranice.

2.U pravilnu sestostranu piramidu upisana je kupa i oko nje opisana prava kupa.Ako je visina piramide H i poluprecnik osnove opisane kupe R, izracunati razliku zapremina opisane i upisane kupe.

Hvala unapred
 
1. Ево слике, додуше мало бледа, али види се шта треба:

https://imgur.com/a/qQYSNYU

2. Не знам зашто ти треба неки бог зна какав цртеж за овај задатак, ако је R полупречник описане купе, онда је R*sqrt(3)/2 полупречник уписане купе, запремине и њихову разлику је врло лако наћи.

Ако ти треба помоћ у вези првог задатка јави се.
 
Treba mi malo objašnjenje za ovaj zadatak.Zadatak je urađen i data je i slika u rešenju ali mi nije jasno kako se dobije da površina iznosi ovoliko, i zašto je ovakav obrazac za zapreminu, otkud ovo 2* √3/3(a/2)^3?Tj. interesuje me od čega se sastoji površina dobijenog obrtnog tela jer se meni rezultat ne poklapa sa rešenjem.

https://eldabaco.imgbb.com
 
Treba mi malo objašnjenje za ovaj zadatak.Zadatak je urađen i data je i slika u rešenju ali mi nije jasno kako se dobije da površina iznosi ovoliko, i zašto je ovakav obrazac za zapreminu, otkud ovo 2* √3/3(a/2)^3?Tj. interesuje me od čega se sastoji površina dobijenog obrtnog tela jer se meni rezultat ne poklapa sa rešenjem.

https://eldabaco.imgbb.com

Нисам узео папир и оловку јер ми је ово сувише лако, уопште не контам шта те буни, површина добијеног тела је једнака површини купе полупречника а и изводнице 2а, овде само имаш да је горњи део купе окренут унутра, дакле површина је остала иста, хоћу рећи као да је неко улубио купу

Запремина је запремина велике купе смањена за две ове мање купе, ево ти подаци:

1. Велика купа, полупречник основе је а, висина H је једнака висини једнакостраничног троугла странице 2а, тј. H = a√3

2. Мала купа, полупречник основе је а/2, а висина купе H = a√3/2

И како рекох од запремине једне велике купе одузмеш двоструку запремину мале, никаква наука.
 
Poslednja izmena:
Treba mi pomoc za ovaj zadatak:

Trostrana piramida cije su osnovne ivice 13, 12 i 5 upisana je u kupu.Izracunati povrsinu omotaca kupe ako njena izvodnica iznosi 20.

to je pravougli trougao jer je 13 na kvadrat jednako 12 na kvadrat plus 5 na kvadrat. Onda je poluprecnik kupe 6.5 jer je opisani krug pravouglog trougla jednak hipotenuza sa 2
 
Pozdrav svima

Molim pomoć za ova tri zadatka : Jednačine množenja i deljenja , Zbirka za 6 razred, Zavod za udžbenike

1. Reši jednačinu : (jedna polovina) 1\2 + 3\4 x (2X -- 1\3)= -- 1

2. Ako se količniku brojeva 0,2 i --1\4 doda 0,8 nekog broja dobija se 5\3. Koji je to broj ?

3. Nejednačine množenja i deljenja , Zbirka za 6 razred
Reši nejednačinu : 1\2 + 3\4 x ( 2\3m -- 1\3 ) < --1
 
Pozdrav svima

Molim pomoć za ova tri zadatka : Jednačine množenja i deljenja , Zbirka za 6 razred, Zavod za udžbenike

1. Reši jednačinu : (jedna polovina) 1\2 + 3\4 x (2X -- 1\3)= -- 1

2. Ako se količniku brojeva 0,2 i --1\4 doda 0,8 nekog broja dobija se 5\3. Koji je to broj ?

3. Nejednačine množenja i deljenja , Zbirka za 6 razred
Reši nejednačinu : 1\2 + 3\4 x ( 2\3m -- 1\3 ) < --1

a sto si stavljao 2 minusa?
 
Pozdrav svima

Molim pomoć za ova tri zadatka : Jednačine množenja i deljenja , Zbirka za 6 razred, Zavod za udžbenike

1. Reši jednačinu : (jedna polovina) 1\2 + 3\4 x (2X -- 1\3)= -- 1

2. Ako se količniku brojeva 0,2 i --1\4 doda 0,8 nekog broja dobija se 5\3. Koji je to broj ?

3. Nejednačine množenja i deljenja , Zbirka za 6 razred
Reši nejednačinu : 1\2 + 3\4 x ( 2\3m -- 1\3 ) < --1

valjda je ovako:

1.
(1) 1\2 + 3\4 x (2X - 1\3)= -1
(2) 3\4 x (2X - 1\3) = -1 - 1\2 ; ovde jednu polovinu prebacujemo na desnu stranu pa ona menja znak u minus
(3) 3\4 x (2X - 1\3) = -3\2 ; minus jedan moze da se napise kao -2\2 pa to zajedno sa -1\2 ovde iznosi -3\2
(4) 2X - 1\3 = (-3\2)\(3\4) ; dalje delimo -3\2 sa 3\4
(5) 2X - 1\3 = -2 ; (-3\2)\(3\4) je jednako: -3x4 podeljeno sa 2x3, trojke se krate pa dobijamo -4 podeljeno sa 2, sto je jednako -2
(6) 2X = -5\3 ; -5\3 smo dobili kada -1\3 prebacimo na desnu stranu (ona tada menja znak) i saberemo je sa -2 koje moze da se napise kao -6/3, dakle -6/3 plus 1/3 daje -5/3
(7) X = -5\6 ; -5/3 ovde delimo sa 2 sto je jednako: -5x1 podeljeno sa 3x2, dakle krajnje resenje je -5\6

2.
0,2 je 1/5 a 0,8 je 4/5
jednacina moze da se napise kao: (1/5)/(-1/4) + 4/5X = 5/3
sto je jednako: -4/5 + 4/5X = 5/3 ; dalje ako 4/5 izvucemo sa leve strane dobijamo: 4/5 x (X - 1) = 5/3
onda delimo 5/3 i 4/5 i dobijamo: X - 1 = 25/12 , pa je X = 1 + 25/12 = 3 i 1/12

3.
1\2 + 3\4 x ( 2\3m - 1\3 ) < -1
prvo 1/2 ide na desnu stranu i menja znak u minus pa dobijamo: 3\4 x ( 2\3m - 1\3 ) < -3\2 ;
onda -3/2 delimo sa 3/4 i dobijamo: 2\3m - 1\3 < -2 ;
onda -1/3 prelazi na desnu stranu i menja znak u plus sto je: 2\3m < -5\3 ;
i na kraju -5/3 delimo sa 2/3 i dobijamo da je: m < -5\2
 
Redmond hvala

Prvi i treći zadatak imaju rezultate kao u zbirci a ja sam grešio, ali bolje da ne govorim gde sam grešio
kod tih zadataka. Kod drugog zadatka i ja imam rešenje kao i ti ali u zbirci se nalazi kao rešenje dva
cela i jedna četvrtina, tako da rešenje u zbirci nije ispravno za ovaj zadatak.Redmond hvala još jednom.
 

Back
Top