Matematika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Резултат би требало да је 125П/2
Ptrapeza=(a+b)/2xH=50, gde su a i be strane prizme, a H visina i ujedno precnik kruznice

Podsetili ste me da su zbirovi naspravnih strana jednaki: a+b= 2c
Iskoristimo to i ubacimo u formulu za izračunavanje povrsine prizme i dobićemo (2c/c)xH=50 ili cxH=50, x= puta, da ne bude zabune
sin30 = H/c= 1/2, odakle H=c/2.
Iskoristimo to i ubacimo u gornju jednačinu cxH=50, sledi cxc/2=50, c=kvadratni koren iz 100 ili c=10
Iz jednacine H=c/2 dobojamo H=5
Ptrapeza= 25Пх10/4 =125П/2, baš kao što ste rekli. Još jednom hvala i sve čestitke...I izvinite što nisam pronašao matematičke izraze na tastaturi pa je ovo delovalo pomalo nezgrapno.

Naknatno videh da sam napisao Ptrapeza, umesto Vvaljka u konačnom rešenju. Slučajna greška, sve ostalo je tačno.
 
Poslednja izmena:
Moze molim vas pomoc!
Za dva dana mi je pismeni koji ce mnogo da utice na krajnju ocenu,a ja stvarno malo znam.
Dala nam je zadtke koji su slicni onima koji ce da budu,moze molim vas pomoc HITNO!
Zadaci:
1.Izracunaj dijagonalu kocke cija je zapremina 216cm³
2.Izracunaj povrsinu I zapreminu pravilne sestostrane prizme osnove 40cm I visine 2.5m.
3.Izracunaj povrsinu I zapreminu prizme koja u osnovi ima jednokraki trapez osnovica 24cm I 12cm,ako je ugaokoji zaklapa krak sa vecom osnovicom 45°,a visina prizme 10cm
4.Pocrsina omotaca pravilne cetvorostrane prizme je 280cm²,a povrsina cele prizme 330cm²
5.Izracunaj masu pravilne trostrane prizme napravljene od drveta ako je osnovna ivica 5m I povrsina 0.865 g/cm³
Molim vas ako bilo ko zna kako se rade ovi zadaci neka mi kaze I to hitno.Hvala unapred.
 
Moze molim vas pomoc!
Za dva dana mi je pismeni koji ce mnogo da utice na krajnju ocenu,a ja stvarno malo znam.
Dala nam je zadtke koji su slicni onima koji ce da budu,moze molim vas pomoc HITNO!
Zadaci:
1.Izracunaj dijagonalu kocke cija je zapremina 216cm³
2.Izracunaj povrsinu I zapreminu pravilne sestostrane prizme osnove 40cm I visine 2.5m.
3.Izracunaj povrsinu I zapreminu prizme koja u osnovi ima jednokraki trapez osnovica 24cm I 12cm,ako je ugaokoji zaklapa krak sa vecom osnovicom 45°,a visina prizme 10cm
4.Pocrsina omotaca pravilne cetvorostrane prizme je 280cm²,a povrsina cele prizme 330cm²
5.Izracunaj masu pravilne trostrane prizme napravljene od drveta ako je osnovna ivica 5m I povrsina 0.865 g/cm³
Molim vas ako bilo ko zna kako se rade ovi zadaci neka mi kaze I to hitno.Hvala unapred.


1. Треба нацртати коцку и уочити правоугли троугао чија је хипотенуза дијагонала коцке, једна катета ивица коцке коју ћемо обележити са а, а друга катета дијагонала стране коцке, тј. дијагонала квадрата, а корена из 2 (ax2^(1/2))
Одатле је D^2=a^2+2xa^2=3xa^2, D=a корена из 3, (ax3^(1/2))

2. Површина призме је површина 2 базе плус површина омотача. База је шестоугао, који се састоји од 6 једнакостраничних троуглова странице 40cm. Површина једног троугла је 40^2x3^(1/2)/4=400 корена из 3. Површина једне основице је дакле 1600 корена из 3cm
Површина омотача је 6x0,4x2,5.
Површина призме је збир две базе плус омотач.
Запремина призме је површина базе, једне базе наравно пута висина и то је то.

3. И ово треба нацртати. Ако је угао између крака и основице 45, онда је бочна страница трапеза 6 корена из 2. Висина трапеза је 6, одатле је лако наћи површину трапеза као базе, и површину омотача.
Запремина је још лакша, површина трапеза као базе пута висина.

4.Не зна се шта се тражи.

Не може површина да буде g/cm³, ово је дата густина дрвета, треба наћи запремину ако је дата страница и површина, треба проверити текст задатка.
 
Pozdrav,da li neko zna kako se rešava funkcija y=x^4+4x^3-8x^2+3, preciznije potrebno mi je da nadjem ekstremne vrednosti ove funkcije, pokusao sam sam celo posle podne stvarno ali nisam uspeo, stvarno bi mi značila pomoć pošto mi ovo nije domsći nego vežvam za kontrolni, nadam se da će neko znati da mi pomogne.hvala unapred

Тражиш први извод функције, он је: f'(x)=4x^3+12x^2-16x.

Сад тражиш нуле првог извода, то су ексремне вредности функције.

4x^3+12x^2-16x=4x(x^2+3x-4).

Једна нула првог извода је за x=0, а друге две добијемо решавањем квадратне једначине x^2+3x-4=0. Добије се x=1 и x=-4.
 
Sad tek videh - šta je netačno?

Druga jednacina.

- - - - - - - - - -

Ako je nesto vece za 10, od necega drugog, onda ga za toliko treba smanjiti da bi bilo jednako tom drugom ili to drugo uvecati za 10.

Svakako ne moze da bude jednako nesto sto je vece, ako ga jos povecamo za toliko koliko je vece...
 
Druga jednacina.

- - - - - - - - - -

Ako je nesto vece za 10, od necega drugog, onda ga za toliko treba smanjiti da bi bilo jednako tom drugom ili to drugo uvecati za 10.

Svakako ne moze da bude jednako nesto sto je vece, ako ga jos povecamo za toliko koliko je vece...


Uups, prevideh... :zstidljivko: Naravno, apsolutno si u pravu :konfete:


---------------------------------------------------

Da korigujem, da ne stoji pogrešno:

x + y = 42, dakle y = 42 - x


...i...

(x+y)/2 - 10 = (x-y)/3

(x+y)/2 - (x-y)/3 = 10
(3(x+y) - 2(x-y)) / 6 = 10
3x + 3y - 2x +2y = 60
x + 5y = 60
.........na ovo primenimo y = 42 - x
x + 5(42 - x) = 60
x + 210 - 5x = 60
210 - 4x = 60
210 - 60 = 4x
x = 150/4 = 37.5
...............ovo sad vratimo u početnu jednačinu y = 42 -x

y = 42 - x
y = 42 - 37.5
y = 4.5

Dakle, rešenje je x = 37.5, y = 4.5


Provera

Zamenimo dobijene vrednosti u početnu jednačinu:
(x+y)/2 - 10 = (x-y)/3
(37.5 + 4.5)/2 - 10 = (37.5 - 4.5)/3
42/2 - 10 = 33/3
21 - 10 = 11
11 = 11
 
Деца, да не кажем људи, греше када постављају једначине.

Треба да поставе да је нешто једнако, а онда да подешавају да стварно буде једнако. Овај пример је прост, али и за њега би било пожељно да се тако ради...

Основно је да се разлучи:

1. нешто је веће/мање за толико-и-толико, онда је сабирање/одузмање;
2. нешто је веће/мање за толико-и-толико ПУТА, онда је множење/дељење.

Онда се стави да Мика и Пера имају исто, тј. да су једнаке промељиве, које представљају њихове количине и онда се "подешава" да то стварно и буде једнако.
 
Imam tri interesantna problema sa kojima mi treba pomoć pri rešavanju:

1. Računar je zaražen virusom koji se širi preko e-pošte. Ana, vlasnica ovog računara, ima 50 prijatelja. Svakoga dana, virus nasumično izabere jednog od njenih prijatelja (sa verovatnoćom 0.5) i pošalje mu poruku koja sadrži virus.
- Koliko dana (u proseku) će proći dok se svih 50 prijatelja ne zarazi? Napomena: prijatelji se mogu ponavljati, tj. ista osoba može biti izabrana više puta, u kom slučaju nema nove infekcije (jer je taj prijatelj već zaražen).
- Pretpostavimo da se za tri meseca (90 dana) pojavi antivirus. Koliko Aninih prijatelja je u tom trenutku već zaraženo?

2. Bacanje novčića. Verovatnoća da će se bacanjem novčića dobiti glava je p, dok je verovatnoća da će se dobiti pismo 1-p (p je nepoznato). Nakon 100 bacanja, 35 puta se dobila glava, a 65 puta pismo.
- Kolika je verovatnoća da je novčić ispravan, to jest fer? (un-biased)
- Koja je najverovatnija vrednost za p?

3. Data je sledeća 3x3 matrica P:

0.5 0.3 0.2
0.2 0.2 0.6
0.4 0.4 0.2

- Izračunati P^100, analitički ali brzo.
- Pretpostavimo da matrica odgovara (u diskretnom vremenu) Markovljevom lancu gde pij ima verovatnoću da iz stanja i pređe u stanje j. Kakva je stacionarna raspodela za ovaj lanac?
- Koliko brzo lanac konvergira stacionarnoj distribuciji? Pretpostaviti da je inicijalna distribucija (1,0,0) i izračunati razliku između početne i izvedene stacionarne distribucije.
 
Nadam se da mi neko moze pomoci oko zadatka za dete : Pravougaonik ABCD stranice AB=15 cm upisan je u kruznicu precnika 17 cm. Koliko je rastojanje tacke B od dijagonale AC? Unapred veliko hvala.

Ово је баш лаХко.

Растојање налазиш уз помоћ троугла АBC, његова површина је једнака (|AC|xH)/2, где је H тражено растојање. Истовремено, површина тог троугла је пола површине правоугаоника ABCD, једну страницу правоугаоника имаш, дргу нађеш уз помоћ Питагоре, корен из 17^2-15^2=8.
Дакле, површина правоугаоника је 15x8=120, површина троугла је 60, имамо

17xH/2=60, 17xH=120, H=120/17
 
Ово је баш лаХко.

Растојање налазиш уз помоћ троугла АBC, његова површина је једнака (|AC|xH)/2, где је H тражено растојање. Истовремено, површина тог троугла је пола површине правоугаоника ABCD, једну страницу правоугаоника имаш, дргу нађеш уз помоћ Питагоре, корен из 17^2-15^2=8.
Дакле, површина правоугаоника је 15x8=120, површина троугла је 60, имамо

17xH/2=60, 17xH=120, H=120/17

Hvala najlepse, jasno mi je sada sve !!!
 
Da li moze pomoc u vezi ovog zadatka?Odrediti znak izraza
log3
5 -log5 3/log0,3 4-log0,3 3
Hvala unapred[/QUOTE]

Пребаци све логаритме да буду по истој основи, онда примени правило збира и разлике логаритама и онда види који ћеш број да добијеш. У зависности од основе и тог броја (у односу на 1) - добићеш знак израза.
 
Molim pomoc za sina : U odeljenju su 3/8 ucenika decaci. U toku godine, otislo je 8 devojcica, pa se broj decaka i devojcica izjednacio. Koliko je bilo devojcica i decaka na pocetku godine? Hvala.

На почетку је било x ученика.
Дакле 3x/8 су дечаци на почетку, а 5x/8 девојчице.

Кад оде 8 девојчица, имамо да је (5x/8)-8=3x/8, тј. x/4=8, x=32.

У одељењу је дакле било 32 ученика, 12 дечака и 20 девојчица.
 
На почетку је било x ученика.
Дакле 3x/8 су дечаци на почетку, а 5x/8 девојчице.

Кад оде 8 девојчица, имамо да је (5x/8)-8=3x/8, тј. x/4=8, x=32.

У одељењу је дакле било 32 ученика, 12 дечака и 20 девојчица.

Zaista prosto, ( kad se zna ) :))) Hvala.

- - - - - - - - - -

Molim Vas za pomoc oko zadatka: Ako se od jednog dvocifrenog broja oduzme dvocifreni broj sa istim ciframa, ali u obrnutom poretku, dobija se razlika jednaka trostrukom zbiru cifara polaznog broja. Koliko ima dvocifrenih brojeva sa ovakvim svojstvima ? Puno hvala i pozdrav.
 
Zaista prosto, ( kad se zna ) :))) Hvala.

- - - - - - - - - -

Molim Vas za pomoc oko zadatka: Ako se od jednog dvocifrenog broja oduzme dvocifreni broj sa istim ciframa, ali u obrnutom poretku, dobija se razlika jednaka trostrukom zbiru cifara polaznog broja. Koliko ima dvocifrenih brojeva sa ovakvim svojstvima ? Puno hvala i pozdrav.

Нека је то број са цифрама а и b, дакле број је 10а+b
Према условима задатка имамо:

10a+b-(10b+a)=3(a+b)
10a+b-10b-a=3a+3b
6a-12b=0
a=2b

Дакле, цифра а може бити, 1, 2, 3, 4
тад је цифра b 2, 4, 6, 8

и на крају, то су бројеви 12, 24, 36, 48.
 
Нека је то број са цифрама а и b, дакле број је 10а+b
Према условима задатка имамо:

10a+b-(10b+a)=3(a+b)
10a+b-10b-a=3a+3b
6a-12b=0
a=2b

Дакле, цифра а може бити, 1, 2, 3, 4
тад је цифра b 2, 4, 6, 8

и на крају, то су бројеви 12, 24, 36, 48.

Ovaj je bas tezak za osnovce! Hvala najlepse.
 
Ugao izmedju bocne ivice i ravni osnove pravilne trostrane piramide je 60 stepeni. Ako je apotema h=8 cm, kolika je zapremina piramide? Najlepse hvala i pozdrav.
Izvinjavam se greska se potkrala u tekstu. Treba da Угао између бочне стране и равни основе правилне тростране пирамиде је ° 60 . Ако је апотема 8, нађи запремину пирамиде.
. Hvala.
 
Izvinjavam se greska se potkrala u tekstu. Treba da Угао између бочне стране и равни основе правилне тростране пирамиде је ° 60 . Ако је апотема 8, нађи запремину пирамиде.
. Hvala.

Задатак се решава тако што се уочава прваоугли троугао: висина пирамиде, апотема и трећина висине висине основе.
 

Back
Top