Matematika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Zbir dva broja je 42. Ako je polovina njihovog zbira za 10 veća od trećine njihove razlike, izračunaj te brojeve. Prikaži postupak. Hvala unapred! :) Pokušavala sam na razne načine, ali nikako ne mogu da rešim zadatak..

x + y = 42, dakle y = 42 - x


...i...

(x+y)/2 + 10 = (x-y)/3

(x+y)/2 - (x-y)/3 = -10
(3(x+y) - 2(x-y)) / 6 = -10
3x + 3y - 2x +2y = -60
x + 5y = -60
.........na ovo primenimo y = 42 - x
x + 5(42 - x) = -60
x + 210 - 5x = -60
210 - 4x = -60
210 + 60 = 4x
x = 270/4 = 67.5
...............ovo sad vratimo u početnu jednačinu y = 42 -x

y = 42 - x
y = 42 - 67.5
y = -25.5

Dakle, rešenje je x = 67.5, y = -25.5


Provera

Zamenimo dobijene vrednosti u početnu jednačinu:
(x+y)/2 + 10 = (x-y)/3
(67.5 + (-25.5))/2 + 10 = (67.5 - (-25.5))/3
42/2 + 10 = 93/3
21 + 10 = 31
31 = 31
 
x + y = 42, dakle y = 42 - x


...i...

(x+y)/2 + 10 = (x-y)/3


(x+y)/2 - (x-y)/3 = -10
(3(x+y) - 2(x-y)) / 6 = -10
3x + 3y - 2x +2y = -60
x + 5y = -60
.........na ovo primenimo y = 42 - x
x + 5(42 - x) = -60
x + 210 - 5x = -60
210 - 4x = -60
210 + 60 = 4x
x = 270/4 = 67.5
...............ovo sad vratimo u početnu jednačinu y = 42 -x

y = 42 - x
y = 42 - 67.5
y = -25.5

Dakle, rešenje je x = 67.5, y = -25.5


Provera

Zamenimo dobijene vrednosti u početnu jednačinu:
(x+y)/2 + 10 = (x-y)/3
(67.5 + (-25.5))/2 + 10 = (67.5 - (-25.5))/3
42/2 + 10 = 93/3
21 + 10 = 31
31 = 31

Druga jednacina je netacna.
 
Iz osnog preseka imas da je 2r*H=12
A ako iz pitagorine teoreme za trougao cija je hipotenuza ova dijagonala imas da je 25=4r^2+H^2
Resis sistem samo.
Iz prve: H=6/r i zamenis u drugu i kad sredia dobijes bikvadratnu j-nu:
4r^4-25r^2+36=0
Rjesenja su 2 ili 3/2. To vratis i dobijas da je visina 3 ili 1.
Ostalo je samo sa primenis formule za povrsinu i zapreminu
 
1. Ulagano je svake godine u toku 7 godina po 120.000 $ u banku koja plaća 8% (d) kamata godišnje, uz godišnji obračun kamate.
Treba izračunati konačnu vrijednost svih uloga:

a) jedan period iza uplate posljednjeg uloga
b) u momentu uplate posljednjeg uloga


2. Banka je likvidirala ulog koji je uložen prije 6 godina sa 1.771,40 $. Treba izračunati koliko je bilo uloženo ako je banka obračunavala kamatu godišnje po stopi 4% (d)?

3. Kojim će iznosom ulagač raspolagat kroz 5 godina ako danas uloži 100.000 $ sa 6% (d) i godišnji obračun kamate?

4 .Lice staro 35 godina osigurava rentu od 1000 dinara koju će primati doživotno godišnje dekurzivno, po isteku 15 godina od dana osiguranja.
Koliko iznosi neto miza za ovo osiguranje?
Zdravo, možete li mi pomoći oko ovih zadataka iz finansijske matematike? :dontunderstand:
 
1. Ulagano je svake godine u toku 7 godina po 120.000 $ u banku koja plaća 8% (d) kamata godišnje, uz godišnji obračun kamate.
Treba izračunati konačnu vrijednost svih uloga:

a) jedan period iza uplate posljednjeg uloga
b) u momentu uplate posljednjeg uloga


2. Banka je likvidirala ulog koji je uložen prije 6 godina sa 1.771,40 $. Treba izračunati koliko je bilo uloženo ako je banka obračunavala kamatu godišnje po stopi 4% (d)?

3. Kojim će iznosom ulagač raspolagat kroz 5 godina ako danas uloži 100.000 $ sa 6% (d) i godišnji obračun kamate?

4 .Lice staro 35 godina osigurava rentu od 1000 dinara koju će primati doživotno godišnje dekurzivno, po isteku 15 godina od dana osiguranja.
Koliko iznosi neto miza za ovo osiguranje?

Zdravo, možete li mi pomoći oko ovih zadataka iz finansijske matematike? :dontunderstand:

moze al da se nadjemo negde uzivo
 
Ljudi treba mi vasa pomoc nije za mene za druga je. Da li neko moze da mi resi ova dva zadatka postupno ide vanredno pa treba da preda a ja sam slaba sa matematikom veoma slaba. Prvi zadatak. Cena 1 litar dizela je 160 dinara ako je najavljeno poskupljenje od 0,1 posto koliko ce biti nova cena dizela? i zadatak broj dva 1 metar kubni drvne gradje je 160 eura kolika je cena 5 drvenih gradja cije su dimenzije 2dmx5cmx1m. Hvala unapred :)
 
da li neko moze da mi resi ove zadatke, samo su mi oni ostali :
1.tg*3x+tg*2x>1+tgx -kod ovog zadatka mi nije jasno resenje. Ja dobijem samo pi\4

2. Kisela voda je poskupela 12%. Kolicina vode koja se moze kupiti ya novac kojim se pre poskupljenja moglo kupiti 252l je?

3.Gorivo na pumpama je poskupelo 12%. Za novac kojim se pre poskupljenja moglo kupiti 392l sada se moze kupiti?

4.Zbir svih resenja jednacine sin^4x-cos^4x=sinx na intervalu [0,2pi] -ne mogu uopste da dobijem resenje
5.Koeficijent uz kvardratni clan polinoma cetvrtog stepena P(x) ciji je slobodan clan 0 i koji zadovoljava jednacinu P(x)=x^3+P(x-1) je?

6. Resenje nejednacine 2^(2-4x)*4^x^2-6*2^(x^2-2x+2)<=0

7. Ako je x=koren iz 7/ (2) vrednost izraza (2+x)/(1+koren iz 2+x)+(2-x)/(1-koren iz 2-x) je?

8.Proivod svih racionalnih clanova u razvoju binoma (1/koren iz 3+ treci koren iz 3)^12 je - ne umem da odredim racionalne clanove uopste. Znam neki princip, ali kada po njemu radim, ne dobijam resenje.

9.Poluprecnik r kruga sa centrom u tacki C(3, -1), koji na pravoj 2x-5y+18=0, odseca tetivu duzine 28 je?

10. Neka su an i bn dva aritmeticka niza i neka su Sn i Qn redom, oznacavaju sume prvih n clanova tih nizova. Ako je (4n+27)Sn=(7n+1)Qn, onda je a10/q10 jednako?

11.Ako je f(x)=arctg(e^2x+5), onda je f((log za osnovu e broja 3)/4 - 5/2) jednako?

12. Zbir svih resenja jednacine sin(x+pi/4)-sin(x-3pi/4)=2cos(x+pi/3) na intervalu [0,2pi]

13.Posuda je do vrha napunjena rastvorom soli u vodi, cija je konecntracija 15%. Posle zagrevanja posude, deo vode je ispario i koncentracija rastvora se promenila na 25%. Nakon toga, posuda je do vrha napunjena rastvorom soli u vodi cija je koncentracija 20%. Koncentracija tako dobijenog rastvora je?

14.Atleticar trenira za maraton i svakog dana pretrci za 10% vece rastojanje nego prethodnog dana. Ako je za tri dana pretrcao ukupno 132,4 kilometra, drugog dana pretrcao?

15.jedan radnik bi zavrsio posao za 12h. Ako mu se pridruze jos dva radnika koji rade istom brzinom, posao ce biti zavrsen za 3h. Vreme za koje drugi ili treci radnik sam uradi taj posao je?

Hvala unapred!! :)
 
Pozdrav svima ljudi, imam jedan nezavršen zadatak iz algebre..pa ako se nađe neko ko ume i voljan je da pomogne.... Danke schon bitte schon:P

Skup A je { a+b√2 | a∈Q ^ b∈Q }. Treba dokazati da je struktura (A\{0}, ·) grupa.

Zatvorenost, asocijativnost i neutralni element kapiram. Kod inverznog elementa treba da važi (a+b√2)∙(x+y√2)=1. I dalje treba izraziti x i y preko a i b, e tu ne mogu da se snađem jer postoje dve nepoznate u jednačini - x i y.
Verovatno sam nešto propustio, al ne mogu nikako da skapiram.
 
Pozdrav svima ljudi, imam jedan nezavršen zadatak iz algebre..pa ako se nađe neko ko ume i voljan je da pomogne.... Danke schon bitte schon:P

Skup A je { a+b√2 | a∈Q ^ b∈Q }. Treba dokazati da je struktura (A\{0}, ·) grupa.

Zatvorenost, asocijativnost i neutralni element kapiram. Kod inverznog elementa treba da važi (a+b√2)∙(x+y√2)=1. I dalje treba izraziti x i y preko a i b, e tu ne mogu da se snađem jer postoje dve nepoznate u jednačini - x i y.
Verovatno sam nešto propustio, al ne mogu nikako da skapiram.

Skup A ti je podskup skupa iracionalnih brojeva - sto ce reci da pomnozis ove dve zagrade, sredis i ono sto ti bude bez korena iz dva uz sebe - izjednacis sa nulom, a ostalo sa 1. Kraj.
 
Upravu si, dobije se x=a/(a²-2b²) i y=b/(2b²-a²). Hvala BadWolf :)

Kod ovakvih zadataka uvek moras da se malo "izvuces" spolja i da gledas siru sliku.
Dalje, najbitnije je kako je definisan skup. Onda, da li operacije radis "normalno" ili su predefinisane. I to je to.

I moras da imas i deo psiholoskog pristupa: da-je-zadatak-tezak-i-komplikovan-ne-bi-nam-ga-dali.
 
Kod ovakvih zadataka uvek moras da se malo "izvuces" spolja i da gledas siru sliku.
Dalje, najbitnije je kako je definisan skup. Onda, da li operacije radis "normalno" ili su predefinisane. I to je to.

I moras da imas i deo psiholoskog pristupa: da-je-zadatak-tezak-i-komplikovan-ne-bi-nam-ga-dali.

Slazem se da je i problem mozda bas bio oko tog pristupa, s' obzirom da je autor knjige iz koje je zadatak ujedno i profa koji mi drzi predavanja :)
 
da li neko moze da mi resi ove zadatke, samo su mi oni ostali :
1.tg*3x+tg*2x>1+tgx -kod ovog zadatka mi nije jasno resenje. Ja dobijem samo pi\4

2. Kisela voda je poskupela 12%. Kolicina vode koja se moze kupiti ya novac kojim se pre poskupljenja moglo kupiti 252l je?

3.Gorivo na pumpama je poskupelo 12%. Za novac kojim se pre poskupljenja moglo kupiti 392l sada se moze kupiti?

4.Zbir svih resenja jednacine sin^4x-cos^4x=sinx na intervalu [0,2pi] -ne mogu uopste da dobijem resenje
5.Koeficijent uz kvardratni clan polinoma cetvrtog stepena P(x) ciji je slobodan clan 0 i koji zadovoljava jednacinu P(x)=x^3+P(x-1) je?

6. Resenje nejednacine 2^(2-4x)*4^x^2-6*2^(x^2-2x+2)<=0

7. Ako je x=koren iz 7/ (2) vrednost izraza (2+x)/(1+koren iz 2+x)+(2-x)/(1-koren iz 2-x) je?

8.Proivod svih racionalnih clanova u razvoju binoma (1/koren iz 3+ treci koren iz 3)^12 je - ne umem da odredim racionalne clanove uopste. Znam neki princip, ali kada po njemu radim, ne dobijam resenje.

9.Poluprecnik r kruga sa centrom u tacki C(3, -1), koji na pravoj 2x-5y+18=0, odseca tetivu duzine 28 je?

10. Neka su an i bn dva aritmeticka niza i neka su Sn i Qn redom, oznacavaju sume prvih n clanova tih nizova. Ako je (4n+27)Sn=(7n+1)Qn, onda je a10/q10 jednako?

11.Ako je f(x)=arctg(e^2x+5), onda je f((log za osnovu e broja 3)/4 - 5/2) jednako?

12. Zbir svih resenja jednacine sin(x+pi/4)-sin(x-3pi/4)=2cos(x+pi/3) na intervalu [0,2pi]

13.Posuda je do vrha napunjena rastvorom soli u vodi, cija je konecntracija 15%. Posle zagrevanja posude, deo vode je ispario i koncentracija rastvora se promenila na 25%. Nakon toga, posuda je do vrha napunjena rastvorom soli u vodi cija je koncentracija 20%. Koncentracija tako dobijenog rastvora je?

14.Atleticar trenira za maraton i svakog dana pretrci za 10% vece rastojanje nego prethodnog dana. Ako je za tri dana pretrcao ukupno 132,4 kilometra, drugog dana pretrcao?

15.jedan radnik bi zavrsio posao za 12h. Ako mu se pridruze jos dva radnika koji rade istom brzinom, posao ce biti zavrsen za 3h. Vreme za koje drugi ili treci radnik sam uradi taj posao je?

Hvala unapred!! :)

Добри задаци, али ово би требало да се плати за решавање.
 
Узгред буди речено, ако некога занимају задаци са пријемних испита за ЕТФ, Саобраћајни факултет и машински факултет, одабрани задаци, са детљано изложеним поступком решавања, може да ме контактира на private...
 
Pokušao sam da pomognem meni dragoj osobi u rešavanju zadataka iz matematike i kod ovog zadatka sam zakočio:

U pravu prizmu, koja za osnovu ima jednakokraki trapez površine 50 cm kvadratnih, sa oštrim uglom 30 stepeni, upisan je valjak. Naći površinu i zapreminu valjka, čija visina je jednaka kraku trapeza.

Прогуглај на тему тангентни четвороугао, требало би да добијеш релацију која ти недостаје.
 

Back
Top