Legenda o Milosu Obilicu

Jaooj, bre, ljudi.....a Bajazit je "Munjeviti".tek onako......Munjevito odreagovao čovek kad je video da gubi Carstvo......Taktika njegovog oca je bila zastarela i provaljena....Nisam bila tamo, al po svemu sudeći, to je bilo ono..."sad ili nikad"."sve ili ništa"....Ubiti oca i spasiti Carevinu, ili gledati kako ti drugi uzimaju zemlju? Dečko je brzo prelomio i ubio oca. E,sad, kilavi Jakub...Pa, naravno da je nemestio njegovo ubistvo..Ovaj da krvavi ruke a drugi da pokupi kajmak....ne mere.....

Zar mislis da bi Tursko carstvo propalo da su izgubili bitku na Kosovu?Pa da nijedan Turcin nije pretekao na Kosovu,mogli su narednih godina da nas pregaze...Turci 1395. i 1396. biju bitke daleko vece od one na Kosovu-njihove rezerve su bile neiscrpne...

A to da je ubio oca u toku bitke da bi spasao sam ishod bitke je moglo da doprinese kontraefektu-rizikovao bi pobunu i rasulo sirih razmera i izgubio bitku...
 
Turci 1395. i 1396. biju bitke daleko vece od one na Kosovu-njihove rezerve su bile neiscrpne...

Velika pobeda kod Nikopolja, 1396...

Sam Bajazit je 3 puta opsedao Carigrad, a poslednju opsadu je prekinuo zbog Tamerlana... Chuo sam chak da je grad bio maltene pred padom...

U sushtini, Tamerlan je prekinuo prvu fazu osmanlijske xpanzije...

Bili su oni itekako jaki tad...
 
Velika pobeda kod Nikopolja, 1396...

Sam Bajazit je 3 puta opsedao Carigrad, a poslednju opsadu je prekinuo zbog Tamerlana... Chuo sam chak da je grad bio maltene pred padom...

U sushtini, Tamerlan je prekinuo prvu fazu osmanlijske xpanzije...

Bili su oni itekako jaki tad...

bravo kosho....
tamerlan je nudio neku vrstu dila bajazitu,jer oni su zapravo narodi istoga porekla,da zajedno krenu na zapad
bajazit je to sve vrlo tvrdoglavo i samozivo odbijao,da je tamerlan bukvalno hteo da ga nauci pameti,i krenuli su u bratoubilacki rat.....
turci su pukli kod angore u do tada najvecoj bitci koje su te vojske vodile....valjda je turaka bilo 150-200.000 a mongola 300.000.....vodila se bitka za prevlast nad istocnim zemljama...irak,iran itd
bajazit je izgubio...i pao u ropstvo,u kome je sramotno ponizavan tako sto su ga vodali u kolicima ko mecku po vasaru
tamerlan nije nista uzurpirao teritoroiju turske carevine...bio je zadovoljan pobedom...okrenuo se sa vojskom,i otisao na istok,odakle je i dosao
taj poraz je zestoko uzdrmao turke.....posle angore trebalo im je dobrih 20 god da se oporave...plus....posle tih 20 god...pogodio ih je gradjanski rat izmedju tri brata...muse,mehmeda i mnurata mislim,ne secam se vise...kada se taj rat zavrsio....novi sultan...mislim mehmed je krenuo da porobi srbiju......to je i ucinio 1456 a sve ostale zemlje su pale u roku od 20 god

no....davati kosovskoj bitci neki porevelik znacaj je sprdnja i vrlo neozbiljno...zapravo,nije kosovo zaustavilo turke...vec vrlo verovatno tamerlan...a potom i zestok gradjanski rat....u kome su srbi stali na stranu jednog od prestolonaslednika
taj srpski mit,o tome da su srbi usporili ili zaustavili neku silu u necemu je toliko jak,a toliko smesan da je to alarmantno,da se tome pridaje veliki znacaj u skolama

prvo...kosovo i spasavanje evrope od turske najezde....nisu srbi spasili evropu,vec nemci,austrijanfci i poljaci u kontraofanzivi posle propasti opsade beca....turci su toliko bili jaki,da su drzali budimpestu i skoro celu ugarsku i pola austrije u svojoj okupaciji

drugo....nase demonstracije 27.3 su izazvale nemacku da napadne jugoslaviju,a ime se usporio nemacki plan barbarosa,koji da je bio pokrenut u maju ili aprilu mesto junu bio uspesan a rusi bi pukli...tih mesec i po ana su dali rusima snagu,a nemce usporili...mislim,a to sto su pregaziuli usput i celu grcku,koja nije demonstrirala,i tu gubili dragoceno vreme sa najelitnijim jedinicama,to niko nije pomenuo...hm,mozda otisli van sezone na kupanje.u aprilu je najeftinije

trece...99 na kosovu su srbi stali na put novom svetskom poretku,i usporili njegovo nadiranje ka istoku i granicama rusije na neko vreme
zaboravilo se da rumuni i bugari a i balticke zemlje bukvalno mole da im ameri naprave svoje baze na teritoriji,da smo spasili sadama na neko vreme...a samim tim i izabrani rezim irackog naroda
eto,koliko se etrih ovako na brzinu....ima toga jos mnogo.....no...zapravpo,u svoj toj magli,nevidi se gde dimi,a to e...da je turcima veci roblem bio zauzeti novo brdo recimo,nego razbiti kneza lazara na kosovu....vise su i vremena utroili i ljudtva izgubili dok novo brdo nije palo,a opkoljavano je nebrojeno puta...jer je bilo zlata tamo,to je bio rudnik
toga se niko ne seca,i tih hrabrih branioca,a kosova svi...a kosovo je bilo poraz,a novo brdo se drzalo i rzalo

tako da.....ajdmo da slavimo pobednike malo:)
 
Zar mislis da bi Tursko carstvo propalo da su izgubili bitku na Kosovu?Pa da nijedan Turcin nije pretekao na Kosovu,mogli su narednih godina da nas pregaze...Turci 1395. i 1396. biju bitke daleko vece od one na Kosovu-njihove rezerve su bile neiscrpne...

A to da je ubio oca u toku bitke da bi spasao sam ishod bitke je moglo da doprinese kontraefektu-rizikovao bi pobunu i rasulo sirih razmera i izgubio bitku...
Pa, to se nije znalo da samog kraja !!!...I Jakub je tajno ubijen,.......Mani ti film...

Jok, bre. Samo bi se vratili u većem broju....Ali, neko bi i morao biti okrivljen za poraz.
Neka ti Pirke to objasni...
 
bravo kosho....
(...)
...zapravpo,u svoj toj magli,nevidi se gde dimi,a to e...da je turcima veci roblem bio zauzeti novo brdo recimo,nego razbiti kneza lazara na kosovu....vise su i vremena utroili i ljudtva izgubili dok novo brdo nije palo,a opkoljavano je nebrojeno puta...jer je bilo zlata tamo,to je bio rudnik
toga se niko ne seca,i tih hrabrih branioca,a kosova svi...a kosovo je bilo poraz,a novo brdo se drzalo i rzalo

tako da.....ajdmo da slavimo pobednike malo:)
Bravo i tebi... izvrsni zaključci...

Jedino, ne zameri, znam da je greška u kucanju, ali razveselio si me... "drzalo i rzalo"... :lol:
 
Stvarno divno kako se iz ni malo dokaza, izvode zakljuchci.....

- Konstantin Filozof je napisao neshto slichno onom iz filma Kosovski boj. Jedan srpski plemic, - oklevetan, pojurio je u Muratov tabor, i tamo ga ubio.
- Jefimijina pohvala knezu Lazaru, kaze da je Murat ubijen posle bitke.
- Treci izvor, "Gerasimov letopis" govori kako je taj srpski plemic, Milosh, probo kopljem Murata.
Narodno predanje znamo kako govori, i kakv glas se proshirio posle bitke.
- Chetvrto, jedno pismo kralja Tvrtka pominje dvanaest plemica zaverenika, a po narodnoj pesmi to su dva Milosheva pobratima, Milan Toplica i Ivan Kosanchic (istorijski, svi, nepoznata lica).
- Turski izvori kazu da je Murat poginuo, ili posle bite, ili malo pred kraj bitke, na prevaru od jednog srpskog skrivenog zaverenika, ili ranjenog borca :roll:

E sad, svi imamo bujnu mashtu, volimo da razmishljamo shta je logichnije itd.... Ali izvori, i srpski i turski, se slazu da su turskog sultana ubili Srbi. Ja ne vidim u chemu je tu problem :whistling:
 
Stvarno divno kako se iz ni malo dokaza, izvode zakljuchci.....

- Konstantin Filozof je napisao neshto slichno onom iz filma Kosovski boj. Jedan srpski plemic, - oklevetan, pojurio je u Muratov tabor, i tamo ga ubio.
- Jefimijina pohvala knezu Lazaru, kaze da je Murat ubijen posle bitke.
- Treci izvor, "Gerasimov letopis" govori kako je taj srpski plemic, Milosh, probo kopljem Murata.
Narodno predanje znamo kako govori, i kakv glas se proshirio posle bitke.
- Chetvrto, jedno pismo kralja Tvrtka pominje dvanaest plemica zaverenika, a po narodnoj pesmi to su dva Milosheva pobratima, Milan Toplica i Ivan Kosanchic (istorijski, svi, nepoznata lica).
- Turski izvori kazu da je Murat poginuo, ili posle bite, ili malo pred kraj bitke, na prevaru od jednog srpskog skrivenog zaverenika, ili ranjenog borca :roll:

E sad, svi imamo bujnu mashtu, volimo da razmishljamo shta je logichnije itd.... Ali izvori, i srpski i turski, se slazu da su turskog sultana ubili Srbi. Ja ne vidim u chemu je tu problem :whistling:

Pa i sam vidis da su to sve same RAZLICITE legende...

Ne preostaje nam nista drugo nego da trazimo onu predpostavku koja PO LOGICI STVARI najvise moze da odgovara istini.

Drugog nema.
 
Stvarno divno kako se iz ni malo dokaza, izvode zakljuchci.....

- Konstantin Filozof je napisao neshto slichno onom iz filma Kosovski boj. Jedan srpski plemic, - oklevetan, pojurio je u Muratov tabor, i tamo ga ubio.
- Jefimijina pohvala knezu Lazaru, kaze da je Murat ubijen posle bitke.
- Treci izvor, "Gerasimov letopis" govori kako je taj srpski plemic, Milosh, probo kopljem Murata.
Narodno predanje znamo kako govori, i kakv glas se proshirio posle bitke.
- Chetvrto, jedno pismo kralja Tvrtka pominje dvanaest plemica zaverenika, a po narodnoj pesmi to su dva Milosheva pobratima, Milan Toplica i Ivan Kosanchic (istorijski, svi, nepoznata lica).
- Turski izvori kazu da je Murat poginuo, ili posle bite, ili malo pred kraj bitke, na prevaru od jednog srpskog skrivenog zaverenika, ili ranjenog borca :roll:

E sad, svi imamo bujnu mashtu, volimo da razmishljamo shta je logichnije itd.... Ali izvori, i srpski i turski, se slazu da su turskog sultana ubili Srbi. Ja ne vidim u chemu je tu problem :whistling:

Tacno...drzati se onog sto imamo u nedostatku drugih dokaza...makar i gresili svi ti izvori,oni su jedini...
 
bravo kosho....
tamerlan je nudio neku vrstu dila bajazitu,jer oni su zapravo narodi istoga porekla,da zajedno krenu na zapad
bajazit je to sve vrlo tvrdoglavo i samozivo odbijao,da je tamerlan bukvalno hteo da ga nauci pameti,i krenuli su u bratoubilacki rat.....
turci su pukli kod angore u do tada najvecoj bitci koje su te vojske vodile....valjda je turaka bilo 150-200.000 a mongola 300.000.....vodila se bitka za prevlast nad istocnim zemljama...irak,iran itd
bajazit je izgubio...i pao u ropstvo,u kome je sramotno ponizavan tako sto su ga vodali u kolicima ko mecku po vasaru
tamerlan nije nista uzurpirao teritoroiju turske carevine...bio je zadovoljan pobedom...okrenuo se sa vojskom,i otisao na istok,odakle je i dosao
taj poraz je zestoko uzdrmao turke.....posle angore trebalo im je dobrih 20 god da se oporave...plus....posle tih 20 god...pogodio ih je gradjanski rat izmedju tri brata...muse,mehmeda i mnurata mislim,ne secam se vise...kada se taj rat zavrsio....novi sultan...mislim mehmed je krenuo da porobi srbiju......to je i ucinio 1456 a sve ostale zemlje su pale u roku od 20 god

no....davati kosovskoj bitci neki porevelik znacaj je sprdnja i vrlo neozbiljno...zapravo,nije kosovo zaustavilo turke...vec vrlo verovatno tamerlan...a potom i zestok gradjanski rat....u kome su srbi stali na stranu jednog od prestolonaslednika
taj srpski mit,o tome da su srbi usporili ili zaustavili neku silu u necemu je toliko jak,a toliko smesan da je to alarmantno,da se tome pridaje veliki znacaj u skolama

prvo...kosovo i spasavanje evrope od turske najezde....nisu srbi spasili evropu,vec nemci,austrijanfci i poljaci u kontraofanzivi posle propasti opsade beca....turci su toliko bili jaki,da su drzali budimpestu i skoro celu ugarsku i pola austrije u svojoj okupaciji

drugo....nase demonstracije 27.3 su izazvale nemacku da napadne jugoslaviju,a ime se usporio nemacki plan barbarosa,koji da je bio pokrenut u maju ili aprilu mesto junu bio uspesan a rusi bi pukli...tih mesec i po ana su dali rusima snagu,a nemce usporili...mislim,a to sto su pregaziuli usput i celu grcku,koja nije demonstrirala,i tu gubili dragoceno vreme sa najelitnijim jedinicama,to niko nije pomenuo...hm,mozda otisli van sezone na kupanje.u aprilu je najeftinije

trece...99 na kosovu su srbi stali na put novom svetskom poretku,i usporili njegovo nadiranje ka istoku i granicama rusije na neko vreme
zaboravilo se da rumuni i bugari a i balticke zemlje bukvalno mole da im ameri naprave svoje baze na teritoriji,da smo spasili sadama na neko vreme...a samim tim i izabrani rezim irackog naroda
eto,koliko se etrih ovako na brzinu....ima toga jos mnogo.....no...zapravpo,u svoj toj magli,nevidi se gde dimi,a to e...da je turcima veci roblem bio zauzeti novo brdo recimo,nego razbiti kneza lazara na kosovu....vise su i vremena utroili i ljudtva izgubili dok novo brdo nije palo,a opkoljavano je nebrojeno puta...jer je bilo zlata tamo,to je bio rudnik
toga se niko ne seca,i tih hrabrih branioca,a kosova svi...a kosovo je bilo poraz,a novo brdo se drzalo i rzalo

tako da.....ajdmo da slavimo pobednike malo:)

Kod Ankare je valjda bilo oko 140 000 Tamerlanovih vojnika i oko 85 000 Osmanlija...

E ali najbolji deo... :mrgreen:
Turci danas insistiraju na tome da je glavni razlog poraza bio, ko bi rek'o - izdaja! :mrgreen:
Odnosno prebeg nekih Bajazitovih trupa na Tamerlanovu stranu...

Mis'im, OK, sigurno je to bilo bitno, ali bash da chovek koji je ni iz chega postao, maltene, najmocniji vladar na svetu, a da je pritom bio porazhen samo par puta na pochetku karijere u bitkama koje su bile tipa - On sa 100 vojnika protiv 1000 ljudi sa druge strane, i slichno (a ni za te poraze nisam bash siguran...) dok nikad nije izgubio nijednu bitnu bitku, nije mogao da pobedi kod Ankare gde je imao duplo vishe vojnika, mi zvuchi zaista neverovatno...

Mehmed Drugi Fatih... Zauzeo Carigrad 1453. pa Srbiju 1459, pa Bosnu 1463...
I chuvene rechi, poslednjeg vizantijskog Cara Konstantina Jedanaestog -
"Grad je pao, a ja josh zhivim... Zar nema ovde nijednog Hrishcanina da uzme moju glavu?".


Eh... Srpski mitovi... :roll: :mrgreen: Ne mozhesh ti to, moj komsho, sve nabrojati, za ceo svoj zhivot... :mrgreen:

Prvo... Da, Turci su imali srecu da ih nakon poluvekovnog oporavka od Ankare, strefi serija dobrih vladara... Od 1451. do 1566 redom su se redjali :

Mehmed Drugi Fatih (Osvajach)
Bajazit Drugi
Selim Prvi Yavuz (Hrabri)
Sulejman Prvi Kanuni (Zakonodavac, na zapadu poznat kao - Sulejman Velichanstveni...)

Dodaj tome jako dobre vojskovodje poput Gazi Husreva, i ljude poput Mehmed-pashe Sokolovica, choveka koji u nashoj istoriografiji ima problem sa tim da je, ipak, radio za Turke, iako je bio osoba velikih sposobnosti...

Drugo... Ma... Kurchenje + Britanci = Veliko sranje.

Trece... Ovo je samo Kurchenje = Veliko sranje.


Novo Brdo... Dobro se neko setio... :roll: Onovremenska metropola... Imam negde u stanu jako lepu prichicu u vezi pada tog grada, ali me mrzi da trazhim... Ko zna gde je..


P.S. Mnogo mi simpa nadimak Djurdja Brankovica - Smederevac... :mrgreen:

P.P.S. Je li, Boga ti, je l' nastavio Vuk Brankovic borbu protiv Turaka nakon Kosova?
Koliko je meni poznato, jeste...
 
Zaboravio sam dodati da je ponovnom jachanju Osmanlija veoma doprineo josh jedan jako dobar vladar - Murat Drugi, koji je vladao od 1421 do 1451. Medjutim, Turci su tek pred kraj njegove vladavine povratili snagu iz vremena pred Tamerlanov napad.
 
Poslednja izmena:
Prvo sto treba da se zna je da postoji vrlo malo podataka o samom toku Kosovske bitke.
Milos Obilic, po mojim saznanjima je bio sitni vlastelin sa imanjem negde u dolini Z. Morave. Po najstarijim izvorima koji govore o boju on se ustvari prezivao Kobilic, a prezime Obilic se upotrebljava tek od XVIII veka. Sto se tice komentara da je Bajazit ubio Murata a ne Milos Obilic, postoji podatak da posle Kosovske bitke kada stranac dolazi u audijenciju kod sultana u strancevoj pratnji su dva sultanova strazara koji ga drze jedan za levu a drugi za desnu ruku. Pitam se zasto?
 
Svaki narod voli da ima veike junake, a Srpski narod pogotovo.

Na junastvima Marka i Milosa us se gajile generacije Srba partiota...

Lepo je imati ideali, medjutim....istorijske cinjenice drugo kazu.

Marko je bio veliki turski vazal koji je ucestvovao aktivno u boju na Kosovu protiv Srba.

O tome legende nista ne govore..

A Milos Obilic?

E o njemu niko nista ne zna, zna se samo preko mitova..

Prvi put se pominje 70 godina posle kosovske bitke i to od turskih istoricara...

Zasto?

Zato sto je u jeku bitke, Bajazit lukavo pridavio brata i ehekutirao oca da bi se dograbio vlasti!!

Medjutim, ta cinjenica da je Bajazit ubio i oca i brata, nije bas turcima odgovarala, pa su SMISLILI da je sultana ubio nepoznati Srbin Milos Kobila.

Srbi su naravno odmah prihvatili tu laz, jer je i njima odgovarala. Dobili su besplatno velikog junaka koji je likvidirao mocnog sultana..

Iako o tom junaku niko nikada ranije nije nista cuo - odmah je bio prihvacen i pocele su se pevati pesme o njemu i njegovom junastvu.

Mit je potpuno prigusio istorijsku istinu.

A da kazemo da je bio Ilir i da se prezivao Kopiliqi pa da ti mozes mirno da spavas, a?
 
Svi srednjevekovni izvori koji govore o Kosovskom boju, a nema ih bas pevise, se slazu da je Murata na Kosovu ubio neki srpski plemic. E, sad na koji nacin - to nikad necemo pouzdano znati. Mozda je to uradio posle bitke dok se Murat steo bojnim poljem, mozda je u toku bitke jedan odred srpske vojske dopreo do Murata i da je sultan stradao u direktnoj borbi, a mozda se desilo i onako kako je to prikazano na filmu. Zanimljivo je da su Osmanlije u periodu posle Kosovske bitke uvele obicaj da prilikom audiencije kod sultana, molioca drze dva sultanova strazara, jedan za levu a jedan za desnu ruku. Pitam se zasto.
Sto se tice plemica tj. viteza koji je ubio sultana Murata, po srednjevekovnim izvorima on se zove Milos Kobilic, a prezime Obilic se javlja teku u izvorima iz XVIII veka. Po nekim podacima Milos je bio sitan vlastelin sa imanjem negde u dolini Zapadne Morave.
 
Zašto?
Zašto je danas bitno srušiti mit o Obiliću?
Neka je bio samo mit. Taj mit je na kraju doprineo očuvanju nacionalnog identiteta. Taj mit je mnogo godina kasnije osokolio Srbe da se podignu i bore za slobodu. Zahvaljujući njemu (ali ne samo njemu) danas imamo Srbiju i uopšte postojimo kao narod.
Ako je to bio samo mit (ne postoje dokazi ni da jeste ni da nije), onda svaka čast onima koji su ga smislili. Hvala im.

Ali je danas bitno to srušiti. Bitno je pričati nenaučne, ničim dokazane pogrde na račun kneza Lazara. Bitno je vređati i druge zaslužne ljude, govoriti kako je rat sa Austrijom bila srpska greška, kao da je Srbija napala Austriju, a ne obrnuto.
A ja se pitam zašto. Zbog čega je danas nekima stalo da sruše i popljuju sve ono što je doprinelo da danas postojimo? Ja to zaista nisam u stanju da razumem.
 
Zar mislis da bi Tursko carstvo propalo da su izgubili bitku na Kosovu?Pa da nijedan Turcin nije pretekao na Kosovu,mogli su narednih godina da nas pregaze...Turci 1395. i 1396. biju bitke daleko vece od one na Kosovu-njihove rezerve su bile neiscrpne...

A to da je ubio oca u toku bitke da bi spasao sam ishod bitke je moglo da doprinese kontraefektu-rizikovao bi pobunu i rasulo sirih razmera i izgubio bitku...


a,zahvaljujuci kome turci dobija bitku kod Nikipolja 1396-te??

Srbi nisu bili bas tako mali "igraci" niti maciji kasalj na vojno politickoj sceni jugoistocne evrope u 14 i 15 veku......vec su bili jedna od vodecih sila u tom smislu.....

Turci u drugoj polovini 14 veka i prvoj polovini 15 veka uopste nisu bili NEPOBEDIVA sila kako se to obicno misli....oni su tada osvajali teritorije na balkanu vise nekim lukavstvom tipa kada se dva hriscanska feudalca boreoni stanu na stranu jednog,pa kad tajpobedi,ostave ga na vlasti za zivota,a posle mu uzmu njegove zemlje......

i ono sto je najvaznije,turci su imali vojnog uspeha u tom periodu,uglavnom zato sto se nisu susreli sa koalicijama hriscanskih vojski(osim bitke kod Nikipolja),vec se borili,manje vise,sa jednom po jednom.....a hriscani su ionako bili medjusobno netrpeljivi....

pa zamislite da su na kosovskoj bitci na strani srba ucestvovali SVI srpski feudalci(Dejanovici,Marko,i jos neki sa severa Srbije)....zatim da je bosanski kralj Tvrtko licno dosao sa vecim vojnim odredima.....pa cak i madjarski kralj ili vlaski vojvoda Mirca koji se ionako borio sa turcima na rovinama 1395........pa oduvali bi turke do tunguzije.....

uostalom,takvu viziju su i imali Mrnjavcevici 1371.....a ocigledno imali su i vojne snage to da ucine,mada se to sve zavrsilo kako se zavrsilo....
 
Te "krstashke" koalicije iz tog vremena i nisu bile bash neka sila...
Godinama nisu mogli ti ljudi da slome otpor Husita, a bacali su na njih sve i svashta...

Dobro, imali su Husiti briljantnog i nepobedivog Jana Zhizhku, ali svejedno se radilo o grupici seljaka...
 
Poslednja izmena:
a,zahvaljujuci kome turci dobija bitku kod Nikipolja 1396-te??

Srbi nisu bili bas tako mali "igraci" niti maciji kasalj na vojno politickoj sceni jugoistocne evrope u 14 i 15 veku......vec su bili jedna od vodecih sila u tom smislu.....

Turci u drugoj polovini 14 veka i prvoj polovini 15 veka uopste nisu bili NEPOBEDIVA sila kako se to obicno misli....oni su tada osvajali teritorije na balkanu vise nekim lukavstvom tipa kada se dva hriscanska feudalca boreoni stanu na stranu jednog,pa kad tajpobedi,ostave ga na vlasti za zivota,a posle mu uzmu njegove zemlje......

i ono sto je najvaznije,turci su imali vojnog uspeha u tom periodu,uglavnom zato sto se nisu susreli sa koalicijama hriscanskih vojski(osim bitke kod Nikipolja),vec se borili,manje vise,sa jednom po jednom.....a hriscani su ionako bili medjusobno netrpeljivi....

pa zamislite da su na kosovskoj bitci na strani srba ucestvovali SVI srpski feudalci(Dejanovici,Marko,i jos neki sa severa Srbije)....zatim da je bosanski kralj Tvrtko licno dosao sa vecim vojnim odredima.....pa cak i madjarski kralj ili vlaski vojvoda Mirca koji se ionako borio sa turcima na rovinama 1395........pa oduvali bi turke do tunguzije.....

uostalom,takvu viziju su i imali Mrnjavcevici 1371.....a ocigledno imali su i vojne snage to da ucine,mada se to sve zavrsilo kako se zavrsilo....

Slazem se. Turci su u tom periodu veoma postepeno i da kazem oprezno osvajali nove teritorije u Evropi. Pravilo je bilo da posle smrti turskog vazala Turci zaposednu njegovu zemlju bez obzira da li on ima zakonitih naslednika. Naravno ima i izuzetaka - primer Stefana Lazarevica.
Ipak osnovni nacin turskih osvajanja u tom periodu bi izgledao ovako. Kada izaberu teritoriju koju ce da zauzmu, prvo nekoliko godina tamo salju pljackaske cete koje unistavaju ekonomiju ( pljackaju, pale, ubijaju ) i unose strah medju tamosnje stanovnistvo. To lokalno stanovnisto uvidevsi da se ne mogu suprotstaviti Turcima napusta te teritorije i one ostaju puste. Tada Turcima nije tesko da te zemlje zaposednu. Ovaj nacin je bio dosta spor ali su tom prilikom imali veoma malo ljudkih gubitaka, sto je u srednjem veku bilo izuzetno vazno jer jedan obuceni vojnik je dosta kostao ( mislim na oruzje i opremu ).
 
a,zahvaljujuci kome turci dobija bitku kod Nikipolja 1396-te??

Srbi nisu bili bas tako mali "igraci" niti maciji kasalj na vojno politickoj sceni jugoistocne evrope u 14 i 15 veku......vec su bili jedna od vodecih sila u tom smislu.....

Turci u drugoj polovini 14 veka i prvoj polovini 15 veka uopste nisu bili NEPOBEDIVA sila kako se to obicno misli....oni su tada osvajali teritorije na balkanu vise nekim lukavstvom tipa kada se dva hriscanska feudalca boreoni stanu na stranu jednog,pa kad tajpobedi,ostave ga na vlasti za zivota,a posle mu uzmu njegove zemlje......

i ono sto je najvaznije,turci su imali vojnog uspeha u tom periodu,uglavnom zato sto se nisu susreli sa koalicijama hriscanskih vojski(osim bitke kod Nikipolja),vec se borili,manje vise,sa jednom po jednom.....a hriscani su ionako bili medjusobno netrpeljivi....

pa zamislite da su na kosovskoj bitci na strani srba ucestvovali SVI srpski feudalci(Dejanovici,Marko,i jos neki sa severa Srbije)....zatim da je bosanski kralj Tvrtko licno dosao sa vecim vojnim odredima.....pa cak i madjarski kralj ili vlaski vojvoda Mirca koji se ionako borio sa turcima na rovinama 1395........pa oduvali bi turke do tunguzije.....

uostalom,takvu viziju su i imali Mrnjavcevici 1371.....a ocigledno imali su i vojne snage to da ucine,mada se to sve zavrsilo kako se zavrsilo....

Mislim da precenjujes snagu Srbije nakon Bitke na Kosovu...ostali smo slobodni jos 70 godina nakon te bitke vise zahvaljujuci mudrosti nasih vladara i spletu negativnih okolnosti na strani Turaka...nikada vise nismo mogli izaci na megdan Turcima na otvorenom polju...bas zato je i narodna svest,koja obicno radi na uproscavanju slozene situacije,kao presudnu bitku propasti srpske drzave oznacila onu na Kosovu,zato sto velikih bitaka vise nije bilo,bar izmedju nas i Turaka...

Previse je nekih hipoteza kod tebe...najbolje bi bilo i da smo imali tenkove,ali nismo...

Ako i nisu bili nepobedivi,Turci su imali najbolji drzavni organizam u ovom delu Evrope-kod njih se primecuju neke odlike apsolutisticke monarhije (koja obicno zamenjuje feudalnu drzavu kao nizi oblik organizovanosti),dok se hriscanske drzave na Balkanu krecu u suprotnom smeru-kod njih se cak i feudalne drzave cepaju na gomilu malih...
 
Mislim da precenjujes snagu Srbije nakon Bitke na Kosovu...ostali smo slobodni jos 70 godina nakon te bitke vise zahvaljujuci mudrosti nasih vladara i spletu negativnih okolnosti na strani Turaka...nikada vise nismo mogli izaci na megdan Turcima na otvorenom polju...bas zato je i narodna svest,koja obicno radi na uproscavanju slozene situacije,kao presudnu bitku propasti srpske drzave oznacila onu na Kosovu,zato sto velikih bitaka vise nije bilo,bar izmedju nas i Turaka...

Previse je nekih hipoteza kod tebe...najbolje bi bilo i da smo imali tenkove,ali nismo...

Ako i nisu bili nepobedivi,Turci su imali najbolji drzavni organizam u ovom delu Evrope-kod njih se primecuju neke odlike apsolutisticke monarhije (koja obicno zamenjuje feudalnu drzavu kao nizi oblik organizovanosti),dok se hriscanske drzave na Balkanu krecu u suprotnom smeru-kod njih se cak i feudalne drzave cepaju na gomilu malih...


pa dobro,vazno da smo ostali slobodni 70 godina,to nije bas malo.....mudrost vladara u tom periodu ne bi nista vredela bez snage oruzja......Stefan Lazarevic je izlazio itekako na megdan turcima.....doduse,to su bile manje bitke po obimu od kosovske bitke,i neka vrsta gradjanskog rata medju turskim "princevima".....

ne znam zasto mislis da precenjujem snage srba i posle kosovske bitke,a narocito pre kosovske bitke??.....Srbi su i pre i posle kosovske bitke bili najjaca vojnicka sila na balkanu(naravno,ne racunajuci turke)......npr za vreme despota Stefana Lazarevica i Djuradja Brankovica.......pa tokom 1443 i 1444 kada su madjari organizovali neke vrste krstaskih ratova protiv turaka koje je predvodio Janko Hunjadi,ko mu je bio jedan od glavnih saveznika,pa cak i organizatora pohoda na neki nacin?......pa Djuradj Brankovic.....kako se zavrsila ofanziva 1443 kada su ucestvovali srbi,a kako 1444 kada nisu ucestvovali?.......(postoji izreka prosao je kao Janko na Kosovu)....

a i manje-vise,ulogu tenkova tokom srednjeg veka su imali tesko oklopljeni konjanici.....a posto su srbi u ovom delu evrope imali najteze oklopljenu konjicu,moze se reci da smo imali i "tenkove"...:)....naravno sala,ali ipak i to govori o snazi srpske vojske u to doba....

a inace,tacno je da su turci imali najbolje organizovan drzavni organizam,mozda ne samo u ovom delu evrope,vec u celom tadasnje poznatom svetu.......to im je i omogucilo da u 16,17 veku budu mozda najjaca drzavaa na svetu.....a upravo zbog te rascepkanosti hriscanskih sila,turci nisu spreceni u 14,15 veku....
 

Back
Top