Quantcast

KULINARSKO ĆOŠE

msneki

Ističe se
Poruka
2.617
Cao svima, mada nikoga nema.

Da li neko ima recept za kapamu?

Evo mog recepta za kapamu. Sigurna sam da ćeš dobiti bar još koji pa ćeš se lako odlučiti.

Sastojci:
1 kg jagnjetine,
1 kg spanaća,
2 vezice mladog luka (naravno kada ga nema može i običan crni luk)
1 glavica crnog luka,
4 veća čena belog luka,
1 kašika brašna,
1 šoljica ulja (od prilike)
so, biber, aleva paprika, začin C.

Postupak: Meso iseći na manje komade i propržiti na ulju sa svih strana. Posoliti, poklopiti i povremeno dodavati malo vode Kad meso omekša izvaditi ga i u istoj masnoći prpržiti sitno seckan luk. Dodati opran spanać i samo ga malomokrenuti na varti pa dodati meso, posuti brašnom i alevom paprikom, dodati sekani beli luk i naliti vodom. Kad provri doterati ukus i staviti u zagrejanu rerno da se kapama peče oko 15 minuta. jesti sa kiselim mlekom.

Prijatno.

Daca_Su

Ističe se
Poruka
2.734
Prosli vikend sam se koliko-toliko odmorila, ali subota nam je svanula da je moj sin imao jako povisenu temperaturu, juce popodne je cak imao 39,7C, to nikad, ali nikad nije imao. Nije se zalio ni na grlo, ni usi, nista, samo naravno citavo tijelo ga je bolilo od temperature, a glava razbijala. Od kad je krenuo u skolu rijetko je bio bolestan, ali sada nesto zaredao... Danas ga je muz vodio kod dr, oni naravno nisu bas sigurni da li treba ili ne antibiotik, koji je na kraju dobio, hajde dobro, nema ni veze, neka popije tu jednu kutiju. Ne brine me to toliko, koliko ono sto je pedijatar na kraju pregleda rekla da cuje sum na srcu!!!
E sad, sa godinu dana je imao upalu pluca i tada dr isto cula sum, posalje nas kod specijaliste, mjerili mu pritisak, radili EKG i zakljucak je bio da je samo fizioloski, nista patoloski. Kontrola za 2 godine i tako smo bili opet sa 3, pa sa 5 i onda pred skolu sa 7 god kada je dr rekla da se jos malo cuje, ali da vise ne moramo dolaziti. Ali ovo danas me bas onako uzdrmalo, u petak idemo na kontrolu pa ako treba odmah cu ga odvesti privatno kod djecijeg kardiologa. Pored nase nervoze sada u kuci, on je sve to ispricao babama, kao da je to neka sala uz smjeh i zezanje, tako da je moja mama skoro na rubu placa pricala telefonom sa mnom i rekla kako se ona cesto sjetila tih njegovih pregleda srca, da nikom nikad nije pricala o svojim strahovima, ali da bi najbolje bilo da mi njega odvedemo u Kamenicu, COVJECE!!! Sada ce i ona da se sekira i sve tako neke tenzije, bas bzv :sad2:

Daca_Su

Ističe se
Poruka
2.734
Sto se ove bolesti tice on je koliko-toliko vec OK, pregurao je za vikend onaj najgori dio bolesti, tako da bas nisam sigurna da li je bas bio potreban antibiotik, danas je 3 dan pod temp, pa onda je mozda samo i virus, ali neka ga pije, nema veze. Nego me brine ovo sa sumom, uh, samo da dodje taj petak, da se ja savjetujem da pedijatrom i da vidim jel idem kud dalje

K aja

Ističe se
Poruka
2.820
...............Ne brine me to toliko, koliko ono sto je pedijatar na kraju pregleda rekla da cuje sum na srcu!!!
E sad, sa godinu dana je imao upalu pluca i tada dr isto cula sum, posalje nas kod specijaliste, mjerili mu pritisak, radili EKG i zakljucak je bio da je samo fizioloski, nista patoloski. Kontrola za 2 godine i tako smo bili opet sa 3, pa sa 5 i onda pred skolu sa 7 god kada je dr rekla da se jos malo cuje, ali da vise ne moramo dolaziti. Ali ovo danas me bas onako uzdrmalo, u petak idemo na kontrolu pa ako treba odmah cu ga odvesti privatno kod djecijeg kardiologa. Pored nase nervoze sada u kuci, on je sve to ispricao babama, kao da je to neka sala uz smjeh i zezanje, tako da je moja mama skoro na rubu placa pricala telefonom sa mnom i rekla kako se ona cesto sjetila tih njegovih pregleda srca, da nikom nikad nije pricala o svojim strahovima, ali da bi najbolje bilo da mi njega odvedemo u Kamenicu, COVJECE!!! Sada ce i ona da se sekira i sve tako neke tenzije, bas bzv :sad2:

Daco, šum na srcu ne mora značiti ništa - a može sve!
Čak 20% populacije ima šum (postoji preko 30 vrsta), i mnogi sa njim bez ikakvih problema dočekaju i duboku starost.
Oni manje srećni završe na temi "operacija srca" :( (kao ja).
I ja sam rođena sa šumom i kao beba imala upalu pluća. Godinama išla redovno kod kardiologa, mnogo godina u školi bila oslobođena fizičkog, i nisam pila nikakve lekove. Operaciju sam imala tek u četrdesetoj. Doduše, u detinjstvu su me redovno kljukali antibioticima preventivno, jer su srčani problemi magnet za bakterije, pa su verovatno i tvom sinu baš zbog toga prepisali.
Nemoj zbog tog šuma mnogo da se sekiraš, ali redovno vodi dete na kontrole i kad god je bolestan napomeni lekaru i taj problem.

Daca_Su

Ističe se
Poruka
2.734
Uh, majko moja mila....
Kada smo bili na toj kontroli pred skolu ja lijepo pitala da li treba da bude oslobodjen fizickom, bilo kakva opreznost povodom toga, da kazem uciteljici, dr kazala da ne treba nista, da je to sve kod njega OK. On vec jedno polugodiste ide na plivanje, jednom mu je bas muka bila tamo u bazenu, kao zagusljivo mu i nije mogao disati, sada mi se to sve nesto preplice po sjecanju, pokusavam da nadjem jos tako neke situacije kojima bih sklopila sliku mogucih znakova pred ponovni odlazak doktoru

gsavic

Zainteresovan član
Poruka
320
Vidi Daco, glupo je da ti kažem da se ne sekiraš jer ćeš to raditi pa da ti mi svi govorimo suprotno. Majka je majka. Ali ako ti to može olakšati ja imam iskustva kako ličnog tako i sa decom. Ja kao dete u 10 godina dobila temperaturu od 40,5 i niko i ničim nije mogao da je obori. Primala kristalni penicilin na 3 sata pa na 6 i tako redom. Ležala sa dijagnozom "reumatska groznica" i povišenom sedimentacijom do ludih granica 3 meseca u bolnici. Uz to normalno i šum čuli, pa ne čuju svi, pa ima, pa nema.. ma ima sto posto. Posle bila dobro 2 godine (stim što nisam radila fizičko, što je meni tada najteže padalo) Onda opet u zimu dobijem visoku temperaturu i ponovo zaglavim u bolnicu sa opet istim lečenjima antibioticima, pronizonom, ... brojala sam pila sam po 32 tablete i pre toga bombardovana injekcijama. Ma ko ne bi imao promene i šum kad te kljukaju kao idiota sa tako visokom temperaturom. Uspu još i bol u podrebarnom luku koji se tada smatrao upalom plućne maramice. Ponovilo se to još jednom posle 2 godine, ja završila u BGD na imnstitutu i sa istom dijagnozom a za bol niko ništa. Uz to primala extencilin-tzv zaštitna inekcija punih 5 godina. Evo mene žive i zdrave za moje godine (51) a ja pre 10 godina otkrijem sasvim slučajno da imam ehinokokus na jetri koji je mrtav. Pa normalno ubili ga tolikim injekcijama a on rastao do veličine dečije glave. I niko nije snimio jetru iako sam se žalila na bolove koje imam u tom delu i danas jer imam strano telo u jetri.
Tako- Vodi ti tvoje dete obavezno kod lekara, ali to može biti samo fiziološki šum.Idi u pretragama do kraja. Samo tako ćeš na kraju biti mirna šta god da ti kažu. Jer ni jedna teška dijagnoza ne može da se ne otkrije ranije. I ako ima problema biće to bezazleno.Moja ćerka ga je imala, i možeš misliti moje panike kad su prvi put čuli šum, Tada sam još bila u zabludi oko sebe, a onda sam mislila da i dete ima isto što i ja. Odem normalno i kod kardiologa, a on mi kaže da fiziološki šum prolazi, da to nije ništa i da budem mirna. Danas je to devojka sa 24 godine i bavila se vrlo aktivno sportom.
Želim ti da što pre završiš sa nemirima koje imaš a da tvoj sin bude zdrav. Držim vam palčeve

Poslednja izmena:

mnikolic4

Zainteresovan član
Poruka
339
Sto se ove bolesti tice on je koliko-toliko vec OK, pregurao je za vikend onaj najgori dio bolesti, tako da bas nisam sigurna da li je bas bio potreban antibiotik, danas je 3 dan pod temp, pa onda je mozda samo i virus, ali neka ga pije, nema veze. Nego me brine ovo sa sumom, uh, samo da dodje taj petak, da se ja savjetujem da pedijatrom i da vidim jel idem kud dalje
Daco, dosta često je to kod dece.Moja unuka kada je bila mala isto su joj govorili.Išla je na par kontrola, bavila se sportom i danas ima 15 godina i nikad niko to nije više pomenuo(mislim na lekare).Šum je samo ružna uspomena.Tako da se nemaš potrebe plašiti.Proćiće to sazrevanjem deteta.

PrincessAndjela

Domaćin
Poruka
4.300
Dobro veče :). Ja zabušavam sa javljanjem, ali dok se sve dovede na svoje mesto, kuckanje ostavim za kasnije i tako već par dana...
LM kad pričate o nošenju torti.Za svaku toru, neka je ona mala ili ona najveća veća osećam goru tremu nego kad sam ispite davala. Dok mi ne stigne veriikacija sa lica mesta umireem.Muž mi kaže da nisam normalna,ali...to ne prolazi.Sad posle Kokine tvrdnje da je i kod njih tako, malo mi psihički lakše...:)

Kata Sombor

Aktivan član
Poruka
1.042
Da Vam samo mahnem , pa odo u krpe . Daco moja , kao i svakoj majci svoja muka je najteža . Znam da se sekiraš , ali evo i lepog primera za utehu . Od muževog brata sin ( ja sam sa tim rodovima malo pobrkana ) imao je šum na srcu od rodjenja . Rekli su da će proći samo od sebe . Jednom godišnje su išli na snimanje radi kontrole . Inače je dete nevidjeno živo i rodjeno za svaki sport . Bavi se plivanjem već dve godine , vrlo je talentovan , trenira svaki dan i ide na takmičenja . Sad ima 11 godina i na zadnjoj kontroli u decembru su rekli da više ne mora dolaziti , da je sve u redu . Držimo Vam palčeve da bude i kod Vas tako ...

ladyns

Aktivan član
Poruka
1.328
Dobro jutro, Daco mi ti i dalje drzimo palceve da sve bude ok....
ja malo vredna spremam kucu, kuvam rucak, cekam da muz i ostali dodju iz vocnjaka, pocela sadnja lesnika i orasa...puci cu bre dok sve to ne prodje, koja ulaganja, pascu u nesvest od cifri svaki dan.....ma vise ni ne pitam, lakse mi je kad ne znam :zcepanje:
Bila sam na fb strani sto je ZD nedavno podelila sa nama i narucila sam neki alat...sad jedva cekam da stigne....juce se na unervozila pa samo racunam i preracunavam, svasta bi nesto a puno mi para, pa bi ovo izbacila, pa ne bi....ma znate kako to vec ide i onda moj dobri muzic kaze, pa sta ti je vise, naruci sve i gotovo...i tako ja narucih za 6 000 :) mislim jos bih ja tu svasta mogla, al za ovaj put je i previse....ma resila sam da sebi olaksam koliko god mogu....

PrincessAndjela

Domaćin
Poruka
4.300
Prosli vikend sam se koliko-toliko odmorila, ali subota nam je svanula da je moj sin imao jako povisenu temperaturu, juce popodne je cak imao 39,7C, to nikad, ali nikad nije imao. Nije se zalio ni na grlo, ni usi, nista, samo naravno citavo tijelo ga je bolilo od temperature, a glava razbijala. Od kad je krenuo u skolu rijetko je bio bolestan, ali sada nesto zaredao... Danas ga je muz vodio kod dr, oni naravno nisu bas sigurni da li treba ili ne antibiotik, koji je na kraju dobio, hajde dobro, nema ni veze, neka popije tu jednu kutiju. Ne brine me to toliko, koliko ono sto je pedijatar na kraju pregleda rekla da cuje sum na srcu!!!

Daco, znam da brineš, prosto od kad ih rodimo tako je da brinemo zbog dece.Moja starija devojčica ima fiziološki šum na srcu.Pre 11 godina kako je dijagnostikovan.Idemo na redovne kontrole,EKG, ultrazvuk srca itd.Pored toga se redovno bavi sportom.Bitno je da se uradi ultrazvuk, da se vidi kako cirkuliše krv kroz komore...
Želim ti da ti deca budu zdravava suluda i stresna vremena se ne moraš toliko oko njih kidati :heart:

o vlada

Primećen član
Poruka
616
Pa kad pravite pravu plazmu. Ja sam skoro na nekom rodj. jela plazmu, a ono kore i u filu malo plazme. Cudom sam se cudila, ali sam morala da cutim, da ne bude da sam ljubomorna. Jer ovde je bitno da je torta jeftina, a sto u plazma tortu ide 100 gr. plazme nema veze. U neke stave i dr. keks, ma sou, sta da Vam pricam. Inace sam skoro skontala kad tako neke zene kazu, nije bila dobra torta-znaci bila je skupa. Ili ona pravi super torte-znaci da je jeftinija. Ne znam sto sam ovo napisala, doslo mi u trenutku. Nego da Vam pozelim dobro vece.

o vlada

Primećen član
Poruka
616
Ma razumem ja o cemu ti pricas,ali to ljudi koji porucuju treba da znaju. Zato ja uvek kazem da nije svaka torta ista u svakoj kilazi na oko kada je pogledaju. Pa neko poruci laganiju, da deluje veca, a ko voli plazumu ili uzme vecu ili mu nije bitno da deluje velika.

mnikolic4

Zainteresovan član
Poruka
339
Dobro veče :). Ja zabušavam sa javljanjem, ali dok se sve dovede na svoje mesto, kuckanje ostavim za kasnije i tako već par dana...
LM kad pričate o nošenju torti.Za svaku toru, neka je ona mala ili ona najveća veća osećam goru tremu nego kad sam ispite davala. Dok mi ne stigne veriikacija sa lica mesta umireem.Muž mi kaže da nisam normalna,ali...to ne prolazi.Sad posle Kokine tvrdnje da je i kod njih tako, malo mi psihički lakše...:)
Šta ti imaš da se plašiš kada ti je svaka torta besprekorna.

zlatna koka

Ističe se
Poruka
2.227
Mi cesto pravimo plazmu zbog 3d torti, ali naucila sam da kada me pitaju "pa, jel' nije to malo" ja kao iz topa kazem "pa jeste" i posle sam mirna. Ne mogu na mene da svale krivicu sto im je torta mala, pa ipak je teska...
Secam se jednom nam je dosao neki majstor, pa video neku tortu u vitrini i pitao "pa ko narucuje tako male torte?" Na moj odgovor da ta torta ima 3.5kg hteo je u nesvest da padne... a malecna...
I jos poludim kad me za neku tortu na tri sprata pitaju da li moze da bude teska do 3kg????????? Koliko bi molim te precnik gornje torte trebao da bude pa da ta torta cela ima 3kg???
I eto...ne znam zasto sam vam sve ovo ispricala...ali ne skodi...a kad ne skodi, moze da koristi :lol::lol::lol:

Daca_Su

Ističe se
Poruka
2.734
Zato ja kad pravim kinder ispecem jednu tanku koricu kao za lud lab, bas tanku. Posto ja kore uvijek pecem za sve torte dan prije nego kuvanje filova (to je bilo juce, danas krecem filove, veceras filujem), nekad kinder curi manje, nekad vise, nekad uopste, pojma vise nemam zasto i kako kad vazda odstrazarim pred rernom kad se susi. I onda fino, da me ne boli glava, ja nju kad nafilujem obljepim okolo citavu tom koricom i sta god curka ona upije, to mi se pokazalo kao super rjesenje jer onda nema strahovanja

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.