Krstionica kneza Vojislava

Ovakvo pitanje za slične okolnosti realno može da mi postavi Bugarin

Pa ja odgovaram na ono tvoje da Hrvati sad svojataju i ćirilicu... Ne svojatamo je, ali je jedno od pisama koje su kroz svoju povijest koristili i Hrvati. E sad je druga stvar, što je u nedavnoj povijesti bilo takvih događaja, da je ćirica bila pismo suprotne strane, pa jednom dijelu Hrvata to ne paše. Ali to su po mom mišljenju ljudi koji su malo previše revoltirani, da se tako izrazim... Na žalost ima ih puno, pogotovo kad se skupe na jednom mjestu, ali to nisu svi Hrvati i svi Hrvati ne misle tako...

O ćirilici:
http://enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=13584
 
Poslednja izmena:
A Bosna je što? Srpska? Srbija? :think:

Ево једне повеље на "хрватској ћириличној босанчици" или како већ желите то да представите.

440px-Text_of_a_charter_of_Stephen_II,_Ban_of_Bosnia.png


Ако знаш читати ћирилицу, даћеш приметиди да је бан Стефан II Котроманић дао да се повеља уради у 4 примерка, по два на латинском и по два на српском.

У време њеног настанка као заокруженог језгра, Босна је била део Србије, и као таква препозната у домаћим и страним изворима. И бан Матеј своје поданике назива Србима, а извори папске канцеларије до краја 15 века говоре о "Босни која је Србија" (не мислећи дапаче у буквалном смислу, већ као de jure де српском regnum-а).

О томе каквим је словима написан већи део докумената из средњовековне Босне:
Поменути брзопис се често у историографији називао босанчицом или босаницом, али је тај термин скован тек крајем XIX и почетком XXвека. Наиме, упркос одређеним морфолошким специ фичностима, реч је, у основи, о истом писму које се по западном Балкану проширило из Србије од краја XIII века. Регионалне разлике у писању постаће израженије удругој половини XV столећа, као и током периода новог века, али и у томслучају се не ради о некаквом специфичном босанском, хумском и хрватском писму, већ тек о западној варијацији већ постојећег брзописа.
 
Poslednja izmena:
Ево једне повеље на "хрватској ћириличној босанчици" или како већ желите то да представите.

440px-Text_of_a_charter_of_Stephen_II,_Ban_of_Bosnia.png


Ако знаш читати ћирилицу, даћеш приметиди да је бан Стефан II Котроманић дао да се повеља уради у 4 примерка, по два на латинском и по два на српском.

У време њеног настанка као заокруженог језгра, Босна је била део Србије, и као таква препозната у домаћим и страним изворима. И бан Матеј своје поданике назива Србима, а извори папске канцеларије до краја 15 века говоре о "Босни која је Србија" (не мислећи дапаче у буквалном смислу, већ као de jure де српском regnum-а).

О томе каквим је словима написан већи део докумената из средњовековне Босне:

A Stjepan II Kotromanić je Srbin? :think:
 
A Stjepan II Kotromanić je Srbin? :think:

Не знам што га зовеш Стјепан, кад јасно човек дао да напишу да се зове Стефан.

А што мењаш питање кад ти се на прва три одговори тако да се покаже да појма немаш о чему пишеш? Је ли то начин за избегавање чињеница? Је ли то самообмањивање? Је ли понос?
 
Не знам што га зовеш Стјепан, кад јасно човек дао да напишу да се зове Стефан.

А што мењаш питање кад ти се на прва три одговори тако да се покаже да појма немаш о чему пишеш? Је ли то начин за избегавање чињеница? Је ли то самообмањивање? Је ли понос?

A ovo je orginal? Taj natpis?

440px-Text_of_a_charter_of_Stephen_II,_Ban_of_Bosnia.png


Pa pitam, zanima me, jesu li bosanski banovi Srbi? Kulin ban, Stjepan Kulinić, Matej Ninoslav, Prijezda, Stjepan, Tvrtko? To su sve Srbi?

Jesi li čuo kad za Šubiće Bribirske?
 
A ovo je orginal? Taj natpis?

440px-Text_of_a_charter_of_Stephen_II,_Ban_of_Bosnia.png


Pa pitam, zanima me, jesu li bosanski banovi Srbi? Kulin ban, Stjepan Kulinić, Matej Ninoslav, Prijezda, Stjepan, Tvrtko? To su sve Srbi?

Jesi li čuo kad za Šubiće Bribirske?

Умеш ли ти да саставиш реченицу без знака питања? Питам, занима ме, јеси ли способан за тако нешто?

Ово није оригинал, већ транскрипција оригинала у формату погодном за штампу. То ипак не мења ништа, будући да је транскрипција без фонетских измена, 1:1.

Ако ти је ћирилица тешка за читање, ево и на латиници "Stefanvs" на његовом новцу:
Stephen_II_of_Bosnia.jpg


Банови из породица Кулинић и Котроманић су Срби, исто као и већина њихових поданика у границама онога што представља средњовековна Босна.

Чуо сам за Шубиће владаре Брибира и узурпаторе банске титуле у покушају. Чак штавише, и они се склапаше бракове са неким Србима, не? Мутна су то времена била у доба Младена Шубића.
 
Poslednja izmena:
Умеш ли ти да саставиш реченицу без знака питања? Питам, занима ме, јеси ли способан за тако нешто?

Ово није оригинал, већ транскрипција оригинала у формату погодном за штампу. То ипак не мења ништа, будући да је транскрипција без фонетских измена, 1:1.

Ако ти је ћирилица тешка за читање, ево и на латиници "Stefanvs" на његовом новцу:
Stephen_II_of_Bosnia.jpg


Банови из породица Кулинић и Котроманић су Срби, исто као и већина њихових поданика у границама онога што представља средњовековна Босна.

Чуо сам за Шубиће владаре Брибира и узурпаторе банске титуле у покушају. Чак штавише, и они се склапаше бракове са неким Србима, не? Мутна су то времена била у доба Младена Шубића.

A novac je na latinici? A čudo jedno, Srbin, a novac na latinici i još ban, a ne knjaz ili vojvoda...

Jbg, nisam sposoban da sastavim ni izjavnu, ni uskličnu rečenicu, samo upitnu. Isto tako ne znam ni pročitati što ti pišeš, tako da mi ništa nije jasno...

Šubići bribirski uzurpatori? Jbg, opet upitna rečenica... :sad2:
 
To nije natpis već povelja. Isprava vladara o davanju nekih povlastica pojedincima, crkvi, gradu ili nekoj drugoj državi.

U njoj jasno stoji da je srpski zvaničan jezik srednjovekovne bosanske države. Šta ti nije jasno ?

Zar vi smatrate da se Srbi (tj. oni što su se tad zvali Srbima) mogu poistovjetiti sa današnjim Srbima? I sam Bajo kaže da su to bila mutna vremena... A Turci tek trebaju doći u naše krajeve... Osobno smatram, da što se ide više u povijest da su stvari sve mutnije, nejasnije. Koliko ja znam, Tvrtko I Kotromanić kad se prozvao Kraljem Srbalja rekao je da mu je baka bila Nemanjić (ako griješim ispravi me). Zašto bi Srbin rekao tako nešto? Morao se pozvati na rodbinsku vezu s Nemanjićima... A u to doba, a i kasnije, sve do 20. stoljeća, carevi i kraljevi (plemići općenito) su gledali kako da prošire svoj utjecaj, povećaju svoje posjede. Tako da su se oni svi mješali između sebe. Najbolji dokaz za tako nešto je WW1 gdje su kraljevi Engleske, Rusije i Njemačke zapravo rođaci.

Tako da nisam baš siguran da se Stjepan (Stefan) može smatrati Srbinom u današnjem smislu... Kotromanići imaju veze sa Srbima (Nemanjići), ali i sa Hrvatima (Šubići). Ali opet kažem pitanje je koliko se tadašnji Srbi i Hrvati mogu poistovjetiti s današnjim Srbima i Hrvatima.

- - - - - - - - - -

Koliko vidim SStrelac nije govorio o Srbima i ćirilici.

Ali je rekao da mi (Hrvati) svojatamo ćirilicu, kao da je ćirilica nekakvo ekskluzivno pravo Srba. A po mom mišljenju nije...
 
A novac je na latinici? A čudo jedno, Srbin, a novac na latinici i još ban, a ne knjaz ili vojvoda...

Jbg, nisam sposoban da sastavim ni izjavnu, ni uskličnu rečenicu, samo upitnu. Isto tako ne znam ni pročitati što ti pišeš, tako da mi ništa nije jasno...

Šubići bribirski uzurpatori? Jbg, opet upitna rečenica... :sad2:
Воле се људи правити паметни, а глупи као ћускије.
Što se tiče natpisa na našem srednjevekovnom novcu, kao uostalom i na novcima drugih država, na licu nalazimo ime vladara i njegovu titulu. Na već pomenutim matapani-ma koji su kovani od Uroša I do kralja Dušana, nalazimo dva natpisa „STEFAN REX SSTEFAN" pa „VROSIVS REX SSTEFSN",

Na Dušanovim carskim novcima takođe nalazimo različi-te natpise, ali je najkarakterističniji onaj sa dvostrukom titulom „STEFANVS INPERATOR ROIOM (ROMANIAE) REX RASIE"

Итд итд...знаш, новац служи и за међународну трговину, па тако се на њега утисне и латински, као основно средство међународне комуникације средњег века.

Како нису узурпатори? Јесу ли покушали да збаце легитимне владаре Босне, Котроманиће? Класични узурпатори. Уосталом Младен и екипа око њега су највеће јегуље свога доба, ишли низ спловило коме год је требало да би ојачали свој утицај.
 
Воле се људи правити паметни, а глупи као ћускије.




Итд итд...знаш, новац служи и за међународну трговину, па тако се на њега утисне и латински, као основно средство међународне комуникације средњег века.

Како нису узурпатори? Јесу ли покушали да збаце легитимне владаре Босне, Котроманиће? Класични узурпатори. Уосталом Младен и екипа око њега су највеће јегуље свога доба, ишли низ спловило коме год је требало да би ојачали свој утицај.

Pa tko je Kotromaniće i postavio na vlast nego Šubići... Obitelj su...
 
Pa tko je Kotromaniće i postavio na vlast nego Šubići... Obitelj su...
Види упитна реченица, а без знака питања. Напредујемо.
Котроманићи су на власти упркос покушају узурпације банске титуле од стране клана Шубића.

Dal nije Bosna bila deo Madjarske i odakle i titula Ban.

Не не Коста, то је ХРВАТСКО-Угарско краљевство, кужиш?
 
Ali je rekao da mi (Hrvati) svojatamo ćirilicu, kao da je ćirilica nekakvo ekskluzivno pravo Srba. A po mom mišljenju nije...

Svojatati nešto, ne znači da je ekskluzivno nečije tuđe .To je i poenta, pobogu...svojatanjem upravo i nastaju takve zablude.

Pismo ne može pripadati kao takvo apsolutno nikome. Ono nije nacionalna svojina, pa tako ni recimo grčko pismo nije svojina grčkog naroda.
 
Zar vi smatrate da se Srbi (tj. oni što su se tad zvali Srbima) mogu poistovjetiti sa današnjim Srbima? I sam Bajo kaže da su to bila mutna vremena... A Turci tek trebaju doći u naše krajeve... Osobno smatram, da što se ide više u povijest da su stvari sve mutnije, nejasnije. Koliko ja znam, Tvrtko I Kotromanić kad se prozvao Kraljem Srbalja rekao je da mu je baka bila Nemanjić (ako griješim ispravi me). Zašto bi Srbin rekao tako nešto? Morao se pozvati na rodbinsku vezu s Nemanjićima... A u to doba, a i kasnije, sve do 20. stoljeća, carevi i kraljevi (plemići općenito) su gledali kako da prošire svoj utjecaj, povećaju svoje posjede. Tako da su se oni svi mješali između sebe. Najbolji dokaz za tako nešto je WW1 gdje su kraljevi Engleske, Rusije i Njemačke zapravo rođaci.

Tako da nisam baš siguran da se Stjepan (Stefan) može smatrati Srbinom u današnjem smislu... Kotromanići imaju veze sa Srbima (Nemanjići), ali i sa Hrvatima (Šubići). Ali opet kažem pitanje je koliko se tadašnji Srbi i Hrvati mogu poistovjetiti s današnjim Srbima i Hrvatima.

Niko nije ni govorio o poistoveívanju sa današnjim Srbima i Hrvatima.
 
Pismo ne može pripadati kao takvo apsolutno nikome. Ono nije nacionalna svojina, pa tako ni recimo grčko pismo nije svojina grčkog naroda.
То није сасвим тачно. Писмо заправо може некоме припадати, ако га тај неко изуми и патентира. Кад је реч о овим уобичајеним писмима, која нису јуче изникла из нечије главе, јасно је да она не могу бити нечија својина на исти начин на који је нека кућа или ораница. Али, с друге стране, то не значи да неко има право (бар не морално) да сутра присвоји то писмо и тврди да је они нешто што није. Може он да га користи, али нема право да искривљује историјске чињенице о њему.
 
Svojatati nešto, ne znači da je ekskluzivno nečije tuđe .To je i poenta, pobogu...svojatanjem upravo i nastaju takve zablude.

Pismo ne može pripadati kao takvo apsolutno nikome. Ono nije nacionalna svojina, pa tako ni recimo grčko pismo nije svojina grčkog naroda.

Pa to sam i ja rekao (mislio). Kako Hrvati svojataju ćirilicu? Što ako Srbi pišu ćirilicom Hrvati ne smiju? Po toj logici, onda i mi trebamo Srbima zabraniti latinicu? Glupost... Niti su ćirilicu izmislili Srbi, niti Hrvati latinicu da bi netko nekom nešto branio i svojatao...
 
Niko nije ni govorio o poistoveívanju sa današnjim Srbima i Hrvatima.

Moje mišljenje je da većina gleda tako na to (bar ovdje). Ne znam, možda griješim... Evo recimo za Kotromaniće... Ne znam, što si očekuju, da su oni i pred 700 godina mrzili Hrvate ili što ja znam. Iako se tadašnji Hrvati i Srbi vjerojatno nisu mrzili. Ne kažem ni da se danas mrze (iako sudeći pu postovima na forumu, ne znam što bih mislio). Kotromanići su bili plemići, stalo ima je samo do sebe, ne do naroda (kao i svima plemićima tada, a danas političarima). Mješali su se između ostalih plemića da bi proširili svoj utjecaj i bogatsvo.
Današnje moderne nacije se oblikuju u 19. stoljeću. Prije toga teško da možemo govoriti o tome i uspoređivati nekoga od prije 20, 50 ili 100 godina sa nekim od prije 700 godina i reći da je to isto. Mislim da nije...
 
Pa to sam i ja rekao (mislio). Kako Hrvati svojataju ćirilicu? Što ako Srbi pišu ćirilicom Hrvati ne smiju? Po toj logici, onda i mi trebamo Srbima zabraniti latinicu? Glupost... Niti su ćirilicu izmislili Srbi, niti Hrvati latinicu da bi netko nekom nešto branio i svojatao...
Српску ћирилицу јесу измислили Срба, а латиница коју користимо јесте Хрватска. Камо среће да нам је можете забранити.
 

Back
Top