Krstionica kneza Vojislava

Na što ti odgovaraš?

Hrvatska enciklopedija JE relavantan izvor. Ne vidim zbog čega ne bi bila? Daj bilo koji razlog (imalo smisleni) zbog čega ne bi bila?

Kak se zove vaša enciklopedija? A da, vi je ni nemate... :mrgreen:

- - - - - - - - - -



Čitaj onda sve što piše...

"...Naši Hrvati na ovaj prostor dolaze početkom 9. stoljeća iz Poljske, kao vojna oligarhija koju je Karlo veliki iz Bijele hrvatske poslao na Jadran u borbu protiv Avara. Oni tu kao vojni zapovjednici prelaze na kršćanstvo i postaju prvi "duksevi" hrvatske kneževine. Na sličan način ali nešto kasnije došli su i Srbi sa prostora Lužičkih Srba u Poljskoj..."
http://zadarski.slobodnadalmacija.h...je-iz-nina-niti-su-hrvati-stigli-u-7-stoljecu

Kako Hrvata nema ako Franci ratuju s njima? :think:

"Slaveni su na ove prostore došli oko 150 godina prije Hrvata"


zfVonKe.jpg
 
Čovjek je rekao da Hrvati nisu Sloveni. To je poenta.

I što s tim?

To nije ništa novo...

OTKRIĆE DR. DRAGANA PRIMORCA: 'Hrvati su genetički najbliži Njemcima'


Doc. dr. Dragan Primorac se u znanstvenom radu istaknuo doprinosima u zanimljivim istraživanjima u genetici. Jedno od njih bilo je o genetičkom podrijetlu Hrvata, u sklopu međunarodnog projekta američkih i europskih genetičara o podrijetlu europskih naroda. Te 2000. godine jedan od najutjecajnijih znanstvenih časopisa na svijetu, Science, objavio je preliminarne rezultate istraživanja o podrijetlu Hrvata, u kojem je sudjelovao i tada 35-godišnji Primorac. Tada je analiziran genetički materijal tisuću europskih rodbinski nepovezanih muškaraca. Nakon analize kromosoma Y, koji je svojstven muškarcima, utvrđeno je da današnja populacija Hrvata ima najstariji poznati genetički biljeg, star 35.000 godina, najvjerojatnije iz središnje Azije.
http://croexpress.eu/vijest.php?vijest=1137

http://www.draganprimorac.com/wp-content/uploads/2011/08/Y-kromosom_web.pdf

Ali isto tako vidiš da N. Jakšić odvaja i Srbe od tih Slavena? Ili to ne vidiš? :think:
 
Naravno da ne znamo kada je tačno živeo, ali jednostavno nije mogao živeti na samom početku VIIi stoleća.
Fale glave.
Наравно да фале према Константину зато и кажем да је датација и самог Вишеслава упитна.
Poanta???
Koji dio ne kužiš? Čovjek je lijepo rekao da su na sličan način na ove prostore došli i Srbi, ALI POSLIJE HRVATA!
Prema tome, on ne smatra da su ti Slaveni Hrvati i Srbi!
Поента је да ми одговориш на постављена питања са предходне стране, ред би био.

- - - - - - - - - -

I što s tim?
To nije ništa novo...
OTKRIĆE DR. DRAGANA PRIMORCA: 'Hrvati su genetički najbliži Njemcima'
Генетички најближи Немцима, :hahaha:, који магарац.
 
Та теорија је из 20. века колико знам и враћати је 1300 година уназад нема никаквог смисла, уз то није ни тачна.
Па ако их извори из тог периода не спомињу онда је та теорија и највероватнија.
Који сви?

Наравно да фале према Константину зато и кажем да је датација и самог Вишеслава упитна.

Поента је да ми одговориш на постављена питања са предходне стране, ред би био.

- - - - - - - - - -


Генетички најближи Немцима, :hahaha:, који магарац.

Pa naišao sam na netu gdje njih par govori da je to jedna od mogućnosti. Da su Hrvati gremanskog prodrijetla, pa da Einhard zato ne vidi razliku.

Ali dobro, oko nekih stvari se nećemo nikad složiti (pod neke mislim na njih 99,99999999999%)...
 
Pa ne možemo se složiti oko onoga što je bilo prije 22-27 godina. A postoje slike, filmovi.. Zna se točno što se dešavalo i tko je kriv. A mi tu rasparavljamo o nečemu što je bilo pred više od 1000 ili 1200 godina.

Pitanje za one koje znaju. Postoji li baš original Eindarda ili su to neki prijepisi?
 
I što s tim?

To nije ništa novo...

OTKRIĆE DR. DRAGANA PRIMORCA: 'Hrvati su genetički najbliži Njemcima'


Doc. dr. Dragan Primorac se u znanstvenom radu istaknuo doprinosima u zanimljivim istraživanjima u genetici. Jedno od njih bilo je o genetičkom podrijetlu Hrvata, u sklopu međunarodnog projekta američkih i europskih genetičara o podrijetlu europskih naroda. Te 2000. godine jedan od najutjecajnijih znanstvenih časopisa na svijetu, Science, objavio je preliminarne rezultate istraživanja o podrijetlu Hrvata, u kojem je sudjelovao i tada 35-godišnji Primorac. Tada je analiziran genetički materijal tisuću europskih rodbinski nepovezanih muškaraca. Nakon analize kromosoma Y, koji je svojstven muškarcima, utvrđeno je da današnja populacija Hrvata ima najstariji poznati genetički biljeg, star 35.000 godina, najvjerojatnije iz središnje Azije.
http://croexpress.eu/vijest.php?vijest=1137

http://www.draganprimorac.com/wp-content/uploads/2011/08/Y-kromosom_web.pdf

Ali isto tako vidiš da N. Jakšić odvaja i Srbe od tih Slavena? Ili to ne vidiš? :think:

Znam da nije novo, to i ja kažem, da je u 9. veku sa Mađarima došlo turkijsko pleme Horvati, čijih je 2800 ljudi zaposelo Krbavu i Ravne kotare. Došli među liburnske Srbe da im zavladaju kao franački vazali (to su ti hrvatski vladari). Samo ja im kažem da će po povratku u Aziju poneti sa sobom onoliko srpske zemlje koliko su na opancima doneli drugovi Muhlo, Kosenc, Buga i kompanija. :hahaha:
 
Znam da nije novo, to i ja kažem, da je u 9. veku sa Mađarima došlo turkijsko pleme Horvati, čijih je 2800 ljudi zaposelo Krbavu i Ravne kotare. Došli među liburnske Srbe da im zavladaju kao franački vazali (to su ti hrvatski vladari). Samo ja im kažem da će po povratku u Aziju poneti sa sobom onoliko srpske zemlje koliko su na opancima doneli drugovi Muhlo, Kosenc, Buga i kompanija. :hahaha:

Zato je od Franaka bio angažovan i srpski knez Borna pre dolaska Hrvata.

- - - - - - - - - -

Pitanje za one koje znaju. Postoji li baš original Eindarda ili su to neki prijepisi?
Kopija, boljerečeno poslijepis nego prijepis. :lol:
https://de.wikipedia.org/wiki/Annales_regni_Francorum
https://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Frankish_Annals
 
Pa naišao sam na netu gdje njih par govori da je to jedna od mogućnosti. Da su Hrvati gremanskog prodrijetla, pa da Einhard zato ne vidi razliku.

Ali dobro, oko nekih stvari se nećemo nikad složiti (pod neke mislim na njih 99,99999999999%)...
Њих пар може да каже и да су Хрвати пореклом од Далај Ламе, није то никакав аргумент.
Имена попут Људевита или Људемисла никако не могу да буду германска, та теорија је производ маште и то двадесетовековне.
Или се још нису доселили на те просторе што је извесније.
Ниси ми одговорио на питање да ли си чуо за још неког кнеза Вишеслава са краја 8. и почетка 9. века осим овог Константиновог?

- - - - - - - - - -

Pa ne možemo se složiti oko onoga što je bilo prije 22-27 godina. A postoje slike, filmovi.. Zna se točno što se dešavalo i tko je kriv. A mi tu rasparavljamo o nečemu što je bilo pred više od 1000 ili 1200 godina.
Pitanje za one koje znaju. Postoji li baš original Eindarda ili su to neki prijepisi?
Да ли се зна?
Већина тих средњевековних рукописа и јесу преписи, питање је само од када датирају ти преписи, да ли су настали ближе времену оригиналу или даље.
У сваком случају Срби су ту а Хрвата још нема.
 
Њих пар може да каже и да су Хрвати пореклом од Далај Ламе, није то никакав аргумент.
Имена попут Људевита или Људемисла никако не могу да буду германска, та теорија је производ маште и то двадесетовековне.
Или се још нису доселили на те просторе што је извесније.
Ниси ми одговорио на питање да ли си чуо за још неког кнеза Вишеслава са краја 8. и почетка 9. века осим овог Константиновог.
Већина тих средњевековних рукописа и јесу преписи, питање је само од када датирају ти преписи, да ли су настали ближе времену оригиналу или даље.
У сваком случају Срби су ту а Хрвата још нема.

Amin
Amin
 
Генетички најближи Немцима, :hahaha:, који магарац.

Koliko ja znam Primorčeve teze su odbačene (pobijene, da ne ispadne opet sad zabune i neke teorije zavere se izvlače) u stručnoj javnosti, zbog čega ga i znatno ređe i čujemo sada.

Mada koliko se sećam mnogo je veći problem bio što su mediji iskrivljavali stvari koje je Primorac tvrdio, što je znalo ići do nivoa maltene potpunog falsifikovanja.
Otprilike slično onome što se radi u famoznim nezavisnim medijima s vremena na vreme sa Kljosovim.
 
Poslednja izmena:
Све и да нису, никакве везе генетика нема са историјом, народи се у средњем веку могу посматрати једино из културног угла, то важи и за Хрвате.

Свакако је један део "Германа" учествовао у креирању данашње хрватске нације али то никакве везе нема са Хрватима од пре 1000 година.
И та теорија о Хрватима као Готима, пословењеним Немцима и њиховом германском пореклу је новијег доба када се сударила са другим теоријама о пореклу Хрвата, да је један франачки хроничар размишљао на тај начин смешно је и претпоставити.
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=62394

Не знам да ли је "син тисућлетње културе" приметио да Вишеслав и његов натпис на крстионици значе или да су Хрвати Германи па онда крстионица никакве везе са Хрватима стварно и нема, или су Словени па ова готско-германска теорија о пореклу Хрвата отпада као таква.Не може и једно и друго.
 
Све и да нису, никакве везе генетика нема са историјом, народи се у средњем веку могу посматрати једино из културног угла, то важи и за Хрвате.

Свакако је један део "Германа" учествовао у креирању данашње хрватске нације али то никакве везе нема са Хрватима од пре 1000 година.
И та теорија о Хрватима као Готима, пословењеним Немцима и њиховом германском пореклу је новијег доба када се сударила са другим теоријама о пореклу Хрвата, да је један франачки хроничар размишљао на тај начин смешно је и претпоставити.
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=62394

Не знам да ли је "син тисућлетње културе" приметио да Вишеслав и његов натпис на крстионици значе или да су Хрвати Германи па онда крстионица никакве везе са Хрватима стварно и нема, или су Словени па ова готско-германска теорија о пореклу Хрвата отпада као таква.Не може и једно и друго.

Da, tako je...

Ti mitovi vezano za vreme Drugog svetskog rata su mi među najsmehotresnijima. U stvarnosti, Hitler je tolerisao Slovake i Hrvate i smatrao je njihove teorije potpuno budalastim...nakon završetka rata na Istočnom frontu, usledilo bi i formalno ukidanje tih državica i etničko čišćenje njihovih naroda, uz objave nacističkih naučnika koji pobijaju privremeno prihvaćene teze.
 
Iznenađuješ me. App.

Pitanje za sve:


Kada Srbi počinju pisati latinicom?

U kom smislu te iznenađujem. Aplikacijama? :D

Kakve ima veze ovo pitanje sa temom?

Lekizane pretpostavljam da on ne govori o stranim jezicima, već o narodnom. Što baš ne vidi se kakve veze ima sa Višeslavovom krstionicom.
 
Poslednja izmena:

Back
Top