Kriza morala ili moral krize?

Ma nemoj? Od kada to?



Svih morala? Kojih?



Ma nemoj, a odakle izvodis ove zakljucke? Izvori?


Ma nemoj mi reci! Ljudi su se bavili "potrebama i etikom" i niukom slucaju nije odlucivala sirova sila? A odakle izvodis ovaj zakljucak? Izvor?




Znaci, moralni sud "SE" odredjuje, na osnovu covjeka, dakle, prvobitno-zajednicki covjek je imao toliku svijest da je mogao da gleda u svoje drustvo i da izvod, opisuje i sudi sam o sebi, pa cak da stvara "filozofske discipline" i sta ja znam sta sve ne, sve u svemu izgleda da je taj covjek bio napredniji od danasnjih. Vjerovatno ces kulture Maja i razne druge svemirce navesti kao "dokaz"?



Pa naravno, oni vec idu u skolu i kucaju po kamenim racunarima i sve ono sto i moderni covjek radi, JEDNOSTAVNO!



Naravno! Imamo zakonodavnu, sudsku i izvrsnu vlasst, a naravno i crkvenu i svjetovnu, jos kod majmuna! :lol:



Pa kazem ti ja da su sve vlasti prisutne oduvijek, ali ipak da ne zaboravimo da je moje pitanje bilo sta je moral, kako je nastao i koliko je star, ali nisi morao da mi prekucavas modernu strukturu morala, nego samo ono sto je on isprva, dakle sto je i danas on u svojoj srzi!

[

Ovo ostalo je cista gnjavaza. Prvo, moral je vjera u pretke po muskoj liniji. Drugo, tzv. matrijarhat kao "stepen kulturnog razvoja covjeka" ne postoji. On se moze uzeti u obzir kao devijacija odredjene grupe ljudi, ali nikako kao nesto evlutivno na nivou vrste. Vidimo da je cjelokupna priroda zasnovana na patrijarhatu, pa i sve Africke kulture odakle je sve pocelo. Prema tome, proglasiti moral za nesto "ruralno" je samo blest odredjenog nesoja koji krivo tumaci vlastitu evoluciju, odnosno protivi joj se svim silama, jer je njegov razvoj krenuo nizbrdo, te su mu utvrdjeni standardi nepodnosljivi.
Dalje, kod poniznih naroda kao sto su Kinezi, vidljiva je vjera u potomke, za razliku od moralnih naroda.
Ta dva vjerovanja su se odvojila prije nekih 10 hiljada godina. Mislim da je ovo po Platonu.
A kako je nastao moral? Pa lijepo, kad su se poceli izdvajati ljudi cija djela su bila bolja od djela drugih, a od kojih se najvise napredovalo u krugu porodice, dakle medju prvim aristokratskim porodicama. - Odatle i vjera u pretke.

I to ti je najkrace objasnjenje. A toi sto si ti iznio je kao kad slijepac koji nikad nije vidio racunar pokusava da objasni njegov sadrzaj prema onome sto opipa.

Plutarh, biće od tebe nešto, samo nastavi da proučavaš moj post o moralu i na mnoga pitanja koja si meni postavio sa "istrgnutim rečenicama iz moga posta" valjda u nameri da budeš što uverljiviji u svojim demagoškim zabludama, dobićeš pravi na istorijskim i naučnim činjenicama zasnovan odgovor. Ali ti predlažem da se za svaki slučaj pomogneš i stručnom literaturaom kada je ova materija u pitanju, jer da ti budem iskren i ja još uvek učim i proučavam mnoge oblasti društvenog života pa i moral i nigde nisam naišao na nakaradnija shvatanja o moralu od ovih tvojih. To još uvek ne znači da ih nema nego su ti
ljudi malo pametniji pa neće, javno da se brukaju sa svojim nepoznavanjem stvari.
Ali nemoj da se ovim opterećuješ oni su najobičnije kukavice, a ti si odvažan, hrabar i istrajan u iznošenju svojih gluposti. Nivo lične kulture i vaspianja mi ne dozvoljava da upotrerbim prikladnije reči u čemu bar naš lepi srpski jezik ne oskudeva.:lol:
 
Dobro, pretpostavljam da si zavrsio sa svojim abrakadabra.

Samo da podsjetimo da je funkcija cenzora u Rimu bila u rukama patricija, dakle, aristokratije.
Da ne pominjemo kako je zakonodavna vlast, pa prema tome i moralna bila u rukama kraljeva.
Sparta koja je trajala 800 godina je opstala na osnovu Likurgovih zakona - aristokratija.

itd.

Nemas ti pojma, sinko.
 
Dobro, pretpostavljam da si zavrsio sa svojim abrakadabra.

Samo da podsjetimo da je funkcija cenzora u Rimu bila u rukama patricija, dakle, aristokratije.
Da ne pominjemo kako je zakonodavna vlast, pa prema tome i moralna bila u rukama kraljeva.
Sparta koja je trajala 800 godina je opstala na osnovu Likurgovih zakona - aristokratija.

itd.

Nemas ti pojma, sinko.

U pravu si Plutarh i ja se još uvek učim a tebi učenje očito više nije potrebno jer ti i ne pomaže.
 
Znas kako, ti ucis ono sto ti kazu, a ja samo ono sto mi djeluje kao istina.

Pa što odmah ne kažeš. Sada tek shvatam da je suština svih tvojh zabluda upravo u tome što ti "djeluje kao istina". Ja u učenju odvajam istinu od laži a ono što mi eventualno samo deluje kao istina, prema tome sam posebno oprezan, jer upravo taj privid istine olako dovodi do zablude.
 
Pa meni i istina djeluje kao istina. Bitno je djelo!

A kad vidim da rulja bjezi iz nekog pravca i smijera, obicno je u tom pravcu i istina na djelu.

Danas se najvise ogovaraju najbolji ljudi. - Tu je istina.

U potpunosti se slažemo da delo potvrđuje istinu. Ali koliko delo može da potvrdi istinu isto tako može da potvrdi i laž. Bežanje od istine karakteristika je pojedinaca a ne rulje. U društvima sa visokim moralnim vrednostima najbolji ljudi se poštuju.
 
Pa sta ces sad, ti kazes da se u visoko moralnom drustvu postuju najbolji, a to znaci aristokrate, jer "aristo" je "najbolji".
S tim da on prije spada u kategoriju "vuka".

To mora da djeluje zbunjujuce na tebe. Kako li ces se iz toga izvuci?

Aristokratija je vladavina plemstva i nema nikakve veze sa najboljim. U visoko moralnom društvu se tačno zna šta se podrazumeva pod najboljim ljudima a to su pre svega umni ljudi koji svojim znanjem i stručnošću ipoištenjem daju najkonkretniji doprinos napretku čovečanstva. To su takodje pošteni ljudi kulturnog i pristojnog ponašanja, koji poštenim radom obezbedjuju egzistenciju sebe i svoje porodice u granicama optimalnih životnih potreba bez tendencije nerealnog i preteranog bogaćenja na štetu drugih i države.
I važno je napomenuti čisto radi poredjenja da društva sa niskim moralnim vrednostima ima dijametralno suprotne kriterijume. Pa su u takvim društvima najbolji meri prema stečenom bogatstvu bez obzira na način sticanja istog. U takvim društvima su n"najbolji" lopovi, kriminalci i prostitutke, a istinski najbolji ljudi se, da citiram tvoje reči "ogovaraju" i karakterišu kao nesposobnjakovići koji ne mogu da se uključe u "savremene" tokove i trendove toga i takvog društva.
 
Poslednja izmena:
E pa vidis, aristokratija je vladavina najsposobnijih, a vladavina "plemica" se jos zove i manjinskom vladom, a ako je izvitoperena, onda oligarhijom.

Dakle, drustva u kojima je najvisa vrijednost novac su: tiranija(socijalizam), oligarhija i demokratija u stadijumu vladavine siromasnih. To je Aristotel fino objasnio u svojoj politici.

A sta imamo od svega toga danas? Mislim da je na snazi prelazak sa ustavne demokratije, na vladavinu siromasnih.

Sto se tice morala, on je iskljucivo djelo aristokratskih slojeva, dakle onog najsposobnijeg u nekom drustvu. Sem naravno kad je rijec o hriscanstvu, tu je on (ne)djelo najnesposobnijih, najzavidnijih, najpohlepnijih. I sto je najvaznije, taj moral je protiv svih morala najsposobnijih.

Ali to sam vec objasnio u svojoj temi o moralu slabica i moralu heroja.
 
E pa vidis, aristokratija je vladavina najsposobnijih, a vladavina "plemica" se jos zove i manjinskom vladom, a ako je izvitoperena, onda oligarhijom.

Dakle, drustva u kojima je najvisa vrijednost novac su: tiranija(socijalizam), oligarhija i demokratija u stadijumu vladavine siromasnih. To je Aristotel fino objasnio u svojoj politici.

A sta imamo od svega toga danas? Mislim da je na snazi prelazak sa ustavne demokratije, na vladavinu siromasnih.

Sto se tice morala, on je iskljucivo djelo aristokratskih slojeva, dakle onog najsposobnijeg u nekom drustvu. Sem naravno kad je rijec o hriscanstvu, tu je on (ne)djelo najnesposobnijih, najzavidnijih, najpohlepnijih. I sto je najvaznije, taj moral je protiv svih morala najsposobnijih.

Ali to sam vec objasnio u svojoj temi o moralu slabica i moralu heroja.

Što se tiče aristokratije i tvog shvatanja iste kao najsposobnijeg vladajućeg sloja društva to su tvoje moralne predrasude o najsposobnijima i ne sporim ih uopšti imaš tui pravo i na svoje predrasude.
A da bi pričao pričao o oligarhiji onda morš znat da je oligarhija vrsta vlasti u kojoj je većina političke moći u rukama malog dela populacije ali koje je normalno najmoćnije bilo po svom bogatstvu, vojnoj sili, strahovladi ili političkom uticaju.
Politički analitičari kažu da je svako društvo neizbežno oligarhijsko ma koji politički sistem gledali. Broj članova oligarhije ne predstavlja jedan siguran kriterijum za određivanje oligarhijskog sistema. S toga je bitno analizirati s više pažnje kriterijume pripadnosti oligarhijskom društvu: kako postati član, kako isti ostati i kako izaći iz tog društva. Razne vrste kriterijuma, više ili manje službene i više ili manje stabilne u vremenu, mogu ući u igru. Oligarhije su složeni politički sistemi sa često više krugova moći, koja je sve više i više koncentrisana, specijalizovana skladno domenu moći na primer ekonomska, pravna, religiozna, vojna, tehnološka itd. čije izražavanje je često diskretno i kolegijalno. U tom slučaju obično govorimo o dominantnim porodicama za koje politička pozicija jeste deo nasledstva koji se prenosi deci i čije obrazovanje je organizovano u toj perspektivi. Najaktuelniji primer koji nam je svima poznat takvog ponašanja jesu porodice Buš i Kenedi u Sjedinjenim Američkim Državama. Treba reći da oligarhijsko društvo je nestabilno, njegova moć se menja vremenom (bilo da opada ili raste) i taj fenomen je dodatno zakomplikovan spoljašnjim uticajima, na primer ratni uslovi dopuštaju jednom pojedincu da koncentriše i uzme veliki deo moći ali uz rizik da će oligarhija nestati bilo porazom bilo pobedom (Rim koji je i pored osvajanja doživio debakl ).
Samim tim otpada tvoja teorija o društvima u kojima je najviša vrednost novac a pogotovu da je oligarhija prisutna u periodu vladavine siromašnih. Tvoje pozivanje na Aristotela bi možda bilo potpuno opravdano da živimo u vremenu u kojem je i on živeo i iz tog razloga izuzetno poštujem Aristotelova razmišljanja o ondašnjim društvima, državama i procesima.
A moje mišljenje je da je danas na svetskoj sceni na snazi vladavina sile a u našoj državi je na snazi vladavina kvaziaristokratije i kvazibogataša koji su svoja bogatstva sticali na sve moguće načine bukvalno preko noći u tzv. transformaciji doskorašnje društvene i državne imovine i tzv privatizacijom ostavljajući čitave porodice bez osnovnih sredstava za život uvećavajući tako sloj siromašnih, koji nikada, čak ni po tvojoj teoriji, neće vladati ni sopstvenom sudbinom a ne državom kako ti tvrdiš.
Moral je postojao i postoji i u vladavini aristokratije ali je osnova tog morala u bogatstvu i materijalnim vrednostima najužeg kruga vladajućih ljudi. Ali je značajno još i to da kada je reč o bogatstvu stvarne aristokratije onda je to bogatstvo porodica sticano s kolena na koleno soptvenim radom i zalaganjem i angažovanjem siromašne radne snage uz adekvatnu naknadu za njihoiv rad i bez ugnjetavanja istih a ne nikako pljačklomi i otimačinom državne imovine.
 
Necu uopste da citam dalje od prve recenice!

To nisu moje "predrasude", nego istorijski i filozofski utemeljene istine koje su neporecive. To je ustvari jedino sto se u filozofiji i moze naci pod pojmom "najsposobniji".

A sad sto ces ti nakon mene da izbljujes svoje PRAVE predrasude, to je valjda logicno, jer si trazio medju mojim rijecima laicko opravdanje za svoje nebuloze.

Kao sto rece neko, ti si obicna prazna igra rijeci i to je kod tebe svugdje vidljivo.

Trebao bi se stidjeti svojih godina (ili barem u zemlju propasti, i vrijeme je! :lol: )
 
Necu uopste da citam dalje od prve recenice!

To nisu moje "predrasude", nego istorijski i filozofski utemeljene istine koje su neporecive. To je ustvari jedino sto se u filozofiji i moze naci pod pojmom "najsposobniji".

A sad sto ces ti nakon mene da izbljujes svoje PRAVE predrasude, to je valjda logicno, jer si trazio medju mojim rijecima laicko opravdanje za svoje nebuloze.

Kao sto rece neko, ti si obicna prazna igra rijeci i to je kod tebe svugdje vidljivo.

Trebao bi se stidjeti svojih godina (ili barem u zemlju propasti, i vrijeme je! :lol: )

To što ti nećeš da čitaš i nije pisano radi tebe, nego radi onih koji će to da pročitaju i vide sa kim imaju posla, kada smo i ti i ja u pitanju. Sve što je istorijski i filozofski utemeljeno i neporecivo, primenjivo je i doista nisu predrasude, ali za vreme kada su te istine nastale, ili kada je utvrdjeno njihovo postojanje. Svako nastojanje da većinu tih i takvih istina primenimo u savremenim uslovima jesu predrasude, ili u najblažem smislu reči čista utopija, koja nema blage veze sa životom i realnošćiu.
Niti su moje teme i misli prazna igra reči, a još manje sam to ja, nego su prazne glave koje nas tako tumače.
Ja se ne stidim ni svojih reči ni svojih godina a ti razmisli dobro o svojim. A u zemlju ćemo kada nam bude vreme i ti i ja, ali iskreno rečeno ne bih voleo da se to tebi desi pre nego meni, ako si mljadji od mene, bez obzira na svu tvoju nekulturu i zločestost. Ali nikad se ne zna valjda je to božija volja.(hrišćanskog ili nekog drugog sasvim je ne bitno).
 
Poslednja izmena:
Koja nekultura? Sta "vrijeme"??? Ti mislis da demokratija nije nikome poznata, nego samo onima koji je zive? Jos u 6om vijeku je bila poznata Perzijancima, o tome pise Herodot, a detaljno su je opisivali svi politicki filozofi, i samo ignorantni nekulturnjaci kao sto je 99% ovog sajta, pa i mojih savremenika (pogotovo volim da prozovem "naucnike") moze misliti da je ovo nesto nevidjeno i da se ne mogu predvidjeti posledice ovog nacina zivota. Da je filozofe bilo briga za tu ignoranciju, ne bi nikad nabijali na Q to "bozju volju" koja hoce da bude demokretenija.
 
Koja nekultura? Sta "vrijeme"??? Ti mislis da demokratija nije nikome poznata, nego samo onima koji je zive? Jos u 6om vijeku je bila poznata Perzijancima, o tome pise Herodot, a detaljno su je opisivali svi politicki filozofi, i samo ignorantni nekulturnjaci kao sto je 99% ovog sajta, pa i mojih savremenika (pogotovo volim da prozovem "naucnike") moze misliti da je ovo nesto nevidjeno i da se ne mogu predvidjeti posledice ovog nacina zivota. Da je filozofe bilo briga za tu ignoranciju, ne bi nikad nabijali na Q to "bozju volju" koja hoce da bude demokretenija.

O tvojim prvim rečenicama iz tvog posta koje se završavaju znakom pitanja, razmisli ti i siguran sam da ćeš naći valjane odgovore. O demokratiji uopšte ne mislim čak i ne razmišljam, samo pokušavam da je u približno doslovnom smislu pronadjem u savremenom svetu i čini mi se da istinske demokratije nigde nema i zato mislim da nam je ona poznata samo kao apstraktan pojam u teorijskim zamislima pojedinih filozofa i teoretičara, kojima čovečanstvo istinski teži. A oni koji misle da žive u demokratskom društvu samo su postigavši svoje ciljeve, podmirili većinu svojih životnih potreba i za njih je to najveća i pravda i demokratija ali su takvi u izrazitoj manjini. Ne sporim ti ni jednu istorijsku činjenicu vezanu za demokratiju, ali mi se nameće pitanje šta tebe kao "kulturnog čoveka" toliko vezuje za sajtove na kojima toliko mnogo "ignoranata i nekulturnjaka" jasno mi je da svremenike moramo trpeti kakvi su takvi su, hteli mi to ili ne, ali oni su naši savremenici. Božiju volju koliko sam mogao zapaziti nikada niko sem tebe nije nabijao na "Q" o tome razmisli ako ne zbog sebe, onda bar zbog tvojih predaka i pokoljenja.
 
Poslednja izmena:
Svijet ovakav kakav je najvjerovatnije ide nepovratno u propast. Zato se mogu NAJVJEROVATNIJE i savremenici a i "bok" nabiti na Q, jer propast je ono sto ce i njih da upropasti, bioloski, a ne samo drustvenu strukturu, ili sto bi zozon rekao "ko prezivi pricace".

A prezivjece samo oni koji budu htjeli prodati dupe Kinezima (na kraju balade), jer je "bozja volja" jedna vrsta budizma. To ce se uvidjeti na kraju predstave. A "svijet" ce se upinjati i unistavati dobrovoljnim zrtvovanjem za siromasne, propalitete, zivot poslije smrti i slicne mamce.
Vaznije je usvojiti dijete iz Afrike, nego imati porodjajne bolove...

Na kraju ce svi biti melezcici, crncici i sirocici, a kakvi su oni, to se vidi u zemljama njihovog porijekla.

Ja shvatam da ti kao pripadnik takvog jednog svijeta moras pruzati ruke prema nama (ili meni) koji je istupio izvan jedne takve prakse samounistavanja, jer te obavezuju ideali ovog vremena, "bozja volja", ali i materijalna korist koju imas od propagiranja jednakosti i "ocuvanja drustva".

Razlika izmedju nas dvojice je ta da ti prodajes gene za veceru, a ja ih zrtvujem za jednu drukciju buducnost.

Bas me zanima gdje bi se drugi sa ovog foruma svrstali ako bi imali hrabrosti da biraju.
 
Svijet ovakav kakav je najvjerovatnije ide nepovratno u propast. Zato se mogu NAJVJEROVATNIJE i savremenici a i "bok" nabiti na Q, jer propast je ono sto ce i njih da upropasti, bioloski, a ne samo drustvenu strukturu, ili sto bi zozon rekao "ko prezivi pricace".

A prezivjece samo oni koji budu htjeli prodati dupe Kinezima (na kraju balade), jer je "bozja volja" jedna vrsta budizma. To ce se uvidjeti na kraju predstave. A "svijet" ce se upinjati i unistavati dobrovoljnim zrtvovanjem za siromasne, propalitete, zivot poslije smrti i slicne mamce.
Vaznije je usvojiti dijete iz Afrike, nego imati porodjajne bolove...

Na kraju ce svi biti melezcici, crncici i sirocici, a kakvi su oni, to se vidi u zemljama njihovog porijekla.

Ja shvatam da ti kao pripadnik takvog jednog svijeta moras pruzati ruke prema nama (ili meni) koji je istupio izvan jedne takve prakse samounistavanja, jer te obavezuju ideali ovog vremena, "bozja volja", ali i materijalna korist koju imas od propagiranja jednakosti i "ocuvanja drustva".

Razlika izmedju nas dvojice je ta da ti prodajes gene za veceru, a ja ih zrtvujem za jednu drukciju buducnost.

Bas me zanima gdje bi se drugi sa ovog foruma svrstali ako bi imali hrabrosti da biraju.

Ako svet ide "nepovratno u propast" onda ide upravo zbog takvih kao što si ti. Koliko vidim iz tvoje pisanije ti se spremaš da preživiš i propast, odnosno da "prodaš svoje dupe kinezima." A kada govorim o Bogu i božijoj volji uopšte nemam na umu doslovni religijski smisao ovih pojmova. Pod tim pojmovima podrazumevam prirodu i njene zakonitosti.
Usvajanje dece bez obzira na rasnu i versku pripadnost je jedno od najhumanijih dela, koje mogu napraviti imućni ljudi pre svega u brakovima kojima priroda nije podarila mogućnost radjanja.A to kakav je ko neodredjuje njihovo poreklo nego pamet. A pamet je intelektualna svojina koja se dobija rodjenjem a stiču se načini i pravci njenog korišćenja. I moram te razočarati. Ni na kraj pameti mi ne pada da pružam ruke prema tebi i takvima kao što si ti. To je samo još jedna u nizu tvojih nebrojenih zabluda. Ja samo pokušavam i čini mi se vrlo uspešno, da proniknem u suštinu uzroka i mogućih posledica tako nakaradnih shvatanja, ponašanja i nerazumevanja nekih pojmova koji su jasni i djacima osnovne škole.
Razlika izmedju mene i tebe nije u trgovini i žrtvovanju nego u inteligenciji i primitivizmu.
 
Samo ti osluskuj "prirodu" ("ommmm") i uzdaj se u trgovinu sa Kinom.

Iz tvojih postova se vidi da ti imaš nameru da trguješ sa kinezima a ne ja. Ali pošto si ti "veliki patriota" ssiguran sam da ćeš je prodati na domaćem tržištu, jer je u društvu u kome vlada moral krize (nemoral) izuzetno tražena roba i još ćeš dobiti i vazelin gratis.
 
Poslednja izmena:
Ajmo, zakljucavaj ovu igru rijecima!

:lol:

Kriza morala ili moral krize? Jeste igra rečima samo osobama plitke pameti koja je sklona primitivizmu. Za umnije i inteligentnije je to dilema savremenog sveta. Sreća je ovog Foruma što se ključevi tema ne nalaze u rukama osoba uskih pogleda, čije je najjače oružje beskrupulozni primitivizam, nekultura i nevaspitanje.
 
Poslednja izmena:
Vas dvojica ste upravo alfa i beta filozofije...

Etika i moral....posmatrano na dva nacina...

Ja bih pre bio za socioloski pristup sto bi rekli, a to mu dodje Arhimedova definicija ili nesto slicno , mada i arhimedova ima u sebi filozofskog nadrkavanja...
A opet filozofija trazi i zahteva da postoji Moral, a ne moral...

Ja licno ne verujem u milione filozofa koji to tvrde.I stvarno se grozim filozofske etike, dok etika kao etika mi je vrlo pozitivna...ne samo prakticna etika...
 
Nietzsche.jpg


Ja bih rekao da je rijec "etika" samo za neodgovorne stare babe.
 

Slične teme


Back
Top