Kriza morala ili moral krize?

Znaci, ti bi se zadovoljila i "casnim"(moralnim) mjestom unutar korumpiranog drustva? Ili je dovoljno ne biti nemoralan/necastan?

Ali cast u korumpiranom drustvu ne igra nikakvu ulogu, ona je tu samo lazni nakit. Pogotovo medju profesorima.

Drugo, s tim je kao i s nevinoscu - mnogi je imaju, jer je niko nece, ne zato sto hoce da im se dusa visoko vine...
 
Znaci, ti bi se zadovoljila i "casnim"(moralnim) mjestom unutar korumpiranog drustva? Ili je dovoljno ne biti nemoralan/necastan?

Ali cast u korumpiranom drustvu ne igra nikakvu ulogu, ona je tu samo lazni nakit. Pogotovo medju profesorima.

Drugo, s tim je kao i s nevinoscu - mnogi je imaju, jer je niko nece, ne zato sto hoce da im se dusa visoko vine...

Aha, razumem te sada...vidi, mozes se boriti na dva nacina. Prvi bi bio onaj fin, znaci drzis sebe relativno casnim sto bi znacilo radis sve kako treba, u skladu sa zakonom i moralom i nadas se da ces nekome nekada biti pozitivan primer a i tebi je zivot laksi i lepsi jer imas mir i cistu savest. To sam donekle ja. Medjutim, drugi nacin borbe bi bio taj na koji ti upucujes...doticni nacin je extreman, tezak, neizvestan ali i potencijalno uspesan samo je nevolja sto bi ti za isti bilo potrebno ljudstvo jer on podrazumeva masovnost dok je ovaj moj krajnje intiman i moguce je sprovoditi ga lako....
 
Aha, razumem te sada...vidi, mozes se boriti na dva nacina. Prvi bi bio onaj fin, znaci drzis sebe relativno casnim sto bi znacilo radis sve kako treba, u skladu sa zakonom i moralom i nadas se da ces nekome nekada biti pozitivan primer a i tebi je zivot laksi i lepsi jer imas mir i cistu savest. To sam donekle ja. Medjutim, drugi nacin borbe bi bio taj na koji ti upucujes...doticni nacin je extreman, tezak, neizvestan ali i potencijalno uspesan samo je nevolja sto bi ti za isti bilo potrebno ljudstvo jer on podrazumeva masovnost dok je ovaj moj krajnje intiman i moguce je sprovoditi ga lako....

Draga moja prijateljice, bar danas nije problem obezbediti ljudstvo za nemoral (čitaj moral krize) a to Plutarh i pokušava, samo što imam utisak da su mu i u tom pogledu, na našu sreću a njegovu nesreću, sposobnosti ograničene.
 
Jedno je sigurno arhi-medo, da ti s cascu nisi nikad bio u dodiru. Jer ti definicija nije ni blizu prave. Pretpostavljam da si se iz straha udaljio od toga. Ali koga se ne tice, njega se i ne dotice.

A sto se tice dizanja standarda, to je sasvim u redu, isto kao sto neki ljudi spustaju standarde da bi njima obuhvatili najveci broj ljudi, i prilikom toga ne dobijaju time nista, nego ce prije biti da gube, isto tako neki dizu standarde, iskljucuju veliki broj ljudi i time dobijaju na kvalitetu.
 
Poslednja izmena:
Jedno je sigurno arhi-medo, da ti s cascu nisi nikad bio u dodiru. Jer ti definicija nije ni blizu prave. Pretpostavljam da si se iz straha udaljio od toga. Ali koga se ne tice, njega se i ne dotice.

A sto se tice dizanja standarda, to je sasvim u redu, isto kao sto neki ljudi spustaju standarde da bi njima obuhvatili najveci broj ljudi, i prilikom toga ne dobijaju time nista, nego ce prije biti da gube, isto tako neki dizu standarde, iskljucuju veliki broj ljudi i time dobijaju na kvalitetu.

Žao mi je Pluta-rh, ova definicija nije moja nego nekog čika Šopenhauera. A što se tiče tvojih standarda, nemoj se sekirati nisi ti usamljen. Ima vas mnogo takvih na ovom dunjaluku, nego slabo duvaš u rog, duni malo jače, pa kad te neko čuje možda će od sreće i da zaplače.
 
@vazdusasta, cini se da je postenje jedina opsta moralna kategorija. Znaci, moral je donesen da bi svi znali sta da ocekuju od drugih clanova drustva. To je cilj postenja - sposobnost da se odrzi rijec, ispuni ocekivanje.

A sposobnost se po meni mjeri djelima, pod uslovom da se i misli shvate kao djela.
Zato sposobni rijetko kad dolaze u polozaj da se pokazu, sem kad je opasnost po drustvo tolika da se za vodeci polozaj ne usudjuje kandidovati niko sem jednog ili dva pojedinca, dakle u ratu.
Znaci, samo kad se traze svestrani ljudi, onda sposobni mogu isplivati na povrsinu, a kad se treba potrositi novac (sto uzgred znaju i djeca), onda kriminalci dolaze na vlast.

Misli su misli, dela su dela.........ako misli ne predju u dela, to je nesposobnost ostvarenja misli.
Rat je nemoralan, jer u ratu se u ubijaju ljudi, a nije moralno ubiti coveka. Ratovi se ne vode zbog velikih dela, vec zbog novca, teritorije, resursa, da bi se povecala moc zemlje, ali sve to u interesu pojedinca.......dakle u ratu nema niceg moralnog, niti su predvodnici ratova moralni.

vazdusasta:
Meni se cini da ti nisi bas shvatila u brzini ono sto sam ja kazala. Pomenula sam inostranstvo sa vrlo jasnim ciljem. Ja nisam covek koji brutalnost i nemoral pa cak i primitivizam pravda iskrenoscu. Lepo je biti ljubazan prema svima i ne smatram to licemerjem vec vaspitanjem. Puki izgovor je ponasati se bahato i protivno moralu (u kontekstu drustveno prihvacenih vrednosti) i onda svoje ponasanje opravdati iskrenoscu.

Lepo je biti ljubazan cak i onda kada se iz ljubaznosti krije nemoral, zar ne?z:)
Posistovecujes moral sa ljubaznoscu.
bas tako drustveno prihvacene vrednosti, a to znaci da se drustvo dogovorilo sta ce bit vrednosti u tom drustu, sto znaci da se drustvo moze dogovoriti da ce postovati neke druge vrednosti i povinovati se njima.

vazdusasta:
Ne mislim da je nemoral svuda isti. Smatram da ima kriminala svuda, mafije, nekulture ali takodje mislim da je u ozbiljnim drzavama masovnije moralno ponasanje, kao i ljubazno ponasanje uostalom. Zakoni i tradicija su strozi. Zato se i pominju "skeleti u ormanu" protiv kojih ja licno nemam nista i iskreno me nije briga sta kolega iz trece firme od moje iskreno misli o meni dokle god se ponasa ljubazno i ne primorava me svojim ponasanjem na nemoralne postupke. U Srbiji je postalo sramota reci da je u inostranstvu nesto bolje a evidentno jeste bolje. Da li je to inferiornost ili je problem u percepciji ja ne znam ali ne ulazi mi u glavu kako neko moze da misli da je ovde "isto samo malo manje prikriveno" nego, recimo u Nemackoj. Mislim, nije sramota uvideti problem, tako jos imamo nadu da cemo ga resiti. Doduse nisam ni htela sve ovo da potezem jer sam pomenula inostranstvo jedino u kontekstu vaspitanja dece...kako bih ja uvek vaspitavala dete univerzalno pa ako ne moze da se prilagodi ovde slobodno je da ide gde god pozeli i misli da ce mu biti bolje, kao sto su slobodna uostalom i sva druga deca, ne vidim da se u nekoj zemlji pravi toliki bauk oko selidbe u inostranstvo kao ovde. Ja zapravo mislim da je cak i korisno neko vreme ziveti van svoje zemlje.

Zaista ne razumem zasto ljubazne ljude poistovecujes sa moralnim ljudima? Ljubazan ne mora da znaci i moralan.
Prilicno je detinjasto smatrati da je neko moralan, zato sto je ljubazan.
Naivno je, cak se granici sa idiotizmom, ta vera da je tamo negde bolje i da su neki drugi ljudi bolji i da ce radije postupiti moralno, nego voditi racuna o svom interesu. Isto vazi za obrnut slucaj, naivno je biti npr. rusofil.


vazdusasta:
Zacudila bi se ali se ne uce deca u svakoj kuci da budu iskrena, dobra, odgovorna, vredna, pazljiva...ja sam se sokirala ali mi je onda mama moje prijateljice, zena je direktor gimnazije, objasnila da uvek kada je imala problem sa nekim klincima u skoli i zvala njihove roditelje uvek ali uvek je nakon razgovora sa roditeljima sazaljevala decu jer drugu sansu nisu ni imala. Ti roditelji kupuju ocene svojoj deci, kupuju vozacke dozvole, potplacuju ispite...hajde molim te mi reci da li i toga ima svuda samo manje prikriveno??? Da li postoji pojedini slucaj tu i tamo, verovatno da postoji, da li je masovno kao ovde nije i nikada necu prihvatiti da jeste jer sam gledala na pravnom kako ogroman broj ljudi to radi i to je bruka i sramota za jednu drzavu kao i za decu jer im roditelji zapravo govore da su glupa pa im je potrebna pomoc. Bila sam sa instruktorom u kolima skoro kada su ga zvali da mu narede da neko dete (od 18 godina) mora da polozi testove za voznju, pa gde toga ima... Ja nisam govorila o sinicama podloznim promenama koje nisu bitne sa stanovista morala. Pojasnicu plasticno...Ako sam ja nekoga vaspitavala da bude marljiv i da uci, citala mu, pricala price i trudila se da ga zainteresujem za skolu a on je u 19toj kazao meni da zeli da bude kuvar i da ne zeli na fakultet ja to smatram sitnicom i ne bih imala nista protiv. Medjutim ako bih videla da on hoce da zavrsava nesto preko precica, da ne uci a daje ispite...ili jos bolje trazi od mene da mu pomognem jer pomazu i drugoj deci...to je problem i to veliki za mene. Postoji red...zna se sta je podlozno promeni u vremenu a sta nije. Nemoguce je da ne razumes o cemu govorim.

I zasto ta direktorka ne ucini nesto po tom pitanju, profesori koji primaju mito bi trebali da dobiju otkaz sa posla. Medjutim direktorka ne cini nista, pozove roditelje, oni je otkace, ona zna da daju mito i pretpostavljam da zna ko prima mito u skoli, ali ona realno nista ne cini. Zasto? Mozda zato sto joj nije zaista stalo, mozda zato sto se plasi mogucnosti gubitka direktorskog mesta do mogucnosti da nikada vise ne nadje posao i u extremnom slucaju da ce je neko ubiti. I gde je tu moral? Da bi preduzela nesto po pitanju toga ona bi morala da rizikuje, da se pomuci i da udje u borbu do koje njoj ocigledno nije stalo.
Postoji opravdanje: ona se necega plasi, zato kalkulise i gleda svoje interese.


Srbija nije jedina zemlja u kojoj postoji mito. Salim se naravno da nigde vise na svetu ne postoji nemoral, sem u Srbiji.z:mrgreen:


I sta je podlozno promeni u vremenu, a sta nije? Ako se zna da se moral menjao kroz vreme, cak se menjao i u toku jednog istog vremena, npr. u toku ratova.

vazdusasta:
Sto se kradje tice, krade se i ovde i u inostranstvu, medjutim, problem je sto se ovde krade na svim nivoima drustvene interakcije. Od vrha piramide do baze. Krade vecina, krade se sta se stigne i zeli se banalizovati i pojednostaviti jer jel "kradu svi". Nece biti da je tako jednostavno. I lako objasnjivo i lako za opravdati. Smemo da krademo jer je drzava trula i svi kradu. U redu. Samo je ne banalizuj toliko jer svi znamo da je ona kaznjiva i nemoralna. Znam jako dobro sta je kradja, ostalo jos 4 ispita do kraja ali krivicno materijalno i procesno su polozeni odavno:kafa:


Boldovano je biser nad biserima :zcepanje: Sta bi ti htela da samo povlasceni, oni u samom vrhu kradu? Kako bi to izgledalo: kada se rodi beba zabeleze da ce njoj biti dozvoljeno da krade. Mogli bi da organizuju i lutriju, pa koga izvuku taj ima pravo da krade. :zcepanje:
Za ostalo podji od direktorke gimnazije.
Jednom ces nauciti i da primenjujes zakone o kojima ucis.

Ili si stvarno naivna ili blebeces o moralu tek da bi drugi (na forumu) mislili da si moralna.
 
E pa bas mi je drago sto si preuzeo odgovornost za bombaske napade.

Ali ti bi bombardovao i rodjene roditelje, pa ne vidim razloga da te covjek shvati ozbiljno.

Ti si, dakle, nihilista(nistitelj morala), a u mojoj knjizi psihologija nihiliste je iznesena veoma precizno.

Ukratko to su bolesnici koji unistavajuci moral, nastoje unistiti sebe, jer su toliko bolesni da ne podnose svoj bioloski opstanak.

Njihov problem je taj sto prihvataju samo novi zavjet, i cim covjek okrene ledja tom zavjetu, okrenuo je ledja i njima, a oni tebi ne mogu nista, jer im je stalo samo do novaca, i svakog ko nije za novi zavjet napadaju pod optuzbom da su lopovi i narodni neprijatelji.

Za 50 godina njih vise nece biti, jer oni ili nemaju potomstvo(jer ih njihov idol Isus nije imao), ili imaju uglavnom samo zensko.
 
Nedavno sam u razgovoru sa mojom kćerkom o svemu i svačemu došli i na temu morala u društvu i ja joj tada rekoh: - Kad sve svoje napore i u životu saberem, nisam vam stekao bog zna šta. Ali mislim da će ti posle mene, ako ništa drugo ostati to, da možeš čistog obraza svakome pogledati u oči. Možda će neko ponekad, upreti prst u tebe i reći: - eno ono je kćerka onog čestitog i poštenog čoveka.- Na to mi ona odgovori: - Ma pusti to ćale, ja bih danas najviše volela da imam vilu na moru ili Dedinju i da gradom protutnjim u besnom autu, makar mi svi psovali oca i majku lopovsku.-
Misliš li da je kriza morala dovela do toga da je materijalno bogatstvo, bez obzira na način njegovog sticanja, merilo vrednosti ljudi ili je pak kriza u društvu oblikovala "novi moral" u kome je nemoralno i nenormalno biti pošten i pogotovu siromašan.

Bla, bla, bla. Kad neko nema para, onda se poziva na moral. Gluposti. Prvo, naslov ti je veoma glup. Zasnovan je na praznim, veoma popularnim spekulacijama kod nas od kojih mi se dize kosa na glavi. kada neko pokusava da bude filozof on tako izvrce reci i stvara nove pojmove, a to me nervira, jer bespotrebno skrece temu sa konkretne stvari. Odn. pravi zivotni spam, a ja jesam mlada i vesela, ali nemam vremena za gubljenje i prazne price, pa cu konkretno da kazem.
Veoma sam dobra osoba i postena, cestita. Na nekim podforumima sam "raspeta na krst", jer mislim svojom glavom i zastupam moralnu cistotu, kojoj sam ja ogledalo. vecina je ljubomorna na mene, jer uspevam da budem svoja u ovom uniformisanom svetu. Materijalno bogatstvo je oduvek bilo merilo vrednosti, samo su sada pale maske i sirotinja, koje je drzala do duhovnih vrednosti, jer drugih nije imala, propoveda o njima, a puni svoje dzepove.
 
zozon, nemas dokaze da su ratovi u interesu pojedinca!
Rim se prosirio kao republika, i pojedinacno su svi bili siromasni (cak i konzuli su bili zemljoradnici), ali je u cjelini drzava bila mocna. I uopste samo takve drzave i mogu da se veoma prosire na stetu onih koji samo gledaju licnu korist. A sto se tice "nesposobnosti misli", prije ce biti da se radi o sposobnosti korupcije(u odsustvu rata), kao sto rekoh ranije.
 
Misli su misli, dela su dela.........ako misli ne predju u dela, to je nesposobnost ostvarenja misli.
Rat je nemoralan, jer u ratu se u ubijaju ljudi, a nije moralno ubiti coveka. Ratovi se ne vode zbog velikih dela, vec zbog novca, teritorije, resursa, da bi se povecala moc zemlje, ali sve to u interesu pojedinca.......dakle u ratu nema niceg moralnog, niti su predvodnici ratova moralni.



Lepo je biti ljubazan cak i onda kada se iz ljubaznosti krije nemoral, zar ne?z:)
Posistovecujes moral sa ljubaznoscu.
bas tako drustveno prihvacene vrednosti, a to znaci da se drustvo dogovorilo sta ce bit vrednosti u tom drustu, sto znaci da se drustvo moze dogovoriti da ce postovati neke druge vrednosti i povinovati se njima.



Zaista ne razumem zasto ljubazne ljude poistovecujes sa moralnim ljudima? Ljubazan ne mora da znaci i moralan.
Prilicno je detinjasto smatrati da je neko moralan, zato sto je ljubazan.
Naivno je, cak se granici sa idiotizmom, ta vera da je tamo negde bolje i da su neki drugi ljudi bolji i da ce radije postupiti moralno, nego voditi racuna o svom interesu. Isto vazi za obrnut slucaj, naivno je biti npr. rusofil.




I zasto ta direktorka ne ucini nesto po tom pitanju, profesori koji primaju mito bi trebali da dobiju otkaz sa posla. Medjutim direktorka ne cini nista, pozove roditelje, oni je otkace, ona zna da daju mito i pretpostavljam da zna ko prima mito u skoli, ali ona realno nista ne cini. Zasto? Mozda zato sto joj nije zaista stalo, mozda zato sto se plasi mogucnosti gubitka direktorskog mesta do mogucnosti da nikada vise ne nadje posao i u extremnom slucaju da ce je neko ubiti. I gde je tu moral? Da bi preduzela nesto po pitanju toga ona bi morala da rizikuje, da se pomuci i da udje u borbu do koje njoj ocigledno nije stalo.
Postoji opravdanje: ona se necega plasi, zato kalkulise i gleda svoje interese.


Srbija nije jedina zemlja u kojoj postoji mito. Salim se naravno da nigde vise na svetu ne postoji nemoral, sem u Srbiji.z:mrgreen:


I sta je podlozno promeni u vremenu, a sta nije? Ako se zna da se moral menjao kroz vreme, cak se menjao i u toku jednog istog vremena, npr. u toku ratova.




Boldovano je biser nad biserima :zcepanje: Sta bi ti htela da samo povlasceni, oni u samom vrhu kradu? Kako bi to izgledalo: kada se rodi beba zabeleze da ce njoj biti dozvoljeno da krade. Mogli bi da organizuju i lutriju, pa koga izvuku taj ima pravo da krade. :zcepanje:
Za ostalo podji od direktorke gimnazije.
Jednom ces nauciti i da primenjujes zakone o kojima ucis.

Ili si stvarno naivna ili blebeces o moralu tek da bi drugi (na forumu) mislili da si moralna.


Znas kako ja zaista ne umem a i ne zelim da razgovaram na ovakav nacin. Nije vredno...zaista...ja ovako nekulturno ne znam da razgovaram, izvrces reci, vadis iz konteksta a uverena sam da je svima jasno sta sam kazala...ja sam moje ovde zavrsila...veoma si agresivna i ovo je vec treca tema na kojoj sejes agresivnost i podsmeh sto je zaista ruzno i mene vise na ovoj temi videti neces.
 
Znas kako ja zaista ne umem a i ne zelim da razgovaram na ovakav nacin. Nije vredno...zaista...ja ovako nekulturno ne znam da razgovaram, izvrces reci, vadis iz konteksta a uverena sam da je svima jasno sta sam kazala...ja sam moje ovde zavrsila...veoma si agresivna i ovo je vec treca tema na kojoj sejes agresivnost i podsmeh sto je zaista ruzno i mene vise na ovoj temi videti neces.

z:mrgreen:Boldovano........

vazdusasta:
Ne mislim da je nemoral svuda isti. Smatram da ima kriminala svuda, mafije, nekulture ali takodje mislim da je u ozbiljnim drzavama masovnije moralno ponasanje, kao i ljubazno ponasanje uostalom. Zakoni i tradicija su strozi. Zato se i pominju "skeleti u ormanu" protiv kojih ja licno nemam nista i iskreno me nije briga sta kolega iz trece firme od moje iskreno misli o meni dokle god se ponasa ljubazno i ne primorava me svojim ponasanjem na nemoralne postupke. U Srbiji je postalo sramota reci da je u inostranstvu nesto bolje a evidentno jeste bolje. Da li je to inferiornost ili je problem u percepciji ja ne znam ali ne ulazi mi u glavu kako neko moze da misli da je ovde "isto samo malo manje prikriveno" nego, recimo u Nemackoj. Mislim, nije sramota uvideti problem, tako jos imamo nadu da cemo ga resiti. Doduse nisam ni htela sve ovo da potezem jer sam pomenula inostranstvo jedino u kontekstu vaspitanja dece...kako bih ja uvek vaspitavala dete univerzalno pa ako ne moze da se prilagodi ovde slobodno je da ide gde god pozeli i misli da ce mu biti bolje, kao sto su slobodna uostalom i sva druga deca, ne vidim da se u nekoj zemlji pravi toliki bauk oko selidbe u inostranstvo kao ovde. Ja zapravo mislim da je cak i korisno neko vreme ziveti van svoje zemlje.

Inace cim se ne slazes sa nekim ili ne razumes nekoga on je po tebi odmah agresivan, nekulturan itd. Nije ti prva tema na kojoj tako postupas.

Ljudi sa dugacijim misljenjem imaju problem u percepciji?

I ne rece mi zasto direktorka gimnazije postupa tako kako postupa, moralna zena, ej mamina prijateljica, ali ide linijom manjeg otpora. Ccc sa kim se tvoja mamam druzi.

I jesam zla :zimag:
 
zozon, nemas dokaze da su ratovi u interesu pojedinca!
Rim se prosirio kao republika, i pojedinacno su svi bili siromasni (cak i konzuli su bili zemljoradnici), ali je u cjelini drzava bila mocna. I uopste samo takve drzave i mogu da se veoma prosire na stetu onih koji samo gledaju licnu korist. A sto se tice "nesposobnosti misli", prije ce biti da se radi o sposobnosti korupcije(u odsustvu rata), kao sto rekoh ranije.

Nemam dokaze, ali rat ostaje nesto nemoralno, jer se u ratu ljudi ubijaju, a ubijanje ljudi nije moralno. Ili je ipak moralno ubijati ljude?
Samo mi jos kazi da se ratovi ne vode zbog: novca, prosirenja teritorije, resursa, prosirenja uticaja drzave, moci.........

Nesposobnost pretvaranja misli u delo. Nije isto razmisljati o besnim kolima i kako bi bilo dobro posedovati ih i raditi u pravcu nabavljanja tih kola.

Plutarh:
Zozon je vjerovatno arhimedov privjesak koji javno reklamira da "skida igrice", vjerovatno da da do znanja kako treba postupati (krasti) sa "prljavim kapitalistima". I onda me jos opominju da sam grub prema "njoj".

Koliko vidim Arhimed i ja nemamo isto misljenje, kao npr. ti i vazdusasta sto imate. Ali nas trpas u isti kos, jer ti ni njegovo misljenej ne odgovara, kao ni moje, iako su razlicita.

Da, da igrice su tako isprazne, bljak.........prestacu da ih igram :zcepanje:

To te je vazdusasta opomenula, resi to sa njom. z:D
 

Slične teme


Back
Top