Карл Маркс, "Религија је..."

@Keeper

A mozes li Ti objasniti kako je to moguce? I kakve veze imaju socijalni uslovi sa ljudskom prirodom?
Cernisevski je pisao o "razumnom egoizmu", koji moze odrzati odredjeni nivo moralnosti, ukoliko ljudi ogranicavaju svoje egoisticke teznje kako ne bi prozdirali jedni druge.

Mastarije "od svakoga prema sposobnostima, svakome prema potrebama" vode ka varvarstvu i kakav tehnicki i socijalni progres tu moze pomoci!?
ne, ja ne mislim da je moguće samo socijalnim uslovima uticati na ljudsku prirodu, jer nisam čisti materijalista, naime, nosim se idejom da su duh i materija jedno, da kokoška i jaje ne prethode jedno drugom, već su zajedno stvoreni (to je samo jedna moja pretpostavka do koje sam sam došao, apsolutno neproverena i bez utemeljenja u mislima drugih). ali, naravno da mislim da socijalni uslovi mogu da utiču na ljudsku prirodu.
tvoje pitanje kakve veze imaju socijalni uslovi sa ljudskom prirodom je, izvini, ali vrlo ... nerazumno, da budem blag. ti zamišljaš da je ljudska priroda determinisana, zamrznuta, jednom data i nikad se ne menja? naravno da utiče mnogo štošta na nju. neko ko je rođen u strogoj patrijarhalnoj porodici i u njoj odgojen, ne bi bio isti da je rođen među hipicima ili nekim nomadima.

ograničavanje nečijih težnji da bi se postigao sklad svakako nije neko rešenje, mada može dovesti do nekog društva koje je prividno u skladu. takva su sva "civilizovana" društva danas. postoje pravila, ograničavanja, postoji neki moral koji propisuje "radi ovo nemoj ono", postoje zakoni, postoji sprovođenje reda... no uvek neko u svom tom suzdržavanju dođe do pucanja, što je jasan pokazatelj toga da u društvu nešto ne štima, zavisno od količine takvih "izgrednika". naravno, moral je smislila crkva, zakone su pisali vlastodršci, sprovode ih njihovi organi, sve radi sopstvenih potreba (kako je već neko rekao, krivično pravo je manifest vladajućih sila, ili Bizmark - zakoni su kao kobasice, bolje je ne znati kako su nastajali).
marksističko-komunističko društvo (ono kojem je težio Marks u svojim delima, a ne Staljin) je pokušaj harmonizovanja prirode, ekonomije i čoveka, i taj aspekt Marksove filozofije je veoma zapostavljen. osim Eriha Froma, nisam čuo da iko govori o tome.
 
Poslednja izmena:
pa pretpostavljao sam, al primetio si da je forum u zadnje vreme pun priča o NWO, masonima, iluminatima i ostalim tajnim organizacijama koji su naveli Marksa da piše to što je pisao po nekim logikama, al nikako da čujem nešto konkretno, pa sam sad pokušao da dobijem neki dokaz... :D
Tvoje je neotuđivo pravo da sumnjaš i budeš nepoverljiv.
Pročitaj "protokole" pa izvedi sam zaključke.
U mnogim zemljama (mislim i kod nas) su zabranjeni...
A tvrdnja da su falsifikat, je takođe u toj funkciji.
Ovaj je (gotovo) sam siguran originalan.
http://www.simpleupload.net/download/322019/PROTOKOLI.PDF.html
 
@Keeper

marksističko-komunističko društvo (ono kojem je težio Marks u svojim delima, a ne Staljin) je pokušaj sinhronizovanja prirode, ekonomije i čoveka, i taj aspekt Marksove filozofije je veoma zapostavljen.

Mladicu, za marksistu i za svakog ko trazi smisao postojanja samo na zemlji, istorija jos nije resena i njegov pogled je okrenut u buducnost.
Za hriscanina, istorija je u sustini resena.
Kao sto poje crkva za Pashu"smrt je pobedjena pobedom"i odlucujuci dogadjaj je u centru,
a ne na kraju.
Svakako da je nuzna borba protiv socijalnih beda, no one su samo projavljivanje drugih, dubljih i sakrivenijih, a tu nikako nema mesta takvom aspektu filozofije.

ti zamišljaš da je ljudska priroda determinisana, zamrznuta, jednom data i nikad se ne menja?

Niposto! Pogresno si protumacio vezu izmedju moralnog progresa i tehnickog razvoja,
a moguce je i da sam se ja nespretno izrazila.
Ljudska priroda, podlozna je promenama, ali nikako ne moze biti bolja, savrsenija ili ispunjenija vrlinama, ukoliko na nju uticu iskljucivo socijalni uslovi.

Pozdrav!
 
DOBROSTOJECI - U mnogim zemljama (mislim i kod nas) su zabranjeni...
Kod nas nisu zabranjeni.
A tvrdnja da su falsifikat, je takođe u toj funkciji.
Nađi na netu Morisa Žolija i njegov pamflet "Dijalog u paklu između Makijevelija i Monteskijea, ili Makijavelijeva politika u devetnestom vijeku, od svremenika" pa ćeš se sam uvjeriti da se radi o falsifikatu.
Ovaj je (gotovo) sam siguran originalan.
Ovo je (zbog onog dodatka "Ko vlada Rusijom) plagijat originala falsifikata.
 
Niposto! Pogresno si protumacio vezu izmedju moralnog progresa i tehnickog razvoja,
a moguce je i da sam se ja nespretno izrazila.
Ljudska priroda, podlozna je promenama, ali nikako ne moze biti bolja, savrsenija ili ispunjenija vrlinama, ukoliko na nju uticu iskljucivo socijalni uslovi.

Pozdrav!
dobro, ja ni ne mislim da od čoveka može biti anđeo il savršeno bezgrešno biće.
mislim na to da se makar teži ostvarenju njegovih pozitivnih aspekata (a u tome i socijalni uslovi mogu doprineti), umesto gušenja lošeg ili nedajbože podsticanja istog.
pozdrav. (:
 
Kod nas nisu zabranjeni.

Nađi na netu Morisa Žolija i njegov pamflet "Dijalog u paklu između Makijevelija i Monteskijea, ili Makijavelijeva politika u devetnestom vijeku, od svremenika" pa ćeš se sam uvjeriti da se radi o falsifikatu.

Ovo je (zbog onog dodatka "Ko vlada Rusijom) plagijat originala falsifikata.
Poslušaću te, ali imam utisak da ti imaš neki skriveni razlog zbog koga vodiš ovakav dijalog.
 
...zasto onda toliko mrze Jevreje...cak i danas?

Даћу ти само "истину" у коју верује 80% Запада

1. Милошевић је дошао на власт и напао све суседне земље
2. Срби су починили Геноцид над Албанцима
3. Харадинај је невин

Једноставно, треба им неко да сваљују на њега кривицу.
Као што Деморкате криве Слобу за то што су они неспособни да било шта ураде, тако је Европљанима требао неко да сноси кривицу за њихову неспособност.
 
...znam da su ih nekada mrzeli zato sto su samo oni pozajmljivali novac sa kamatom - za sve ostale religije to je bio "smrtni greh"...tako su se bogatili ne radeci nista ali taj razlog danas otpada...drugi razlog je bio sto "genski" nisu bili kompaktibilni sa indoevropljanima - to su neka novija istrazivanja... valjda su im sanse za zdravo potomstvo mnogo bolje u kombinaciji sa Arapima - kao nisu mogli biti asimilovani ne zato sto oni nisu hteli nego zato sto njih nisu hteli
 
О томе се и ради, циттирали су само оно што им је одговарало.
Зато сам се запрепастио када сам прочитао окломак Капитала и то сасвим случајно!

Чини ми се да је "Капитал" злоупотребљен од стране комуниста исто као и Библија од стране Ватикана.

@Alekasandar3

Нисам знао да је Маркс овако нешто написао... чудно да то наше комуњаре никада нису цитирале...



"Dobra" ti je ta mesavina bensedina i penicilina...
Jesi ti lekar, sta li?
Eeeeh, Aleksandre, "duso" lekarsko-poetska i ugnjetena..!.:-(
P.S. Inace, salim se, lepa mu je ta definicija i humana. Nisam znala...

Prvi put chujem, da postoji neko , ko prvi put chuje ovaj Marksov "biser"

ps.Inache, ista ispirachina mozga, isti model zaludjivanja shirokih narodnih masa od strane, komunista, katolichke, pravoslavne, protestanske (i svih verskih zajednica, proisteklih iz protestanske crkve)...ista pricha
 

ps.Inache, ista ispirachina mozga, isti model zaludjivanja shirokih narodnih masa od strane, komunista, katolichke, pravoslavne, protestanske (i svih verskih zajednica, proisteklih iz protestanske crkve)...ista pricha


E da se i ja složim jednom sa tobom :)

Nego, nešto mi je nejasno... ovde si naglasila hrišćanske religije, a nisi islamsku, jevrejsku, budističku, hindu... pa me zanima jesi li ti religiozna i ako jesi kojoj religiji pripadaš.
 
...znam da su ih nekada mrzeli zato sto su samo oni pozajmljivali novac sa kamatom - za sve ostale religije to je bio "smrtni greh"...tako su se bogatili ne radeci nista ali taj razlog danas otpada...drugi razlog je bio sto "genski" nisu bili kompaktibilni sa indoevropljanima - to su neka novija istrazivanja... valjda su im sanse za zdravo potomstvo mnogo bolje u kombinaciji sa Arapima - kao nisu mogli biti asimilovani ne zato sto oni nisu hteli nego zato sto njih nisu hteli

eto vidish sve to shto si rekla je antisemitska propaganda..dakle zbog novca koji imaju izmisle da je to protiv religije..pa im otmu sve, anjih proteraju...to genska nekompaktibilnost je od nacista ..a to shto nisu asimilovani i shto se uzimaju medjusobno je delom zbog religije,delom shto su upuceni jedni na druge,a delom zbog kapitala ..da se ne rastura..
 
eto vidish sve to shto si rekla je antisemitska propaganda..dakle zbog novca koji imaju izmisle da je to protiv religije..pa im otmu sve, anjih proteraju...to genska nekompaktibilnost je od nacista ..a to shto nisu asimilovani i shto se uzimaju medjusobno je delom zbog religije,delom shto su upuceni jedni na druge,a delom zbog kapitala ..da se ne rastura..

Ovo je sve tačno. U potpunosti.
A najsmešnije mi je ono o genetskoj nekompaktibilnosti :)
 
... ja procitala knjigu o tome a vi tako :)

... i nije je pisala neka budala nego antropolog na osnovu naucnih saznanja... bilo je nesto i o Fincima i recesivnim genima...nisu ni oni "pozeljni" :)

...pa sta je tu cudno ... znas li da postoje bracni parovi koji ne mogu imati normalno potomstvo - jedino sto medicina moze da uradi za njih je da im savetuje da promene partnere ako zele imati decu

Ja nisam hteo da tebe ismejem ili da ti prigovorim nešto. Znam da si prenela te teorije iz drugih izvora jer sam većinu od toga i sam pročitao.

Izvini, ako si mislila da ti se podsmevam ili nešto slično. Nije mi bila namera...

Ali definitivno se ne slažem sa tim nacističkim stavom koji je propagirao kako su oni genetski loš narod nekompaktibilan sa drugim (posebno arijevskim) narodima i sl. nabuloze...

Ako se sećaš skorašnjeg slučaja kada je onaj bolesni otac 34 godine silovao svoju sopstevnu kćer i za vreme zatočeništva od njene 18-te do 42-ge godine života napravio joj 7 dece (od čega je jedno umrlo)... možda si čitala i to da nijedno od tih šestero dece nema genetski poremećaj i da nijedno nije bolesno ili debilno iako je iz incestoidne veze... :shock:

To samo govori da ne postoje pravila već da je i genetika slučaj za sebe...
A što se Jevreja tiče ima ih crnih i kovrdžavih kao Arapi, a opet ima ih plavokosih i plavookih... kao i svih drugih evropskih naroda.
 
E da se i ja složim jednom sa tobom :)

Nego, nešto mi je nejasno... ovde si naglasila hrišćanske religije, a nisi islamsku, jevrejsku, budističku, hindu... pa me zanima jesi li ti religiozna i ako jesi kojoj religiji pripadaš.
Ne znam zashto te to interesuje, i koji odgovor bi te "zadovoljio"
Иако је Маркс сматрао да треба напустити срећу коју нуди вера у потрази за правом срећом, то су ствари које је писао човек који је живео у окружењу католичке и протестанстке цркве а не Православља, тако да можда био у праву ако је описивао да треба напустити лажну срећу Католицизма.

]

Dragi Drago, zbog ovog komentara sam spomenula samo Hrishcane, mada, isto mislim i o Islamu, a malo manje "zamerki" imam prema Budizmu i Hindu religiji, samo malo manje!
 
Ne znam zashto te to interesuje, i koji odgovor bi te "zadovoljio"

Pa zadovoljio bi me poziv na kafu :)

Dragi Drago, zbog ovog komentara sam spomenula samo Hrishcane, mada, isto mislim i o Islamu, a malo manje "zamerki" imam prema Budizmu i Hindu religiji, samo malo manje!

E kada sam iz tvojih usta čuo ovo "Dragi Drago" mogu odmah mirno na spavanje... :)
 
...ok vremena su se promenila, medicina napredovala a ni Jevreji nisu vise sto su bili...ja samo prenosim stanoviste tog antropologa... zamisli koje je zgrazavanje izazvao taj Nemac ...jel zato sto crkva ili zakon zabranjuje incest...nekad nije bio zabranjen... ili zato sto su ljudi postali svesni posledica

Ne mislim tako o Jevrejima, ali hajde da se ne prepiremo više...

Što se ovog Austrijanca tiče, mislim da bi ga trebalo kastrirati, a zatim obesiti u sred Beča.

A crkva nikada nije (niti bilo koja insitutucija ikada u istoriji) dozvoljavala incest između tako bliskih srodnika. Jeste nakon 3. kolena (katolička), odnosno nakon 7. kolena (pravoslavna), tj. nakon 4. kolena (Islam). Ne znam za ostale religije, ali sumnjam da iko to dozvoljava kod bliskih srodnika (prvo i drugo koleno).
 
Pa zadovoljio bi me poziv na kafu :)



E kada sam iz tvojih usta čuo ovo "Dragi Drago" mogu odmah mirno na spavanje... :)

I ja sam za to, da se ide na spavanje, ali pre toga...
Ja sam (ne svojom zaslugom i ne svojim izborom) pravoslavne veroispovesti!

Za sebe mogu da kazem da sam verujuca, ali, moje shvatanje vere je takvo da ne moze da se ogranichi u jednoj religiji! Vera je duboka spoznaja, chovek spozna ili ne spozna Gospoda i njegovo prisustvo u sebi i u okolini. Na sve religije gledam kao na institucije, koje se razlikuju samo po tradiciji i nachinu zivljenja i razmishljanja, tipichnom za mesto odakle potichu!


10 godina pevam u crkvenom horu, to volim, i "opchinjena" sam Mokranjcem !!!
 

Back
Top