Карл Маркс, "Религија је..."

I ja sam za to, da se ide na spavanje, ali pre toga...
Ja sam (ne svojom zaslugom i ne svojim izborom) pravoslavne veroispovesti!

Za sebe mogu da kazem da sam verujuca, ali, moje shvatanje vere je takvo da ne moze da se ogranichi u jednoj religiji! Vera je duboka spoznaja, chovek spozna ili ne spozna Gospoda i njegovo prisustvo u sebi i u okolini. Na sve religije gledam kao na institucije, koje se razlikuju samo po tradiciji i nachinu zivljenja i razmishljanja, tipichnom za mesto odakle potichu!


10 godina pevam u crkvenom horu, to volim, i "opchinjena" sam Mokranjcem !!!

Počinješ da me pozitivno iznenađuješ svakim novim postom.
Jesi li sigurna da ti je dobro danas :)

Šalim se malo, ali zaista si počela da pišeš bolje i smislenije nego ranije kada si se samo svađala i prepirala sa većinom forumaša (pa i samnom) :) ;)

P.S. Ovo je (što sam napisao) sve bilo iz najbolje namere...
P.P.S. Preskočila si moje prvo pitanje... :)
 
maršal Tito se otvorio i rekao:
»Komunizam je jednostavno državni kapitalizam, u kome država ima apsolutno pravo
vlasništva nad svime, uključujući napore ljudi<
Dok u uslovima slobodnog preduzetništva postoji realno tržište rada, postoji mnoštvo raznih
gospodara, koje najamni radnik može da bira, doktle je u komunizmu gospodar jedan – država. I taj
gospodar (država) lišava najamnog radnika svakog izbora i ima monopolsku mogućnost da mu
diktira sve uslove, koje čovek jednostavno ne može da ne prihvati. To jest, dok u slobodnom
preduzetništvu, gde nema monopola, već postoji konkurencija, stepen eksploatacije ne može da
bude veoma visok (radnik će otići kod drugog gospodara), dotle u komunizmu stepen eksploatacije
može da bude žestok koliko hoćete. Komunizam – to je apsolutno robovlasničko ureñenje.
Komunistička parola »Ko ne radi, taj ne jede« pokazuje apsolutno zverski i ravnodušan
odnos komunizma prema čoveku. Ostareo si, razboleo se, ne možeš da radiš? Na smetlište. Kao što
se baca stara matica, tako se otpisuju druga sredstva proizvodnje, čak ako su to ljudska bića. Ali
stvar nije čak ni u tome. U toj paroli se prećutkuje najglavnije: KO za koga ne radi? O tome se ne
govori. A ustvari otvoren smisao te parole jeste sledeći: »Ko (ZA NJIH I POD NJIHOVIM
USLOVIMA) ne radi, taj ne jede«. Zadatak komunističke mafije jeste – uništiti nepokorne
gladom.
Treba još jednom istaći, da je neprijatelj broj 1 za komunizam srednja klasa – klasa
sitnih i srednjih vlasnika – preduzetnika. Zašto? Zato što za oligarhiju najmanji radnici nisu
strašni. Najamni radnik je navikao da izvršava odluke drugih.
»Što dalje odlazimo u dubinu vekova, time više shvatamo
šta se dešava danas i šta se može desiti sutra«
 
Počinješ da me pozitivno iznenađuješ svakim novim postom.
Jesi li sigurna da ti je dobro danas :)

Šalim se malo, ali zaista si počela da pišeš bolje i smislenije nego ranije kada si se samo svađala i prepirala sa većinom forumaša (pa i samnom) :) ;)

P.S. Ovo je (što sam napisao) sve bilo iz najbolje namere...
P.P.S. Preskočila si moje prvo pitanje... :)

koje pitanje? :confused:
 
Zadatak komunističke mafije jeste – uništiti nepokorne
gladom.

Nisam zakeralo i neću da te "spopadam" zbog silnih gramatičkih grešaka, mada mi je ovo što sam izdvojio iz tvog posta baš bilo simpatično... :)

Ali, ako dozvoljavaš... kada pišeš nešto ovako dugačko, potrudi se makar da razdvojiš pasuse, koristiš ispravne znakove interpunkcije, velika i mala slova itd. itd. jer se silno pomučih dok sam pročitao tvoj tekst...
 
Mokranjac, a ? :lol::lol::lol:
Bolje ti je da si opcinjena kakvim momkom a ne "mokranjcem"

Mokranjac je, samo jedna od mojih "opsesija"

Ovde je tema religija, pa bash ne bi da "shirim temu" ali moram da kazem, lepo je znati :
Mokranjcheva "HERUVIMSKA PESMA (Heruvika prvog glasa) PROGLASHENA JE NAJLEPSHOM DUHOVNOM PESMOM NA SVETU!
Pa, josh, ako se uzme u obzir, u kakvoj "konkurenciji" Bah, Hajdn, Mocart, Veber, Bortnjanski..........
 
Ma, "izgibosmo" ovde, zamisli da se negde u zivo "dotaknemo teme":rtfm:
6.gif
 
globalnog opisa istorije, koji je dao Karl Marks-:Karl Marx (Moses Mordecai Marx Levi)
Kada obratite pažnju da je Marks ne
samo Jevrej, već i Levit i uz to potomak mnogih pokolenja
jevrejskih rabina, koji su pre nekoliko hiljada godina postavili sebi za cilj dostizanje svetskog
židovskog (levitskog) gospodarstva
, onda će Vam i istinski Marksovi ciljevi postati jasni.
Marks je dokazivao da se istorijski proces razvija prema spirali sa stalnim progresom. To
nije tačno. Istorijski proces nosi cikličan i kolebajući karakter. Dok se u marksističkoj spirali odvija
stalni uspon, - takozvani stalni progres, dotle u cikličnom razvoju usponi se smenjuju padovima i
posle toga opet idu usponi i opet padovi. To jest sve ima svoj početak i svoj kraj. Civilizacije
nastaju, razvijaju se, dostižu vrhunac svoga razvoja, zatim trunu i dalje odumiru. I na ruševinama
jedne civilizacije počinje da se razvija druga, i dalje sa njom se odvija to isto.
Izrael – jedina zemlja na svetu, gde konstantno postoji komunizam u vidu
kibuca
Uzmite bilo koga nezavisnog privatnog preduzetnika, koji ima svoj biznis i nema nikakvih šefova iznad sebe. Ako ga
pitate: »Za koga ti radiš?«, on će iskreno odgovoriti, da ni za koga, samo za sebe, on je gospodar.
Ustvari to se samo tako čini. Postoje i gospodari gospodara. Onaj novac koji zarañuje preduzetnik,
on čuva ili na tekućim ili na depozitnim računima nekih banaka. Za te banke taj preduzetnik je samo
isporučilac finansijskih resursa i ništa više. Tim resursima te banke upravljaju, od njih zarañuju
dobit. To jest taj preduzetnik ne radi samo za sebe, već i za gospodare tih banaka.
«Da bi se nešto radilo, treba najpre shvatiti, šta raditi,
pa zatim to raditi u etapama».
i za kraj!
«Sve ću kupiti, reče zlato, sve ću uzeti, reče mač»
 
Pozdrav svima. slucajno sam upao na forum i mor'o sam se registrovati da dam komentar. Ne zelim da se bilo ko uvrijedi, i nisam tu da se svadjam i da namecem svoje misljenje, da se rugam drugima i da mislim da sam najpametniji, ali ovdje je zaista napisana gomila gluposti.

Prvi i osnovni razlog je to sto 90% vas nije procitalo bilo sta Marksovo, pricate o njemu na osnovu par recenica iz udzbenika,i komunisticke propagande, ili ste zasljepljeni raznim autoritetima, i ne mozete vidjeti bilo sta istinsko u svijetu, jer crkva kaze u svemu je zavjera, nijedan veliki naucnik nije radio zato sto je vjerovao u nesto vec samo zato sto su mu platili zli ljudi, pa on eto k'o masina sjedi citav svoj zivot i pise stvari u koje ne vjeruje i koje ne misli,za sta smatram da je gotovo nemoguce, ali to je samo moje misljenje, a uzgred, jedino sto prakticni komunizam Rusije i ovih nasih drzavica ima zajednicko sa Marksovom idejom je ime.

E sad, prva stvar koja mi je zapala za oko su komentari Pravoslavaca, (mada sam i ja po rodjenju Pravoslavac, i nemam nista protiv religije u njenom izvornom obliku, daleko od moci i politike, u svrhu duhovne izgradnje pojedinca, daleko od crkve i autoriteta,ali tvrditi:

"Eh,da je Marks rodjen na Kosovu,da je bio upoznat sa Pravoslavljem zamonasio bi se". To je smijesno, jer Marks nije bio sarlatan koji se igrao naucnika, i nije pisao stvari samo da bi ga ljudi citali, ili da bi dobio priznanje kakve akademije, vec je pisao da bi promjenio, a oko toga se svi mozemo saglasiti, (i vjerujem da bi svi vi to zeljeli, kao i ja). Nije on vidio svestenika u selu kako stipka strinu za sisu, pa je shvatio da je religija "opijum". Covjek je bio ozbiljan naucnik, razmisljao je sav zivot o tim stvarima, promislio je dobro sve sto je napisao, i u njegovim rijecima lako mozete prepoznati strast i vjeru u to sto govori, ne samo u njegovim, mislim da vecina filozofa izabira filozofiju iz nezadovoljstva drustvom.

"Pravoslavna VERA i religije NISU isto..." Ma nemoj mi reci, to ce isto za Budizam reci djecak iz budistickog hrama, to je individualna stvar, bog se ne moze dokazati objektivno, kakvim zakonima, on se osjeca, dozivljava,i sta sve ne, tako govore sve religijske propagande, i ja to postujem,ja mislim da se ovde ne moramo sporiti oko toga. ali bas zato ovo nije mjesto da se takve stvari govore, to govorite na temu religija, onima koji zele cuti.Uostalom takvim komentarima i razmisljanjem nista necete promjeniti, jer ako zelite da svi to misle i osjecaju, imacemo vladavinu novog autoriteta, i nece biti bolje, istinski ce biti bolje kad se deesi da jedan od vas ,predstavnik Pravoslavlja, bude mogao biti najbolji prijatelj sa nekim protestantom, apsolutno ne ugrozavajuci njegovo pravo da vjeruje u ono sta zeli, i da apsolutno slobodno, ukoliko je "slobodno" uopste moguce, uzimajuci u obzir prirodno ustrojstvo covjeka, raspravlja o religiji s njim, a da poslije toga opet bez problema idu kroz zivot zajedno, a to se ovakvim nametanjem misljenja ne moze postici.

No ovde se govori o Marksu i njegovom sistemu, a izmedju ostalog onome sto o misli o religiji, tako da molim vas zbog svih nas, nemojmo uplitati nedokazive licne stavove u raspravu o Marksu.

Dalje : ''Marks je bio neradnik...". Pa je li ovo misljenje normalno, to sto nije kopao,znaci da je bio neradnik. Pa ovo su besmislice. Onda su hiljade onih filozofa, umjetnika, naucnika, itd. neradnici. Pa Ivo Andric je bio ljencina samo takva, trebalo ga je isprasiti po guzici, ovo necu dalje ni komentarisati.

Dalje kaze DraGo70 :
Zar većina stvari u komunizmu nisu bile direktna kopija religije;

- Obožavanje slika (u religiji Ikona) davno umrlih Karla Marksa, Fridriha Engelsa, Lenjina, kasnije i drugih tada još živih Staljina, Tita ili ostalih državnika (kako u kojoj zemlji)... itd.

Dragi Drago, ja zaista smatram da nikako ne mozes dovoditi u vezu Marksovu izvornu ideju,tj., sistem, sa onim sto su ljudi (opet) uradili,i iskrivili, da bi sebi obezbjedili moc, i mozda ostvarili i neke vise ciljeve, za koje vjerujem da postoje. Ustvari koliko ja znam, uglavnom su visile fotografije Staljina i diktatora, ali nebitno, visile su zbog propagande, isto kao sto i u katolickim crkvama vise ikone Hrista, a papa rad nesto sto Isus nikad nije propovijedao...
Imam mnogo za reci, ali ne mogu vise umorio sam se, a i vjerovatno ce 1/10 ljudi procitati, zbog obima teksta.
Zelim samo reci da nemam namjeru da uvrijedim bilo koga, ali ako bih sutra zelio zivjeti u boljem svijetu, ne bih zelio zivjeti sa ljudima koji namecu svoje misljenje drugima, vec s onima koji bi stvarno razumjeli da je nemoguce da svi mislimo isto, stoga dok god dijelimo isti temelj u misljenju, temelj humanosti i poticaja svacije "slobode", ne zanima me na koji nacin to neko ispoljava. I cini mi se da je Keeper takva osoba.
SLOBODAN UM! Ukoliko i koliko god je to moguce.
 
Dodatak : Htio sam reci da mi se cini da je Keeper osoba s kojom bih mogao zivjeti u boljem drustvu, na osnovu stvari koje je napisao, i ne samo on, ali on je jedini cini mi se nepristrasno govorio, koliko god je to moguce. I jos nesto, 'ajde da, ukljucujem tu i sebe, procitamo nekoliko Marksovih djela, pa da onda raspravljamo... Pozdrav...
 

Back
Top