Карл Маркс, "Религија је..."

Marks je bio neradnik, koji se grebao o svog druga Engelsa, kapitalistu, kome je tata ostavio fabriku.

I onda tupili nesto o radnicim pravima, radu, a zesci neradnici i izrabljivaci.

I zar Marks nije bio Jevrejin ?
ma sta se grebao o engelsa,zajedno su se grebali o njegovog caleta.

lako je kad imas visak slobodnog vremena i novca da razvijas filozofiju,razmisljas o nepravdi,o pravima i slobodama i slicno...
 
Iron Lord, Tvrtko i Banshee su autori dosad najglupljeg izvrgavanja ruglu jednog poprilično složenog filozofsko-ekonomsko-političkog sistema. ni manje ni više, nego preko njihovog odnosa prema nečijem ocu. :lol:

što se Marksovog odnosa prema religiji tiče, nisam ništa o tome čitao. naravno, znao sam i ja za frazu "religija je opijum za narod", al sam uvek gledao na to kakva je religija kakvu je ljudi prihvataju, a ne kakva je ona sama po sebi. religiju, kao i svaki drugi ljudski misaoni konstrukt kojim se objašnjavaju fundamentalna pitanja ljudske egzistencije, veoma poštujem i cenim.
 
Да, апсолутно се слажем, са тим да ни изворни Маркс ниеј примењиван код нас него онај ког је редефинисао Стаљин, а ми редефинисали стаљина.

Дакле сама дефиниција је по мени истинита и прелепа.

Nije iz razloga loseg tumacenja,pogledaj zapad `70 svi uplaseni od komunizma daju radnicima privilegije,osnivaju sindikate,uljuljukuju radnike da se ne bune,vole ih...(pogledaj Francusku 2005) (kapitalisti se vracaju po svoje),
Kod nas je problem sto Kapital nisu(Nije se culo) tumacili intelektualci,nego obicni radnici i seljaci(bez vredjanja) ali toliko nisu mogli da shvate,da su vecinu Kapitala zloupotrebili i pogresno protumacili, i zato smo mi i istocna evropa pukli,dobili smo robu sa kojom ne znamo sta cemo(Lenjin,Trocki,Tito,.... i ostali(manje ili vise losi lli dobri)). Ali ni jedan ne razume pravog radnika, seljaka.(ko je od njih citao Turgenjiljeva "Lovcevi Zapisi")... Nameno postavljena losa politika...
 
Poslednja izmena:
to u opste nije bilo izvrgavanje ruglu doticnog sistema nego opaska kako istim uvek mozes da se bavis kada imas puno para i vremena.sledeci put procitaj dva puta pre nego sto se izletis.

a da je marks bio neradnik,pa bio je.i svako bi verovatno da ima mogucnost da zivi lepo na tudjoj grbaci.
ti prvo kažeš "to je samo opaska", a onda u sledećoj rečenici izvrgneš ruglu.
ako je tebi neradnik neko ko je ostavio ogromne i dobre studije iza sebe, onda hajmo da proglasimo Ajnštajna neradnikom jer je on samo sedeo i razmišljao, a Mileva i društvo razrešavali do besvesti njegove zamisli i uobličavali ih u jednačine, i da kažemo "lako je njemu bilo da se bavi time".

nemoj mi sad tu vrdati, molim te, kad je očito da imate predrasude.
 
ti prvo kažeš "to je samo opaska", a onda u sledećoj rečenici izvrgneš ruglu.
ako je tebi neradnik neko ko je ostavio ogromne i dobre studije iza sebe, onda hajmo da proglasimo Ajnštajna neradnikom jer je on samo sedeo i razmišljao, a Mileva i društvo razrešavali do besvesti njegove zamisli i uobličavali ih u jednačine, i da kažemo "lako je njemu bilo da se bavi time".

nemoj mi sad tu vrdati, molim te, kad je očito da imate predrasude.

Ali stvarno ne bih da zvucim anti-semistki: Ajnstajn,Marks i Frojd su utemeljili materijalizam kao osnovu danasnje nauke,a nisu ostavili mogucnosti za drugacije misljenje(uvek je bilo vesticarenje,praznoverje...) pa Gete je rekao: ja postujem u racionalni empirizam ali ostavljam mogucnost za nesto drugo...(sta drugo i kako).... jer nauka kada je jednosmerna uvek upada u corsokak ....
 
Poslednja izmena:
Ali stvarno ne bih da zvucim anti-semistki: Ajnstajn,Marks i Frojd su utemeljili materijalizam kao osnovu danasnje nauke,a nisu ostavili mogucnosti za drugacije misljenje(uvek je bilo vesticarenje,praznoverje...) pa Gete je rekao: ja postujem u racionalni empirizam ali ostavljam mogucnost za nesto drugo...(sta drugo i kako).... jer nauka kada je jednosmerna uvek upada u corsokak ....
za Marksa znam da je bio veoma tvrdoglav u svojim uverenjima (za Ajnštajna i Frojda ne znam), a samo su on i Engels među sobom priznavali greške, nije mi poznato da su drugima pokazivali "slabosti". no, ako nauka nije uznapredovala dalje od njih, nisu oni krivi što su bili tvrdokorni, već zato što ih drugi nisu umeli prevazići.
psihologija je, recimo, uznapredovala u odnosu na Frojda.
meni se sviđa šta je radila Situacionistička internacionala, smatram to unapređenjem/osavremenjivanjem Marksa u sociološkoj dimenziji.

ima prostora za napredak, samo ga treba naći, nisu oni zatvorili vrata sigurno.
 
za Marksa znam da je bio veoma tvrdoglav u svojim uverenjima (za Ajnštajna i Frojda ne znam), a samo su on i Engels među sobom priznavali greške, nije mi poznato da su drugima pokazivali "slabosti". no, ako nauka nije uznapredovala dalje od njih, nisu oni krivi što su bili tvrdokorni, već zato što ih drugi nisu umeli prevazići.
psihologija je, recimo, uznapredovala u odnosu na Frojda.
meni se sviđa šta je radila Situacionistička internacionala, smatram to unapređenjem/osavremenjivanjem Marksa u sociološkoj dimenziji.

ima prostora za napredak, samo ga treba naći, nisu oni zatvorili vrata sigurno.

Da,ali ta ista Situacionisticka internacionala je imala uzor u Roben Spijeru(revolucija cisti samu sebe) ko im sta odredjuje(a ko ne) ko ce biti "precisceni",a ko ne, problem je sto uvek ljudi na osnovu dijalektickog matreijalizma,(pokazi mi seljaka koji (radnika) razume Kapital), I oni donose odluke koje vaze za sve,zanaci za sve a ne samo za podrzavaoce socijalizma/komunizma... Treba iznaci i osloboditi se veza(masona-iluminata) i stvoriti novo drustvo. Bez njih,,,
 
Marks je bio neradnik, koji se grebao o svog druga Engelsa, kapitalistu, kome je tata ostavio fabriku.

I onda tupili nesto o radnicim pravima, radu, a zesci neradnici i izrabljivaci.

I zar Marks nije bio Jevrejin ?

Био је Јевејин крштен у протестантској вери. Затечен је више пута да се ипак моли као Јеврејин када остане сам.........
 
Био је Јевејин крштен у протестантској вери. Затечен је више пута да се ипак моли као Јеврејин када остане сам.........

Што нас наводи да схватимо зашто је сматрао да религија на западу има за задатак да потчини човека.
тада на Западу Јевреји и Православци су сматрани "неверницима" и масовно су покрштавани.
 
...pa i Frojd kaze da je religija zabluda ...mozda je ta zabluda bila neophodna kako bi omogucila coveku da uopste prezivi...da je se odrekao preostalo bi mu samo ocajanje u nedostatku izgleda za humaniji zivot

И опет Фројд је био за Запада и упознао религију као средство за потлачивање.
Са друге стране Православље, као што сам нагласио представља и Веру у Бога и начин живота, дијаметрално супротно од религије као западног појма.
 
Nadao sam se da će ova tema otvoriti neke nove "prozore" pošto je inače na ovom forumu bauk pisati o religiji, ali se pretvorilo u nešto sasvim treće, tj. učesnici razgovora su razvodnili početni tekst i on je krenuo u raznim drugim pravcima...

Mene je npr. zanimalo da li će se iko setiti da je i sam marksizam, potom i komunizam koji ga je prihvatio (Kapital i druga Marksova dela) kao "Bibliju" svoga učenja, upravo tu tezu o "religiji i opijumu za narod" pretvorio u neku drugu religiju... u komunizam???

Zar većina stvari u komunizmu nisu bile direktna kopija religije;

- Obožavanje slika (u religiji Ikona) davno umrlih Karla Marksa, Fridriha Engelsa, Lenjina, kasnije i drugih tada još živih Staljina, Tita ili ostalih državnika (kako u kojoj zemlji)...

- Zar nije u komunizmu bila moda pravljenje statua i bista heroja komunizma (marksizma) kao što npr. Katolici u svakoj crkvi imaju razapetog Isusa ili Bogorodicu...

- Zar neka učenja komunizma (kao npr. dikatura proleterijata) nisu u suprotnosi sa zdravom logikom, ali su se ipak sprovodila i nisu se smela komentarisati (isto kao neke crkvene dogme)...

- Zar nisu komunisti svako drugačije učenje ili pokušaj kritike komunizma najsurovije kažnjavali po raznim gulazima i golim otocima, slično kao i inkvizicija u srednjem veku???

- Itd. itd... nadam se da će se i ostali pridružiti diskusiji...
 
Ali stvarno ne bih da zvucim anti-semistki: Ajnstajn,Marks i Frojd su utemeljili materijalizam kao osnovu danasnje nauke,a nisu ostavili mogucnosti za drugacije misljenje(uvek je bilo vesticarenje,praznoverje...) pa Gete je rekao: ja postujem u racionalni empirizam ali ostavljam mogucnost za nesto drugo...(sta drugo i kako).... jer nauka kada je jednosmerna uvek upada u corsokak ....
Sve "znameniti" Jevreji.
I SVI su radili u interesu Rotšilda (svaki na svoj način).
Marx je pisao Kapital po zadatku.Čitavi delovi Kapitala se poklapaju sa "protokolima Sionskih mudraca" (Jevrejsko "uputstvo" kako zavladati i vladati svetom).
Oktobarska revolucija i dešavanja oko nje su čist primer postupanja po "uputsvu".
 
@ drago70:
ja se slažem sa navedenim. ali, nema to veze kao paralela marksizma i religije, pre je nekakva univerzalna mogućnost da se svaka moguća ideja pretvori u čistu idolatriju i dogmatizam.
neke stvari u komunizmu ne mogu biti kopija religije, jer ni u jednom komunističkom delu, ni u marksizmu, ne postoji stavka "pravite idole, biste, i slike", kao ni u religijskim spisama. sve je to čista propaganda, državni socijalizam je iznedrio celu jednu soc-realističku estetiku u propagandne svrhe, isto kao što je katolicizam iznedrio umetnost baroka u cilju propagande pošto su bili uzdrmani zbog reformatora.
jedina stvarna paralela između komunizma i hrišćanske religije, koju sam ja primetio, je da je komunizam vrlo sličan sa ranim hrišćanstvom, ideologija prezrenih, ugnjetavanih koji vide jedan zakon, pravdu (Boga) iznad onih koji ih ugnjetavaju, ističu jednakost među sobom.

i zanima me zašto se, po tebi, diktatura proleterijata kosi sa zdravim razumom?

Marx je pisao Kapital po zadatku.Čitavi delovi Kapitala se poklapaju sa "protokolima Sionskih mudraca" (Jevrejsko "uputstvo" kako zavladati i vladati svetom).
nisam čitao "protokole Sionskih mudraca", može jedan-dva primera poređenja?
 

Back
Top