Карл Маркс, "Религија је..."

@ drago70:
ja se slažem sa navedenim. ali, nema to veze kao paralela marksizma i religije, pre je nekakva univerzalna mogućnost da se svaka moguća ideja pretvori u čistu idolatriju i dogmatizam.
neke stvari u komunizmu ne mogu biti kopija religije, jer ni u jednom komunističkom delu, ni u marksizmu, ne postoji stavka "pravite idole, biste, i slike", kao ni u religijskim spisama. sve je to čista propaganda, državni socijalizam je iznedrio celu jednu soc-realističku estetiku u propagandne svrhe, isto kao što je katolicizam iznedrio umetnost baroka u cilju propagande pošto su bili uzdrmani zbog reformatora.
jedina stvarna paralela između komunizma i hrišćanske religije, koju sam ja primetio, je da je komunizam vrlo sličan sa ranim hrišćanstvom, ideologija prezrenih, ugnjetavanih koji vide jedan zakon, pravdu (Boga) iznad onih koji ih ugnjetavaju, ističu jednakost među sobom.

i zanima me zašto se, po tebi, diktatura proleterijata kosi sa zdravim razumom?

Prvo da ti odgovorim na zadnje pitanje:

Zato što je ideja komunizma bila oslobađanje (radnika, seljaka, napredne inteligencije) od terora kapitalizma, od diktature kapitalista, od ataka na slobodu i sva prava pojedinaca i kolektiva tj. radničke klase...
Komunizam im je nudio "oslobađanje, pravdu, jednakost" je li tako?
E, kakva je to jednakost, ako je seljak ostajao seljak, ako je onaj koji je imao manje dobijao nešto što nije bilo njegovo, a onaj koji je imao više bivao "razdužen" od tog viška, a komunistički lideri živeli kao bubreg u loju iako im je jedini posao bio da vrbuju radnike i seljake, da ih indoktriniraju, da im objašnjavaju tj. da (gledano sa apsekta religije) - misionare?

Ako je neki kapitalista bio grešnik, zar nije trebao da ide u zatvor umesto što je ostajao na slobodi (znači nije bio kriv), a u isto vreme mu se oduzimala imovina???

Eto vidiš koliko nesuglasica, koliko kontradiktornosti, koliko nelogičnosti...

A sada ono prvo:

Pa kako nisu pravili idole i klanjali se njima... seti se samo štafete mladosti. Zar se nisu takmičili radnici i seljaci, omladinci i pioniri ko će napraviti lepšu i bolju štafetu kojoj je ukazivana posebna pažnja i čast...

Ili bilo šta drugo što je ličilo na idolopoklonstvo stvarima koje su predstavljale svetinje iz doba "socijalističke revolucije" - muzeji revolucije, stvari u njima, spoemnici, table na mestima gde "se rodio taj i taj istaknuti revolucionar" i mnoge druge stvari...
 
ti prvo kažeš "to je samo opaska", a onda u sledećoj rečenici izvrgneš ruglu.
ako je tebi neradnik neko ko je ostavio ogromne i dobre studije iza sebe, onda hajmo da proglasimo Ajnštajna neradnikom jer je on samo sedeo i razmišljao, a Mileva i društvo razrešavali do besvesti njegove zamisli i uobličavali ih u jednačine, i da kažemo "lako je njemu bilo da se bavi time".

nemoj mi sad tu vrdati, molim te, kad je očito da imate predrasude.
koliko su ogromne i dobre studije iza sebe ne znam bas,a sad koliko su primenjive pokazala je jednim delom i praksa.

da bi pisao o nekim stvarima,moras i da poznajes kako funkcionisu,a da bi ih upoznao moras da ih osetis.a neko ko se izmedju ostalog bavi i ekonomskim sistemom,mora debelo da ga upozna i da ima iskustva-jer to nije sedenje i filozofiranje o istom,nego shvatanje njegove logike.

zato ne mozes da uporedjujes strucnjake ili "strucnjake" iz razlicitih oblasti,jer da bi tako nesto postao,za razlicite oblasti potrebne su razlicite stvari.i zato nisu uporedivi ajnstajn i marks.prvi,da bi mogao da pise i napise nesto ne mora da mrda,a drugi uz sve talente mora da bude upoznat sa primenjivoscu iste i pun prakticnog iskustva.i ne smes da budes neradnik teoreticar.
 
Што нас наводи да схватимо зашто је сматрао да религија на западу има за задатак да потчини човека.
тада на Западу Јевреји и Православци су сматрани "неверницима" и масовно су покрштавани.
И опет Фројд је био за Запада и упознао религију као средство за потлачивање.
Са друге стране Православље, као што сам нагласио представља и Веру у Бога и начин живота, дијаметрално супротно од религије као западног појма.
Ja vidim da je Tebi Aco stalo da se Pravoslavlje odvoji od od Marksove kritike religije, odnosno da se ta njegova kritika ograniči na Katolicizam, ali to jednostavno ne stoji.

Marks je kada je riječ o religiji pod ogromnim uticajem Fojerbahovih djela "Suština hrišćanstva" i "Predavanja o suštini religije", u kojima se sve vrti oko afirmacije radikalnog antropocentrizma i prevazilaženja religijske alijenacije, kojom se "energija ljubavi" sa stvarne ljudske zajednice prenosi na Boga, što onda uništava osjećaj solidarnosti, vuče ka egoizmu, umanjuje vrijednosti zemaljskog života i onemogućuje društvenu jednakost i harmoniju.

Sve ovo je Marks preuzeo od Fojerbaha, osim jedne stvari - za Fojerbaha, korijen svekolikog društvenog zla nalazi se u religiji i stoga kritikom religije i uklanjanjem njezinih mistifikacija nestaće svih društvenih zala.

Marks, nasuprot tome, u Prilogu kritike Hegelove filozofije prava kritiku religije smatra samo prvom stepenicom mjenjanja svijeta.
Po njemu ukidanje religiozne alijenacije ne ukida uslove u kojima ona nastaje, zato kritika religije, mora prerasti samu sebe ili da se, kako to on kaže (parafraziram) - kritika neba pretvari u kritiku zemlje, kritika religije u kritiku prava, kritika teologije u kritiku politike.

Nema tu nikakve klasifikacije religija, na bolje i na lošije, na one koje su vjere, a nisu religije i kod Marksa i kod Fojerbaha je sve to jedna te ista alijenacija.
 
drago70:
Prvo da ti odgovorim na zadnje pitanje:

Zato što je ideja komunizma bila oslobađanje (radnika, seljaka, napredne inteligencije) od terora kapitalizma, od diktature kapitalista, od ataka na slobodu i sva prava pojedinaca i kolektiva tj. radničke klase...
Komunizam im je nudio "oslobađanje, pravdu, jednakost" je li tako?
E, kakva je to jednakost, ako je seljak ostajao seljak, ako je onaj koji je imao manje dobijao nešto što nije bilo njegovo, a onaj koji je imao više bivao "razdužen" od tog viška, a komunistički lideri živeli kao bubreg u loju iako im je jedini posao bio da vrbuju radnike i seljake, da ih indoktriniraju, da im objašnjavaju tj. da (gledano sa apsekta religije) - misionare?

Ako je neki kapitalista bio grešnik, zar nije trebao da ide u zatvor umesto što je ostajao na slobodi (znači nije bio kriv), a u isto vreme mu se oduzimala imovina???

Eto vidiš koliko nesuglasica, koliko kontradiktornosti, koliko nelogičnosti...
"diktatura proleterijata" se odnosi na privremenu vladavinu vlasti koja potiče iz proleterijata, koja služi da se rasformira po obračunavanju i uništavanju starih aspekata društva.
ja sam te pitao za diktaturu proleterijata, a ti pričaš o nečem pedesetom.
al dobro, tu si se dotakao pitanja koja se tiču primene diktature proleterijata. da, i ja mislim da je problem kad se izdvoji jedna klasa "izabranih lidera" koji počinju da nameću svoje vizije komunizma neobrazovanom radništvu i seljaštvu, i koriste ih za svoje (državne) potrebe. da bi se sprovela prava diktatura proleterijata, vlast bi morala biti strogo kontrolisana od samog proleterijata, kako se ne bi odvojila od njega samog.

a u vezi drugog, oduzimanje imovine predstavlja raskrštavanje sa prethodnim modelom društva, što i jeste zadatak diktature proleterijata. hapšenje i ubijanje nije, ali i to se radilo.

drago70:
A sada ono prvo:
Pa kako nisu pravili idole i klanjali se njima... seti se samo štafete mladosti. Zar se nisu takmičili radnici i seljaci, omladinci i pioniri ko će napraviti lepšu i bolju štafetu kojoj je ukazivana posebna pažnja i čast...
Ili bilo šta drugo što je ličilo na idolopoklonstvo stvarima koje su predstavljale svetinje iz doba "socijalističke revolucije" - muzeji revolucije, stvari u njima, spoemnici, table na mestima gde "se rodio taj i taj istaknuti revolucionar" i mnoge druge stvari...
pa jesam li ja sporio to što si rekao? pročitaj ponovo. sve što si tamo naveo je tačno.
ja samo to drugačije tumačim, ne pravivši paralelu između komunizma i religije, nego nazivajući sve to idolopoklonstvom i dogmatizmom.

Banshee:
da bi pisao o nekim stvarima,moras i da poznajes kako funkcionisu,a da bi ih upoznao moras da ih osetis.a neko ko se izmedju ostalog bavi i ekonomskim sistemom,mora debelo da ga upozna i da ima iskustva-jer to nije sedenje i filozofiranje o istom,nego shvatanje njegove logike.
znači, osporavaš Marksovo znanje ekonomije? misliš da je trebao biti "radnik-praktičar" da bi pisao o ekonomiji? to pokušavaš da saopštiš?
 
najveći ideolozi liberalizma u XXom veku su Milton Fridman i Fridrih Hajek, koji su predstavnici vodeće svetske ideologije u ekonomiji i koji bi onda, po tebi, bili veoma praktični, ostvarivi u praksi, uspešni, i šta sve ne. ceo svoj život su proveli na ebenom fakultetu, osim što je Hajek radio manje od 10 godina za vladu. gde je tu neka velika, specijalna praksa? nemoj lupetati.
ja neću da te ubeđujem ko je Marks i šta je Marks, i koliko je on znao ekonomiju.
mogu ti samo reći da sam upravo pročitao knjigu jednog liberala koji se u gomili stvari pozivao na samog Marksa i njegovo tumačenje kapitalističke ekonomije, vek i po posle njega, jer je čovek jednostavno bio tata-mata za istu. a ti kako hoćeš, ja nemam ništa od toga da te ubeđujem. posebno ne kad očito "Kapital" nisi ni videla na polici, a kamoli uzela u ruke. da jesi, ne bi baš bila tako sigurna.
 
najveći ideolozi liberalizma u XXom veku su Milton Fridman i Fridrih Hajek, koji su predstavnici vodeće svetske ideologije u ekonomiji i koji bi onda, po tebi, bili veoma praktični, ostvarivi u praksi, uspešni, i šta sve ne. ceo svoj život su proveli na ebenom fakultetu, osim što je Hajek radio manje od 10 godina za vladu. gde je tu neka velika, specijalna praksa? nemoj lupetati.
ja neću da te ubeđujem ko je Marks i šta je Marks, i koliko je on znao ekonomiju.
mogu ti samo reći da sam upravo pročitao knjigu jednog liberala koji se u gomili stvari pozivao na samog Marksa i njegovo tumačenje kapitalističke ekonomije, vek i po posle njega, jer je čovek jednostavno bio tata-mata za istu. a ti kako hoćeš, ja nemam ništa od toga da te ubeđujem. posebno ne kad očito "Kapital" nisi ni videla na polici, a kamoli uzela u ruke. da jesi, ne bi baš bila tako sigurna.
nda,znas ti sta ja jesam ili nisam videla :lol:
ajde izvini sto sam te prekidala,necu te vise ometati,itd...
 
Карл Маркс је поред Капитала (за које ми знамо), написао још 6 томова против цркве и хришћанства, а нама је дат само материјал како би се прикрио основни циљ писања капитала, а то је убијање Бога, уништавање вере.

Карл Маркс је био сатаниста, о томе постоје бројни материјални докази и плаћен је као млад студент од стране одређене групе људи да напише и буде аутор једног таквог дела.

Карл Маркс је као и Дарвин, највеће зло човечанства.
 
Bravo Aco, što si pročitao Kapital, biće od tebe nešto.
Čovek se borio za prava radnika, ali nekih tamo, dok se za prava radnika kod svog tate nije borio uopšte.
Da jeste ne bi pisao knjige jer ne bi imao vremena.

Religija ti je kao kad imaš karijes na zubu pa te otkida od bolova pa ti predstavnik religije da anesteziju i pošalje kući i poruči da ako zaboli opet da će ti ponovo dati injekciju, ALI TI ZUB NE VADI!

____________________________________
Hvala Vam što ste se prijavili, Iron Lord.


"Религиозни човек прогнан у "мрачном новом веку" (насупрот толико наглашаваном "мрачном средњем веку", у "таму најкрајњу" говоре о религији као "опијуму за народ", о религији као примитивном, застарелом и превазиђеном, недостојном и помисли гордог Прометеја ХХ века, који доспева до Месеца и дна океана, а који у исто време тако јадно и преплашено остаје на површини свога свесног и рационалног бића" (Владета Јеротић)
 
"diktatura proleterijata" se odnosi na privremenu vladavinu vlasti koja potiče iz proleterijata, koja služi da se rasformira po obračunavanju i uništavanju starih aspekata društva.
ja sam te pitao za diktaturu proleterijata, a ti pričaš o nečem pedesetom.
al dobro, tu si se dotakao pitanja koja se tiču primene diktature proleterijata. da, i ja mislim da je problem kad se izdvoji jedna klasa "izabranih lidera" koji počinju da nameću svoje vizije komunizma neobrazovanom radništvu i seljaštvu, i koriste ih za svoje (državne) potrebe. da bi se sprovela prava diktatura proleterijata, vlast bi morala biti strogo kontrolisana od samog proleterijata, kako se ne bi odvojila od njega samog.

Izgleda da smo se u nekim stvarima razumeli, u nekim nismo, a u nekim jesmo delimično.
Ja sam govorio o paraleli "diktature proleterijata" i tezi o oslobađanju od "diktature kapitalista".
Tu sam povukao paralelu sa crkvenim dogmama.

Dakle, kako jedna diktatura može da zameni drugu, a da se to opravda oslobađanjem i jednakošću svih???
Ako sam ja bio predratni kapitalista i ako sam se kao takav borio na strani NOB-a?
Da li sam ja ravnopravan posle rata sa onim koji nije imao ništa?
Kako meni neko može da oduzme viška (pošteno stečene dobiti) i da mi kaže da sam ravnopravan sa nekim ko je pre rata bio siromah???
Da li sada shvataš?
Znaš li priču o roditeljima Fidela Kastra, o njegovoj sestri koja je pobegla na Floridu i postala njegov najveći protivnik?
Znaš li kako je njegova majka reagovala kada je došao kući i rekao da sve što imaju više nije njihovo???

To su dogme, to je kada nešto pokušavaš da opravdaš nekom pričom koja nije logična i nema utemeljenje na logici...

To je isto kao kada crkva kaže da je svet nastao 4.000 godina pre Hrista, tj. pre 6.000 godina, a onda naučnici u XIX i XX veku pronađu crteže u pećini u Španiji koji su stari između 10 i 15 hiljada godina, ili pronađu fosile dinosaura ili nekog drveta koji su stari par desetina hiljada do par miliona godina...

I niko ne pokušava da to razjasni, već se svi drže svojih uverenja iako je očigledno da neko greši...

Tako je bilo i sa komunizmom.
 
Карл Маркс је поред Капитала (за које ми знамо), написао још 6 томова против цркве и хришћанства, а нама је дат само материјал како би се прикрио основни циљ писања капитала, а то је убијање Бога, уништавање вере.

Карл Маркс је био сатаниста, о томе постоје бројни материјални докази и плаћен је као млад студент од стране одређене групе људи да напише и буде аутор једног таквог дела.

Карл Маркс је као и Дарвин, највеће зло човечанства.

Evo još jednog dogmatičara... :)
 
@Keeper

ja neću da te ubeđujem ko je Marks i šta je Marks, i koliko je on znao ekonomiju

Da, briga marksista o socijalnoj pravdi u idealnom smislu je potpuno razumljiva, kao i stremljenje da se ustanovi jedinstveni "moralni kodeks graditelja komunizma", medjutim
iluzija takvih mislilaca koji su doveli u vezu tehnicki razvoj i moralni progres , je verovanje da socijalni uslovi mogu poboljsati covekovu prirodu, a znamo da je to nemoguce.
Istorija je pokazala koliko je opasno graditi iluzije u tom pogledu.
 
Dakle, kako jedna diktatura može da zameni drugu, a da se to opravda oslobađanjem i jednakošću svih???
svih u proleterijatu, rekao bih (zato se i zove "diktatura proleterijata", u diktaturi uvek neko naebe), radi stvaranja drugačijih odnosa koji bi jednog dana trebali dovesti do toga da bukvalno svi budu u jednakim uslovima.

Kako meni neko može da oduzme viška (pošteno stečene dobiti) i da mi kaže da sam ravnopravan sa nekim ko je pre rata bio siromah???
Da li sada shvataš?
po Marksu dobit preko drugih radnika nikako ne može biti pošteno stečena, koliko sam ja razumeo. kapitalizam i poštenje ne idu baš zajedno, jer je u biti kapitalistički sistem nepošten.

Drago70:
Znaš li priču o roditeljima Fidela Kastra, o njegovoj sestri koja je pobegla na Floridu i postala njegov najveći protivnik?
Znaš li kako je njegova majka reagovala kada je došao kući i rekao da sve što imaju više nije njihovo???
da, znam da ga je sestra napustila, ne znam zbog čega, nisam zalazio u njegov privatni život i nisam siguran da to što mu je majka rekla osporava nešto u vezi Marksa.
 
@Keeper
Da, briga marksista o socijalnoj pravdi u idealnom smislu je potpuno razumljiva, kao i stremljenje da se ustanovi jedinstveni "moralni kodeks graditelja komunizma", medjutim
iluzija takvih mislilaca koji su doveli u vezu tehnicki razvoj i moralni progres , je verovanje da socijalni uslovi mogu poboljsati covekovu prirodu, a znamo da je to nemoguce.
Istorija je pokazala koliko je opasno graditi iluzije u tom pogledu.
kako znamo da je nemoguće da socijalni uslovi poboljšavaju čovekovu prirodu?
 
@Keeper

kako znamo da je nemoguće da socijalni uslovi poboljšavaju čovekovu prirodu?

A mozes li Ti objasniti kako je to moguce? I kakve veze imaju socijalni uslovi sa ljudskom prirodom?
Cernisevski je pisao o "razumnom egoizmu", koji moze odrzati odredjeni nivo moralnosti, ukoliko ljudi ogranicavaju svoje egoisticke teznje kako ne bi prozdirali jedni druge.

Mastarije "od svakoga prema sposobnostima, svakome prema potrebama" vode ka varvarstvu i kakav tehnicki i socijalni progres tu moze pomoci!?
 
Данас сам први пут у животу заиста први пут прочитао Марксову чувену дефиницију религије као опијум за народ и схватио да је то најбоља дефиниоција икада дата о религији.

Та дефиниција је деценијама злоупотребљавана од стране и комуниста и антикомуниста.
Комунисти су је користили у бирби против цркве а антикомунисти да докажу како су комунисти у ствари антихристи.

Али изворна дефиниција и пуна дефиниција коју је Маркс да гласи:

Das religiöse Elend ist in einem der Ausdruck des wirklichen Elendes und in einem die Protestation gegen, das wirkliche Elend. Die Religion ist der Seufzer der bedrängten Kreatur, das Gemüt einer herzlosen Welt, wie sie der Geist geistloser Zustände ist. Sie ist das Opium des Volks.
...

„Религијска патња је у исто време и одраз истинске патње и протест против патње.
Религија је уздах угњетеног бића, она је срце света без срца, она је душа бездушног света, она је опијум за масе.”


Иако је Маркс сматрао да треба напустити срећу коју нуди вера у потрази за правом срећом, то су ствари које је писао човек који је живео у окружењу католичке и протестанстке цркве а не Православља, тако да можда био у праву ако је описивао да треба напустити лажну срећу Католицизма.

Мећутим, мене као верника је одушевила лепода дефиниције „Религија је уздах угњетеног бића, она је срце света без срца, она је душа бездушног света”

П.С:
Опијум се у Марксово време продавао као „универзални” лек у апотекама против свих болова, слично мешавини коју би данас имали „Бенсендин” и „Пеницилин”

http://www.ronaldbrucemeyer.com/rants/0505almanac.htm



Jaoj, pa ti nisi radikal vec *********..............
 

Back
Top