- Poruka
- 170.908
Како се гласало у Савету Европе: Шпанци уз Србију, Грци нас издали
Парламентарна скупштина Савета Европе (ПССЕ) препоручила је позивање Косова да постане чланица Савета Европе. ПССЕ је препоручила позивање Косова да постане чланица Савета Европе. Усвојила је закључак у складу са законом са 131 гласом против и 11 уздржаних.
Коначна одлука о чланству остаје на министарском телу ПССЕ
Председник Србије Александар Вучић рекао је раније да је писао писма 14 европских лидера у вези са разматрањем апликације самопроглашене Републике Косово за чланство у Савету Европе.
У Паризу је 27. марта одржан састанак политичког комитета Парламентарне скупштине Савета Европе на коме је одобрена апликација Приштине за чланство самопроглашене Републике Косово у тој организацији.
Од 29 представника у Парламентарној скупштини Савета Европе (ПССЕ), који су синоћ гласали против препоруке о чланству тзв Косова у СЕ, њих осморо је из Шпаније.
Против су била и четири посланика из Мађарске, два са Кипра, а од пет посланика Грчке само је један глас био против. Против је гласао и један посланик из Немачке.
Такође, против су гласала и два посланика из Француске и један из Италије. Против су били седморо чланова делегације Србије, али и Маја Вукићевић из Црне Горе, као и Сњежана Новаковић и Бранислав Бореновић из Босне и Хецеговине.
За пријем тзв. Косова у Савет Европе гласао је 131 од 171 присутног члана ПС СЕ.
Међу 11 уздржаних био је један посланик из Црне Горе, шесторо Италијана и троје Молдаваца, као и један Немац, објављено је на сајту ПССЕ.
Парламентарна Скупштина Савета Европе (ПССЕ) усвојила је синоћ препоруку да се тзв. Косову одобри да постане члан Савета Европе (СЕ) и одлучила да прати испуњавање обимне листе обавеза за приступање, од којих би питање формирања Заједнице српских општина (ЗСО) требало да буде укључено у будуц́е разматрање Комитета министара СЕ о захтеву тзв. Косова за приступање СЕ као пост-приступна обавеза.
Након усвајања извештаја Доре Бакојани, Парламентарна скупштина Савета Европе упутиће препоруку за пријем Комитету министара спољних послова, који доноси коначну одлуку и то двотрећинском већином министара или амбасадора који их представљају и који су присутни у тренутку гласања.
Састанак Комитета министара требало би да буде одржан од 16. до 17. маја у Стразбуру.
https://srbin.info/pocetna/aktuelno...vetu-evrope-spanci-uz-srbiju-grci-nas-izdali/
Rusi jedini pravi prijatelji Srba
Poslednja izmena od moderatora: