Ishrana za vreme posta

Не волим бундеву...може да прође само као пита.
Али, кромпир, паприка, парадајз, боранија, грашак, риба, ајвар, мед, проја, неће се умрети од глади сигурно.

Iz nereligijskog ugla...
Postoje dve vrste posta......delimicni i potpuni....
Ono sto zovete post i post na vodi...
Post na vodi ne bi trebao da traje , po mom misljenju, duze od 1 dan....eventualno dan i po...

I to sve a da nije ni duhovno ni dushevno ni religijski duhovno...

Nego cisto somatsko....

Post na vodi izaziva dve stvari , mali sok i daje osobi do znanja u kakvom je stanju ako ne koristi gastro deo svog tela...u to spadaju zubi, jednjak, zeludac, i tanko crevo..
Sluzi ili moze da sluzi za rano otkrivanje problema u tim delovima tela..

Post delimicni pokazuje osobi u kakvom je stanju metabolizam tj koliko je potrebno osobi energije a koliko vitaminskih ili mikro elemenata...
Delimicni post bi zbog efektivnosti trebao da traje izmedju 3 i 5 dana....toliko je obicna osecajnost kod obicnih osoba..

A ako se govori o dushevnom postu, on moze biti na razne nacine odradjen, a po obliku , sa grizom savesti ili bez grize savesti...kad govorimo o dushi...

Ako govorimo o duhovnom postu , on moze biti aktivan, pasivan, kratkotrajan, podviznicki...Aktivan je u smislu aktivnog preispitivanja trenutne pozicije u duhovnom smislu, edukacija i vaspitavanje sebe....Pasivan je narodski , znaci prati formu , ne udubljuj se u sustinu. Kratkotrajan je onaj koji traje tacno onoliko koliko propisuje crveno slovo eventualno pre svecanog rucka...
Iako koristim rec podviznicki , on ne obuhvata motiv vere, ili ne iskljucivo , tj oznaka je za osamljivanje i introspekciju duha....
Distanciranje od sebe i svojih stavova i emocija se zove decentracija, i sluzi povecanju svesti i povecanju snage percepcije...tj oslobadjanju od ega ili sebicnih nagona i refleksa..

Najpozeljnije je da takav poduhat vrsi osoba u mladjim danima, brzo posle izlaska iz puberteta u punoletnosti, trajanja do 1 godine...
Moguce je to vrsiti ograniceno i bez osame, ali to moze biti i privid , kompromis koji ne donosi rezultat...

I na kraju idu duhovno religijski postovi....
Oni imaju funkciju u dve stvari, jedno je oponasanje hristovog puta da bi se narodski povecala sansa da istim putem stvorimo istog coveka, tj da se obozimo...
A drugo je raditi bogougodne stvari, s tim da se ja tu po stavu razlikujem od stava religijskih ljudi sto smatram da mora biti prisutna svest o tome sta se radi , a oni smatraju da ne mora...Kod mene nemoranje vazi samo za deciji uzrast...

------------------------------------------------------------------------------------
Ovo je analiza posta iz totalno nevernickog ugla....ali sa uvazavanjem i bogougodnosti i bogobojazljivosti...

Formalni postovi se stalno menjaju , shodno narodu i trendu , pa je tako bozicni post sve vise na vodi, ili varijanta bez koriscenja ribe.....a sve su cesci i post od 40 dana, po ugledu na Hristov...

Ne treba zanemariti ni konzervativnost kao komponentu naroda ni savremenost kao komponentu naroda..
Savremenost kao komponenta, donosi tretiranje vernika kao kupca, konzumenta , koji se zainteresuje slucajno i kao redovni konzument neke povezane pucke usluge...
Nekad i sujeverje ili dushevna bolest predstavljaju te pucke usluge...
A sasvim sigurno strah i nevolje, katastrofe i slicno kad se Bog ocekuje kao Aladin ili kao Genie iz lampe predstavlja tu pucku uslugu..
Tako su trenutno u postu razne veg pastete, leblebija kao osnova, dok je postan prebranac malo out iz takvih postova...

Кува се посан паприкаш, модификован, дивно мирише...кромпир, парадајз, боранија, шаргарепа, бели лук, ловор, бибер и мало пиринча због густине.
Биће за 2 дана, ако ми ови моји не помажу :lol:

Muskici se ne zale kad je posno u formi prebranca, jer im je on em ukusan em jak...
Posne punjene paprike su ok, nema penala u ukusu i osecaju...
Ja licno volim prekuvan grasak , to mi je prva liga, ali nije uobicajeno...

A i jela bez kuvanja mogu biti interesantna....zene obozavaju salate, ali sto ne i muskarci samo uz neke dodatne kombinacije...

ja sam ceo mesec na ribi, već mi krljušt krenula po koži :D
Ja kad jedem oslica, skoro da ne racunam da je riba, ako ga spremim na neriblji citaj malo kuvanijeg od idealnog, nacin..
Mislim da sam jednom gurao 7 dana, ne zbog posta , nego tako se pogodilo , i nije mi smetalo ni sedmi dan...jedanput malo res drugi put malo kuvanije, mekse, treci put sa limunom pa onda to bude malo agresivniji ukus, posto od svih riba, oslic je mekan, neznog ukusa...skoro da nema ribljeg ulja..

Vidim, neće ovde niko da piše, ajd još danas pa neću ni ja.
Humus namaz.
Za ručak krompir, celer i batat peliven maslinovim uljem pa u rerni zapečeno i neka salatica uz to.
ma znam da se šališ,
evo ja čitam pažljivo tvoje postove, te kako redovno u ovo vreme doručkujem ovsenu kašu koju obično pravim sa medom, čiom, lanom... jutros sam po tvom savetu ubacio malo i home made kikiriki putera i dopalo mi se
obično stavim cimet, ali jutros mi ispalo ko bog i bez

Evo ja ne mogu te moderne kao zdrave dorucke, znaci nista corn flakes , nista gazena psenica, nista ovas, raz, nista od toga...cak i kad ima grozdje i kajsiju i sta jos sve , nema od toga nista.....ja da se zasitim sa tim , cak i ako sam skupljenog zeluca treba mi pola kila toga, to je litar jogurta , to je racunaj gojenje em ti ne prija...pa sto onda.. To i dzem na hleb i mleko su dve stvari koje me najvise goje, uocljivo i posle pola dana ili dan...Definitivno nesto u vezi mog jetra metabolizma tj sve sto podigne secer ili te skrobne zezancije, to mi ode na stomak..sve po propisu, znaci povecana potrosnja i vode, sve logicno i pokriveno literaturom...

Ne mogu ni humus, jeste da mogu da ga jedem isto kao i ovo , i nije lose kao namaz, ali kad si sit...sto i kazuje njegova upotreba kao dijete...
Ali zato mogu krompir...0.75kg mi je ok...jaja kajgana mi je najracionalnija, tu 3 jaja rade stvar...na oko to su vec 4.....kuvana to su vec 7,8.....
Grasak i onaj sto volim i sto ne volim mi radi posao 0.6kg, pasulj 0.5kg....punjena paprika 0.6kg
To su odrzive kolicine, znaci da nemam minus koji unosim u sledeci obrok...ja osetim minus, tako sto mi se gomila i na kraju dodje na naplatu , mora da pojedem inace sam gladan...3 dana mogu da gomilam i onda mora da se otvorim (otud poslovica svakog gosta tri dana dosta, mala sala)...isto je radio fizicki ili neradio, razlika je sto malo vise jedem ako sam fizicki radio...zacudo , ne mnogo vise, dok za hladnocu e tu mnogo vise...znaci ako radim ili spavam na -18 onda mi potrosnja raste mozda i 80% ali sigurno 60%
Jednoj zenskoj kad smo merili njoj raste 5% kad je drasticno hladno znaci skoro isto trosi na grejanje tela a toplo a hladno...

E sad to ne znaci nista oko gojenja...ali mozda ima veze za ovo oko posta...jer tu je promena duga i drasticna...

gojenje ima veze i sa televizorom :D
manje se pojede ako je ugašen tv, zar ne?
Tacno .....moj rekord niko osim mojih ne veruje.... film Dangerous_Liaisons

Film traje dugo , bilo neko letnje vreme...veliki sto postavljen, gosti se cekaju , cini mi se neka slava ili letnja varijanta slave, mozda bas Nikola...ja veseo vidim spremno u dve velike vangle lepo naseckanog (ovo lepo je kljucno) kupusa sirce salata, znaci ima preko 4kg salate, jelo glavno punjene paprike, prilog sir u filijama, tu je jos jedna vangla salata zelena salata, 3 hleba u kesi...
Film se svideo i ostalima i hajde da odgledaju film...sto je cudo sto im se svideo...ajd meni , ali oni su trange frange za filmove...

I ja sedeo za stolom, i majka kaze jedi ti i gledaj istovremeno , posle ce oni...Zanimljiv film, jedes i gledas i jedes i gledas, i mesas ukuse i dodajes ako fali jedan ukus.
I na kraju nije nista ostalo na stolu, ama bas nista....najteze je poverovati , punjene paprike velike, 2 ili 3 su dosta da se zasitis, a bilo ih je 18 u serpi , ogromna serpa....2,5kg sira...sva tri hleba, sve salate, ako se racuna a racunali su , bilo je preko 12kg hrane koje nema......i sad ocekuju da cu jedva da ustanem, kao ono kad pojedes pet punjenih paprika ili 5 palacinki.....a ja ne...ne osecas nista osim da je normalno popunjen stomak...
Kao da nisam ja jeo...tako da...pamet u glavu...napupcenost stomaka nije test koliko ste pojeli...
Inace ne samo sto nije zdravo nego kazu da su ratnici umirali ako bi se prejeli posle marsa preko Albanije kad su spaseni i ponudjeni hranom...

Niko ne veruje, ja ne verujem, ali znam sta sam radio i video sam praznu serpu, i prazne vangle za salatu i prazne tanjire sa naslaganim filijama, ali moji to znaju, jer niko nije bio za stolom a pitali su jel mi dobro i racunali koliko je hrane nestalo za rucak....jer se rucak ponovo pravio...
Nije se cesto desavalo , nisam ja neki jeshan na slavama i proslavama, nisam ni ovako , ali tad se desilo...kako ne znam, a da stanje pre i stanje posle dokazuje 12kg u zeludac koji sigurno ne moze da primi 12kg, ne znam...nema argumenata osim tog iskustva sto nije lazirano

Back