Ishrana za vreme posta

Balansirana ishrana je jedno i ima svoju medicinsku logiku. Rigorozni post u smislu pravoslavnog uskršnjeg ili muslimanskog ramazana su religiozno motivisani i kao takvi su više stvar sociologije nego medicine. Imalo je to možda i neku istorijsku funkciju opet sa socijalnog aspekta ali da ne ulazimo u to sada.
Mene post ne interesuje ni sa medicinskog ni religioznog stanovišta samim tim i ne postim svesno osim kao omaž tradiciji na veliki petak i badnji dan. Ne moram realno ni to, ali eto to je moj izbor.
Ima sa druge strane perioda kada mi telo ne želi meso i ja ga tada poslušam, ali to nema veze sa ciljanim postom i retko potpuno isključuje namirnice životinjskog porekla(jaja,sir,puter).
Moja filozofija je da je život prekratak da bih se uzdržavao od nekih sitnih zadovoljstava kada su mi dostupna, naročito jer nisam vođen potrebom ili religioznim osećanjem.
Ali iz tradicije su realno proizašli sjajni recepti, koji kombinovani zadovoljavaju nutritivne potrebe pa mislim da ko danas posti nema problem da je "gladan". Šta više eto mu prilike za kreativnost. A može i da podeli neki.

Poslednja izmena:
Ne morate nista ni jedno ni drugo. Da zivite zdravije zivot vam mozda i ne bi bio prekratak ali to je vas izbor. Nemojte posle kad budete u penziji pili saku lekova da se cudite otkud to. Ne zelim vam, samo kazem dok ste jos zdravi( koliko toliko), a vi ako hocete samo nastavite po starom.

Ne morate nista ni jedno ni drugo. Da zivite zdraviie zivot vam mozda i ne bi bio prekratak ali to je vas izbor. Nemojte posle kad budete u penziji pili saku lekova da se cudite otkud to. Ne zelim vam, samo kazem dok ste jos zdravi( koliko toliko), a vi ako hocete samo nastavite po starom.
Ја ћу шаку лекова пити од стреса, не од меса.
Чак се и римује, јао, јао :rotf:

Znam da ne bih izdrzala na primer 40 dana posta kao sto je ovaj veliki post pred Bozic , zato se nikada nisam ni upustala u tu avanturu, niti post smatram nuznim iako ima dana u mesecu kada postim tako sto ne jedem meso i mlecne proizvode , samo bareno povrce ili salate od tog povrca jer mi tako dodje da bar jedan dan ocistim organizam od belancevina i prija mi ..jedino kada postim je na veliki petak i badnji dan

ali to ne znaci da treba da obeshrabrujemo druge koji hoce ili redovno poste..moja rodjaka na primer godinama posti svakog petka,
i ne bi taj dan prekršila ni zbog cega i ni zbog koga , zato ce posni recepti ovde biti dobrodošli i onima koji ne poste ali zele da jedan dan "ociste" svoj organizam a i onima koji poste neki novi recept ili ideja

Jesam. Pojela sad neki kupus, humus cu posle 😂
Е, па, са срећом...сви који посте кажу да им прија :heart:
Мене коље само млеко, иначе бих могла без проблема да постим
Е, пробај посну проју са блитвом да направиш, много је укусна, само уместо јогурта стави киселу воду и дуже је пеци. Ја правим са копривом на пролеће, зими са блитвом.

Ово млеко од бадема је божанствено, али огањ...
Па, пошто сам решила једини проблем, кафу са млеком, и ја од данас постим, макар једну недељу.
Скувала сам себи пасуљ са зеленом љутом паприком, белим луком и першуном, пустио онај свој скроб, њам...

Ово млеко од бадема је божанствено, али огањ...
Па, пошто сам решила једини проблем, кафу са млеком, и ја од данас постим, макар једну недељу.
Скувала сам себи пасуљ са зеленом љутом паприком, белим луком и першуном, пустио онај свој скроб, њам...
pasulj je super za post, mozda da probas corbu od bundeve, kao potaz, samo blenderom sameljes i dodajes sta volis

Back