ГРЕХ - С(а)ВЕСТ

@sale@
Re: ГРЕХ - С(а)ВЕСТ
Citat:
Original postavio Borac za prava zivotinja Pogledaj poruku
Naša najveća greška je naša preokupacija greškama drugih.
Khalil Gibran

Nemate pojma koliko ste me obradovali sa Gibranom.I evo od njega jedna zanimljiva ...

"Medju ljudima ima ubica koji nikoga nisu ubili, lopova koji nikada nisu nista ukrali i lazova koji uvek govore istinu." Khalil Gibran
felix.gif
 
Borac za prava zivotinja
Re: ГРЕХ - С(а)ВЕСТ

Uz zahvalnost ''poklanjam'' ti ovo:

''I nemojte misliti da možete usmeriti ljubavne tokove,jer ljubav,ako vas smatra dostojnim,usmerava vaše puteve.'' Khalil Gibran


''Ali, vi ste taj život i vi ste ta koprena. Lepota je večnost što se gleda u ogledalu. Ali vi ste ta večnost i vi ste to ogledalo." Khalil Gibran

srećan što sam ovako nešta imao kome ''pokloniti.''
felix.gif
 
pa odvezi pricu, prosiri je..zar ateisti nemaju pravila? zar ti nisi nikad prekrsila neko SOPSTVENO pravilo?

Naravno da postoje pravila, sto se mene tice cak su i vrlo slicna bozijim zapovestima, ali su elasticna i za prekrsena pravila odgovaram samoj sebi, a ne nekom imaginarnom tudjem bogu, jer taj divni, dragi bog navodno pun ljubavi, se izjasnio kao bog Avrama, Isaka i Jakova, kao bog jevrejski. I ja stavrno ne znam kakve veze taj bog ima samnom.
A ta pravila zavise od genetike (pa kazu da se nasledjuje i gen z aubicu, ali i gen za pusaca), vaspitanja/navike, opsteg drustvenog okruzenja (da sam rodjena u plemenu ljudozdera najverovatnije bih se sladila s azarobljenikom iz susednog plemena), ali i emocija prema nekome, od sopstvene procene sta je isparvno, a sta nije.
Npr. zapovest ne kradi- nije svaka kradja iste tezine, prema mojoj proceni, jedna stavr je ukrasti iz obesti od nekoga ko i sam nema, a druga stavr je ako postoji opravdan razlog (da opravdan razlog, ako je osoba na ivici egzistencije recimo) i jos se krade od nekoga ko je i sam na sumnjiv nacin stekao.
Ili postuj oca svoga i majku svoju, a ja pitam a sta da rade deca zlostavljana od strane roditelaj, zapustena ili cak napustena deca, kako oni da postuju svoje roditelje ili kako takvi roditelji imaju pravo da traze bilo kavo postovanje. To je opet moja procena i kosi se sa bozijiom zapovescu.
Pa kada bi i vernici ispostovali sve zapovesti i novije odredbe PC i kada ili kada bi zakonski morali da zivimo po svim pravilima, mada se neke bozije zapovesti poklapaju sa krivicnim zakonima, mislim da vernika vise ne bi ni bilo u prvom slucaju, a u drugom ljudi bi trazili nacine da se ispolje kako god, a na kraju bi nastala pobuna, najverovatnije.
A ono sto smatram da je licemerno kod vernika, cast izuzecima, je to sto su svesni bozijih zapovesti, ali ih i dalje krse i jos nalaze opravdanja, a na kraju odu kod nekog popa pokaju se i mirna Backa, a onda ispocetka.
Ne zelim da me neko opterecuje sa time, sudim i presudjujem samoj sebi.
 
flpflp
Re: ГРЕХ - С(а)ВЕСТ

Nikada nisam ni rekla da sam svetica, ali se ne kajem za ono sto sma uradila, uvek se kajem za ono sto nisam uradila i to ne pred tudjim bogom nego pred samom sobom.
I ne krijem se iza tamo neke vere, sto je najlicemernije i najpodlije sa moje tacke gledista.

Znaš li šta je meni zanimljivo u vezi kajanja.Vernici uopšte nemaju predstavu šta je zapravo kajanje.Kajanje ne može da se prepriča rečima nekom sveštenom licu u nekoj ispovedaonici.Kajanje se ne prepričava bilo kome jer se ono može samo doživljavati.
Doživljavajući ga čovek svoje kajanje nosi u sebi i živi sa njim.Lično mislim da se čovek ne može osloboditi kajanja nekim pokajanjem nekom sveštenom licu pa ni samom bogu.Stvarno je apsurdno da čovek može verovati da će kajanje jednostavno nestati samo ako se kaže...Bože moj oprosti mi zgrešio sam...Onako hipotetički bog bi mogao da kaže nešto tipa...oprošteno ti je nemoj više to da radiš...ali kajanje samo po sebi ostaje u čoveku uz pretpostavku da ima savest i ...osećaj ''griže savesti''.Ja ne mogu da zamislim da bih svoj osečaj griže savesti i svoje kajanje mogao da odbacim tako olako tipa...bože ja pogrešio,oprosti mi neću više.

Mogu da ti kažem da se i ja uglavnom mogu kajati za nešto što nisam uradio shvatajući kasnije da sam to nešta trebao uraditi.A za sve što učinim ili ne učinim uverk sam odgovoran svojoj nemilosrdnoj ...griži savesti.Za razliku od tamo nekog boga koji vernicima uvek uz neku molitvu sve oprosti moja savest meni ne oprašta ništa već me primorava da živim sa svim svojim kajanjima.A upravo zbog toga ulažem dovoljno truda da mi savest što manje bude sudija.
felix.gif
 
Pa kada bi i vernici ispostovali sve zapovesti i novije odredbe PC i kada ili kada bi zakonski morali da zivimo po svim pravilima, mada se neke bozije zapovesti poklapaju sa krivicnim zakonima, mislim da vernika vise ne bi ni bilo u prvom slucaju, a u drugom ljudi bi trazili nacine da se ispolje kako god, a na kraju bi nastala pobuna, najverovatnije.
.

A kad bi se kojim slucajem primenjivale propisane kazne za krsenje zapovesti morali bi da istrebimo oko 65- 70 % stanovnika Zemlje.

I to samo zbog one jedne zapovesti - ne cini sebi idola bla bla truc kako li vec ide kasno je a i spava mi se a nije ni vazno z:lol:
 
flpflp
Re: ГРЕХ - С(а)ВЕСТ



Znaš li šta je meni zanimljivo u vezi kajanja.Vernici uopšte nemaju predstavu šta je zapravo kajanje.Kajanje ne može da se prepriča rečima nekom sveštenom licu u nekoj ispovedaonici.Kajanje se ne prepričava bilo kome jer se ono može samo doživljavati.
Doživljavajući ga čovek svoje kajanje nosi u sebi i živi sa njim.Lično mislim da se čovek ne može osloboditi kajanja nekim pokajanjem nekom sveštenom licu pa ni samom bogu.Stvarno je apsurdno da čovek može verovati da će kajanje jednostavno nestati samo ako se kaže...Bože moj oprosti mi zgrešio sam...Onako hipotetički bog bi mogao da kaže nešto tipa...oprošteno ti je nemoj više to da radiš...ali kajanje samo po sebi ostaje u čoveku uz pretpostavku da ima savest i ...osećaj ''griže savesti''.Ja ne mogu da zamislim da bih svoj osečaj griže savesti i svoje kajanje mogao da odbacim tako olako tipa...bože ja pogrešio,oprosti mi neću više.

Mogu da ti kažem da se i ja uglavnom mogu kajati za nešto što nisam uradio shvatajući kasnije da sam to nešta trebao uraditi.A za sve što učinim ili ne učinim uverk sam odgovoran svojoj nemilosrdnoj ...griži savesti.Za razliku od tamo nekog boga koji vernicima uvek uz neku molitvu sve oprosti moja savest meni ne oprašta ništa već me primorava da živim sa svim svojim kajanjima.A upravo zbog toga ulažem dovoljno truda da mi savest što manje bude sudija.
felix.gif

To i jeste poenta najveci sudija je nasa savest, ne mozes da joj umaknes. Sve svoje greske covek moze samo privremeno da zapakuje u neki kofer, na koji neki cak moraju i da sednu da bi ga zatvorili i taj kofer zaturis u najdublji deo plakara. Ali se taj kofer u potrazi za necim drugim sporadicno pojavljije, obijen iznutra i razjapljen. Pa kako kome bude, dok ponovo pakuje i vrsi pretres.
A mene bi za pocetak bilo sramota da trazim oprostaj za nesto za sta znam da sam kriva i sto ni samoj sebi ne mogu da oprostim i to od nekog cike, koji viri iz oblaka. Cak i ako bi taj cika bio voljan da mi oprosti, ja sebi ne bih oprostila. Tako da ne vidim svrhu trazenja oprosta, osim da se umilostivim tom ciki zarad vecnog zivota.


Jacob:
A kad bi se kojim slucajem primenjivale propisane kazne za krsenje zapovesti morali bi da istrebimo oko 65- 70 % stanovnika Zemlje.

I to samo zbog one jedne zapovesti - ne cini sebi idola bla bla truc kako li vec ide kasno je a i spava mi se a nije ni vazno

........niti kakva lika i ne klanjaj im se blablaz:lol:
Mislim da je ova zapovest uvedena radi zastrasivanja ondasnjih hriscana, da se kojim slucajem ne okrenu ka nekoj drugoj veri onog vremena.
A ona ne cini preljubu i neimaj sex pre braka je definitivno uvedena da bi se znalo ko je kome otac, u ono vreme kada niko nije ni sanajo da ce jednoga dana postojati kontracepcija. Doduse PC (za njih znamsigurno) je brze bolje stavila zabranu na koriscenje kontracepcije i smatra to grehom.

Harmony:
Da li je bolji vernik onaj koji ne ucini ni jedan greh, ali ne ucini ni nijedno dobro delo ili onaj koji je i gresnik i dobrotvor u isto vreme? (ovo je naravno uprosceno crno/belo prikazivanje)

Zanimljivo pitanje, ali to bi bas mogao neki vernik da odgovori.
 
Nikada nisam ni rekla da sam svetica, ali se ne kajem za ono sto sma uradila, uvek se kajem za ono sto nisam uradila i to ne pred tudjim bogom nego pred samom sobom.
I ne krijem se iza tamo neke vere, sto je najlicemernije i najpodlije sa moje tacke gledista.


Nasla si pred kim ces da se kajes-pred samim sobom hahahaaaaaaaaa.
Sama odredjujes merila, merila koja ti krsis ili mozda gresim jer ti si veoma lojalna samoj sebi pa kad prekrsis merila onda samu sebe ukoris. Kako? Stanes pred ogledalom pa se lepo izgrdis ili samu sebe isamaras? Hehehee. Ti si sama sebi bog.
Upravo ono sto je Satana ponudio Evi rekavsi "bicete kao Bog...". Neverovatno ali istinito, ljudi jos uvek pokusavaju da budu bogovi.

Razmisli malo o tome sta govoris, nisi u zabavistu.
 
Nasla si pred kim ces da se kajes-pred samim sobom hahahaaaaaaaaa.
Sama odredjujes merila, merila koja ti krsis ili mozda gresim jer ti si veoma lojalna samoj sebi pa kad prekrsis merila onda samu sebe ukoris. Kako? Stanes pred ogledalom pa se lepo izgrdis ili samu sebe isamaras? Hehehee. Ti si sama sebi bog.
Upravo ono sto je Satana ponudio Evi rekavsi "bicete kao Bog...". Neverovatno ali istinito, ljudi jos uvek pokusavaju da budu bogovi.

Razmisli malo o tome sta govoris, nisi u zabavistu.

Pored takvih kao ti stvarno imam osecaj da je ovo ne zabaviste, nego jaslice.:mrgreen:
Nego @petorka ti li si? Nesto mi je poznato..............:mrgreen:
Vreme je da se vratis u ustanovu iz koje su te pustili...........na vikend.
 
Poslednja izmena:
Nasla si pred kim ces da se kajes-pred samim sobom hahahaaaaaaaaa.
Sama odredjujes merila, merila koja ti krsis ili mozda gresim jer ti si veoma lojalna samoj sebi pa kad prekrsis merila onda samu sebe ukoris. Kako? Stanes pred ogledalom pa se lepo izgrdis ili samu sebe isamaras? Hehehee. Ti si sama sebi bog.
Upravo ono sto je Satana ponudio Evi rekavsi "bicete kao Bog...". Neverovatno ali istinito, ljudi jos uvek pokusavaju da budu bogovi.

Razmisli malo o tome sta govoris, nisi u zabavistu.

znas kako; to i jest najteze; pogledati sebe u ogledalu...
na kraju krajeva sa sobom moras i...zivjeti, a drugi...heh...
tako da...slazem se;
"Razmisli malo o tome sta govoris, nisi u zabavistu."

nije fora u tome jesi li "sam sebi Bog" vec je fora u tome da vlastiti
osjecaj za ispravno/pogresno ne iznevjeris..to bi, valjda, bila pomenuta...savjest

caka je u tome sto si sam sebi jedini reper...stvarno;
prosto je (vec se...otrcalo...) - ono sto ne zelis da se tebi dogodi ne radi drugom...
ili ono sto zelis da se tebi dogodi uradi za drugog... : )))
 
Zar brez Biblije i Boga nema svesti? Ccccc...
Svi su rodjeni kao ateisti... svi smo tabula raza prvih par godina... trovanje dolazi kasnije... sve zavisi koliko je ko otporan na viruse...

Ово што си написао је баш са научЕЊачке тачке гледишта потпуна неистина. Немој да ти зовем ендонуклеазу да ти објашњава шта је то ГЕНЕТСКИ КОД. Иначе гледао сам неколико емисија у којима су неуропсихијатри објашњавали последице по психичко здравље нарушавањем генетског кода.
Ако "тровање долази касније" како онда објашњаваш безбројне случајеве да већ одрасли људи из атеистичких породица постају недвосмислени верници.



Definiši pojam ''savremeni čovek'' pa da ti odgovorim na ovo... i budi precizan... jer dete iz nekog amazonskog plemena nije isto kao i dete roditelja koji su završili Harvard recimo...

Под појмом "савремени човек" подразумевам Хришћанску цивилизацију и све земље које су хришћанске - од Америке, ЕУ - па све до Србије, Русије, итд...
 
Ja mislim da vernici nemaju grižu savesti.Strah od boga od božije kazne,strah od mogučnosti da se ne dospe u carstvo božije isključuje mogučnost postojanja griže savesti kod vernika.Zašto tako mislim...Zato što bi onog trenutka kada bi vernik osetio grižu savesti,istog tog trenutka na neki način sam sebi priznao da je učinio greh.Kako vernici žive moralno bez učinjenosti greha biva apsurdnim egzistiranje griže savesti.
Grižu savesti ne može imati niko ko moralne vrednosti prihvata samo zbog božije naredbe i mogučnosti božije kazne.Grižu savesti kauzativno prouzrokuje svesnost učinjenosti bilo čega što nije u skladu sa moralom.Grižu savesti ne prouzrokuje nikakav strah od boga več čovekova svesnost da je u bilo čemu pogrešno postupio.Ako bi vernik mogao imati osećaj griže savesti i isti doživeo samo nekoliko puta u životu,po prirodi stvari taj vernik bi morao da posumnja u svoju veru...u svoj strah od boga.Pojednostavljeno strah od boga kao osnov vere nekako ne ide u saglasju sa grižom savesti.Pitanje je zašto...Grižu savesti može da prouzrokuje samo pogrešan izbor u bilo kojoj radnji a kako kod vernika nije dopušten nikakav pogrešan izbor zbog onog straha od boga, logičnim je da vernici ne mogu imati ni uzrok, koji bi prouzrokovao osećaj griže savesti.Bezuslovno i na strahu božijem zasnovano ponašanje u smislu moralnih vrednosti kod vernika čini apsurdnim mogučnost postojanja griže savesti.
A veoma je diskutabilno koliko bi vernik sebe mogao smatrati vernikom kada bi malo pa malo osetio osečaj griže savesti...Ne bi li to u svojoj indikativnosti bio najbolji pokazatelj da se takvi vernici samo deklarišu vernicima a da ih njihov osećaj griže savesti u tom demantuje.

Па грижа савести се управо и догађа због свесности да си учинио нешто погрешно, да си нешто згрешио, погрешио, учинио грех. Сваки човек у себи у својој души а многи и потсвесно имају фантастично разрађена мерила и своју личну невидљиву "вагу" којом могу тачно пред самим собом да схвате да су починили неки грех - осим наравно оних људи који су "убили Бога у себи" или им је то неко други учинио. За мене је веома позитивна особина ако човек има снаге да призна да је учинио грех али ако је горд или безбожан неће признати ни себи ни другима - у томе је разлика. Додуше има и побожних људи који тек на самртној постељи траже свештеника да би се исповедили за неко зло које су починили а целог живота су га прећуткивали. Не ради се ту о некаквом имагинарном страху од Бога него о свесности да "у животу ништа није бесплатно" и о чињеници да "дугови дођу на наплату кад-тад", што каже народ КО НЕ ПЛАТИ НА МОСТУ - ПЛАТИЋЕ НА ЋУПРИЈИ.

I na kraju da zaključim da je meni kao nekom ko nije vernik jedini ''sudija'' moj osećaj griže savesti koji imam ali koji ne doživljavam ... često.I kada osetim grižu savesti to se dogodi zbog nekih tako sitnih stvari ali se zbog neke prevelike moje emotivnosti negde duboko u meni to ponekad i ...dogodi. Inače nemam grižu savesti zbog činjenice da nisam vernik.I da naznačim da je ovo samo moje mišljenje iskristalisano u ovim trenutcima.

Ето, овога болдованог сам се и плашио да је тако - зато и ова тема.
 
Jacob
Re: ГРЕХ - С(а)ВЕСТ
Ja mislim da vernici nemaju grižu savesti.Strah od boga od božije kazne,strah od mogučnosti da se ne dospe u carstvo božije isključuje mogučnost postojanja griže savesti kod vernika.Zašto tako mislim...[/IMG]
E sada zavisi koji vernici.Oni vernici koji žive na nivou razmišljanja vernika od pre više hiljada godina, stvarno nemaju savest niti grižu savesti jer za sve nevolje što prolaze, okrivljuju Boga,i tako sebe ubeđuju da ne moraju da se menjaju pošto je Bog kriv,a ne oni sami.Medjutim vernik koji razmišlja svojom glavom i sa razumom,shvata da je za sve nevolje sam kriv a ne Bog,ima savest i grižu savesti,stoga je otvoren za promenu.
 
znas kako; to i jest najteze; pogledati sebe u ogledalu...
na kraju krajeva sa sobom moras i...zivjeti, a drugi...heh...
tako da...slazem se;
"Razmisli malo o tome sta govoris, nisi u zabavistu."

nije fora u tome jesi li "sam sebi Bog" vec je fora u tome da vlastiti
osjecaj za ispravno/pogresno ne iznevjeris..to bi, valjda, bila pomenuta...savjest

caka je u tome sto si sam sebi jedini reper...stvarno;
prosto je (vec se...otrcalo...) - ono sto ne zelis da se tebi dogodi ne radi drugom...
ili ono sto zelis da se tebi dogodi uradi za drugog... : )))

Lepo rečeno.Znači suština je da mi savladamo sami sebe kroz samospoznaju,da mi imamo vlast nad sobom,a ne da savlađujemo i vladamo nad drugim.
 
Ово што си написао је баш са научЕЊачке тачке гледишта потпуна неистина. Немој да ти зовем ендонуклеазу да ти објашњава шта је то ГЕНЕТСКИ КОД. Иначе гледао сам неколико емисија у којима су неуропсихијатри објашњавали последице по психичко здравље нарушавањем генетског кода.

Ququuu! z:shock:+ :dash:

Znaš li ti mito šta je taj genetski kod? Uprošćeno, to ti je obrazac po kojem se kopiraju belančevine. E sad, ako religioznost ima proteinsku osnovu, ondak dobro. :mrgreen:

Ако "тровање долази касније" како онда објашњаваш безбројне случајеве да већ одрасли људи из атеистичких породица постају недвосмислени верници.
Bezbrojni slučajevi odraslih ljudi iz ateističkih porodica koji postaju nedvosmisleni vernici upravo su dokaz da je vera rezultat naknadnog trovanja.
(Jutros ti ne radi centralni procesor, kao i obično?) :hahaha:
 
Švedska, kao jedna od zemalja sa najvišim procentom ateista ima jednu od najnižih stopa kriminala. Kinezi nikad u životu nisu čuli za deset zapovesti, pa opet ne idu i ne mlate se okolo.

Isto kao što se životinje ne povređuju bez nekog razloga, tako i ljudi to ne čine. Ja volim ljude oko sebe, i kao što ne volim sam da patim, tako ne volim ni da drugi pate, bilo da su mi bliski i dragi, ili ljudi koje nikad u životu nisam video.

Ljudska rasa može da napreduje samo ako radi u zajedničkom interesu, isto kao što mrav ne može sam napraviti mravinjak već samo u grupi sa drugim mravima.

Ljubav, prijateljstvo, odanost i spokoj nije izmislilo hrišćanstvo, već je to jedini način na koji možemo da napredujemo, a moral je samo slika prirodnog stanja stvari. Ja ne bih voleo da me neko ubije, i razume se da neću nikog drugog povrediti, jer želim da budem srećan i da druge učinim srećnima. Kad bi ljudi bili dobri samo zato što u nekoj tamo knjizi piše "ne ubij", onda bi smo mogli očekivati da svi koji tu knjigu nisu pročitali idu okolo i ubijaju. Naravno, to se ne dešava. Takođe, mogli bi smo očekivati da ateisti idu okolo i kolju sve oko sebe. naravno, ni to se ne dešava, najmanja stopa nasilja je upravo u sredinama gde ima najviše ateista. Zaključak - sve ću uraditi što je u mojoj moći da napravim bolji svet, a ne moram nikome da se klanjam osim ljudima oko mene.

To je logika ateizma.
 
Znaci zakljucak price je sledeci veliku vecinu vernika koja bi hipoteticki gledano slucajno pregazila pesaka na ulici ne bi grizla savest, kada bi im cika iz oblaka rekao da im oprasta, jer bitno je samo da cika oprosti i nista vise.
 
Nasla si pred kim ces da se kajes-pred samim sobom hahahaaaaaaaaa.
Sama odredjujes merila, merila koja ti krsis ili mozda gresim jer ti si veoma lojalna samoj sebi pa kad prekrsis merila onda samu sebe ukoris. Kako? Stanes pred ogledalom pa se lepo izgrdis ili samu sebe isamaras? Hehehee. Ti si sama sebi bog.
Upravo ono sto je Satana ponudio Evi rekavsi "bicete kao Bog...". Neverovatno ali istinito, ljudi jos uvek pokusavaju da budu bogovi.

Razmisli malo o tome sta govoris, nisi u zabavistu.

Najteze je sebi oprostiti

Da sam vernik pa nesto pogresim,bog bi mi mozda i oprostio ali ja sebi tesko da bih
 
Znaci zakljucak price je sledeci veliku vecinu vernika koja bi hipoteticki gledano slucajno pregazila pesaka na ulici ne bi grizla savest, kada bi im cika iz oblaka rekao da im oprasta, jer bitno je samo da cika oprosti i nista vise.

Ti banalizuješ zato što ne shvataš da se taj čika ne nalazi u oblacima nego u tvom srcu i ako ti taj čika iz tvog srca kaže da ti je oprošteno i da ne trebaš da se kaješ onda se nećeš ni kajati.z:plez::sanke:
 
Znaci zakljucak price je sledeci veliku vecinu vernika koja bi hipoteticki gledano slucajno pregazila pesaka na ulici ne bi grizla savest, kada bi im cika iz oblaka rekao da im oprasta, jer bitno je samo da cika oprosti i nista vise.

Vernik uvek moze da ode kod popa,kaze "kajem se" i olaksa svoju savest.

Ja kao atesita cu se za neke greske kajati do kraja zivota a nema nikog da mi kaze "oprosteno ti je".

A to i ne zelim z:lol:
 

Back
Top