ГРЕХ - С(а)ВЕСТ

Najteze je sebi oprostiti

Da sam vernik pa nesto pogresim,bog bi mi mozda i oprostio ali ja sebi tesko da bih

Upravo sam sebi kontriraš. Zaboravi na trenutak na Boga. Pazi ovu izjavu: Ako VERUJEŠ da nisi kriv,onda neka ti bude po VERI tvojoj. Na primer, ti si zagriženi homofob i zgaziš kolima homoseksualca, ti u duši ne osećaš ni najmanju grižu savesti,čak si sretan.z:plez:
 
Citat:
Original postavio Harmony
Da li je bolji vernik onaj koji ne ucini ni jedan greh, ali ne ucini ni nijedno dobro delo ili onaj koji je i gresnik i dobrotvor u isto vreme? (ovo je naravno uprosceno crno/belo prikazivanje

Највеће *****, убице, лопови и сл. би постајали највећи светитељи који су сада одмах уз Христа! Зато што су у свему ватрени, па тако и у покајању кад се окрену Богу. Овај први тип људи које спомињеш ме подсећа на млаке(мада је јасно да не постоји човек који није учинио ниједан грех). Други тип људи признаје од срца да је грешник и уме да воли.(упрошћен црно – бели одговор)
Citat:
Original postavio Jacob:
A ja bih se nadovezao pitanjem - sta je ispravnije?

Biti vernik,gresiti pa dobiti oprost grehova ili bii ateista a ne gresiti ?

Бити човек а не грешити-немогуће је. Чуди ме да постављаш такво питање, јер и хипотетички не видим смисао. Већина атеиста једноставно не осећа сву дубину своје промашености и зато не осећа потребу за Богом који би их избавио. Најискренији и најхрабрији атеисти бољи су од 99% „верника“, и такви на крају после беспоштедне животне борбе долазе до Христа. Њихово искуство злата вреди, али у данашњем „политички коректном“ друштву они су права реткост
 
Ti banalizuješ zato što ne shvataš da se taj čika ne nalazi u oblacima nego u tvom srcu i ako ti taj čika iz tvog srca kaže da ti je oprošteno i da ne trebaš da se kaješ onda se nećeš ni kajati.z:plez::sanke:

Cudno kako taj cika iz oblaka, srca ili glave kod nekih:lol: meni nikada nije rekao "oprosteno ti je". O cemu se tu radi?
Pretpostavljam da cika ni vernicim u sustini ne daje oprostaj, ali oni umisle da su ga dobili, jer eto pomolili su se za to ili sta vec i tu nestaje njihova savest.

Jacob:
Vernik uvek moze da ode kod popa,kaze "kajem se" i olaksa svoju savest.

Ja kao atesita cu se za neke greske kajati do kraja zivota a nema nikog da mi kaze "oprosteno ti je".

A to i ne zelim

Ni ja, ako vec od nekoga treba da se trazi taj neki zvanicni oprostaj onda je osim oprastanja pred samim sobom to i oprostaj od osobe o koju se neko ogresi, a ne od nekog cike.
 
flpflp
Re: ГРЕХ - С(а)ВЕСТ
Citat:
Original postavio antoniusss Pogledaj poruku
Ti banalizuješ zato što ne shvataš da se taj čika ne nalazi u oblacima nego u tvom srcu i ako ti taj čika iz tvog srca kaže da ti je oprošteno i da ne trebaš da se kaješ onda se nećeš ni kajati.
Cudno kako taj cika iz oblaka, srca ili glave kod nekih meni nikada nije rekao "oprosteno ti je". O cemu se tu radi?
Pretpostavljam da cika ni vernicim u sustini ne daje oprostaj, ali oni umisle da su ga dobili, jer eto pomolili su se za to ili sta vec i tu nestaje njihova savest.

Kao i ti ni ja nisam doživeo da mi neki neki čika ma gde on bio jednostavno kaže...oprošteno ti je ...Možda je to neko ''prokletstvo'' koje proizilazi iz činjenice da ne verujem u postojanje tog čike.A zanimljivo je to u vezi sa tim čikom i ...opraštanjem.Proizilazi da je taj čika veoma sklon oprašrtanju i da će oprostiti uvek a što bi značilo da vernici imaju privilegiju da greše koliko hoće jer čika samo čeka da im sve grehe onako plemenito oprašta.Zanimljivo je da taj čika i ne mora da im oprosti jer će vernici biti u uverenju da im je uvek oprošteno.To je u suštini veoma zanimljiv način bežanja od vlastite odgovornosti prema samom sebi.Na taj način nema onog osećaja griže savesti,nema nikakve odgovornosti prema samom sebi jer čika je tu da se neko slučajno ne bi osećao odgovornim prema samom sebi.
felix.gif
 
Свети Оци о греху

Грех почиње гордошћу или негирањем Божије трансцендентности, суштинске разлике између Бога и човека, кроз одвраћање духа да созерцава Логосa. Тиме долази до пада у идолопоклонство и егоистичке заљубљености у спољни свет, кад душа попушта пред телесном похотом. С обзиром на ту чињеницу, Свети оци, имајући на уму развој греха, дају стратегију борбе са грехом. Они истичу грех делом, као последњи ступањ у развоју греха, а први у борби с грехом, док је помисао на грех први ступањ у развоју греха, а последњи у борби с грехом. Тако, пo Светим Оцима (нарочито је ο томе писао Св.Максим Исповедник), у борби са грехом најпре треба настојати да не дође до греха делом, затим ојачати вољу да не пристаје на грех, па онда победити страсну жељу, која је и победа над нечистим помислима. Дакле, природа може бити превазиђена, а превазилажење природе је привилегија и функција слободног духа, створеног по слици и прилици Божијој. Грех је бунт против Бога и природе, тј. злоупотреба слободне воље која је Божији дар свесним бићима - човеку и Анђелима.



Svest




Predstava ljudskog duha(1619).





Svest je u najopštijem značenju: sveukupnost vlastitih psihičkih doživljaja (oseti, opažaji, sećanja, mišljenje, predstave, asocijacije, osećanja, potrebe i sl.) koje smo u stanju neposredno da opazimo introspekcijom i relativno jasno opišemo ili na drugi način izrazimo. U sociologiji sistem uverenja, predstava, stavova, vrednosti, znanja, nastao pod uticajem tradicije i sociokulturnih činilaca, koji pripada jednom kolektivu, društvu ili društvenom sloju (društvena svest, klasna svest, nacionalna svest). Definiše se i kao realnost psihičkog koja obuhvata sadržaj čulnih podataka i percepcija.

Savest



Savest je ljudskoj prirodi inherentna sposobnost ili u teologiji od Boga dat dar moralnog prosuđivanja vlastitih postupaka i misli. Prema psihološkom i psihoanalitičkom tumačenju, to je sistem internalizovanih moralnih vrednosti i pravila o tome šta je dobro ili zlo, dozvoljeno ili zabranjeno, moralno ili nemoralno. Formira se tokom procesahttp://sr.wikipedia.org/sr-el/Процес socijalizacije identifikacijom sa najvažnijim osobama iz okoline, posebno sa roditeljima. Najvažnija funkcija Super-ega (savesti) je kontrola destruktivnih i neprihvatljivih težnji iz ld-a, odnosno sprečavanje da dopru do Ega. Po psihoanalizi Superego je kontrolor Ega, „unutrašnji sudija” koji osuđuje, preti i svirepo kažnjava Ego, baš kao što su to roditelji ranije činili svom detetu.

**********************************************************

Да ли савремени човек има развијену свест-савест а самим тим и свесност о томе шта је грех? Или је у људским душама дошло до поремећаја односа унутар сопствене личности и схватања о томе шта је допустиво а шта недопустиво тј.грешно?

Postavio si uopšteno pitanje i ne može se dati precizan odgovor.
Prvo: šta je savremeni čovek? Da li tu podrazumevaš ljude koji te okružuju, ili Eskime, ili Aboridžine, ili.....
Drugo: pojam greha nije isti za sve ljudske skupine.
Treće: ako bih se skoncentrisao na grupaciju koja mene okružuje, onda vidim da medju njima ima i svesnih i savesnih, i svesnih i veoma nesavesnih, dakle ljudi su toliko različiti da ne mogu da dam opštu karakteristiku u skladu sa tvojim pitanjem.
Jedino mi preostaje da dalje čitam ( dalje od uvodnog posta) i vidim mišljenja drugih.:D
 
Cudno kako taj cika iz oblaka, srca ili glave kod nekih:lol: meni nikada nije rekao "oprosteno ti je". O cemu se tu radi?
Možda ima previše buke,pa ne čuješ. z:lol:

Ni ja, ako vec od nekoga treba da se trazi taj neki zvanicni oprostaj onda je osim oprastanja pred samim sobom to i oprostaj od osobe o koju se neko ogresi, a ne od nekog cike.
Tražiš oproštaj pred onim protiv koga si zgrešila.
 
Ово што си написао је баш са научЕЊачке тачке гледишта потпуна неистина. Немој да ти зовем ендонуклеазу да ти објашњава шта је то ГЕНЕТСКИ КОД. Иначе гледао сам неколико емисија у којима су неуропсихијатри објашњавали последице по психичко здравље нарушавањем генетског кода.
Ако "тровање долази касније" како онда објашњаваш безбројне случајеве да већ одрасли људи из атеистичких породица постају недвосмислени верници...

Upravo to ču ti i objasniti... ima shtone i u genima... ali najbitnije je iskustvo koje se stiče... usput...z:mrgreen:





Под појмом "савремени човек" подразумевам Хришћанску цивилизацију и све земље које су хришћанске - од Америке, ЕУ - па све до Србије, Русије, итд...

Tako brate, ne boli... kasnije dobijesh odgovor... da čalabrcnem neshto pa ondak...
 
...
Већина атеиста једноставно не осећа сву дубину своје промашености и зато не осећа потребу за Богом који би их избавио. Најискренији и најхрабрији атеисти бољи су од 99% „верника“, и такви на крају после беспоштедне животне борбе долазе до Христа. Њихово искуство злата вреди, али у данашњем „политички коректном“ друштву они су права реткост

Nalupa li se? Nalupa! :mrgreen:
 
A ja bih se nadovezao pitanjem - sta je ispravnije?

Biti vernik,gresiti pa dobiti oprost grehova ili bii ateista a ne gresiti? z:lol:


Naravno ovo drugo. Ako se ateista zaista iskreno pokorava svojoj savesti koja mu govori: ''Sve što hoćete da čine vama ljudi, činite i vi njima'' (a, mislim da nam ovo svima savest govori), i kaje se (pred samim sobom - pred svojom savešću) za momente kada nije živeo po tom načelu, neka slobodno ostane ateista.
 
Poslednja izmena:
Naravno ovo drugo. Ako se ateista zaista iskreno pokorava svojoj savesti koja mu govori: ''Sve što hoćete da čine vama ljudi, činite i vi njima'' (a, mislim da nam ovo svima savest govori), neka slobodno ostane ateista.

Tek sada kada sam video tvoj potpis, a i ovaj odgovor, video sam da sam gore pogrešio, jer sam reč "hoćete", brzopleto pročitao kao "hoće", što apsolutno menja smisao rečenog.
Izvinjavam se.
 
Naravno ovo drugo. Ako se ateista zaista iskreno pokorava svojoj savesti koja mu govori: ''Sve što hoćete da čine vama ljudi, činite i vi njima'' (a, mislim da nam ovo svima savest govori), i kaje se (pred samim sobom - pred svojom savešću) za momente kada nije živeo po tom načelu, neka slobodno ostane ateista.

Da li je sa stanovišta pravoslavlja homoseksualnost greh?
 

Back
Top