Genocida nije bilo: Objavljen dugoočekivani Grajfov izveštaj o Srebrenici na 1.036 strana

A Srba u okolnim selima koje je posetio Naser Orić? Uključujući žene i decu? Genocid?
A Japanaca u Hirošimi i Nagasakiju? Uključujući žene i decu? Genocid?
A Srba u Krajini? Uključujući žene i decu? Genocid?

To vaše kukumavčenje i kmečanje o nepostojećem dženosajdu je dojadilo više i Alahu.
Idi iskopaj i ti nekog komšiju, pa ga sahrani u Potočarima (pitaj direktora MC kako se to radi, da te uputi u materiju).


Pa naravno.
Nema veze što je on zločincima bio direktni nadređeni, on nesrećnik nije imao pojma o tome, mukica neobaveštena.
Zato je Ratko Mladić, po mišljenju i ubeđenju tog nepristrasnog suda morao da zna šta svaki pojedinačni vojnik u BiH radi.

Apsolutno logično, ima smisla, zar ne?
Pazi, cijeli svijet zna da je Orić bio komandnat 28. Divizije tzv. Arbih samo eto haški tribunal ne zna...
 
Za sta da se izvinu? Sto je Ratko Mladic ubio na hiljade ljudi? Jel za to?
Niti je Ratko Mladić ubio nekoga, niti je naredio da se neko ubije, zašto vi srbomrsci morate baš toliko da
pokazujete vašu glupost, idiotizam i mržnju prema svemu srpskom?
Propali u životu, bez porodice, prijatelja, para, ičega?
Bedo.
 
Ne znam ni te smrdikalske izraze kao ni one vase gej izraze

Al znam da ste vi smrdikali skinuli bedz, krstili se kao progresivni, i doveli LGTB na mesto Premijera

Nemoj posle da pricas da nije tako, vi ste se 19 godina kleli u Tomu i Vuçiça dok nisu otisli kod Mikija Rakica na rucak

Ortodoksna laž koju samo mogu da izreknu ustaše, balije ili drugosrbijanci.

Nema veceg smrada od vas kvazi nacionalista
 
Ne znam ni te smrdikalske izraze kao ni one vase gej izraze

Al znam da ste vi smrdikali skinuli bedz, krstili se kao progresivni, i doveli LGTB na mesto Premijera

Nemoj posle da pricas da nije tako, vi ste se 19 godina kleli u Tomu i Vuçiça dok nisu otisli kod Mikija Rakica na rucak



Nema veceg smrada od vas kvazi nacionalista
Nema većeg smrada od lažova. Ne volim nepoštene, lažove...ne volim one koji pokušavaju da manipulišu...
 
Kad genocidni Švabovi zameraju Jevrejinu na iskazanoj istini o Srebrenici?!
O licemerja ...
Prije ce biti da ga je upravo neki prikriveni negator Holokausta predlozio za nagradu.
Kud ces bolje, nego sto se neki Jevrej upecao (ja$no je i za$to), da ucestvuje u revizionizmu presuda dva UN-ova suda?
Nije bez razloga dosla osuda Grajfovog sarlatanstva, upravo od strane istakunutih Jevreja. Presedani su opasna stvar...

Sutra bi ti "genocidni Svabovi", komotno mogli napraviti "Nezavisnu medjunarodnu komisiju za utvrdjivanje istine o Holokaustu", bez i jednog Jevreja i staviti Palestinca, istaknutog profesora istorije, na celo te komisije... Treba li pogadjati kakav bi bio "izvjestaj" te "komisije"?

Vi, koji to zelite, samo i dalje negirajte Genocid. Da to ne radite, nedostajala bi i ona poslijednja faza genocida - negiranje.
 
Poslednja izmena:
Uzmimo presudu Oriću. U njoj je sud utvrdio da su se desili zločini za koje se teretio ali nije mogao da nađe njegovu komandnu odgovornost.
Znači da je sudska presuda utvrdila zločine ali nikada niste pronašli i osudili krivca.
Mislim da sam u postu, na koji odgovaras, dovoljno rekao, ali evo da pojasnim to oko Orica:
Naseru Oricu je sudjeno u Hagu, koji je trazio krivca za pocinjene zlocine. Cinjenica je da su mnogi Srbi, koji su trebali svjedociti protiv Orica, povukli ili promjenili svoje iskaze. Ne mozes bas reci, da Naser Oric moze zastrasiti Srbe u RS-u. Ne govore Bosnjaci o tome, nego Srbi.
Za mene je Naser Oric kriminalac i vjerovatno je odgovoran za mnoge zlocine nad Srbima (kao i nad Bosnjacima), ali su za osudu potrebni dokazi i svjedoci, a prije svega saradnja sa Tuzilastvom i Sudom.
 
Mislim da sam u postu, na koji odgovaras, dovoljno rekao, ali evo da pojasnim to oko Orica:
Naseru Oricu je sudjeno u Hagu, koji je trazio krivca za pocinjene zlocine. Cinjenica je da su mnogi Srbi, koji su trebali svjedociti protiv Orica, povukli ili promjenili svoje iskaze. Ne mozes bas reci, da Naser Oric moze zastrasiti Srbe u RS-u. Ne govore Bosnjaci o tome, nego Srbi.
Za mene je Naser Oric kriminalac i vjerovatno je odgovoran za mnoge zlocine nad Srbima (kao i nad Bosnjacima), ali su za osudu potrebni dokazi i svjedoci, a prije svega saradnja sa Tuzilastvom i Sudom.
Je li ti razumiješ srpski? Hag u presudi navodi da je dokazano da su se desili teški zločini nad Srbima tamo ali ne može da utvrdi njegovu komandnu odgovornost!!

Znači nisu upitni ni zločini ni žrtve jer je su oni dokazani, to piše u presudi!
 
Je li ti razumiješ srpski? Hag u presudi navodi da je dokazano da su se desili teški zločini nad Srbima tamo ali ne može da utvrdi njegovu komandnu odgovornost!!

Znači nisu upitni ni zločini ni žrtve jer je su oni dokazani, to piše u presudi!
Upravo sam ti to rekao, ali na bosanskom. Sta ces, kada se ne razumijemo?
 
Je li ti razumiješ srpski? Hag u presudi navodi da je dokazano da su se desili teški zločini nad Srbima tamo ali ne može da utvrdi njegovu komandnu odgovornost!!

Znači nisu upitni ni zločini ni žrtve jer je su oni dokazani, to piše u presudi!
Ali su oni minorni u poređenju s SNS zločinima
 
Upravo sam ti to rekao, ali na bosanskom. Sta ces, kada se ne razumijemo?
Šta si ti rekao? Pa ti pišeš da su mnogi Srbi promjenili iskaze i da su za osudu potrebni dokazi a u presudi su zločini dokazani!
Znači sve je već dokazano, samo je potrebna nečija komandna odgovornost!

Praviš se budala ili šta?!

Ali su oni minorni u poređenju s SNS zločinima
Nisu, ako pročitaš presudu vidjećeš šta piše.
 
Grajf se pokusava vaditi. Nije bas mala stvar, u Izraelu biti negator jednog presudjenog Genocida...

Israeli Historian to ‘Correct’ Controversial Bosnia Report After Being Accused of Genocide Denial

Gideon Greif now agrees that 8,000 Bosnian Muslims were murdered by Bosnian Serb forces at Srebrenica in 1995. However, a critic calls the move a ‘desperate attempt at damage control’

https://www.haaretz.com/israel-news...r-being-accused-of-genocide-denial-1.10550566
 
Grajf se pokusava vaditi. Nije bas mala stvar, u Izraelu biti negator jednog presudjenog Genocida...

Israeli Historian to ‘Correct’ Controversial Bosnia Report After Being Accused of Genocide Denial

Gideon Greif now agrees that 8,000 Bosnian Muslims were murdered by Bosnian Serb forces at Srebrenica in 1995. However, a critic calls the move a ‘desperate attempt at damage control’

https://www.haaretz.com/israel-news...r-being-accused-of-genocide-denial-1.10550566
Gideon Greif je kontroverzna osoba koja je zbog svojih stavova došla na loš glas. Sad je pod pritiskom pa se pokušava nekako izvući iz problema, jer je uvidio da je pretjerao.
 
1642661412281.png





Izraelski historičar Gideon Greif priznao grešku u izvještaju: U Srebrenici je ubijeno 8.000 Bošnjaka


1642661422413.png


19. Januara 2022

Gideon Grief, izraelski historičar i predsjednik komisije Vlade bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, koja je sačinila lažan izvještaj o genocidu u Srebrenici, izjavio je da planira da objavi “pojašnjenje” tog izvještaja.


– Objavit ćemo pojašnjenje izvještaja u narednim sedmicama – rekao je Greif za izraelski Haaretz.


Dodao je da će novi dokument predstavljati odgovor kritičarima koji su ga označili kao revizionistu.


Autor teksta Sam Sokol navodi da je 2019. godine Vlada entiteta Republike Srpske pozvala Greifa da predvodi komisiju koja je sastavila izvještaj o masovnom ubistvu 8.000 Bošnjaka koji su učinile snage bosanskih Srba u Srebrenici u julu 1995. godine.


Njegovi nalazi naširoko su kritikovani od naučnika. Većina primjedbi se odnosila na njegove tvrdnje da masakr nije predstavljao čin genocida i da je značajan broj posmrtnih ostataka ekshumiranih iz masovnih grobnica pripadao ljudima koji su ubijeni van konteksta tog zločina pojasnio je u tekstu Sam Sokol.
On se poziva na intervju izraelskog historičara iz prošle godine u kojem je rekao da broj žrtava “ne prelazi 3.714” dok su u izvještaju citirane procjene da je broj umrlih blizu 3.900.


Međutim, Gideon Grief sada naziva to greškom.


– Nismo umanjili ni jednu žrtvu. Baš ni jednu žrtvu. To je bila moja lična greška pa ćemo to ispraviti da objavimo istinu i mislim da će se ova kontroverza oko komisije značajno smanjiti – rekao je Grief.


Na pitanje o planiranim promjenama, Greif je insistirao da se neće mnogo mjenjati “jer nema greške u broju.”


– Ovo je broj koji se spominje od početka pa nadalje, nije bilo drugačije: oko 8.000. I mi to ne iskrivljujemo; mi to prihvatamo. Naravno, mi osuđujemo zločine. A mi ćemo to učiniti još snažnije u našem pojašnjenju – rekao je Greif.


Sokol u svome članku ističe da djeluje da Greifovi najnoviji komentari o broju poginulih “izgledaju u suprotnosti s izvještajem, u kojem se tvrdi da su neki od ubijenih bili pogubljeni vojnici, a ne civili.”


Profesorica Jelena Subotić, politikolog sa Georgia State University, za Haaretz je rekla da je pročitala Greifov izvještaj, te je dovela u pitanje Greifov “preokret”.


– U izvještaju se konkretno, bez sumnje, tvrdi da je broj od 8.000 žrtava netačan. Jasno je da je njegovo sadašnje povlačenje rezultat teškog udara na reputaciju koju su pretrpjeli autori izvještaja. Ali to ne mijenja sadržaj izvještaja i njegovu revizionističku prirodu. Sam izvještaj je tu i svi ga mogu vidjeti – rekla je Subotić.


Autor izraelskog dnevnog lista navodi da Greifova najava dolazi samo nekoliko sedmica nakon što je Njemačka odlučila da mu ne dodjeli nagradu za njegovo istraživanje Holokausta nakon njegovog rada na poziv RS-a.


Menachem Rosensaft, izvršni potpredsjednik Svjetskog jevrejskog kongresa, vjeruje da Greifov novi izvještaj neće promijeniti percepciju historičara.


– Njegovo obećanje ili prijetnja da će on i njegova nesrećna komisija izdati revidirani izvještaj čini mi se prilično očajničkim pokušajem kontrole štete. Sve u svemu, da sam na mjestu Milorada Dodika, tražio bih povrat novca – rekao je Rosensaft.


Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković je u izjavi za Haaretz rekla da je “genocid u Srebrenici utvrđen presudama međunarodnih sudova: Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i Međunarodnog suda pravde.


– Svako poricanje, relativiziranje ili pogrešno tumačenje genocida mora biti osuđeno – rekla je Turko
 

Back
Top