DUGE VEZE-LJUBAV ILI NAVIKA

rosie:
Sta reci, sem ovde neko ne razlikuje boje i nijanse. Jedno je sigurno,prevarices ga kad tad ako to vec nisi ucinila.


Pa, mislim da je to i normalno.
Ako si sa nekim iz navike, onda se sexas iz navike...i sve je iz navike....i tako se to vuce...i onda naletis na nekog...uf, zaklecaju koljena, zamagli se vid.....zar nije vise nego za ocekivati da ce ga prevariti?
Ne samo ona njega, vec sve i jedan partner u sve i jednoj (polu)mrtvoj vezi ce da uradi isto.
Zato vezu ili treba "hraniti" i odrzavati je uzbudljivom, ili je raskidati i oslobadjati i jedno i drugo za neke nove "podvige"
Jel' ima sta logicnije od toga?
 
duge veze imaju uspone u kojima sve lici na prvi dan, mesec, godinu...i padove u kojima sve sluti na kraj, katastrofu, gubljenje vremena.Ono sto ni duge ni kratke ne smeju da imaju je navika i dosada. Uradi nesto da ti srce zakuca, u krevetu ili van njega, posvadjaj se, prodrmaj sebe i njega i ako to ne bude dovoljno da se osetis zivom - zahvali se i vozi dalje...
 
A šta je ''duga veza''? Posle kog vremena kažeš - e, sad mi veza više nije kratka, nego je postala duga? Nekome ko je imao vezu od deset godina, ona od godinu dana je smešno kratka, a ista je dugačka onom ko nije sastavio ni dva meseca.
Isto tako, zavisi od osobe, odnosno osobA da li će ista ostati ljubav ili 'postati navika'. Ne verujem da je neko u vezi deset godina, a poslednjih 9 je bila samo navika. A nekome je vrlo verovatno da će posle godinu dana nestati strast, pa će posle još godinu dana raskinuti tu vezu, rečima - to nije ljubav, nego navika.

Moje skromno mišljenje je da ne prelazi ljubav u naviku; to mi zvuči baš jako neverovatno, mislim - danas te volim, a sutra si mi samo navika; i šta, kao to odmah znači da te više ne volim? A šta je sa osećajem 'zavisnosti' dok je ljubav u punom jeku, Ono kad kažeš - navučen sam na tebe, ne mogu bez tebe! To je kao ljubav, a posle izvesnog vremena (koje je jako relativno) kažeš isto - ne mogu bez tebe, ali tada u smislu - navikao sam se na tebe, pa zato ne mogu bez tebe, a ne zato što te volim.
Mislim da taj izraz 'navika' (moram ovde da se složim sa Patkom :? ) uopšte ne predstavlja ništa loše. Mislim, ljubav i navika nikako nisu suprotnosti.
Značenje te sintagme 'ljubav prešla u naviku' se odnosi samo na nestanak strasti u vezi, nikako nestanak ljubavi. Ali, kad nema strasti, yebeš onda vezu.
A strast je stvar koja se može i mora negovati, razvijati obavezno zajedno; i uspešne duge veze (a ima ih!) su uspešne baš zbog toga što ljudi nisu dozvolili da strast između njih umre.
Da ne bih bila pogrešno shvaćena, moram samo da dodam da strast ne poistovećujem sa tzv. 'dobrim sexom', i taj pojam bih izbacila iz upotrebe, kao nešto toliko relativno da nikako ne može da se koristi generalizovano. Jer, ako između dvoje ljudi postoji strast, ako pršte varnice između njih, sex je samim tim dobar, a iste osobe sa nekim drugim mogu sex okarakterisati kao 'loš'. Odnosno, dobar sex podrazumeva privlačnost između dvoje ljudi, a ne tehniku, dužinu, veličinu i sl. Samo spremnost i želja da se u datom trenutku potpuno predate jedno drugom :)
Uh, nisam mislila da ću ovako dugačko napisati :oops:
 
mackica ns:
A strast je stvar koja se može i mora negovati, razvijati obavezno zajedno; i uspešne duge veze (a ima ih!) su uspešne baš zbog toga što ljudi nisu dozvolili da strast između njih umre.
Da ne bih bila pogrešno shvaćena, moram samo da dodam da strast ne poistovećujem sa tzv. 'dobrim sexom', i taj pojam bih izbacila iz upotrebe, kao nešto toliko relativno da nikako ne može da se koristi generalizovano. Jer, ako između dvoje ljudi postoji strast, ako pršte varnice između njih, sex je samim tim dobar, a iste osobe sa nekim drugim mogu sex okarakterisati kao 'loš'.

Ovaj, kako se to neguje strast? Ja znam da se neguje veza, ali da se neguje strast to jos nisam cuo. "Da joj ne dovolis da umre"? Zanimljivo. Mozes da ne dozvolis vezi da umre, da je odrzavas i negujes, a strast postoji ili ne postoji, i to nema nikakve veze sa odgovornoscu, pozrtvovanoscu, disciplinom, a na zalost ni postovanjem. Lupas gluposti.
 
dilerDuse:
Ovaj, kako se to neguje strast? Ja znam da se neguje veza, ali da se neguje strast to jos nisam cuo. "Da joj ne dovolis da umre"? Zanimljivo. Mozes da ne dozvolis vezi da umre, da je odrzavas i negujes, a strast postoji ili ne postoji, i to nema nikakve veze sa odgovornoscu, pozrtvovanoscu, disciplinom, a na zalost ni postovanjem. Lupas gluposti.

A veza se neguje samo odgovornošću, požrtvovanjem, disciplinom, poštovanjem? E, pa onda posle izvesnog vremena dođeš na krstu i kažeš - ja sam bila i odgovorna, i požrtvovana, i disciplinovana, ali, eto ljubav mi je postala navika, i šta sad da radim? Monotona veza je definitivno veza bez strasti, a moguće i sa prisutnim svim drugim odlikama (dobre) veze koje si ti naveo. Pa reci slobodno opet da glupam luposti 8) , ja i dalje tako mislim.

Naravno da strast ili postoji ili ne postoji. U startu je tako, i ne znam nikoga ko započinje vezu ako ista ne postoji. Nisam ni rekla da se ona može stvoriti ako ne postoji. Samo da ona vremenom može nestati, ili NE nestati, sve zavisi od aktera te veze.
Kako objašnjavaš da na početku jedne veze strast naravno postoji, ali posle nekoliko godina, ista više nije prisutna? I kažeš da se ništa ne može učiniti da bi se ona održavala, pa čak i pojačavala? Po tome bi stvarno sve veze i brakovi bili osuđeni na propast :(
 
Estella:
ludara:
IZ LICNOG ISKUSTVA SMATRAM DA SU DUGE VEZE UNAPRED OSUDJENE NA PROPAST.
Pa to onda znaci da su sve veze osudjene na propast, je'l?! I da li zaista mozes na osnovu licnog iskustva da pravis takve generalizacije? Ako tebi nije uspelo, znaci nikom nece?!

Ne zelim da zvucim pateticno ali nemam nijednu prijateljicu u stabilnoj vezi,zadovoljna i srecna.Neke oplakuju propustene prilike,neke bi vise volele da su priliku pored sebe propustile a ja pomalo, iskreno priznajem,i jedno i drugo.
 
mackica ns:
A veza se neguje samo odgovornošću, požrtvovanjem, disciplinom, poštovanjem? E, pa onda posle izvesnog vremena dođeš na krstu i kažeš - ja sam bila i odgovorna, i požrtvovana, i disciplinovana, ali, eto ljubav mi je postala navika, i šta sad da radim? Monotona veza je definitivno veza bez strasti, a moguće i sa prisutnim svim drugim odlikama (dobre) veze koje si ti naveo. Pa reci slobodno opet da glupam luposti 8) , ja i dalje tako mislim.

Naravno da strast ili postoji ili ne postoji. U startu je tako, i ne znam nikoga ko započinje vezu ako ista ne postoji. Nisam ni rekla da se ona može stvoriti ako ne postoji. Samo da ona vremenom može nestati, ili NE nestati, sve zavisi od aktera te veze.
Kako objašnjavaš da na početku jedne veze strast naravno postoji, ali posle nekoliko godina, ista više nije prisutna? I kažeš da se ništa ne može učiniti da bi se ona održavala, pa čak i pojačavala? Po tome bi stvarno sve veze i brakovi bili osuđeni na propast :(

Ti si kontradiktorna sama sebi. Citaj ono sto citiras. Ja nisam rekao da dugogodisnje veze pucaju usled nestanka strasti, ali jesam rekao da strast ne zavisi od aktera. Sto se onda svede na to da veza ne mora da opstaje samo ako postoji strast, naprotiv. Ja sam u ovom slucaju govorio samo o strasti. Ne o vezi. I da, opet ti ponavljam, ne mozes nista uciniti da spasis strast, ali mozes uciniti da spasis vezu."Po tome bi stvarno sve veze i brakovi bili osuđeni na propast", ako ljudi u istim osnovnu vaznost daju strasti, onda da, onda je vecina osudjena na propast. Da nije tako, gomila "srecno udatih" ili "zaljubljenih" ne bi visila na forumu, recimo.
 
zvuci vrlo poznato!!!!
i ja sam u vezi 3 godine, i s'vremena na vreme sam imala osecaj da mi je dosadilo i da bi pocela ispocetka ali sa nekim drugim. mozda malo sebicno zvucim ali to je realnost sa kojom se srecem svaki dan. ali......nasla sam resenje, tako sto sam pocela vise da razmisljam i da radim na stvarima koje su korisnije za moju buducnost. npr. skola, buduci posao, putovanje, citanje vrlo interesantnih knjiga ( Da Vinci kode, Cry the beloved country etc.)sport ( da,da, kako skiniti visak kilograma), ucenje stranih jezika,poseta muzeju etc...razmislite o tome, vrlo je jednostavno....
 
Ljudi nisu stvoreni za monogamiju ali nam je eto ona naturena. Zato se svrsishodno borimo za nju i protivimo svim iskusenjima. Neki su uspesniji neki manje uspesniji u tome. Normalno je da nakon par godina dodje do zasicenja u vezi. Od kolicine ljubavi koja je ostala prisutna u njoj zavisi da li ce se parovi potruditi da prevazidju krizu i ostanu i dalje zajedno ili ce svako krenuti svojim putem.
 
dilerDuse:
Ja nisam rekao da dugogodisnje veze pucaju usled nestanka strasti, ali jesam rekao da strast ne zavisi od aktera. Sto se onda svede na to da veza ne mora da opstaje samo ako postoji strast, naprotiv. Ja sam u ovom slucaju govorio samo o strasti. Ne o vezi. I da, opet ti ponavljam, ne mozes nista uciniti da spasis strast, ali mozes uciniti da spasis vezu."Po tome bi stvarno sve veze i brakovi bili osuđeni na propast", ako ljudi u istim osnovnu vaznost daju strasti, onda da, onda je vecina osudjena na propast. Da nije tako, gomila "srecno udatih" ili "zaljubljenih" ne bi visila na forumu, recimo.

Nisam nigde rekla da je strast ''osnovna važnost'', samo da je neophodna pored drugih stvari. Ovde se ne priča o drugim problemima veze, nego o monotoniji. A monotonija jeste posledica nestanka strasti. I nema nikakve veze sa požrtvovanošću, razumevanjem, poštovanjem i šta si već napisao...
Pa, šta god da radiš, da bi to radio sa zadovoljstvom, moraš da imaš strasti prema tom poslu, a kamoli da održavaš vezu bez strasti.
 
Odgovoricu ti kad budes umela da me pitas, i znala zasto me pitas.
Ima li neka tema gde si ti postavila pitanje koje nema veze sa frustracijama?
Taj crni humor iza kog se krijes, i cinizam koji je tako cesto usmeren ka sebi samoj pokusava da nam javi nesto kroz blef. Ja te pitam sta to?
Koji problem ti imas?
 
Nina2:
Ljudi nisu stvoreni za monogamiju ali nam je eto ona naturena. Zato se svrsishodno borimo za nju i protivimo svim iskusenjima. Neki su uspesniji neki manje uspesniji u tome. Normalno je da nakon par godina dodje do zasicenja u vezi. Od kolicine ljubavi koja je ostala prisutna u njoj zavisi da li ce se parovi potruditi da prevazidju krizu i ostanu i dalje zajedno ili ce svako krenuti svojim putem.

Lepo. Jos bitnije sto je istinito.
 
STRAST ????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!

Najveca glupost i najjaca emotivna zamka u koju se svako upeca.
Strast je samo privremeno trenje emocija,kada se osecanja akutno popnu na "volim te sve vise i vise".
A onda dodje do raskida.
Strast jeste najveci neprijatelj emociji ljubavi,zajedno uz ponos.
 
ludara:
Estella:
ludara:
IZ LICNOG ISKUSTVA SMATRAM DA SU DUGE VEZE UNAPRED OSUDJENE NA PROPAST.
Pa to onda znaci da su sve veze osudjene na propast, je'l?! I da li zaista mozes na osnovu licnog iskustva da pravis takve generalizacije? Ako tebi nije uspelo, znaci nikom nece?!

Ne zelim da zvucim pateticno ali nemam nijednu prijateljicu u stabilnoj vezi,zadovoljna i srecna.Neke oplakuju propustene prilike,neke bi vise volele da su priliku pored sebe propustile a ja pomalo, iskreno priznajem,i jedno i drugo.
Imam vezu dugu 8,5 godina(ocigledno je stabilna) i srecna sam i zadovoljna!Istina je da su takve veze retkost,ali NIKAD ne treba generalizovati stvari!
 
Dont_Break_The_Oath:
STRAST ????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!

Najveca glupost i najjaca emotivna zamka u koju se svako upeca.
Strast je samo privremeno trenje emocija,kada se osecanja akutno popnu na "volim te sve vise i vise".
A onda dodje do raskida.
Strast jeste najveci neprijatelj emociji ljubavi,zajedno uz ponos.
Strast je ono sto pokrece vezu.Da li ce je kasnije unistiti,to zavisi od partnera.Igra,zavodjenje,upoznavanje svog partnera,to je elemenat koji ne mozes potceniti,i on je uvek tu prisutan.Naravno,to sve zavisi od slucaja do slucaja.Jednostavno neke osobe imaju slobodan duh,i uzivaju u poigravanju,bez obaveza,dok nasuprot njima,neke teze upravo,tom vezivanju.Stoga,verujem da ces naci partnera,koji vezu zeli da shvati ozbiljnije,ali pitanje je da li si ti zaista spremna tako nesta da prihvatis? :wink:
 

Back
Top