Doslovno tumacenje biblije plus uz to moralne istine

anajade

Elita
Poruka
16.074
Moral se bavi time kako treba da zivimo, pa je pitanje sledece: Kako nas Postanak uci da zivimo?

Naravno, kada smo verno utemeljeni na doslovnoj istini da je Bog stvorio svet, onda lako mozemo videti i moralnu istinu pripadamo Bogu. Bog ima pravo na nase zivote jer nas je stvorio. Trebalo bi da xivimo kako nam on kaze da xivimo. Da Bog nije doslovno nas Stvoritelj, onda ova moralna istina ne bi bila tacna .
 
Moral se bavi time kako treba da zivimo, pa je pitanje sledece: Kako nas Postanak uci da zivimo?

Naravno, kada smo verno utemeljeni na doslovnoj istini da je Bog stvorio svet, onda lako mozemo videti i moralnu istinu pripadamo Bogu. Bog ima pravo na nase zivote jer nas je stvorio. Trebalo bi da xivimo kako nam on kaze da xivimo. Da Bog nije doslovno nas Stvoritelj, onda ova moralna istina ne bi bila tacna .
ako ima pravo na nas ondak ima udela i u mojim dugovima, pa ocekujem da ih vrati banci
 
Mene zadivljuje jedna stvar...
Kad vidim koliko paznje i energije vernici uloze u tumacenje nekog pisanog teksta, kako ne uloze toliko energije u savladavanje realnih vrlo poucnih situacija?

Ja sam siguran da bi da se toliko potrude od njih bili mnogo kvalitetnije drustvene i mudre licnosti..

Kao da vernici imaju pravilo analiza losih situacija ne donosi znanje nego poroke...
Vrlo cesto su totalni laici , sablazljivo nekompetentni a ovamo samouvereni u analizi crkvenih tekstova...
 
Свети Григорије Богослов, значајан по својим дубоким, мистичким тумачењима Светог Писма, о дрвету познања добра и зла каже следеће: “То дрво је, како ја сматрам, созерцање, а оно је сигурно само за оне који су достигли зрелост навике да у њега ступају.”[2] Да ли то значи да је он ово дрво сматрао само символом а не и дрветом у дословном значењу те речи? Чини се да у својим списима он не даје одговор на то питање.

aj sad protumači mi grigorija bez drugih otaca crkve
 
Свети Григорије Богослов, значајан по својим дубоким, мистичким тумачењима Светог Писма, о дрвету познања добра и зла каже следеће: “То дрво је, како ја сматрам, созерцање, а оно је сигурно само за оне који су достигли зрелост навике да у њега ступају.”[2] Да ли то значи да је он ово дрво сматрао само символом а не и дрветом у дословном значењу те речи? Чини се да у својим списима он не даје одговор на то питање.

aj sad protumači mi grigorija bez drugih otaca crkve
Zašto bih to radio?
 
Moral se bavi time kako treba da zivimo, pa je pitanje sledece: Kako nas Postanak uci da zivimo?

Naravno, kada smo verno utemeljeni na doslovnoj istini da je Bog stvorio svet, onda lako mozemo videti i moralnu istinu pripadamo Bogu. Bog ima pravo na nase zivote jer nas je stvorio. Trebalo bi da xivimo kako nam on kaze da xivimo. Da Bog nije doslovno nas Stvoritelj, onda ova moralna istina ne bi bila tacna .
Bez biblije ni u dućan
 
Mene zadivljuje jedna stvar...
Kad vidim koliko paznje i energije vernici uloze u tumacenje nekog pisanog teksta, kako ne uloze toliko energije u savladavanje realnih vrlo poucnih situacija?

Ja sam siguran da bi da se toliko potrude od njih bili mnogo kvalitetnije drustvene i mudre licnosti..

Kao da vernici imaju pravilo analiza losih situacija ne donosi znanje nego poroke...
Vrlo cesto su totalni laici , sablazljivo nekompetentni a ovamo samouvereni u analizi crkvenih tekstova...
Apsolutno su uspesni tamo gde nema konkurencije?
Zato su i uspesni
Ceo zivot nesto analiziraju, dodaju poneku svoju rec - uspesni
Dok crkva zakopa gluposti koje izbace, podrsku hitleru recimo
 
udovolji mi.
grigorije kaže da je to alegorija, šta crkva kaže da li je drvo bukvalno ili metaforično?
Cin neposlušnosti bio je duhovno stetan. Taj greh jeli sto im Bog zabranio otvorio je Adamove i Evine oci za zlo. Po prvi put su znali šta znaci biti zao, osetiti stid i zeleti da se skembas od Boga.
Znaci drvo je bilo bas drvo.Nevazno koji plod je u pitanju .I dobar za jedenje i lep za gledanje ali zabranjeno jesti.
 
Moral se bavi time kako treba da zivimo, pa je pitanje sledece: Kako nas Postanak uci da zivimo?

Naravno, kada smo verno utemeljeni na doslovnoj istini da je Bog stvorio svet, onda lako mozemo videti i moralnu istinu pripadamo Bogu. Bog ima pravo na nase zivote jer nas je stvorio. Trebalo bi da xivimo kako nam on kaze da xivimo. Da Bog nije doslovno nas Stvoritelj, onda ova moralna istina ne bi bila tacna .
Ako ima pravo na naše živote, onda nek ih živi. Šta ću ja sad tu
živeti mesto njega onako kako on hoće? :dontunderstand:
 
ne može oboje ili je bilo zaista drvo ili metafora.
e to ti je ona priča da su sv oci imali svoja tumačenja, pa jedan kaže alegorija drugi doslovno.
a kad ja istumačim alegornično onda nije to, pa mi još spočitavaš da ću biti protestant a oni sve doslovno tumače :D

kakvo bre drvo i eden to je neozbiljno, čista alegorija na priču o duhovnom padu.
Ни унутар православља нема сагласности о природи еденског врта. Неки оци сматрали су да је Еден географско подручје на Земљи, док су неки сматрали да је у пред-падном периоду лебдео изнад земље. Св. Јефрем Сирин сматрао је да је Еден био у облику планине са које су у четири стране света истицале четири реке
 
ne može oboje ili je bilo zaista drvo ili metafora.
e to ti je ona priča da su sv oci imali svoja tumačenja, pa jedan kaže alegorija drugi doslovno.
a kad ja istumačim alegornično onda nije to, pa mi još spočitavaš da ću biti protestant a oni sve doslovno tumače :D
Već sam ti naveo iz Biblije gdje apostol Pavle jedan događaj iz Starog zavjeta tumači alegorijski ali ne negira njegovu realnost u bukvalnom smislu.
 

Back
Top