Doslovno tumacenje biblije plus uz to moralne istine

Ја сам исто некад раније типа 2020-21. имао проблем кад сам улазио у проучавање вјере јер сам исто имао тенденцију да превише алегоризујем ствари из Библије које се не уклапају са модерном науком па сам чак био и еволуциониста и то уклапао у Св. Писмо како сам знао и умио иако је јасно да је немогуће. Књига оца Серафима Роуза ми је доста помогла да превазиђем те своје недостатке и почнем у потпуности вјеровати Светим Оцима.

Ја сам исто некад раније типа 2020-21. имао проблем кад сам улазио у проучавање вјере јер сам исто имао тенденцију да превише алегоризујем ствари из Библије које се не уклапају са модерном науком па сам чак био и еволуциониста и то уклапао у Св. Писмо како сам знао и умио иако је јасно да је немогуће. Књига оца Серафима Роуза ми је доста помогла да превазиђем те своје недостатке и почнем у потпуности вјеровати Светим Оцима.
Немој се дрзнути да сам тумачиш Јеванђеље и друге књиге Светог Писма. Писмо које је изречено преко Светих Пророка и Апостола, није изречено произвољно, него по надахнућу Светог Духа
Свети Игњатије Брјанчанино

Немој се дрзнути да сам тумачиш Јеванђеље и друге књиге Светог Писма. Писмо које је изречено преко Светих Пророка и Апостола, није изречено произвољно, него по надахнућу Светог Духа
Свети Игњатије Брјанчанино
Тако је ја се тога држим као свето слово и зато на форуму се трудим да увијек имам иза себе светоотачку подлогу за теолошке тврдње.

Bibliju ne doživljavam bukvalno.
Adama i Evu vidim kao muški i źenski pol, zmiju kao djavolji šapat podsvjesti.
Drvo dobra i zla kao momenat kad smo dobili svijest i slobodnu volju. Ono što nas razlikuje od životinja. Sa poznavanjem dobra i zla je počela naša borba sa sobom.
Isusa vidim kao primjer čovjeka koji koji kroti sva iskušenja, rastrgan na krstu života kao što nam je svima. 33 godine kao vrhunac zrelosti.
Boga vidim kao kreatora dobra , života, punog oprosta i razumjevanja a djavola kao destrukciju, prečice nasiljem, uništenje duše i života.
Ostale priče kao primjeri i uputstva.
Zapovjedi su tu kao upustva kojih se trebamo drźati zbog dobra za sebe, potomaka i okoline.
Svi ti grehovi su opasni po nas.
Bog ne kažnjava ali źivot da (a Bog je život)ukoliko se ne držimo pravila igre.
Recimo nevinost prije braka, vjerovatno zbog kulture ali na primjer HPV virus izaziva najamnje 7 vrsti bolesti raka a može se prenijeti sa majke na bebu.
Znamo da preljuba, samoubistvo..nose posljedice za druge i nevine oko nas..
Ljubi Boga/život/dobrotu/oprost..taj teži put odricanja ali ispravniji.
Sve drugo će biti kratkog vijeka i stranputica.

Znaci da put do raja nije preko isusa nego preko svetih otaca
Ups, bog rece da nikog ne zovemo ocem.
Ma nema veze, znaju oni bolje
Христос је на Земљи оставио Своју Цркву коју смо ми дужни слиједити ако желимо да будемо са Христом. Ко одбацује Свете Оце тај одбацује и Христа.

pa kad bi bukvalno tumačili a sa više intelekta onda bi se brzo razočarali u Boga.
U prvoj knjizi kad je Bog rekao da je zažalio i nije trebao uništiti sav ljudski rod u Velikoj poplavi i da neće to ponoviti..ja se malo zamislila pravo.
Ali ima to smisla.
Strast je brža od intelekta.
Naša prva reakcija na razočarenje je “ po kratkom postupku”..reži šakom u glavu.
Ako prevazidjemo prvi poriv i koristimo intelekt za shvatanje situacije i posljedica onda dajemo šansu životu da bude bolji i opstane.

Јерес је одбацивати ово што сам ја написао.
"Тајна Бога ујединила се неодвојиво са тајном човека, и постала двоједна тајна, светајна свих светова. И тако постала Црква: Богочовек = Црква. Друга Ипостас Пресвете Тројице, Ипостас Бога Логоса поставши човек, и тиме Богочовек, остала је у нашем земаљском свету, и у свима световима, као Богочовек Црква. Очовечењем Бога Логоса, човек је као посебно боголико биће, узвеличан Божанским величанством, јер му је Друга Ипостас Пресвете Тројице постала Глава, вечна Глава Богочовечанског тела Цркве. Бог Отац Духом Светим даде Господа Христа — Богочовека „за главу Цркви, над свима, која је тело Његово, пуноћа Онога који све испуњава у свему
(...)
Свети Оци су Духоносци, и тиме Христоносци, и тиме Богоносци: сво апостолско богочовечанско Предање они поседују, чувају, продужују, предају. Α оно? Сам Богочовек Господ Христос, и сва богочовечански живот Његов, оствариван у сваком члану Цркве Духом Светим преко светих тајни и светих врлина. У томе православност, богочовечанска православност Свете Цркве Православне; у томе „православље светих Апостола”, у томе „православље Свете Тројице”.”
" (св. Јустин Ћелијски).

znači ne gine mi pakao
ali ti ćeš u raj garant jer ti ni zapetu svetootačku neodbacuješ.

evo mod nas polako smešta :D
Што се мириш са тим онда? Колико видим жив си и надам се здрав тако да имаш све услове да се вратиш у окриље Цркве и почнеш слиједити њена учења у потпуности.

Јерес је одбацивати ово што сам ја написао.
"Тајна Бога ујединила се неодвојиво са тајном човека, и постала двоједна тајна, светајна свих светова. И тако постала Црква: Богочовек = Црква. Друга Ипостас Пресвете Тројице, Ипостас Бога Логоса поставши човек, и тиме Богочовек, остала је у нашем земаљском свету, и у свима световима, као Богочовек Црква. Очовечењем Бога Логоса, човек је као посебно боголико биће, узвеличан Божанским величанством, јер му је Друга Ипостас Пресвете Тројице постала Глава, вечна Глава Богочовечанског тела Цркве. Бог Отац Духом Светим даде Господа Христа — Богочовека „за главу Цркви, над свима, која је тело Његово, пуноћа Онога који све испуњава у свему
(...)
Свети Оци су Духоносци, и тиме Христоносци, и тиме Богоносци: сво апостолско богочовечанско Предање они поседују, чувају, продужују, предају. Α оно? Сам Богочовек Господ Христос, и сва богочовечански живот Његов, оствариван у сваком члану Цркве Духом Светим преко светих тајни и светих врлина. У томе православност, богочовечанска православност Свете Цркве Православне; у томе „православље светих Апостола”, у томе „православље Свете Тројице”.”
" (св. Јустин Ћелијски).
Ne vredi gluvom pricati nit slepom pokazivati

Што се мириш са тим онда? Колико видим жив си и надам се здрав тако да имаш све услове да се вратиш у окриље Цркве и почнеш слиједити њена учења у потпуности.
pođi ti svojim mozgom rajko
pišeš ko da imaš 60 god il ti duša stara i naivna.

Back