Dokle da cela Srbija finansira Beograd?

pocetkom 90 ih pricao sam sa vozacem slepera sta rade,ima li posla?..kaze covek "Selimo Beogradjane na brodove,vozimo stilski namestaj,klavire,cuda na kontejnere uSolun i neki idu za Ameriku neki za Australiju.."
To se događa svuda. Ljudi iz Londona, Pariza, Berlina i drugih većih gradova idu u Kanadu, Ameriku i Australiju. Jednostavno te zemlje su useljeničke i privlače ljude iz drugih delova sveta. Drugo tamo se ljudima pružaju veće mogućnosti za napredak u karijeri i za bolju zaradu.
 
Ja sigurno ne bih očekivala (mada nigde u normalnom svetu ne bih ni dobila) potpuno ista, a kamoli još i veća prava od ljudi na čiju sam teritoriju došla.
Izvini, a da li se ti stvarno zalažeš za građansko društvo ili samo onako, ne bi li te primili u EU?

Ovde mrtva ladna zahtevaš ko zna kakva ograničenja za građane Srbije a posle ćeš i o progresivizmu.

U normalnom svetu se takve ideje nazivaju “malograđanština.”
 
To se događa svuda. Ljudi iz Londona, Pariza, Berlina i drugih većih gradova idu u Kanadu, Ameriku i Australiju. Jednostavno te zemlje su useljeničke i privlače ljude iz drugih delova sveta. Drugo tamo se ljudima pružaju veće mogućnosti za napredak u karijeri i za bolju zaradu.
To je nekad tamo u 'Novom Svetu' radjeno manjim porezima i regulacijama, i generalno, drustvom gde se Drzava manje mesa u sve. Nazalost, to vreme je proslo, i danas su svuda Drzave jake kao zemlja.

Danas se pokusava ograniciti samo na trziste rada, za konkretni posao koji dobiju.

Ili jos gora varijanta, ovi koji idu da dobijaju socijalnu pomoc.
 
U nIš dolaze uglavnom iz manjih sredna iz južne Srbije, pa je logično da je taj dijalekt tamo jači. Nema puno doseljenika iz Crne Gore i RS i izgbeglica iz RSK.
On misli na ono kada se juznjaci trude da imitiraju 'beogradski', i ti akcenti su bas zesce iskarikirani, sa tim sto ih juznjaci koriste u ozbiljnom kontekstu, ne karikiranom, kada se trude da govore pravilno.

Ne cak ni samo kada dodju u Bg, nego bas i dole na jugu, na to misli.

Sa tim sto on prica se ne desava samo u Nisu, nego u svim juznim gradovima.

Juznjake je moguce provaliti po izgovoru zbog toga cak i kada koriste padeze :hahaha: Taj govor je nesto sto niko nigde prirodno ne govori, nego nesto tipa, kako se juznjak trudi da prica pravilno :think:

Sustina toga je da se trude da pogode akcenat, u real time dok pricaju, i to ponekad zvuci smesno, neprirodno i karikirano. To niti je njihov prirodni govor, ni beogradski, ni knjizevni jezik, nego nesto sto nastaje u trenutku.
 
Poslednja izmena:
Izvini, a da li se ti stvarno zalažeš za građansko društvo ili samo onako, ne bi li te primili u EU?

Ovde mrtva ladna zahtevaš ko zna kakva ograničenja za građane Srbije a posle ćeš i o progresivizmu.

U normalnom svetu se takve ideje nazivaju “malograđanština.”
Mene eu ne interesuje. Mene zanima samo Srbija/Beograd.
U Beogradu su Beograđani rođeni u Srbiji manjina. U Beogradu imaš sada više rođenih u bivšim Yu republikama koji trube o nekom patriotizmu.
I ne govorim samo o građanima Srbije i ne samo u Srbiji.
Svaka Država/grad/selo/opština/mesna zajednica/skupština stanara/institucija (Državna institucija -OBAVEZNO) treba da brine prvenstveno o svom stanovništvu.
 
Kako se to pokazalo kao neistina? Gde su Slovenija i Hrvatska, a gde Srbija?
Показало се као неистина, јер су и они извлачили из Србије.

Након Другог светског рата, велики број погона и фабрика је извучен из Србије и пресељен у Словенију, Хрватску и БиХ. Како је настао Соко Мостар? Тако што је Икарус пребачен из Земуна у Херцеговину. Како је настао ТАМ? Тако што су машине из Раковице пребачене у Марибор.

Није Србија била толико сиромашна и неразвијена, колико се прича.

Они су испред нас, али су знали боље да чувају то што су имали и да паметније троше свој новац. У Словенији је већина предузећа опстала, док је у Србији већина погашена кроз транзицију.
 
Evo upravo sam platio dve kazne za parkiranje motora na Obilićevom vencu samo iz aprila, ukupno 40k dinara. (imao sam popust jer sam jednu platio u roku od 8 dana, ali ova druga mi je promakla pa sam platio pun iznos)

Da su kazne za banalne prekršaje tolike na Goliji, pola Golije bi završilo na robiji.

Pogledajte prilog 1537954

I posle Golija kuka kako sve pare odoše u Beograd.
У мањим срединама људи возе нерегистрована возила јер се знају за полицијом.
 
Upravo taj potcenjivački stav građana BG prema ostalim stanovnicima Srbije u njima izaziva revolt i animozitet prema beograđanima. Na stranu što je većina beograđana doseljena iz još gorih vukojebina pa mi iz provincije smatramo da glume ludilo i prodaju neke vrednosti koje se kose sa tradicionalnim vrednostima Srbije. Samim tim i ubeđenje kako cela Srbija hrani jedan BG čiji ga građani nipodaštavaju i ismejavaju, počev od akcenta pa do nepoštovanja pravila u saobraćaju, nešto kao divljaci...
 
Ovo je mnogo smešno, još da dodaš da idemo polugoli ulicom jer se međusobno poznajemo :mrgreen:
Nema toga, ali ima sledeceg:

Kada imas privatnu firmu koja distribuira robu, ti znas da moras vozacu da das nesto za pandura u drugom gradu.

Panduri posebno vise zaustavljaju vozila firmi nego privatna vozila, posebno kada se pojavi neki novi vozac iz drugog grada. A posto vozace u firmi stalno menjas, onda je haos, svako od njih mora da uspostavi licni odnos sa pandurom koji ga zaustavi u gradu gde distribuiras robu.

Ali sve su to zli privatnici kapitalisti, i posteni radnici u javnom sektoru.

Napominjem da ovo nije nekakav izuzetak, vec pravilo.

Zato saobracajna policija i koriste fore da uparuju pandure koji se ne znaju, kao da bi smanjili tu korupciju, kako da ne.
 
Nema toga, ali ima sledeceg:

Kada imas privatnu firmu koja distribuira robu, ti znas da moras vozacu da das nesto za pandura u drugom gradu.

Panduri posebno vise zaustavljaju vozila firmi nego privatna vozila, posebno kada se pojavi neki novi vozac iz drugog grada. A posto vozace u firmi stalno menjas, onda je haos, svako od njih mora da uspostavi licni odnos sa pandurom koji ga zaustavi u gradu gde distribuiras robu.

Ali sve su to zli privatnici kapitalisti, i posteni radnici u javnom sektoru.

Napominjem da ovo nije nekakav izuzetak, vec pravilo.

Zato saobracajna policija i koriste fore da uparuju pandure koji se ne znaju, kao da bi smanjili tu korupciju, kako da ne.
A to je rezervisano samo za provinciju ? Pa ja nikad nisam videla više nepotizma nego u Bg, tu se jure kumovi iz 'starog kraja' , šuraci i svastike, ujne po babinoj liniji, bukvalno ne možeš otići na pregled kod dr ako mu ne znaš rodoslov i nemaš neku vezu...
 
A to je rezervisano samo za provinciju ? Pa ja nikad nisam videla više nepotizma nego u Bg, tu se jure kumovi iz 'starog kraja' , šuraci i svastike, ujne po babinoj liniji, bukvalno ne možeš otići na pregled kod dr ako mu ne znaš rodoslov i nemaš neku vezu...
BG ima najbolje saobracajne pandure u Drzavi.

BG saobracajni pandur zna kako da se snalazi po spicu u saobracaju, dok saobracajni pandur u provinciji...Bukvalno ne zna nista kako se resava guzva.

Doduse, ovi drugi BG panduri, bitniji, su im malo kriticni, a neki i malo vise :mrgreen: :mrgreen:
 
A to je rezervisano samo za provinciju ? Pa ja nikad nisam videla više nepotizma nego u Bg, tu se jure kumovi iz 'starog kraja' , šuraci i svastike, ujne po babinoj liniji, bukvalno ne možeš otići na pregled kod dr ako mu ne znaš rodoslov i nemaš neku vezu...
Ne ne ne, unutrasnjost je visa liga nepotizma....protekcionizam u BG a nepotizam u CG i unutrasnjosti...

BG je bre drugi nivo....
 
Mene eu ne interesuje. Mene zanima samo Srbija/Beograd.
U Beogradu su Beograđani rođeni u Srbiji manjina. U Beogradu imaš sada više rođenih u bivšim Yu republikama koji trube o nekom patriotizmu.
I ne govorim samo o građanima Srbije i ne samo u Srbiji.
Svaka Država/grad/selo/opština/mesna zajednica/skupština stanara/institucija (Državna institucija -OBAVEZNO) treba da brine prvenstveno o svom stanovništvu.
Izvini, kako razumeti ovakve stavove od nekog ko se zalaže za EU kojoj je deo identiteta slobodno kretanje ljudi?

Da se kladimo da bi bilo moguće naći doseljenike u BG (u trećoj generaciji max) u rodoslovu baš svakoga ko iznosi takve stavove: živim u gradu u odnosu na koji je baš svaka evropska prestonica osim Pariza i Londona obična palanka, i ovde je baš svako isto tako odnekud.
 
Privredni razvoj gde samo firme iz Beograda dobijaju poslove u građevini (one velike) i ubiraju velike profite. Nije problem u privrednom razvoju nego što se sve sliva za Beograd. Postalo je prenatrpano i za same Beograđane. Svi i sve za Beograd.
Pa naravno da firme iz Beograda dobijaju poslove pošto ispunjavaju poslovne uslove jer su su najbogatije a najbogatije su zbog veličina tržišta u Beogradu . To bogastvo generiše mogućnost stvaranja obezbeđenja koje služe poslovnim bankama da im daju kredit . Poslovne banke su u stranim rukama i one određuju kome dati sredstva . Da li iste banke imaju udela u preduzećima to ne znam, možda se čak i time paćaju , u svakom slučaju ko onda može iste da zaustavi da ne dobiju posao. Upravo je sa time povezana korupcija , koruptivna moć je veća ako je neko bogatiji, zato je korupcija u vezi privatizacije neuporedivo najveća u vezi onih preduzeća koje su kupili stranci .
No podvučeno, upravo model privrednog razvoja jeste jedan od glavnih uzroka takvog stanja, ,naravno ne jedini i ta neravnomernost se nikada ne može izbeći do kraja . Pa šta je rešenje ? , rešenje je u opsežnj promeni modela gde država planira razvoj onako kako ona želi uvažavajući vlastite kriterije razvoja; ekološki , ravnomernost, favorizovanje sektora i vrste poslova, favorizovanje vrste vlasništva ...itd. To planirajne je najniži nivo ,neposredni, ali i najzahtevniji nivo koja podrazumeva najveću stručnost i vizionarske sposobnsti , sposobnosti da se predvidi vreme i tehnologije za 20-30 godina . Ostali nivoi na primer obezbeđivanje sredstava i monetarna politika su manje zahtevni , ne kažem da se time mogu baviti nestručučni.
 
Svaka privreda je planska. Ali ako bi se menjao model gde država planira razvoj menjao bi se u šta?
Da li bi ti prepustio roditeljima da ti odaberu zenu na dan tvog rodjena?

Mislis da postoje tako mudri roditelji koji vide 25 godina unapred?

Zamisli kada je to nemoguce na tako individualnom planu, ti bi da to radis sa hiljadama i milionima ljudi i ekonomijom?

Sta mislis kako to moze da se zavrsi?

Hint: Pogledaj u enciklopediji pod 'Lenjin' i 'Mao'
 

Back
Top