Dokle da cela Srbija finansira Beograd?

najveci punjac budzeta su ti akcize na cigare i gorivo ako nisi znao :D
То знам, али ниси разумео да причамо о приходу са териториија градова и општина. У градовима које сам набројао су фирме регистроване у Београду па тако увећавају приход престонице, а не градова у којим су.

То знам, али ниси разумео да причамо о приходу са териториија градова и општина. У градовима које сам набројао су фирме регистроване у Београду па тако увећавају приход престонице, а не градова у којим су.
Zar je moguce da postoji takav kretenski sistem da je firma reg u jednom gradu a posluje u drugom 😆

Dokle da cela Srbija finansira Beograd? Volim ja Beograd, on je glavni grad Srbije, ali dokle da cela Srbija finansira Beograd a zauzvrat dobije malo. Još kad vidim kako Beograđani veoma cene sebe i svoj grad a nipodaštavaju ostatak Srbije ovo pitanje dobija još više na značaju.
Treba razumeti privredni model koji postoji u našoj zemlji da bi se razumela nemogućnost drugačijeg ishoda stvari kako je danas. Srbija prolazi kroz isti obrazac privrednog funkcionisanja koga su prošli Grci , gde postoji jedan megalopolis Atina i jedan veliki grad kakav je Solun a sve ostalo stagnira ili se smanjuje , zatim Bugarska isto tako jedan megapolis i još par gradova, Rumunija slično , Mađarska isto, pa onda ona tri praseta u Pribaltiku gore isto, Hrvatska.. Svuda imamo depopulaciju na periferiji tj. odlazak ljudi u megalopolis ili napolje. Sve te države liče na hobotnicu gde usled slabe prokrvljenosti ekstremiteti atrofiraju a glava postaje sve veća i veća.
Dosadašnji model gde se sve pusti na otavu a preko televizije se pričaju bajke , "Mi ćemo ovo, mi ćemo ono" znači taj neoliberalni model nužno dovodi do neravnomernog razvoja područja pošto prihodi zavise od snage tržišta pa neko ko živi u malom mestu ne može da očekuje jednake prihode u odnosu na velegrad, to povlači prihode i u lokalnoj samoupravi te i rashode .
Potpuno je sumanuto na osnovu postojećeg modela razvoja očekivati nešto drugačije , to je samo presipanje iz šupljeg u prazno bez strukturale promene.

Poslednja izmena:
Pa ti ljudi ne idu tamo jer im je prelep život u provinciji :( šta može mladi diplomirani hemičar da radi u nekom manjem gradu Srbije, na primer? I da bude adekvatno plaćen... to ti je pokazatelj kolika je razlika između žživota u Bg i života u provinciji, odseljavanje iz manjih gradova i doseljavanje u Bg. Niko od njih se ne vraća u svoj grad kad jednom ode, pitanje, zašto, ako nam je tako dobar život u provinciji i tako jeftin?Ili smatraš da bi sve lepo trebalo privatizovati pa ko želi da se školuje ili leči, neka to uradi iz svog džepa? To je rešenje koje bi tek raslojilo društvo na bogatu grupicu i bednu većinu..i nelečenu i neobrazovanu... a penzioneri nisu zaradili svoje penzije, je l to poklon od države il poštena zarada, nebitno jesu li iz neke selendre ili iz BG? P.S. Budžet prosvete je daleko od normalnog budžeta neke države :mrgreen:
1714233482161.jpeg

У Београду је најмање Београђана... Што значи - треба свако да се избори за свој крај. Ја не могу више да волим неко друго место од Београда. И у реду је да сви остали више воле своја места од главног града.
Ја мало волим и моју Србију, а ови процеси, о којим пишемо, је слабе.

АИК банка је основана у Нишу и била једна од најјачих у земљи, па је пререгистрована у Београд. Нишки аеродром смо подизали годинама, и град је све то време покривао његове губитке. После прве године позитивног пословања оде у Београд.

Један од кључева за износ средстава која се трансферују градовима и општинама је заправо приход тих градова и општина.

Ово о чему пишем умањује приход многих градова, а увећава приход Београда. То личи на озакоњено пустошење унутрашњости за рачун Београда.

Treba razumeti privredni model koji postoji u našoj zemlji da bi se razumela nemogućnost drugačijeg ishoda stvari kako je danas. Srbija prolazi kroz isti obrazac privrednog funkcionisanja koga su prošli Grci , gde postoji jedan megalopolis Atina i jedan veliki grad kakav je Solun a sve ostalo stagnira ili se smanjuje , zatim Bugarska isto tako jedan megapolis i još par gradova, Rumunija slično , Mađarska isto, pa onda ona tri praseta u Pribaltiku gore isto, Hrvatska.. Svuda imamo depopulaciju na periferiji tj. odlazak ljudi u megalopolis ili napolje. Sve te države liče na hobotnicu gde usled slabe prokrvljenosti ekstremiteti atrofiraju a glava postaje sve veća i veća.
Dosadašnji model gde se sve pusti na otavu a preko televizije se pričaju bajke , "Mi ćemo ovo, mi ćemo ono" znači taj neoliberalni model nužno dovodi do neravnomernog razvoja područja pošto prihodi zavise od snage tržišta pa neko ko živi u malom mestu ne može da očekuje jednake prihode u odnosu na velegrad to povlači prihode i u lokalnoj samoupravi te i rashode .
Potpuno je sumanuto na osnovu postojećeg modela razvoja očekivati nešto drugačije , to je samo presipanje iz šupljeg u prazno bez strukturale promene.
Privredni razvoj gde samo firme iz Beograda dobijaju poslove u građevini (one velike) i ubiraju velike profite. Nije problem u privrednom razvoju nego što se sve sliva za Beograd. Postalo je prenatrpano i za same Beograđane. Svi i sve za Beograd.

Dosadašnji model gde se sve pusti na otavu a preko televizije se pričaju bajke , "Mi ćemo ovo, mi ćemo ono" znači taj neoliberalni model nužno dovodi do neravnomernog razvoja područja pošto prihodi zavise od snage tržišta pa neko ko živi u malom mestu ne može da očekuje jednake prihode u odnosu na velegrad, to povlači prihode i u lokalnoj samoupravi te i rashode .
I ti da kazes koju pametnu. :mrgreen:

Privredni razvoj gde samo firme iz Beograda dobijaju poslove u građevini (one velike) i ubiraju velike profite. Nije problem u privrednom razvoju nego što se sve sliva za Beograd. Postalo je prenatrpano i za same Beograđane. Svi i sve za Beograd.

Znas kako bi to trziste resavalo?

Tako sto bi u BG-u hrana bila 4 puta skuplja.

Ali posto zivimo u Drzavi Blagostanja, carstvu etatizma i anti-trzista, gde se hrana subvencionise, hrana u BG-u nije 4 puta skuplja, nego otprilike 1.5-1.75 puta skuplja, i to max.

Dalje, tako sto se ne isplati da studiras sociologiju i biologiju 7 godina u BG-u.

Ali se u Drzavi Blagostanja to isplati.

Itd.

Znas kako bi to trziste resavalo?

Tako sto bi u BG-u hrana bila 4 puta skuplja.

Ali posto zivimo u Drzavi Blagostanja, carstvu etatizma i anti-trzista, gde se hrana subvencionise, hrana u BG-u nije 4 puta skuplja, nego otprilike 1.5-1.75 puta skuplja, i to max.

Dalje, tako sto se ne isplati da studiras sociologiju i biologiju 7 godina u BG-u.

Ali se u Drzavi Blagostanja to isplati.

Itd.
Ma ni građani Beograda ne osećaju boljitak na svojoj koži, sav ,,kajmak" uberu bisnismeni povezani sa političarima. I to nema veze ko je na vlasti. Vlast ljude kvari. A apsolutna vlast kvari ljude apsolutno.

Ma ni građani Beograda ne osećaju boljitak na svojoj koži, sav ,,kajmak" uberu bisnismeni povezani sa političarima. I to nema veze ko je na vlasti. Vlast ljude kvari. A apsolutna vlast kvari ljude apsolutno.
Isto bi se ponašali i lovatori po Nišu, Novom Sadu ili Kragujevcu ili bilo gde drugde. Oni bi se bahatili, putovali, gradili nekretnine i vozikali skupocenim automobilima.

Ja licno ne znam trenutne ekonomske zakone, ali je ranije vazilo pravilo da BG ima dodatni porez od 3% za plate, a npr neka nerazvijena opstina ima umanjenje poreza na profit...
Ne znam da li jos BG ima razliku u porezima, ali to treba proveriti..
Mislim nije problem za 1000 zaposlenih , ali za vise , pa neces registrovati firmu da ti bude u BG ako placas 3% vise...nije 3% bas toliko malo...
Ne znam koja je opstina blizu BG , sopot cini mi se , koji je imao pogodnost da ima umanjenje od 10%...

Ljudi paze gde registruju i gde vode skladiste, bescarinska zona, industrijska zona, inkubator...

Sto se tice hrane ja mislim da je u BG jeftinija hrana nego u unutrasnjosti...
Meni je skuplje u unutrasnjosti kad putujem...oderu me zivog...
Iako ne smeju jer im je malen gradic pa stiskaju zbog musterija svoje margine, ali ipak je skuplje nego u BG..
U BG je skupo kad te love, tj sad u poslednje vreme je skupo kad nije akcija, jer te love...brate razlika je 80%, nekad i 100%...
Nema veze sto ne pise akcija...ne lovi se uvek na to , da pise ...
A marze su ogromne...od ulaza do izlaza je 100% npr riba koja je ulaz 80 din izlaz je 160 dinara..
Jabuke 20 ulaz, 70 izlaz..
Ali valjda mora tako...sta znam...ostali su popucali , ovi koji drze toliku marzu nisu...a svima fali radna snaga...a da ne pricam da dobru radnu snagu niko i ne zeli...

Radna snaga u Srbiji je postala ebivetarska...jos te ebivetri zaebavaju ako ti nisi ebivetar...

Zato razmisljas sta da odgovoris kad te poslodavac pita da li umes da se snadjes i od prirucnog materijala napravis alat da odradis nesto ...To cesto radi havarijski inzenjer, snalazi se da sistem radi jer ovde kod nas nema lagera i redudancije...pa ako je nesto sto moze da radi uz pomoc apa drapa i kanapa, onda to i odradis...Ali debelo razmisljas da li to da kazes poslodavcu koji to pita, jer ako se navikne da mu budes profesor baltazar, ebo si jeza...
I tako umesto iskusnog a iskrenog, svako mora da taktizira i da se prikriva, jer nema tu postenog odnosa....
To govori vise o tome ko opstaje i kakav se biznis neguje u Srbiji..

A inace su troskovi poslovanja u BG manji nego u unutrasnjosti , jer je promet veci , sarze su vece, nije dzabe kvadratni metar zakupa u knezu 15000e mesecno...
Kvadrat zakupa je na zvezdari manje od 100e....kvadrat zakupa je u lestanima manje od 15e

Dokle da cela Srbija finansira Beograd? Volim ja Beograd, on je glavni grad Srbije, ali dokle da cela Srbija finansira Beograd a zauzvrat dobije malo. Još kad vidim kako Beograđani veoma cene sebe i svoj grad a nipodaštavaju ostatak Srbije ovo pitanje dobija još više na značaju.

1629212855-shutterstock_1654093636-750x562.jpg
o ovome se tupilo ispred seoske prodavnice jos 1989te

nista se nije otale promenilo (osim sto se prodavnica u selu satvorila i to sto je usput selo ostalo na par sedih glava)

Ja mislim da seljaci cesto kupuju stanove u BG kad im ostane viska para....kao investiciju..
Sasvim sigurno to rade skoro svi koji planiraju da im se deca skoluju u BG...
Jer izracunaju da em sto im se isplati taman, em sto im deca zavrse a ovako pitanje da li bi zavrsila....Totalno je drugacije kad imas gazdu Beogradskog, verovatno dzibera nekog, i kad imas svoj stan....nebo i zemlja..

Ja mislim da seljaci cesto kupuju stanove u BG kad im ostane viska para....kao investiciju..
Sasvim sigurno to rade skoro svi koji planiraju da im se deca skoluju u BG...
Jer izracunaju da em sto im se isplati taman, em sto im deca zavrse a ovako pitanje da li bi zavrsila....Totalno je drugacije kad imas gazdu Beogradskog, verovatno dzibera nekog, i kad imas svoj stan....nebo i zemlja..
Da i jos neki pervertit koji voli mladu pichetinu.

Da i jos neki pervertit koji voli mladu pichetinu.
Znam i takve, dobiju lako diplomu neku u CG ili inostranstvu i onda uloze u stan na sivo , i eno ih imaju po 10tak stanova u BG, i koliko ja znam, tarifa je 250e u keshu i 2 ili 3 puta mesecno u snoski....i nijedna se ne buni...kazem ovaj narod je bas borben za cast i postenje, a zaeban za primenu istog...
Cak i kad se trude kao da budu casni , to sam takodje vidjao , kao trude se, i poklali bi svakog ko im kaze da imaju mrlje, a ovamo ja znam da su korumpirani , neverovatno ...
Sa druge strane sam ja, koji nista ne negiram, cak pustam da mi se svasta predlozi...nista meni nije pogano , a svasta mi i nude, ali ja imam svoju meru i uopste nisam potkupljiv na taj nacin...namerno ostavim uvek prostor da izgleda kao da sam potkupljiv, tako je bolje...nema niko pojma sta da ocekuje...
Zato i znam tacno stanje oko tih ebarina, tj naturnog placanja stanarki...

Znam i takve, dobiju lako diplomu neku u CG ili inostranstvu i onda uloze u stan na sivo , i eno ih imaju po 10tak stanova u BG, i koliko ja znam, tarifa je 250e u keshu i 2 ili 3 puta mesecno u snoski....i nijedna se ne buni...kazem ovaj narod je bas borben za cast i postenje, a zaeban za primenu istog...
Cak i kad se trude kao da budu casni , to sam takodje vidjao , kao trude se, i poklali bi svakog ko im kaze da imaju mrlje, a ovamo ja znam da su korumpirani , neverovatno ...
Sa druge strane sam ja, koji nista ne negiram, cak pustam da mi se svasta predlozi...nista meni nije pogano , a svasta mi i nude, ali ja imam svoju meru i uopste nisam potkupljiv na taj nacin...namerno ostavim uvek prostor da izgleda kao da sam potkupljiv, tako je bolje...nema niko pojma sta da ocekuje...
Zato i znam tacno stanje oko tih ebarina, tj naturnog placanja stanarki...
U stanje je gore nego što sam mislio. Čim čovek počne malo više da ima para skrene u dekadenciju. Ne naravno svi ali dobar deo da. Pogotovu ako nemaju zdravu osnovu u porodici, nekog na selu pa da vide i osete prave vrednosti.

U stanje je gore nego što sam mislio. Čim čovek počne malo više da ima para skrene u dekadenciju. Ne naravno svi ali dobar deo da. Pogotovu ako nemaju zdravu osnovu u porodici, nekog na selu pa da vide i osete prave vrednosti.
Pa nije selo dobrodomacinsko kako mislis...
Mnogo je neobrazovanih na selu , nemaju svi preko 10ha pa da vise razmisljaju o domacinstvu nego o polutanizmu ili kocki ili pijankama ili kako da se bolje ozene....na neki trik..
Znam tipa iz Deronja koji ima 22ha, a brate smrad nevidjeni , ajd dobro to smrad to je njegovo pravo , nego sine kad ti namesti klecku sve te ujeda gde ti je smestio...neverovatno podlo razmisljanje ima...u tome uziva da napravi zvrcku koja je podla ili cak da ne primeti niko da ju je napravio...samo sto sam ja primecivao , ali da ume da ostane neprimecen ume podosta puta...

Ja licno ne znam trenutne ekonomske zakone, ali je ranije vazilo pravilo da BG ima dodatni porez od 3% za plate, a npr neka nerazvijena opstina ima umanjenje poreza na profit...
Ne znam da li jos BG ima razliku u porezima, ali to treba proveriti..
Mislim nije problem za 1000 zaposlenih , ali za vise , pa neces registrovati firmu da ti bude u BG ako placas 3% vise...nije 3% bas toliko malo...
Ne znam koja je opstina blizu BG , sopot cini mi se , koji je imao pogodnost da ima umanjenje od 10%...

Ljudi paze gde registruju i gde vode skladiste, bescarinska zona, industrijska zona, inkubator...
То је тачно. Посебно занатлије (предузетници) региструју фирму у најближу општину која има статус неразвијене општине. У случају Ниша, много је било регистрованих фирми у Гаџином Хану.

Pa kako ko. U svakom selu imaš dobrog i lošeg sveta. Nisu svi od iste sorte kako se već kaže. I u gradovima je takva situacija.
Moje misljenje za selo , izgradjeno na iskustvu je ako nema 2ha onda mora da se snalazi i onda obicno imas sljam...
Ako ima do 15ha, onda imas lukavca, nesto kao mesetara,
Ako imas 30ha , taj vec ima usmerenje ka svom imanju , a ovi sto imaju 100 200ha, to vec ne znam...mozda ih pojede tolika kolicina zemlje...

Back