Dok Srbija vija vetrenjace.....

U ovom slučaju ja sam više zgrožena mogućnošću da se ovako nešto dešava kod nas, da se ne kontroliše i ne kažnjava. Ne možemo se baš za sve vaditi na siromaštvo, a nesavesno ponašanje medicinskog osoblja je jedno od takvih stvari. To što je nekome mala plata ne daje mu za pravo da se neljudski ponaša prema pacijentu. Ko se seća slučaja sexualnog zlostavljanja isto u nekom domu za retardiranu decu od pre možda 2 godine? Tim povodom su potkačene kojekakve nepravilnosti u radu, da ih tako nazovem, kao i loši uslovi u ustanovama tog tipa i trt. Duvalo, duvalo i nikom ništa..
Mene bi baš zanimalo kako se u razvijenim zemljama postupa prema pacijentima koji svojim ponašanjem ugrožavaju i sebe i ljude oko sebe.
Ne treba da opravdavamo nesavesno ponašanje medicinskog osoblja, ali treba da razumemo i njih.
U ovoj zemlji nisu samo medicinski radnici nesavesni. Hajde, neka podigne prvi kamen onaj ko jsvoj posao obavlja 100% savesno....




Zameram propagandu u oba nastupa, podelu opet na neke Srbe i neke anti-Srbe. Sve da je izveštaj tačan od prve do poslednje reči, Srbija zbog toga nije fašistička. Sve i da je kompletan izveštaj laž, srpsko zdravstvo je u groznom stanju zbog kadrovskih i finansijskih problema koji se ili potpuno ignorišu ili im se posvećuje premalo pažnje.
A šta da predložim, osim onoga što svi tupimo u sličnim temama - "čišćenje" kukolja u zaposlenima, kontrola, poštovanje zakona, više sredstava za rekonstrukcije...
Kako nazvati one koji su ovo jedva dočekali ne bi li imali razloga za pljuvačinu?

Treba obezbediti više sredstava... Kako? Da li bismo podržali povećanje poreza?
 
Po tebi Vlada Republike Srbije treba da uradi šta?

Već sam pisala, ali ajd ponovo.
Mnogo humanije, jeftinije i bolje rešenje je da se ovakve institucije zatvore i otvore programi lokalne podrške.
To znači sledeće: Podržati organizacije koje pružaju podršku roditeljima, rade reedukaciju stručnjaka ( lekari, psiholozi defektolozi i sl.) i ljudi koji su zainetereovani da rade ( ovakve progarme u Švedskoj, Kanadi, SAD idr. realizuju mladi ljudi koji nisu stručnjaci, već su zainteresovani da pomognu, i sve to rade u dogovoru sa koordinatorom programa koji je stručnjak, ovo je dobro jer košta manje).
Podržati dnevne boravke, kojih ima u Srbiji, tako što će se uvesti standardi. Ti dnevni boravci se bave socijalizacijom i osamostaljivanjem ovih osoba. To se radi po individualnim planovima.
Podržati progarme Malih Kućnih Zajednica ( to se još zove i zaštićeno stanovanje) gde bi grupe od po njih 5 ili 6, onda kada su spremni živeli sami u stanu, uz naravno pomoć asistenata.
Doneti zakon o zapošljavanju ovih osoba. Svako treba da radi. Svako može makar nešto da radi. Za sada ove ljude zapošljavaju samo internacionalne korporacije jer po zakonima u drugim državama, bivaju oslobođene poreza ili imaju neke druge beneficije. Mislim da im je obaveza da zaposle 3% osoba sa posebnim potrebama.
Sve osobe, za koje postoji takva mogućnost, povući iz institucija, vratiti ih kućama i uključiti u predhodno navedene programe
Ukinuti suvišne nadležnosti Centara za Socijalni rad, i prebaciti nadležnost na lokalnu vlast.
 
Treba obezbediti više sredstava... Kako? Da li bismo podržali povećanje poreza?

Ove ustanove i organizacije uglavnom finansiraju donatori, velike (kišobran) oganizacije i razne humanitarne organizacije.
Ministarsvo za Socijalna pitanja ( ili kak se već sada zove ) takođe finansira. Međutim novac u ovo ministarstvo manjim delom dolazi iz budžeta, a velikim delom od onih famoznih 50% fonda za nagrade igara na sreću.
Ne brinite, neće vam hendikepirani povećati porez:wink:
 
Već sam pisala, ali ajd ponovo.
Mnogo humanije, jeftinije i bolje rešenje je da se ovakve institucije zatvore i otvore programi lokalne podrške.
To znači sledeće: Podržati organizacije koje pružaju podršku roditeljima, rade reedukaciju stručnjaka ( lekari, psiholozi defektolozi i sl.) i ljudi koji su zainetereovani da rade ( ovakve progarme u Švedskoj, Kanadi, SAD idr. realizuju mladi ljudi koji nisu stručnjaci, već su zainteresovani da pomognu, i sve to rade u dogovoru sa koordinatorom programa koji je stručnjak, ovo je dobro jer košta manje).
Podržati dnevne boravke, kojih ima u Srbiji, tako što će se uvesti standardi. Ti dnevni boravci se bave socijalizacijom i osamostaljivanjem ovih osoba. To se radi po individualnim planovima.
Podržati progarme Malih Kućnih Zajednica ( to se još zove i zaštićeno stanovanje) gde bi grupe od po njih 5 ili 6, onda kada su spremni živeli sami u stanu, uz naravno pomoć asistenata.
Doneti zakon o zapošljavanju ovih osoba. Svako treba da radi. Svako može makar nešto da radi. Za sada ove ljude zapošljavaju samo internacionalne korporacije jer po zakonima u drugim državama, bivaju oslobođene poreza ili imaju neke druge beneficije. Mislim da im je obaveza da zaposle 3% osoba sa posebnim potrebama.
Sve osobe, za koje postoji takva mogućnost, povući iz institucija, vratiti ih kućama i uključiti u predhodno navedene programe
Ukinuti suvišne nadležnosti Centara za Socijalni rad, i prebaciti nadležnost na lokalnu vlast.
Bravo. Glasaću za tebe na narednim izborima.
Kako je sve to jednostavno...

Da se zatvore ove institucije, a da se otvaraju nove koje bi bile efikasnije.

Reci mi samo, jesi li spremna da u svojoj kući vodiš brigu o osobama sa posebnim potrebama?
 
Ove ustanove i organizacije uglavnom finansiraju donatori, velike (kišobran) oganizacije i razne humanitarne organizacije.
Ministarsvo za Socijalna pitanja ( ili kak se već sada zove ) takođe finansira. Međutim novac u ovo ministarstvo manjim delom dolazi iz budžeta, a velikim delom od onih famoznih 50% fonda za nagrade igara na sreću.
Ne brinite, neće vam hendikepirani povećati porez:wink:
Uopšte ne brinem za povećanje poreza. Samo cenim da bi opet isti iskorstili povećanje poreza za novu pljuvačku akciju po aktuelnoj Vladi. Drugim rečima, šta god urade ne valja.
 
Mene bi baš zanimalo kako se u razvijenim zemljama postupa prema pacijentima koji svojim ponašanjem ugrožavaju i sebe i ljude oko sebe.
Ne treba da opravdavamo nesavesno ponašanje medicinskog osoblja, ali treba da razumemo i njih.
U ovoj zemlji nisu samo medicinski radnici nesavesni. Hajde, neka podigne prvi kamen onaj ko jsvoj posao obavlja 100% savesno....

Kako nazvati one koji su ovo jedva dočekali ne bi li imali razloga za pljuvačinu?

Treba obezbediti više sredstava... Kako? Da li bismo podržali povećanje poreza?
Već sam rekla da se ne možemo pravdati siromaštvom baš u svakoj prilici. Nisu svi problemi nastali zbog nedostatka para i ovaj problem je dobrim delom takav. U smislu da se dobar deo zasniva na odnosu pacijent-medicinski radnik. Imam ja razumevanja za težak posao i malu platu, ali postoje granice. Ne mogu da se zakunem u svojih 100% savesnosti, ali ako padne ispod npr. 80%, ja dobijam pedalu (isto kao i mnogo puta pomenute kasirke u Maxi-ju sa istim malim platama). Pritom moja (ne)savesnost ne utiče na nečije zdravstveno stanje. Tako da me nije ni malo sramota da podignem kamen. Nezaposlenog medicinskog osoblja ima k'o pleve i na to treba podsetiti zaposlene koji ne daju zadovoljavajući kvalitet.

A za pljuvačinu: kad ovako pitaš, ne znam da li misliš na ove što pljuju unutrašnji ili spoljni svet...;) Šala. Iskreno, ne bih se davila sa tim, mislim da se samo udaljavamo od suštine ka pukom parolašenju, a toga bar ovde na forumu ima koliko hoćeš.
 
Svaka čast.
I kako se ponašaš u ekstremnim situacijama? Znaš, u momentima kada ugrožava i sebe i tebe?

Ekstremne situacije, sama reč kaže su ekstremne.
Radim u dnevnom boravku.... i par puta sam dobila batine. Nekad počupan pramen kose, nekad nešto drugo....
To se dešava jako retko, ali kada se desi, ljudi se fizički odvajaju dok se ne smire.
Što se samopovređivanja tiče... isto je jako retko, ali opet ima metoda... hipnotišući govor smirivanja, držanje ruku ako je potrebno... NIKAD VEZIVANJE... humani kontakt je mnogo delotvorniji.
Sada dnevni boravak i ustanova poput Stamnice nisu isto. Tamo su ljudi frustrirani i napušteni, i kada dođe do ekstremnih situacija, a verujem da dolazi često, nema njih 5 koji će da smiruju jednog, nego je vezivanje i sediranje jedino rešenje.
Ja ne krivim zaposlene u tim ustanovama, sem ako naravno ne zloupotrebljavaju svoj položaj, krivim vlasti i njene organe jer opstruiraju proces ukidanja tih ustanova.
 
Uopšte ne brinem za povećanje poreza. Samo cenim da bi opet isti iskorstili povećanje poreza za novu pljuvačku akciju po aktuelnoj Vladi. Drugim rečima, šta god urade ne valja.

Ne bih imala ništa protiv ni povećanja poreza upravo za te i slične potrebe. Ali kad bi došlo do povećanja, pa onda padne odluka da se npr. svakom poslaniku kupi auto, pošto već imaju laptopove, onda ne bih štedela pljuvačku. Ebeš ga, kad smo naučeni da nas država iskorišćava...
 
Već sam rekla da se ne možemo pravdati siromaštvom baš u svakoj prilici. Nisu svi problemi nastali zbog nedostatka para i ovaj problem je dobrim delom takav. U smislu da se dobar deo zasniva na odnosu pacijent-medicinski radnik. Imam ja razumevanja za težak posao i malu platu, ali postoje granice.
Naravno, postoje granice. I treba ih ispitati.
Znaš, kada sam imao 11 godina (davne 1982) operisali su mi slepo crevo. Kada sam se probudio nakon operacije bio sam vezan. Dečak do mene mi je objasnio da su me vezali pošto sam mlatarao rukama i kidao infuziju. Sada zamisli da me je neko tada slikao tako vezanog i optužio te medicinske radnike za torturu nada mnom.
Zato i pitam, da li neko zna kako se u razvijenim zapadnim zemljama ponašaju prema pacijentima koji svojim ponašanjem ugrožavaju i svoj i tuđe živote? Kod nas ih vezuju dok ne počne da deluje sredstvo za smirenje, jer nemaju drugog načina. Pretpostavljam da na razvijenom zapadu imaju neka savremenija, efikasnija sredstva.

Imao sam prilike da u jednoj srpskoj bolnici vidim polomljena stakla, zidove koje nisu krečeni ko zna od kada.. Jednom rečju, bolnica izgleda katastrofalno. Jesu li krivi za to doktori i medicinske sestre?


Ne mogu da se zakunem u svojih 100% savesnosti, ali ako padne ispod npr. 80%, ja dobijam pedalu (isto kao i mnogo puta pomenute kasirke u Maxi-ju sa istim malim platama). Pritom moja (ne)savesnost ne utiče na nečije zdravstveno stanje. Tako da me nije ni malo sramota da podignem kamen. Nezaposlenog medicinskog osoblja ima k'o pleve i na to treba podsetiti zaposlene koji ne daju zadovoljavajući kvalitet.
Jesam za to. Ko ne želi da radi svoj posao korektno, treba da dobije pedalu. Ali, ne treba odoka ceniti i odlučivati o nečijoj sudbini, nego sve dobro ispitati.
 
Cek da definisemo...je l` raspravljamo o izvestaju ove NVO ili smo "utvrdili" da je sve navedeno tacno pa sad raspravljamo kako da otklonimo nepravilnosti???
Izveštaj ove organizacije govori o tome kako se u Srbiji sistematski sprovodi segregacija i tortura nad ljudima sa specijalnim potrebama, kao što se nakad radilo u nacističkoj Nemačkoj.

Na osnovu svega što sam čuo, izveštaj nije tačan.
 
Ne bih imala ništa protiv ni povećanja poreza upravo za te i slične potrebe. Ali kad bi došlo do povećanja, pa onda padne odluka da se npr. svakom poslaniku kupi auto, pošto već imaju laptopove, onda ne bih štedela pljuvačku. Ebeš ga, kad smo naučeni da nas država iskorišćava...
Ja bih značajno povećao porez na duvan i alkohol.
A što se tiče plata onih džabalebaroša, dođe mi da psujem.
 
Па Коштуница није дебил да не увиди да је у "извештају" а и у "насловима" БУКВАЛНО НАВЕДЕНА ДЕФИНИЦИЈА ФАШИЗМА само није употребљена та реч - која ће се према очекивањима САСТАВЉАЧА сама по себи наметнути!

Ти и теби слични можете Коштуницу само да повучете за нешто... мЛого сте бре бедни, јадни и мали. Па зар мислиш да ће било око нормалан у Србији да прихвати ову очигледну подметаљку смрдљивих обавештаних служби оличених у већ добро нам познатим "хуманитарним" и другим "НВО" - одвратно и гадно до повраћања.
У ЦЕЛОЈ СРБИЈИ ЈЕ ГРОЗНО, УЖАСНО И ЈАДНО - и толико сте ниско пали да сте (јер немате ни један једини аргумент против Коштунице) спали на то да у циљу ДИСКРЕДИТАЦИЈЕ КОШТУНИЦЕ УПОТРЕБЉАВАТЕ БЕСПОМОЋНУ БОЛЕСНУ РЕТАРДИРАНУ ДЕЦУ........ бееееееееедддддддддднооооооооо!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Паз' да вам не прође слоган: КОШТУНИЦА = МИЛОШЕВИЋ--- марш, бре!:evil:

ОСАМДЕСЕТ ШКОЛА НА ЈУГУ СРБИЈЕ НЕМА НИ ОСНОВНИ ВЦ - немају деца где да се попишају и посеру И ТО ОНА КОЈА СУ ЗДРАВА ; о беди болница нећу ни да коментаришем, о беди претшколских установа такође - о епидемији жутице и канцера такође - О СТОТИНАМА ХИЉАДА ИЗБЕГЛИХ И ПРОГНАНИХ КОЈИ ЖИВЕ ЈОШ ГОРЕ НЕГО ТА БОЛЕСНА ДЕЦА........МАРРРРРРРРШШШШШШШ, БРЕ !!!

Molim te, nađi mi rečenicu u izveštaju koja definiše fašizam.
To o obaveštajnim službama pričaj sa svojim neobaveštenim ortacima,dok uz pivo čupate dlake sa grudi i arlaučete ime božje. Ja ne radim ni za kakvu obaveštajnu službu, niti bilo ko od mojih kolega.
Ovo nije tema za argumente protiv Koštunice, te ih neću navoditi... na drugoj RADO.
Upotreba termina BESPOMOĆNA BOLESNA RETARDIRANA DECA i samostalno, a tek zajedno je DISKRIMINACIJA. Termin koji je prihvatljiv OSOBE SA POSEBNIM POTREBAMA.
Osobe sa posebnim potrebama imaju ista prava, kao i bilo ko drugi. To za decu na jugu i izbeglice je jednako strašno. Ali stavljati decu sa juga i izbeglice ispred osoba sa specijalnim potrebama je DISKRIMINACIJA.
Stidi se!
 
Naravno, postoje granice. I treba ih ispitati.
Znaš, kada sam imao 11 godina (davne 1982) operisali su mi slepo crevo. Kada sam se probudio nakon operacije bio sam vezan. Dečak do mene mi je objasnio da su me vezali pošto sam mlatarao rukama i kidao infuziju. Sada zamisli da me je neko tada slikao tako vezanog i optužio te medicinske radnike za torturu nada mnom.
Zato i pitam, da li neko zna kako se u razvijenim zapadnim zemljama ponašaju prema pacijentima koji svojim ponašanjem ugrožavaju i svoj i tuđe živote? Kod nas ih vezuju dok ne počne da deluje sredstvo za smirenje, jer nemaju drugog načina. Pretpostavljam da na razvijenom zapadu imaju neka savremenija, efikasnija sredstva.
Pa, verovatno, ne znam. Evo evaras je navela neke metode i načine organizacije koji su bolji i efikasniji...
Imao sam prilike da u jednoj srpskoj bolnici vidim polomljena stakla, zidove koje nisu krečeni ko zna od kada.. Jednom rečju, bolnica izgleda katastrofalno. Jesu li krivi za to doktori i medicinske sestre?
Ma naravno da nisu, to je drugi deo problema, jednostavno moj utisak je da to u ovom slučaju nije ceo problem, pa ne može da se slegne ramenima i kaže "pa eto, siromašni smo". Prosto, nije mi dovoljno dobro.
Jesam za to. Ko ne želi da radi svoj posao korektno, treba da dobije pedalu. Ali, ne treba odoka ceniti i odlučivati o nečijoj sudbini, nego sve dobro ispitati.
Naravno. I to me ljuti: zašto se ispitivanja preduzimaju tek kad se nešto desi, kad izbije po novinama? Zašto ne postoji stalna unutrašnja kontrola, ali ona efikasna, koja odmah reaguje, kao što je imamo svi mi, u nedostatku boljeg izraza: nebudžetski radnici?
 
Шта друго и очекивати од антисрпске лоповске власти у Србији. Ти и такви искоти су довели до просјачког штапа све Србе у Србији, те због тога очекивати да буде нешто другачије у здравсвеним и социјалним установама било би превише и за највеће оптимисте. Досманлијама је битно само њихово богаство и ништа друго осим богаства и власти их и не занима. Жалосно је што постоје још увек болесноуми јадници који верују тим и таквим лоповчинама. Време је да се све досманлије стрпају у те и такве установе и да се и према њима на исти начин опходи. Бога питај шта ћемо још доживети уколико досманлијске лоповчине не стрпамо у затворе, лударе и болнице. Време је да Срби и Српкиње и овим поводом размисле кога имају на власти и куда ће их то одвести уколико и даље на власти остану.

Крстан Ђ. Ковјенић

Tebi smradu treba otfikariti glavu i onda je strpati u dupe da bude sa svojima,jer bi
tada bio mnogo lepši,nego na slici!
 
Molim te, nađi mi rečenicu u izveštaju koja definiše fašizam.
To o obaveštajnim službama pričaj sa svojim neobaveštenim ortacima,dok uz pivo čupate dlake sa grudi i arlaučete ime božje. Ja ne radim ni za kakvu obaveštajnu službu, niti bilo ko od mojih kolega.
Ovo nije tema za argumente protiv Koštunice, te ih neću navoditi... na drugoj RADO.
Upotreba termina BESPOMOĆNA BOLESNA RETARDIRANA DECA i samostalno, a tek zajedno je DISKRIMINACIJA. Termin koji je prihvatljiv OSOBE SA POSEBNIM POTREBAMA.
Osobe sa posebnim potrebama imaju ista prava, kao i bilo ko drugi. To za decu na jugu i izbeglice je jednako strašno. Ali stavljati decu sa juga i izbeglice ispred osoba sa specijalnim potrebama je DISKRIMINACIJA.
Stidi se!

Ако неко напише и потпише да прихватилишта за децу која су чак напуштена и од сопствених родитеља и породице ЈЕСТЕ УСТАНОВА ЗА МУЧЕЊЕ ДЕЦЕ, намера је очигледна

Више је него јасно да радиш за оне који су ЧЕТИРИ ГОДИНЕ САЧИЊАВАЛИ "ИЗВЕШТАЈ". Само нас ниси известила КОЛИКО СИ ПЛАЋЕНА ЗА "ДУШЕБРИЖНИШТВО" И ЗЛОУПОТРЕБУ У ПОЛИТИЧКЕ СВРХЕ ТЕШКО БОЛЕСНЕ ДЕЦЕ???

Апсолутно је ЛИЦЕМЕРНО да не кажем ОДВРАТНО прећуткивати и измишљати "прихватљиве термине". А осим тога и неистинито. Да, та деца су БЕСПОМОЋНА, БОЛЕСНА, РЕТАРДИРАНА и МЕНТАЛНО ЗАОСТАЛА - а то што ће неки идиот да покуша да те чињенице прикрива речима "особе са посебним потребама" је само ствар једног таквог идиота ма ко он био.

А твоје схватање "дискриминације" припада самом врху ступидности! 8-)
 

Back
Top