Da li zlo realno postoji?

Zavisi i od ugla gledanja. Ako nađeš hiljadarku na prometnom trotoaru, to je uglavnom dobro. Ako izgubiš hiljadarku, to je zlo. Ako ti se pokvari TV, to je za tebe zlo, ali za servisera i njegovu decu, to je dobro. Ako udariš nekoga i razbiješ mu nos, to je zlo, ali ako se na pregledu kod lekara ispostavi da je imao i tumor u ranoj fazi, onda je dobro. I tako.

Ako izgubis novac to nije zlo, vec tvoja nepaznja Ako ti se pokvari tv ni to nije zlo...to je za tebe losa stvar, ali nije zlo Zlo je losa energija tamna strana
 
Ako izgubis novac to nije zlo, vec tvoja nepaznja Ako ti se pokvari tv ni to nije zlo...to je za tebe losa stvar, ali nije zlo Zlo je losa energija tamna strana
Dobro, a poslednji pirmer sa razbijanjem nosa? Udariti nekoga je definitivno zlo... ali ako se ispostavi da je ipak bilo dobro za tu osobu....? Inače sam skeptičan prema "energijama" i ostalim ezoteričnim pojmovima, ali nije teško zamisliti scenario u kome je neko zlo zapravo dobro (i obrnuto)
 
Dobro, a poslednji pirmer sa razbijanjem nosa? Udariti nekoga je definitivno zlo... ali ako se ispostavi da je ipak bilo dobro za tu osobu....? Inače sam skeptičan prema "energijama" i ostalim ezoteričnim pojmovima, ali nije teško zamisliti scenario u kome je neko zlo zapravo dobro (i obrnuto)

Zar sam se dotakla ezoterije?
Skeptican si prema energiji? Hmmm...sta li tebe pokrece?
 
Zar sam se dotakla ezoterije?
Skeptican si prema energiji? Hmmm...sta li tebe pokrece?
Ne, nisam skeptičan prema energiji u fizičkom, empirijskom smislu, već prema energiji u ezoteričnom smislu. ("negativne energije", "loše frekvencije", i sl. gluposti.. čula si sigurno taj lingo od raznih new age experata...)
Imaš li neku ideju kako da ilustruješ događaj koji je teško klasifikovati kao striktno dobro ili zlo?
 
Ne, nisam skeptičan prema energiji u fizičkom, empirijskom smislu, već prema energiji u ezoteričnom smislu. ("negativne energije", "loše frekvencije", i sl. gluposti.. čula si sigurno taj lingo od raznih new age experata...)
Imaš li neku ideju kako da ilustruješ događaj koji je teško klasifikovati kao striktno dobro ili zlo?


Aham..kapiram
A sto se tice ilustaracije.... pa nemam problem sa tim, ali ne mogu ti ilustrovati nikakav dogadjaj jer po mom misljenju postoji dobro i postoji zlo Ne postoji da je nesto malo dobro ili malo zlo
Ili je zlo ili je dobro Svetlost ili tama Ne mogu reci da je neko zlo za neko dobro, jer je u svakom slucaju zlo donelo zlo pa i ako je bilo za necije dobro Eto ti kad razbijes nos tom nekom ko ima neku bolest od koje polako umire, mislis da je za njega dobro sto si mu razbio nos? Ajde da uzmemo kao varijantu da je za njega ispalo dobro..... ali taj sam tvoj cin koji si uradio ce tebi da donese zlo, ne moze ti to doneti dobro nikako Dakle zlo, radja zlo
Eto to je moje misljenje
 
Veoma zanimljiva tema, odlično pitanje, jedno od boljih. Nisam čitao odgovore a ako je neko pisao na tragu onoga što ću sad ja-taj je u pravu.

Zlo je negacija dobra. Dakle, zlo nije neki poseban entitet, energija niti bilo kakav treći sličan fenomen. Zlo je antiteza prvom i osnovnom načelu. Kao takvo, ono nema supstancijalnu važnost. Zlo ništa ne kreira niti može da kreira. Zlo je besplodno. Zlo je, na kraju krajeva, isprazno. Njegova uloga iscrpljuje se u negiranju kao jedinoj svojoj manifestaciji.

Na taj način razmišljajući, zlo uopšte ne postoji u smislu ravnopravne mada suprotne energije dobru. "Zlo"=negacija, dakle nema principa, nema tvrdnje, nema energije, nema ničega sem samog nemanja kao takvog. Zbog toga se dobro nikad i ne bori protiv zla. Dobro pobjeđuje zlo samim svojim postojanjem koje je neumitno i koje je vječno. Zlo negira dobro ali u osnovi ono jedino na kraju uspije da negira samo sebe čime se konačno i poništava. To je i razlog zašto Bog nikad ne dejstvuje protiv satane: On ga pobjeđuje samim tim što jeste a ovaj potonji Ga potvrđuje svojim negiranjem.
 
ZLO (gr. πονηρος, lat. reus, kriv, loš, lukav): "Poznanje dobra i zla" (Post. 2,9,17) jeste religiozni stav zato što je to posledica odvajanja čoveka, zbog greha, od Boga. Po biblijskom svedočenju, đavo je uzročnik zla, i to savetom koji daje čoveku da odbaci zavisnost od Boga, odnosno Njegovu blagodat (Post. 3,1-5). Zato su Oci Crkve, pred dualističkim i manihejskim jeresima i origenističkim sporovima, jasno potvrdili da "Bog nije uzrok ili tvorac zla". Ali, ni zlo nije ontološki ili demijurški nezavisni princip. Zlo nema osnov postojanja niti ličnu egzistenciju koja bi mu bila data od Boga. Origen je tvrdio da je Bog stvarao budući prisiljen čovekovim padom u greh, dakle da On nije bio slobodan u stvaralačkom delu, niti je pak imao u Sebi preegzistentne logosnosti pre stvaranja. Oci će odgovoriti da samo ono što je stvoreno slobodnom voljom Božijom ima konkretnu supstanciju i večnu egzistenciju. Zlo, dakle, nije ontološko načelo, to jest nema postojanje u sebi, ali može primiti postojanje u subjektu, i to voljom samoga subjekta. Ono se kalemi na egzistenciji, ugnežđuje se u čoveku ako mu se on dragovoljno otvori. Prema tome, zlo se ne kontemplira kao nešto što stoji u vezi sa suštinom bića, nego samo u vezi sa njihovim pogrešnim i nerazumnim kretanjem (Maksim Ispovednik, Glave o ljubavi, IV, sh. 14, Rum. filok., tom 2, str. 101). Čovek, dakle, nema u sebi zlo kao suštinu, ali se može okrenuti prema zlu svojom slobodnom voljom.

Lični oblici zla su: a) Stradanje, u smislu stalnog obezobličavanja i degradiranja egzistencije, jer zlo koje živi ruši sami izvor života. Neblaženstvo dolazi od prekida lične zajednice sa Bogom. b) Izvrtanje ili pretumbavanje egzistencijalnog poretka od strane antiegzistencije. U tom smislu, zlo je neslušanje Boga i pokoravanje đavolu, što je non-sens ili psevdo-egzistencija. v) Smrtnost ili nepokretnost do najkrajnje granice egzistencije, odnosno neegzistencije. Svakako, nijedna tvar koja ima svoj razum od Boga ne može stići do potpunog uništenja egzistencije. Međutim, čovek može dospeti do stanja "škrgutanja zuba", odnosno očajničkog napora da ostane u egzistenciji, ne mogući da izađe iz toga stanja.

Protojerej Jovan Brija
REČNIK PRAVOSLAVNE TEOLOGIJE
 
YEAH! STOP THE EVIL!!!!!!!

ie5f.jpg
 
Kao sto sve u prirodi i univerzumu ima svoju suprotnost.......dan - noc, leto-zima, jin -jang, magnetni polovi,vruce-hladno, materija- duh.......tako postoji i dobro-zlo. Naravno gledano iz ovog dualnog 3D , u kojem trenutno obitavamo.....:cao::amen:
 

Back
Top