DA LI VOZITE ROLERE?

Znas kako, ti plasticni, kineski su tezi i sporiji, ja sam njih vozila kao mala, kad sam ucila, pre nekih 7 godina sam uzela ove sada i odlicne su s tim sto su jako brzi, imali su guma-silikon tockice kojima sam redovno menjala raspored i trajali su 4 godine, posle sam stavila one gumene i malo su sporiji roleri!
Inace mojoj sestri koja mnogo bolje vozi roske od mene je izarasla divlja kost kod skocnog zgloba od ovih original rolera, a iste su nam marke!
Sto se tice cene, ovi moji su bili oko 150e pre eto skoro 7 godina, sad kako se krecu cene ne znam!

pazi ovako... od materijala od kojeg su točkići napravljeni ne zavisi brzina, koliko zavisi od lagera(onaj unutrašnji, metalni, deo točkića:))... zato bi pri kupovini trebalo voditi računa o oznaci lagera... naravno, bitna je dosta i veličina točkića... što su veći- to je lakše razviti veću brzinu...
svaki iole pristojan proizvođač točkića mora da obezbedi specifikaciju istih... i tu treba voditi računa o 3 stvari: lageri, veličina i tvrdoća točkića...
e sad... ja zaboravih kako idu te oznake, ali proveriću, pa ću napisati ovde... da bi svi znali šta kupuju... :)

što se udobnosti tiče... uvek bi trebalo isprobati više modela pre kupovine... i izabrati onaj koji ni na jednom mestu ne pravi ni najmanju neugodnost u nogama... :)


btw... da li je bilo nekog uspeha na rolerijadi?
ja sam 2004. i 2005. bila treća na trci na 100m... :) i posle toga sam prestala da aktivno vozim... :neutral:
 
pazi ovako... od materijala od kojeg su točkići napravljeni ne zavisi brzina, koliko zavisi od lagera(onaj unutrašnji, metalni, deo točkića:))... zato bi pri kupovini trebalo voditi računa o oznaci lagera... naravno, bitna je dosta i veličina točkića... što su veći- to je lakše razviti veću brzinu...
svaki iole pristojan proizvođač točkića mora da obezbedi specifikaciju istih... i tu treba voditi računa o 3 stvari: lageri, veličina i tvrdoća točkića...
e sad... ja zaboravih kako idu te oznake, ali proveriću, pa ću napisati ovde... da bi svi znali šta kupuju... :)

što se udobnosti tiče... uvek bi trebalo isprobati više modela pre kupovine... i izabrati onaj koji ni na jednom mestu ne pravi ni najmanju neugodnost u nogama... :)


btw... da li je bilo nekog uspeha na rolerijadi?
ja sam 2004. i 2005. bila treća na trci na 100m... :) i posle toga sam prestala da aktivno vozim... :neutral:
Slazem se!
Lageri su dobri, samo jedan zvecka kad vozim a ne znam gde da nosim roske pa to da se zameni!
Inace sto se rolerijade tice, uvek prve krenu profi rolerasice, a jedna devojka meni soli kako ona mnoooogo dobro vozi i kako ce biti medju prvima, a prosla je kroz cilj 10 minuta posle mene:rotf:, ja idem cisto radi neke aktivnosti, posto mi je problem kocenje, ne znam da se zaustavljam kad se zaletim:dash:!

E sad jedno pitanje!
Pre par godina na TV-u je bila reportaza u nekoj emisiji, da su nasi napravili neki sistem kocenja na rolerima tako sto kad vozis i hoces da se zaustavis tezinu blago prebacis na pete i taj neki sistem zaustavlja rolere tako sto stvara pritisak na tockice!
Jel zna neko nesto o tome, ne znam dal sam lepo objasnila!
 
Slazem se!
Lageri su dobri, samo jedan zvecka kad vozim a ne znam gde da nosim roske pa to da se zameni!

ja sam probala sama da ih izbijem iz nekih starih točkića i samo sam ih pokrivila... :lol:
ne znam da li postoji neki servis ili tako nešto koji se bavi time... :lol:

Inace sto se rolerijade tice, uvek prve krenu profi rolerasice, a jedna devojka meni soli kako ona mnoooogo dobro vozi i kako ce biti medju prvima, a prosla je kroz cilj 10 minuta posle mene:rotf:, ja idem cisto radi neke aktivnosti, posto mi je problem kocenje, ne znam da se zaustavljam kad se zaletim:dash:!

predpostavljam da je to u pitanju ona trka na 3,5km... ja sam par godina vozila samo tu trku i jedva sam uspevala da budem među prvih 15... :neutral:
a ubedljivo mi je najgore bilo kad natrčim na onaj deo staze gde moram da preskačem tramvajske šine... :sad2:

a sećam se jedne godine... kad su kvalifikacije za trku na 100m bile na ušću... i bio je fazon da imaš jedva nekih 10-ak metara nakon cilja da ili ukočiš ili naglo skreneš u levo... oni koji nisu uspevali ni jedno ni drugo, završavali su u nekom grmlju pored staze... :hahaha:

E sad jedno pitanje!
Pre par godina na TV-u je bila reportaza u nekoj emisiji, da su nasi napravili neki sistem kocenja na rolerima tako sto kad vozis i hoces da se zaustavis tezinu blago prebacis na pete i taj neki sistem zaustavlja rolere tako sto stvara pritisak na tockice!
Jel zna neko nesto o tome, ne znam dal sam lepo objasnila!

nisam čula za ovo... i skreno, ne zvuči mi baš kao sjajno rešenje za kočenje... :confused:
ja sam nakon prve godine vožnje skinula i kočnicu sa roški, jer sam shvatila da ni to nije idealno rešenje za zaustavljanje... pri većoj brzini malo jači pritisak na kočnicu uglavnom dovodi do gubitka ravnoteže, jer kočnica zaustavlja samo jednu nogu... dok druga nastavlja da leti... :lol:

ja kočim tako što zadnju nogu okrenem za 90 stepeni... i savijem je što više prema zemlji... kao da je vučem za sobom, ne znam kako to bolje da objasnim... :lol:
kad se jednom uđe u štos sa tim kočenjem, posle više nema problema... lako se zaustavljaš i pri velikim brzinama... samo što tako brzo stradaju točkići, pa ih je potrebno što češće okretati, a i prebacivati sa leve na desnu rošku...
 
Ja planiram da ih kupim,cula sam da su super i da telo ravnomerno zateze. Da li neko ima iskustva?:D

Zato što...

1...pružaju maksimalno uživanje
2...povoljno deluju na kardiovaskularni sistem i određene mišićne grupe (muskulatura oko kukova i gluteusa praktično se ne može zategnuti ni jednim drugim oblikom fizičke aktivnosti)
3...vožnja angažuje celo telo
4...sila koja opterećuje zglobove praktično je zanemarljiva


Intenzitet

Vozite rolere u opsegu 50-60 posto maksimalne srčane frekvencije. Optimalni intezitet vožnje rolera zavisi od mnogih faktora (pozicije tela pri vožnji, zamora u nogama, bola u slabinama ili vratu, karakteristike rolera, terena, vrste vožnje)



! Ukoliko vam lupa srce, ostajete bez daha, muka vam je i vrti vam se u glavi, prekinite aktivnost. Potražite pomoć lekara.


Ostale stvari u pogledu hrane, vode i merenja brzine kretanja i pulsa, iste su kao i za vožnju bicikla. Nemojte jesti najmanje dva do tri sata pre početka aktivnosti.


Kakvi roleri?

Najfunkcionalniji su roleri sa četiri točkića. Prečnik točkića utiče na stabilnost u vožnji. Udobniji su oni sa većim prečnikom (76-80 mm), dok oni sa manjim (oko 72 mm) pokazuju bolje manevarske karakteristike za brzu vožnju.
Roleri sa tvrđim točkićima troše se sporije, ali u manjoj meri ublažavaju udarce.
Gojaznim osobama preporučuju se roleri sa tvrđim točkićima.


Odeća
Komforna


Zaštita

Kaciga, štitnici za kolena i ručni zglob

www.stetoskop.info
 
Lageri su dobri, samo jedan zvecka kad vozim a ne znam gde da nosim roske pa to da se zameni!

Trebalo bi da mozes da ih zamenis u prodavnici u kojoj ih i kupis.. ja sam tako..

ja kočim tako što zadnju nogu okrenem za 90 stepeni... i savijem je što više prema zemlji... kao da je vučem za sobom, ne znam kako to bolje da objasnim... :lol:

I ja kocim ovako.. ono u T mi nikad nije islo.. zato mi tockici sa unutrasnje strane uvek zalosno izgledaju.. :(
 
I ja kocim ovako.. ono u T mi nikad nije islo.. zato mi tockici sa unutrasnje strane uvek zalosno izgledaju.. :(

pa to bi trebalo da bude to kočenje u T... samo što sam ga ja malo doradila i prilagodila svojim sposobnostima... :lol:
a točkiće bi što češće trebalo okretati sa jedne na drugu stranu... i prebacivati ih sa leve na desnu rošku ako kočiš uvek istom nogom... :)
 
Znam da vozim i to dosta dobro...samo nisam odavno...a baš bi mogla,
eto stoje lepo spakovani u kutiji, novi kupljeni negde jesenas, ali ona koja
ih je kupila...retko ih vozi, lenjost pobeđuje u tom slučaju.....:(

Hvala što ste me podsetili kako da se opet aktiviram, izbacim sve
negativno iz sebe i povratim kondiciju i dobar stas.....:super:
 
pa to bi trebalo da bude to kočenje u T... samo što sam ga ja malo doradila i prilagodila svojim sposobnostima... :lol:
a točkiće bi što češće trebalo okretati sa jedne na drugu stranu... i prebacivati ih sa leve na desnu rošku ako kočiš uvek istom nogom... :)

U principu, i kod mene jeste to.. samo u bas slobodnijem stilu.. :)
Prebacim ponekad.. retko.. kao, aj posle ove voznje.. a trebalo bi cesce, jer ih stvarno urnisem koliko se vozam..
 
Sto se tice padanja.. padam..
Letos sam imala dva nezgodna pada, ali sam se oba puta lepo docekala.. srecom..
Tako da.. desava se svakome da padne.. bez obzira koliko dugo vozi..
I nije bitno kako vozis.. normalno da je potreban odredjeni period da se uhodas..
Jos nesto.. drugarica bi da nauci da vozi rolere, ali ju je blam.. kakav blam?!.. od koga?! Glupost.. Nemojte zbog toga da se odreknete voznjice.. ja sam navucena.. :)
 
Ja planiram da ih kupim,cula sam da su super i da telo ravnomerno zateze. Da li neko ima iskustva?:D


ja sam volela da naučim da ih vozim, i kupila sam, ali, nažalost, nikad mi nije uspelo da zaista i naučim, nikad se nisam dovolno opustila....posle sam ih ostavila bratu
a za kondiciju je odlično, sve što zahteva kretanje, to je za mene spoj lepog i korisnog, sad kad krene lepo vreme super je
 
ja sam probala sama da ih izbijem iz nekih starih točkića i samo sam ih pokrivila... :lol:
ne znam da li postoji neki servis ili tako nešto koji se bavi time... :lol:



predpostavljam da je to u pitanju ona trka na 3,5km... ja sam par godina vozila samo tu trku i jedva sam uspevala da budem među prvih 15... :neutral:
a ubedljivo mi je najgore bilo kad natrčim na onaj deo staze gde moram da preskačem tramvajske šine... :sad2:

a sećam se jedne godine... kad su kvalifikacije za trku na 100m bile na ušću... i bio je fazon da imaš jedva nekih 10-ak metara nakon cilja da ili ukočiš ili naglo skreneš u levo... oni koji nisu uspevali ni jedno ni drugo, završavali su u nekom grmlju pored staze... :hahaha:



nisam čula za ovo... i skreno, ne zvuči mi baš kao sjajno rešenje za kočenje... :confused:
ja sam nakon prve godine vožnje skinula i kočnicu sa roški, jer sam shvatila da ni to nije idealno rešenje za zaustavljanje... pri većoj brzini malo jači pritisak na kočnicu uglavnom dovodi do gubitka ravnoteže, jer kočnica zaustavlja samo jednu nogu... dok druga nastavlja da leti... :lol:

ja kočim tako što zadnju nogu okrenem za 90 stepeni... i savijem je što više prema zemlji... kao da je vučem za sobom, ne znam kako to bolje da objasnim... :lol:
kad se jednom uđe u štos sa tim kočenjem, posle više nema problema... lako se zaustavljaš i pri velikim brzinama... samo što tako brzo stradaju točkići, pa ih je potrebno što češće okretati, a i prebacivati sa leve na desnu rošku...

To je ona trasa od Slavije do Trga, i uzasno je, zaletim se od J dramskog i kad treba da preskocim sine malo kicmu ne polomim!:dash::besna:
To sam ja probavala, al samo probavala, jer mi noga uvek odleti i to ne umem, kocim tako sto polako zaokrecem sve dok dovoljno ne usporim da bih nekako stala:roll::rotf:!

Na sajmu sam ja uzela moje roske, oni su tada imali servis, al ja sam negde zaturila garanciju i sve te papirice i sad cvrc, moram peske da trazim gde ima neki servis!
 
:D Vozim svake nedelje popodne tokom cele godine pod uslovom da je suvo. Uživam. Vozim sa sinom već 10 godina. Kada me otkači, vozim sama. Pored šetnji i joge, to mi izuzetno prija.
Savetujem svima bez obzira na godine :)
 

Back
Top