Da li je poslanicima potreban procesni imunitet?

Nije. To su uvrede, neparlamentarni govor, kako god se to kod nas zove. "Idiot", "vara zenu" ili "djubre" nisu primeri govora mrznje.

Govor mrznje je nesto drugo - atak na svete krave danasnjice, dakle neciji grupni identitet kao pripadnika ovakvog ili onakvog naroda, transpolnog transeksualca ili sta vec. "Siptari su banda i vecito podrivaju ovu drzavu koja im daje sve" - to je govor mrznje.
 
Nije. To su uvrede, neparlamentarni govor, kako god se to kod nas zove. "Idiot", "vara zenu" ili "djubre" nisu primeri govora mrznje.

Govor mrznje je nesto drugo - atak na svete krave danasnjice, dakle neciji grupni identitet kao pripadnika ovakvog ili onakvog naroda, transpolnog transeksualca ili sta vec. "Siptari su banda i vecito podrivaju ovu drzavu koja im daje sve" - to je govor mrznje.

U pravu si što se tiče kvalifikacije ali ono što ja hoću da kažem je da nije normalno da se uvrede tipa "idiot", "kreten", "k.urva", "vara muža/ženu", "ima vanbračnu decu", "sredio posao preko veze tetkinoj strini" i sl. rešavaju na sudu a ako bi im kompletno skinuli imunitet toga bi itekako bilo. I sad zamisli poslanika koji i u normalnim okolnostima nije redovan na poslu kako se još usput povlači po sudovima jer ga neko tuži za uvredu. I još ako izgovore nešto gde ima i elemenata klevete onda bi se tuženom sve svelo na to da dokaže da nije izgovorio neistinu i da neko npr. vara ženu a onaj drugi bi se posvetio tome da dokaže da to nije istina. I onda dobiješ i gubljenje vremena, i živaca, i novca i javno podvrgavanje parlamenta totalnom ruglu. Zato mislim da treba da imaju delimični imunitet i da za takve stvari ne mogu da odgovaraju niti da traže odgovornost drugih, barem dok im traje mandat. Za sve ostalo - tu je sud ;) :mrgreen:
 
U krstenim zemljama predsednik parlamenta kaze "gospodine poslanice, upotrebili ste neparlamentarni govor, povucite primedbu" i to se onda i desi, ili budu udaljeni sa sednice.

Tacno se zna sta potpada pod neparlamentarni govor - uvrede poslanika, pogotovo tvrdnje da su lazovi, ludi, korumpirani ili pijani, psovke, skarednosti. To naravno ne znaci da poslanik, ako nije nemusta volina, nije u stanju da kaze sve sto hoce na kulturan nacin, vec samo da se odrzava nivo pristojnosti prikladan visokom domu.

Medjutim, niko cak ni kod nas ozbiljno ne namerava da misljenja izrecena u parlamentu sudski goni. Ovde se radi o drugoj vrsti imuniteta.
 
Имунитет је тековина демократије и парламентаризма, да би шатро народни представнци били у могућности да се без притиска судске и извршне власти верно представљају грађане који су их изабрали. Постоји свуда у свету и то је ок. Боље питање је дал су посланици уопште потребни и преиспитивања предности и мана демократије?

Неко је горе поменуо превелику концентрацију моћи. Таква опасност не постоји, не вуку конце посланици. Они су неме и небитне карикатуре које стискају дугмиће. Ко што грађани убацују листиће.

Mislim da je ovo boldovano kljucno. Ako poslanici predstavljaju treci stub vlasti (zakonodavni) onda je jasno zasto se moraju zastititi od ostala dva tj. sudskog i izvrsnog.

Ovo me unekoliko podseca na dilemu oko reizbora sudija tj. da li oni treba da su podlozni reizboru ili ne.

Mislim da je drustvima kao sto je nase,jos uvek potreba za poslanickim imunitetom velika i da bi u slucaju njegovog ukidanja bilo jako puno zloupotreba i pritisaka na slobodnu volju poslanika.

A, sto se tice poslanika..kao sto jednom rece Patrijarh Pavle : " Kakav nam je narod, takvi svestenici. Kakvi svestenici, takve vladike. Kakve vladike, takav Patrijarh."
 
Poslednja izmena:
U pravu si što se tiče kvalifikacije ali ono što ja hoću da kažem je da nije normalno da se uvrede tipa "idiot", "kreten", "k.urva", "vara muža/ženu", "ima vanbračnu decu", "sredio posao preko veze tetkinoj strini" i sl. rešavaju na sudu a ako bi im kompletno skinuli imunitet toga bi itekako bilo. I sad zamisli poslanika koji i u normalnim okolnostima nije redovan na poslu kako se još usput povlači po sudovima jer ga neko tuži za uvredu. I još ako izgovore nešto gde ima i elemenata klevete onda bi se tuženom sve svelo na to da dokaže da nije izgovorio neistinu i da neko npr. vara ženu a onaj drugi bi se posvetio tome da dokaže da to nije istina. I onda dobiješ i gubljenje vremena, i živaca, i novca i javno podvrgavanje parlamenta totalnom ruglu. Zato mislim da treba da imaju delimični imunitet i da za takve stvari ne mogu da odgovaraju niti da traže odgovornost drugih, barem dok im traje mandat. Za sve ostalo - tu je sud ;) :mrgreen:
pa to nije posao za sud , nego za predsednika parlamenta , da ih kaznjava,globi i izbacuje u krajnjem slucaju , kao Comicka(ili ko vec beshe ) kad je onomad najurila ceo poslanicki klub SRS-a i odrapila im kazne i sada se ponasaju kao da su Finci
 
Пример апсурда демократије.

Посланика је изабрао народ, општим правом гласа, тајно, све у складу са демократским тенденцијама и напредним мислима.

Судију је изабрао ко зна ко. Најчешће теткин познаник који ради у министарству правде. Последица ткз социјалног капитала.

Како неко ко је изабран од стране теткиног познаника сме да одлучује о судбини човека кога је изабрао народ својим светим, бирачким правом које је стуб демократије?
 
Neki me ovde optuzuju za cinizam, tako da se prosto ustrucavam da kazem da je postojanje funkcionalnog parlamenta - sto kod nas i nije slucaj - samo formalno lice demokratskog ustrojstva, ne i njegova garancija ili sustina. Parlamenti ili "parlamenti" postoje i u banana-republikama poput Iraka, Avganistana ili Srbije, gde o nekakvoj jednakosti pred zakonom, slobodi, pravnom drustvu ili, sto rece nas kolega Linkoln, 'vladavini naroda, od strane naroda, u korist naroda' ne moze biti ni govora.
 
pa to nije posao za sud , nego za predsednika parlamenta , da ih kaznjava,globi i izbacuje u krajnjem slucaju , kao Comicka(ili ko vec beshe ) kad je onomad najurila ceo poslanicki klub SRS-a i odrapila im kazne i sada se ponasaju kao da su Finci

Slažem se sasvim ali ti nemaš nikakvog osnova da zabraniš oštećenoj strani da ode i podnese tužbu za uvredu i klevetu, tim pre što se sve što je izrečeno emituje u prenosu uživo. I onda kada ne bi bilo imuniteta sudovi bi se bavili tim glupostima a ovako ima šanse da makar te stvari zastarevaju a da ih, po isteku mandata, jure za nešto ozbiljno.
Sad sam proverila - oni zaista imaju pravo da tuže jedni druge za stvari izrečene u skupštini ... Dinkić je tužio Vučića za povredu ugleda kad je ovaj bio poslanik i mlatio sa onom zatvorskom uniformom koju mu je navodno pripremio.
 
Neki me ovde optuzuju za cinizam, tako da se prosto ustrucavam da kazem da je postojanje funkcionalnog parlamenta - sto kod nas i nije slucaj - samo formalno lice demokratskog ustrojstva, ne i njegova garancija ili sustina. Parlamenti ili "parlamenti" postoje i u banana-republikama poput Iraka, Avganistana ili Srbije, gde o nekakvoj jednakosti pred zakonom, slobodi, pravnom drustvu ili, sto rece nas kolega Linkoln, 'vladavini naroda, od strane naroda, u korist naroda' ne moze biti ni govora.
u toj Linkolnovoj misli , ovde kod nas u sustini i imamo ostvarena prva dva postulata , a samo je treci sporan i on gotovo nikad nece biti ostvaren
recimo ovde svi kukaju kako nema vladavine naroda to u sustini nije tacno, jer svi koji su nas yebali ,pljackali , unistavali i vladali nam u zadnjih 20 godina, svi su bez izuzetka bili ljudi iz naroda
sasvim skromni i obicni ljudi naizgled -recimo Sloba je bio neki bankar , Tadic profesor psihologije , Karadzic psihijatar , Dinkic neki asistent na ekonomskom ,Velja sitna provincijska lopuza ... obicni ljudi, komsije iz solitera , ulaza,ulice ... kao i 90% ostalog naroda
a sve ih je i taj narod birao na te funkcije na koje su dosli
tako da to i jeste vladavina naroda i ljudi iz naroda , a to kako se oni ponasaju na vlasti je ogledalo istog tog naroda ,jer nisu oni pali sa Marsa , niti su dosli na te funkcije nasledjivanjem od pradede
 
Poslednja izmena:
Пример апсурда демократије.

Посланика је изабрао народ, општим правом гласа, тајно, све у складу са демократским тенденцијама и напредним мислима.

Судију је изабрао ко зна ко. Најчешће теткин познаник који ради у министарству правде. Последица ткз социјалног капитала.

Како неко ко је изабран од стране теткиног познаника сме да одлучује о судбини човека кога је изабрао народ својим светим, бирачким правом које је стуб демократије?

Ovo nije istina već obična podvala, poslanika nije birao narod na izborima, poslanika je delegirala STRANKA na svojim internim listama.
 
Poslednja izmena:
Neki me ovde optuzuju za cinizam, tako da se prosto ustrucavam da kazem da je postojanje funkcionalnog parlamenta - sto kod nas i nije slucaj - samo formalno lice demokratskog ustrojstva, ne i njegova garancija ili sustina. Parlamenti ili "parlamenti" postoje i u banana-republikama poput Iraka, Avganistana ili Srbije, gde o nekakvoj jednakosti pred zakonom, slobodi, pravnom drustvu ili, sto rece nas kolega Linkoln, 'vladavini naroda, od strane naroda, u korist naroda' ne moze biti ni govora.

Potpuno si u pravu i ja podržavam taj tvoj stav ako ti to išta znači, dakle Parlament u Srbiji je obična farsa, fatamorgana demokratije.
 
Ovo nije istina već obična podvala, poslanika nije birao narod na izborima, poslanika je delegirala STRANKA na svojim internim listama.

Не кукуричи већ покушај да на некој којој теми оставиш коментар, а да изађеш из мрачних вода српске политичке сцене.

Код нас је овако као што кажеш. Негде је систем другачији. Ал' то нем мења суштину. Пред собом имаш страначки списак од максимално 250 људи и свесно гласаш за њега.
 
Не кукуричи већ покушај да на некој којој теми оставиш коментар, а да изађеш из мрачних вода српске политичке сцене.

Код нас је овако као што кажеш. Негде је систем другачији. Ал' то нем мења суштину. Пред собом имаш страначки списак од максимално 250 људи и свесно гласаш за њега.

Mami svojoj kaži da ne kukuriče a samnom možeš normalno razgovarati ili nikako, dakle, mi imamo delegatski izborni sistem i ne biramo narodne poslanike već to neko drugi radi umesto nas.
 
Mami svojoj kaži da ne kukuriče a samnom možeš normalno razgovarati ili nikako, dakle, mi imamo delegatski izborni sistem i ne biramo narodne poslanike već to neko drugi radi umesto nas.

Имам склоност да кукурикање назовем правим именом, неком се то свиђа неком не. Када будеш имала одговарајуће знање имаћеш и ауторитет да нешто назовеш подвалом. До тада је то обично кукурикање.

Дакле, осим што немаш појма шта је делегатски систем, немаш појма ни који је изборни систем у Србији. Овде је на снази систем сразменог представништва, између народа и посланика не постоји посредник што је услов за делегатски систем. Имаш гомилу странака, велики избор, свака кафе куварица има бирачко право, сваки молер може да оснује странку. И опет се жалиш на демократију. Е неће да може, Србија је велика демократска земља, већа од Француске и Енглеске. Зато смо и овде.
 
Имам склоност да кукурикање назовем правим именом, неком се то свиђа неком не. Када будеш имала одговарајуће знање имаћеш и ауторитет да нешто назовеш подвалом. До тада је то обично кукурикање.

Дакле, осим што немаш појма шта је делегатски систем, немаш појма ни који је изборни систем у Србији. Овде је на снази систем сразменог представништва, између народа и посланика не постоји посредник што је услов за делегатски систем. Имаш гомилу странака, велики избор, свака кафе куварица има бирачко право, сваки молер може да оснује странку. И опет се жалиш на демократију. Е неће да може, Србија је велика демократска земља, већа од Француске и Енглеске. Зато смо и овде.

Ti mi pokaži ime jednog narodnog poslanika na glasačkom listiću i time ćeš me uveriti da si u pravu. Tada ću ti se izviniti za ono što sam ti pre rekla a to je da lažeš i da ombanjuješ javnost, dakle u Srbiji su narodni poslanici delegirani od strane stranaka i to je za mene delegatski sistem.
 
Ti mi pokaži ime jednog narodnog poslanika na glasačkom listiću i time ćeš me uveriti da si u pravu. Tada ću ti se izviniti za ono što sam ti pre rekla a to je da lažeš i da ombanjuješ javnost, dakle u Srbiji su narodni poslanici delegirani od strane stranaka i to je za mene delegatski sistem.

У твојој интерпретацији миш може да буде слон, што се мене тиче. Али општеприхваћено схватање каже да то глупост.

Што се примера тиче, Српска радикална странка-професор доктор Војислав Шешељ :mrgreen: Био би најактивнији на свакој седници, али је на летовању и зимовању у ЕУ. Штета.

Као што рекох ово питање се не тиче твог разочарења тековинама демократије које су нас запљуснуле 5ог октобра, већ неутралним погледом са стране, из штека.
 

Back
Top