Da li je normalno ponasanje...

Onda tu pada teorija da ga je ona (majka) tako vaspitala.

Па јел она мора да му сече хлеб? Јел је неко тера под претњом смрћу?
Да она одбије да му исече, секао би ко бела лала....а зашто да ради то ако не мора, ако се она потура место њега?
 
Pa, valja ne mora. To debela moze da nam kaze. Ovo je komentar upucen onima koji tvrde da se deca tako ponasaju jer su ih majke naucile (vaspitale) tako.
Svaki iole normalan roditelj vaspitava svoju decu najbolje sto moze i mnoge greske se naprave upravo iz dobrih namera. "Put do pakla poplocan je dobrim namerama"
E sad citam Harmony i Sedoua pa se onda cudim ovom poslednjem slucaju. Kako neko moze da se za kratko vreme, u nekim zrelim godinama prokrene za 180 stepeni?
 
Venturia:
Dobro pitanje?! I mene bi zanimao odgovor.
Nije uvek bio "takav" i nije "tako" vaspitavan.
Mozda je samo njegov osecaj vaznosti porastao od kad je poceo da radi.
Mozda se u njihovoj kuci pravio kult od statusa "biti zaposlen". Verujem da samo majka koja nije bila zaposlena moze da sazaljeva toliko svog "umornog sina" da mu ne dozvoljava ni hleb da isece. Obicno u porodicama gde radi samo otac, ta cinjenica njemu daje povlascen status i sin, dosavsi i sam u tu ulogu, zahteva specijalan tretman.
 
Od svega mi je najodvratnije kada roditelji od svoje dece prave debile pod izgovorom da to cine iz ljubavi. To nije ljubav!

Ljubav je kada naucim svoje dete da MOZE kada nisam tu, da MOZE kada mi nije dobro, da MOZE kada umrem.

Ljubav je kada ga naucim da HOCE cak i ako to mogu da uradim umesto njega. Ljubav je da ga naucim da HOCE ne samo za sebe vec i za drugog, i za nas da bi nas obradovao. To je ono sto gleda svaki dan. Ne moram, a HOCU, da ucinim i njemu i njegovom ocu i drugim ljudima da bi im bilo dobro, lepo i prijatno. To gleda svakoga dana kod svih clanova svoje porodice.

Ljubav je da ga naucim da OSECA i tudj umor, problem i potrebu.

Naravno da to ne ide uvek glatko - svi smo po prirodi egoisti.
Bas zbog toga treba uloziti napor da dete NAUCI kako da fer komunicira za svoje licno dobro i za dobro drugih.

Ako sve to ne uspe, onda je nasa dobra namera besmislena.
 
Hellen:
Па јел она мора да му сече хлеб? Јел је неко тера под претњом смрћу?
Да она одбије да му исече, секао би ко бела лала....а зашто да ради то ако не мора, ако се она потура место њега?
To su valjda one majke koje se osecaju dovoljno majkama samo ako se zrtvuju do samounistenja. Apsurd cele situacije je da ta zrtva ne donosi nista pozitivno, naprotiv.

Eh, mitovi... A mit o majci mucenici kod nas postoji valjda oduvek. Tako da je majka ta koja diktira celu situaciju igrajuci svoju ulogu pred svetom, pa cesto i pred samom sobom.
 
To su valjda one majke koje se osecaju dovoljno majkama samo ako se zrtvuju do samounistenja. Apsurd cele situacije je da ta zrtva ne donosi nista pozitivno, naprotiv.

Да, то ''жртвовање'' само тако изгледа на први поглед!
У ствари, једина жртва је дете, јер је мајка цео његов живот подредила својој себичној и болесној потреби да буде потребна некоме, да неко не може без ње, јер једино тако има потврду своје важности! Једино тако је она битна!
 
Ili mozda: posto je "dete"musko i doslo u godine da glumi musko (kako zna i ume, odn kako je videlo od svojih uzora, prvenstveno oca), ne mazi se vise, govori grubo, odbija da govori s majkom sto daje privid da majka nije "dovoljno majka" i umanjuje joj znacaj.
Samim tim ona ima potrebu da radi sve to...?
 
Moj brat od tetke je takav, doduse sada ima 34godina.Ali bez obzira majka je od njega napravila totalnog debila i nesposobnjakovica za normalno funkcionisanje u zivotu&drustvu. Postao je asocijalan tip,mislio je da je najbolji ,najpametniji,najaci....
Kreten totalni,meni ga je iskreno zao, sto ima i svoju porodicu a vola u d...e ne ume da ubode! :cry: Stvarno mi je krivo zbog njega,ali su roditelji napravili i doveli do toga. Za nista se u zivotu nije pomucio niti naucio da ceni.
Tako da je sve gore pomenuto, medvedja usluga.Obice im se o glavu!
 
Svaki roditelj zeli da pruzi svom detetu najbolje. U nemoci da pruzi finansijsku podrsku, majka ce nadomestiti drugim nacinima. Mozda je jedini nacin, taj da bude servilna. Mnoge majke rade stvari instiktivno ali to ne znaci da sebe smatraju mucenicama i da im treba strucna pomoc.
 
Potpuno ste u pravu. Pre 3 godine mu je umro otac, on je jos uvek isao u srednju skolu i znaci "zavisio" od majke. Sad kad radi, jedini u kuci, jer je tetka bolesna, verovatno se oseca kao glava porodice. To je prilicno usvojeno od oca koji se ponasao jos grdje. A da stvar bude jos gora on je taj koji je najvise bio ugnjetavan, a majka nikada nije stala na njegovu stranu jer nije smela. :-(
Kapiram da se on po prvi put oseca nadmocnim i to koristi na sve moguce nacine.
Tetku ni najmanje ne opravdavam. Hellen u pravu si, sto bi se on trudio ako se ona potura umesto njega. Ako ne iseces hleb koji ti stoji ispred nosa onda jedi bez leba il crkni od gladi. :)
 
Venturia:
... za musko dete od 17 godina da nece da jede ako mu majka ne da tj postavi, spremi, isece, namaze. Da nece da pije ako na stolu vec ne stoji casa... Da je ne uzme sam vec tera majku da ustaje da mu dosnese... Da kad udje u kucu ne kaze "zdravo" vec "daj mi da jedem"... Da budi majku iz sna kako bi mu "prinela ustima" umesto da uzme sam... Da kad mu prinese ustima kaze kako ne valja ovo ili ono...

Koji je motiv majke da to i radi? (umesto sto jednostavno ne kaze "uzmi ako si gladan")

Da li je neko imao prilike da opazi neko slicno ponasanje?

Svakako ponasanje koje iritira, ali bih volela da cujem vase komentare...

Kakva je to "porodicna klima"?
i moj cale cima moju kevu da mu postavi da jede, strashno, a ja sam sebi kuvam rucak
 
Svaki roditelj zeli da pruzi svom detetu najbolje. U nemoci da pruzi finansijsku podrsku, majka ce nadomestiti drugim nacinima. Mozda je jedini nacin, taj da bude servilna. Mnoge majke rade stvari instiktivno ali to ne znaci da sebe smatraju mucenicama i da im treba strucna pomoc.

Пази, једно је водити бригу о детету, илазити у сусрет његовим потребама и уважавати га, показивати љубав и поштовање....а друго је правити од детета неспособњаковића и инвалида...
Немојте мешати нормалну родитељску љубав и бригу са патологијом која је наведена у овим примерима. Ако родитељ ВОЛИ дете, онда га и поштује као личност. А како поштујете особу коју сматрате неспособном за живот? Ако родитељ ВОЛИ дете онда је његов циљ да га осамостали, да га научи да буде способан да живи сам...а не да да га спутава и да чини све само да би га што више везао за себе.
Ту никакве везе нема ''финансијска подршка''...а свако ко има потребу да буде толико сервилан треба да се запита зашто је то тако и који свој проблем крије иза тога.
 
Ovde se nazire to da doticna majka ne voli svoje dete!!! HEJ - preterano!
Svako voli na svoj nacin...

Хм..не бих се сложила. Тачније - свако жели да верује да воли своје дете, а да ли га заиста воли, то се очитује у односу према детету, а не у некој ''апстрактној љубави''.
Ни једна мајка неће рећи да не воли своје дете, али то што га злоставља или презаштићује увек ће правдати ''добрим намерама'', а у ствари ни једно ни друго нема везе са љубављу!

Хармони је баш лепо рекла:
Od svega mi je najodvratnije kada roditelji od svoje dece prave debile pod izgovorom da to cine iz ljubavi. To nije ljubav!

Ljubav je kada naucim svoje dete da MOZE kada nisam tu, da MOZE kada mi nije dobro, da MOZE kada umrem.

Ljubav je kada ga naucim da HOCE cak i ako to mogu da uradim umesto njega. Ljubav je da ga naucim da HOCE ne samo za sebe vec i za drugog, i za nas da bi nas obradovao. To je ono sto gleda svaki dan. Ne moram, a HOCU, da ucinim i njemu i njegovom ocu i drugim ljudima da bi im bilo dobro, lepo i prijatno. To gleda svakoga dana kod svih clanova svoje porodice.

Ljubav je da ga naucim da OSECA i tudj umor, problem i potrebu.

Naravno da to ne ide uvek glatko - svi smo po prirodi egoisti.
Bas zbog toga treba uloziti napor da dete NAUCI kako da fer komunicira za svoje licno dobro i za dobro drugih.
 
Hellen:
Пази, једно је водити бригу о детету, илазити у сусрет његовим потребама и уважавати га, показивати љубав и поштовање....а друго је правити од детета неспособњаковића и инвалида...
Немојте мешати нормалну родитељску љубав и бригу са патологијом која је наведена у овим примерима. Ако родитељ ВОЛИ дете, онда га и поштује као личност. А како поштујете особу коју сматрате неспособном за живот? Ако родитељ ВОЛИ дете онда је његов циљ да га осамостали, да га научи да буде способан да живи сам...а не да да га спутава и да чини све само да би га што више везао за себе.
Ту никакве везе нема ''финансијска подршка''...а свако ко има потребу да буде толико сервилан треба да се запита зашто је то тако и који свој проблем крије иза тога.
Moj prvi odgovor je i bio da mu cini medvedju uslugu ali opet ne mislim da je majka slucaj za ispitivanje. Ja ne mogu da tvrdim da cu raditi ovako ili onako kad moji budu u tim nekim godinama, ali znam da cu se truditi da im ugodim na svaki moguci nacin.
U ovom slucaju, momak je sposoban, nije izrasao u debila, majka ga sluzi... A, sto neko od vas ne pomisli da majka grabi te neke "poslednje" trenutke da iskaze neznost... U tim godinama retko koji sin dozvoljava da ga majka mazi, ljubi i tretira kao dete.
 
И даље мислим да си ти помешала неке појмове...
Не знам зашто би иједна одрасла особа желела да буде третирана као дете, ту нешто није у реду...
Нежност, пољупци (са осраслом децом, наравно, у одређеној мери), љубав...немају никакве везе са сервилношћу...
Не говорим сада о неком конкретном случају (не знам ни на који конкретан случај мислиш), него уопште...
Пази, и ја волим да својој деци некада однесем доручак у кревет, лепо сервиран, да их пустим да се излежавају до подне и ја да им чиним...
Али, то је понекад, и то не значи да ја имам потребу константно тако да их третирам, нити да оне имају потребу да их стално неко тако служи.
Ако сам поред чесме и она ме замоли да јој додам чашу воде, учинићу то.
Али ако обе седимо и гледамо ТВ, а она каже:'Мама, донеси ми чашу воде!'' наравно да ћу јој одговорити (као што и радим):''Богу хвала, родила сам ти и руке и ноге да можеш и сама себи да донесеш воде!'' И ни на крај памети ми не пада да ја скачем и да је дворим јер је способна и сама и јер неће у животу имати поред себе људе који ће бити спремни да скоче на њен први миг!


Уосталом, мислим да разумеш о чему говорим судећи по твојим речима које сам тек сад видела:
Zatim, uvek je dete za roditelja "malo". Retko koji roditelj na ovim prostorima kaze da je njegovo dete zreo covek, kada to zaista i jeste. Ovo me podseti na jednu sliku iz "decijih novina", nekada davno, zreo covek sedi starici u krilo i ispod stoji tekst "dok god ti je majka ziva, ti si dete".
 
@Hellen To ne sporim.

Venturia:
I ovaj ume, al nece! :-)

Gore sam napisala da zena ima i drugo dete, starije, koje nije bilo tretirano na taj nacin.

Moguc je zamor od roditeljstva i vaspitavanja, godine, bolest, ali neko je gore rekao da roditelj ne sme sebi to da dozvoli.

Konkretan slucaj, ume znaci nije pretvoren u debila, debilsko je to sto nece, jer nece majka da zivi sto godina da ga sluzi. Cemu onda da je majka zrtva, kriva i blablabla...
 
Мајка је крива, а дете је жртва.
Претворен је у дебила јер НЕЋЕ, јер му је дозвољено да кињи друге (то јест други се потурају да их кињи, у овом случају мајка), јер не осећа проблем са самопоштовањем због тога што му други доносе и приносе и чине нешто што може и сам....
 
Harmony:
Nije se rodio sa 17.
Neko ga je vaspitavao sedamnaest godina.
Ko ga je vaspitavao?
Da li cemo se zacuditi ako 17 godina podsticemo jedan model ponasanja, kada taj model ima tendenciju da potraje?

Ima ljudi kojima je lakse da budu robovi nego da preuzmu odgovornost da vaspitavaju dete tako da zivi kao dostojanstven covek koji postuje i sebe i druge. Ta majka ne da nije za zaljenje, vec je za osudu, jer je svoje dete dovela u veoma opasnu zabludu - da svet postoji da bi njemu bilo udobno. Cena za ovakav zivotni stav je veoma visoka.

(Sada je mozda vec prekasno. Sta je sledeci sinovljev potez? Mozda fizicko nasilje ako odbije da ga usluzi?)

Najtuznije je sto ce tu cenu platiti sin. Mislim da u ovoj porodici vlada "balkanski sindrom". Ne znam kakav je otac u celoj prici. Da li ova zena i njega opsluzuje?
 
Zašto bi morao da "plati" cenu svega? Zbog čega većina od vas gaji uverenje da je u pitanju pogrešno ponašanje? I otkud nova definicija debila?

Oni su jednostavno prihvatili i neguju takav odnos u okviru svoje porodice. I dokle god nekome od njih ne zasmeta, znači da nije pogrešan. To dete sutra može da ode od kuće, započne svoj život, druži se, obrazuje, radi, zasnuje svoju porodicu, a da ga u tome ne ograničavaju sadašnje navike. Doduše, dokle god je spreman da prihvati i drugačije odnose sa kojima će se susresti, što čeka i one koji su imali drugačiju porodičnu situaciju od njegove. On nije debil, nije neko ko ne zna, niti će jednog dana propatiti zbog ovoga; on jednostavno može sada tako. Isto je i sa roditeljem, koji će moći jednog dana da to isto dete pusti od sebe, podjednako (ne)spremno za život koji ga očekuje kao i bilo koji drugi roditelj, i da nastavi svoj život.

Mogu postojati problemi u njima, koji dovode do ovoga, to ne sporim. Ali oni nisu obavezni da bi se do došlo do opisane slike u očima posmatrača sa strane.

Uostalom, nijedno ponašanje nije trajno. Ljudi se menjaju, stiču nova iskustva, prilagođavaju se okolnostima. Nenormalno je jedino kada insistiraju na održavanju nečega što ne funkcioniše i/ili ne prihvataju različitosti, ubeđeni u ispravnost svojega mišljenja/delanja .
 
dboskan:
Zašto bi morao da "plati" cenu svega? Zbog čega većina od vas gaji uverenje da je u pitanju pogrešno ponašanje? I otkud nova definicija debila?

Oni su jednostavno prihvatili i neguju takav odnos u okviru svoje porodice. I dokle god nekome od njih ne zasmeta, znači da nije pogrešan. To dete sutra može da ode od kuće, započne svoj život, druži se, obrazuje, radi, zasnuje svoju porodicu, a da ga u tome ne ograničavaju sadašnje navike. Doduše, dokle god je spreman da prihvati i drugačije odnose sa kojima će se susresti, što čeka i one koji su imali drugačiju porodičnu situaciju od njegove. On nije debil, nije neko ko ne zna, niti će jednog dana propatiti zbog ovoga; on jednostavno može sada tako. Isto je i sa roditeljem, koji će moći jednog dana da to isto dete pusti od sebe, podjednako (ne)spremno za život koji ga očekuje kao i bilo koji drugi roditelj, i da nastavi svoj život.

Mogu postojati problemi u njima, koji dovode do ovoga, to ne sporim. Ali oni nisu obavezni da bi se do došlo do opisane slike u očima posmatrača sa strane.

Uostalom, nijedno ponašanje nije trajno. Ljudi se menjaju, stiču nova iskustva, prilagođavaju se okolnostima. Nenormalno je jedino kada insistiraju na održavanju nečega što ne funkcioniše i/ili ne prihvataju različitosti, ubeđeni u ispravnost svojega mišljenja/delanja .


Pa sta znam, ali da li mislis da je normalno i na krajevu krajeva ljudski da jedan, skoro covek usred noci budi zenu, koja verovatno ujutru ide na posao ili ne nebitno, i da trazi da mu donese casu vode?! Po meni je to krajnji bezobrazluk, jer ako nije malouman onda sigurno kapira da je to cisto izivljavanje i da to sto radi apsolutno nije u redu, koliko god da njegova majka to prihvata kao normalnu stvar.
 

Back
Top