Da li je bitno da ljudi iz vlasti imaju ideju o istoriji svoga naroda?

Da li je bitno da ljudi iz vlasti imaju ideju o istoriji svoga naroda?

  • Nije bitno

  • Donekle bitno

  • Veoma bitno


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
[QUOTE = Mrkalj; 12111391] Upravo na osnovu poznavanja i analize zajedničkih odnosa u prošlosti, oni su, svaki sa svoje strane, utvrdili modalitete koegzistencije. Dokle će tako? Viděćemo. Da li su u tim odnosima Němci većinski vlasnici pola francuskih kompanija? Da li je promet KAPITALA i Gewand asimetričan ili teži reciprocitetu? Seti se samo konzervi ribe vraćenih iz Batrovaca nazad za Niš, a da ne pričam Koliko je fabrika po Srbiji u rukama hrvatskih vlasnika (Dijamant, Somboled, Frikom, BIGZ, Fabrika Hartije Beograd, Belgrad luka, Cementara Jelen Do, Gasop, Vatrosprem, Inteks ). Um su dostignuća naše politicke misli. : pfeifen:

Šta ces kad niko vojvodu Misica ne Slusa. [/ QUOTE]

Pa upravo si sada sam odgovorio da poznavanje istorije nije potrebno politicarima dajuci primer Srbije.Nije u pitanju ne poznavanje istorije kod srpskih politicara,vec potkupljivost,nemanje morala,i ne briga za sopstveni narod.Sa takvim karakteristikama srpski politicari nebacaju pogled unazad;)
Francuz@ ti je dao odgovor na postavljenu temu, i nakon tog odgovora nema se sta vise reci
Politikom se bave ljudi sklonim svim vidovima malverzacija,ljudi koji ce da gaze preko mrtvih,ljudi koji ce izdati naredbu da se bombarduje neka banana drzava samo da sakriju sopstvenu sex aferu.
Danas se po treci put ozenio prvi covek SPD Faranz Münterfering.Inace SPD je druga partija po snazi u Nemackoj.Pre godinu dana je sahranio drugu zenu,mada to nebi bilo toliko cudno da sadasnja treca nije tacno 40godina mladja od njega.Ona 29, on 70 godina starosti.To ti govori kakva nula moras biti da bi dosao do tako visokog polozaja u politickom zivotu.
Lepo ti rece Francuz ,ne mesaj politiku sa istorijom:whistling:
 
Nebitno.

Dužnost političara je da za narod izvlači maksimum koji je moguć u datom trenutku. A to baš i nema veze s poviješću. Naravno, uvijek će biti povrijeđenih strana, no povijest nikada nije bila poštena niti je se treba takvom gledati. Politika političarima, povijest povijesničarima. Sasvim logično.

Ma bravo. Dakle, Tuđman je bio istoričar i političar. Govorimo o čoveku koji je uspeo da pobere većinu glasova 1990-te, koji je nakon 1000 godina pauze ostvario hrvatsku državnost. S druge strane imamo Miloševića, bankara.

Kako ti sagledavaš ishod 1990-tih u svetlu svojeg zaključka: "Nebitno"? :think:
 
Ako sam dobro razumeo Tudjman je pobedio na izborima zato sto je hobi istoricar?
Izgleda da sam svo vreme bio u zabludi misleci da je izbore dobio zato sto je nacionalista.
Mada si verovatno u pravu,proucavao je modernu istoriju hrvatskog naroda, i skontao da samo ekstremni nacionalisti imaju prolaz u pucanstvu.Dok je u medjuvremenu u podrumu ispod tri tone uglja drzao Titovu sliku poput Ilije Cvorovica:ok:
 
Ako sam dobro razumeo Tudjman je pobedio na izborima zato sto je hobi istoricar?
Izgleda da sam svo vreme bio u zabludi misleci da je izbore dobio zato sto je nacionalista.
Mada si verovatno u pravu,proucavao je modernu istoriju hrvatskog naroda, i skontao da samo ekstremni nacionalisti imaju prolaz u pucanstvu.Dok je u medjuvremenu u podrumu ispod tri tone uglja drzao Titovu sliku poput Ilije Cvorovica:ok:

Čitaj ti bolje tu istoriju, Tuđman je doktor istorije, a ne hobista. Javi se kad proučiš.
 
[QUOTE = Mrkalj; 12113900] Čitaj ti tu bolje istoriju, Tudjman je doktor istorije, ein ne hobista. Javi se kad proučiš. [/ QUOTE]

kao i gomila drugih na ovim prostorima.Ako ovde neceg ima u izobilju to su onda kvazi doktori:)
Postavis druze temu sa odredjenim pitanjem na koje ne mozes dobiti argumentovan odgovor ,nego ocekujes da se potvrdi tvoja predpotstavka:DPa jos povrh svega ti je Dr.Franjo kljucni argument.Postavis temu,prvim postom suocis Dr Tudjmana vs bankara Milosevica, i zakljucas temu
Ziv ti bio meni:ok:
 
Наравно да је битно. И у те сврхе би требало штампати један краћи приручник у коме би могли да науче основе и да се не брукају у јавности када не знају откуд Срби у Хрватској или Црној Гори, или када мисле да су Срби у Војводини први пут од 1700. године и да су ту дошли као избеглице које је удомила Аустроугарска.

Али није то толико битно. Битнија је свест о модерним догађајима и правилан став. Нису нам Хрвати историјски непријатељи. Још мање Црногорци. Или Енглези, Французи и САД. Историјски непријатељи су нам Грци, који су нам сада савезници, док пред Хрватској и националним бошњачким, црногорским, македонским и албанским круговима не смемо да се опустимо ни за моменат. Чак и условно непријатељство са Мађарском и Бугарском може да се промени у савезништво и активну сарадњу по питањима од заједничког интереса, само треба деловати интелигентно. Исто тако и традиционално пријатељска Румунија може да се претвори у непријатеља ако она брука са Власима узме маха, а некоме се отвори апетит за туђом територијом. У политици је битна интелигенција, обавештеност и стављање у службу националним интересима свог народа и државе и остварење личне и материјалне добити кроз то, а не кроз њихову издају. Нема то толико везе са историјом.
 
И поређење Туђмана са Милошевићем је сјајно. Један визионар и националиста, зли геније који је једним ударцем добио и независну Хрватску и Serben-frei Хрватску и у свету важи за напредног демократу, а на другој страни дезоријентисани Југословен, антинационалиста у време националистичких превирања и гробар модерне Србије и издајник народних националних интереса који у свету важи за "новог Хитлера" и коме је чак пошло за руком да од Павелића преузме надимак "балкански касапин".

Требало би да неко добро проучи читаву националну историју 20. века од Првог светског рата наовамо (чак и то да ли се и он могао избећи) и направи детаљну анализу нашег пада и пораза како бисмо се дигли из овог блата у које смо себе довели, уместо да тонемо још дубље.
 
Ma, pusti. Něki čobanin, budala. ;)

Ne,ne verujem da ga poznajes da bi ga tako okarakterisao;)
Milosevic je izgubio KiM,da ili ne?Dali je to zbog ne poznavanja istorije,ili njegovih dokazanih ne sposobnosti da sagleda poziciju u kakvoj se nalazio.
Mozda pak zato sto je bio agent CIA,00 Slobodan?
Ili je ipak Ibrahim Rugova bio albanski doktor istorije,pa je preveo Milosevica zednog preko vode ugledavsi sa na vec legendarnog Dr. Franju Tudjmana?
Izvini ali kontradiktroan si.Nema nikakvih pouzdanih argumenta da bi se Milosevic validno okarakterisao kao licnost i drzavnik,jer je sam Milosevic cinio non-stop kontradiktorne poteze.Samo sudski vestaci bi mogli da naprave Milosevicev profil,da bi se shvatilo kako jedan takav covek da predvodi jedan narod;)
 
Posmatrajući događaje u poslědnjih 20 godina, često sam se pitao imaju li i koliko naši "vođe" imaju znanja o istoriji, koja bi im pomogla da osmisle nacionalnu strategiju, nacionalni interes.


Na žalost, često sam imao prilike da se uvěrim kako nemaju pojma s mozgom. Bože nam pomozi.

Да требали би. Међутим нажалост не знају нашу историју. За њих је историја изгледа само ко ја када владао, и ко је када ратовао, на те су оквире у својој глави свели историју. :rtfm: Знање историје им је неопходно пре свега због тога, што нити једна историја, било ког народа, је саствани део једне нације. Није то само политика, ратови, побуне... у историју спада развој културе, затим развој држве, како економски... тако и други облици развоје, затим сеобе итд. и тако ближе. Затим караткеристике нације, национална свест, патриотизам, су такође битни елементи које историја народа садржи.
 
Mislim da je najveca greska Srba sto se od 19. veka neguje ruralni kulturni model, tradicionalizam i zadrugarstvo, paganski praznici i rituali, koje smo prevazisli jos u srednjem veku!!! Cenu toga placamo i danas. Jer ideal Pasiceve Srbije nije bio prosveceni gradjanin koji ce usvajati evropska znanja, nego sujeverni patrijarhalni seljak koji ce ginuti za oslobodjenje teritorija pod Turcima. A ja kazem, bolje i manja ali emancipovanija Srbija!

Ja mislim da je najbolje za Srbiju da se ugleda na Nemanjicki kulturni model.

Tada smo bili Evropa.

Mi smo od 19. veka negovali nase sujeverje i mitomanska naklapanja, vazniji nam je bio Kraljevic Marko i car (pazi car!) Lazar, Obilic sa nozem, i to SVI IZ PESAMA a ne kakvi su stvarno bili! Nego otmeni hriscanski vitezovi poput Stefana Lazarevica i Vuka Brankovica, koji su realno pomogli da nacija opstane.
paganizam = komunizam = idolatrija
IDOLATRIJA = KOLEKTIVIZAM
(naspram evropske individualnosti gradjana i gradjanki)

Na drzavu ne treba gledati kao na veliku seosku zadrugu u kojoj ceš se osecati sigurno i ušuškano, socijalno sigurno, gde ćeš ispijati pivo ispred seoske prodavnice i bistriti svetsku politiku sa komšijama Srbendama.... Evropski gradjanin je individualac, od države samo očekuje da mu zaštiti individualna prava, a za sve drugom sam se izbori, i iz te borbe pojedinca za sopstveno bolje sutra - razvija se moderno društvo. Nema izvestacene komsijske i plemenske solidarnosti, ne gleda se u drzavu kao u Boga itd.

http://www.pescanik.net/content/view/1293/57/

Najopipljiviji primer je nivo hristijanizacije ovog društva. Društvo je ostalo na predhrišćanskim politeističkim korenima. Tu je i uverenje da pojedinac nema naročitu ulogu u društvu. U pitanju je socijalističko-paganska mitomanija u kojoj se pojedinci shvataju i ponašaju kao potpuno neodgovorni, udomljeni u sistemu koji pruža tobožnju kolektivnu bezbednost.

profesor, istoricar Nikola Samardžić
 
Istrebljivač, vidim da voliš citate. Evo ga jedan, samo za tebe:

Могући став паланчанина је став одобравања или побуне, став свесног конзерватизма, који се заснива на критици “света”, на осећању сопствене првородности... или став очајања које сања укључење у свет, негацијом паланке (podvukao Plageton).

Ja mislim da ti znaš odakle je ovo.
 
Ako mene pitaš, ja sam kao dugogodišnji član Vukovog SPO bio za to da se bude istovremeno i za Evropu - i za Srbiju, i za modernizam - i za monarhiju, i za regionalizaciju - i za jaču državu, i za NATO - i za četništvo. Nisam ja operisan od Srpstva kao što misliš. Nažalost misao Vuka Draškovića je ostala neshvaćena, a sada je tu priču preuzeo LDP koga mnogo cenim, ali im i zameram što su mnogo na levici što se tiče vere, crkve, Srpstva, Boga, Draže....Zoran Djindjic je jedini državnik koji je radio i na modernizmu (ulazak u Evropsku uniju) i na čuvanju nemanjicke tradicije (povratak veronauke u skole)
 
Mislim da je najveca greska Srba sto se od 19. veka neguje ruralni kulturni model, tradicionalizam i zadrugarstvo, paganski praznici i rituali, koje smo prevazisli jos u srednjem veku!!! Cenu toga placamo i danas. Jer ideal Pasiceve Srbije nije bio prosveceni gradjanin koji ce usvajati evropska znanja, nego sujeverni patrijarhalni seljak koji ce ginuti za oslobodjenje teritorija pod Turcima. A ja kazem, bolje i manja ali emancipovanija Srbija!

Ja mislim da je najbolje za Srbiju da se ugleda na Nemanjicki kulturni model.

Tada smo bili Evropa.

Mi smo od 19. veka negovali nase sujeverje i mitomanska naklapanja, vazniji nam je bio Kraljevic Marko i car (pazi car!) Lazar, Obilic sa nozem, i to SVI IZ PESAMA a ne kakvi su stvarno bili! Nego otmeni hriscanski vitezovi poput Stefana Lazarevica i Vuka Brankovica, koji su realno pomogli da nacija opstane.
paganizam = komunizam = idolatrija
IDOLATRIJA = KOLEKTIVIZAM
(naspram evropske individualnosti gradjana i gradjanki)

Na drzavu ne treba gledati kao na veliku seosku zadrugu u kojoj ceš se osecati sigurno i ušuškano, socijalno sigurno, gde ćeš ispijati pivo ispred seoske prodavnice i bistriti svetsku politiku sa komšijama Srbendama.... Evropski gradjanin je individualac, od države samo očekuje da mu zaštiti individualna prava, a za sve drugom sam se izbori, i iz te borbe pojedinca za sopstveno bolje sutra - razvija se moderno društvo. Nema izvestacene komsijske i plemenske solidarnosti, ne gleda se u drzavu kao u Boga itd.

http://www.pescanik.net/content/view/1293/57/

Mozes da zavrsis da teras tvoju ideologiju od teme do teme.

Svaki tvoj post isti zadrzaj.

Srbiju su upropastile ideologije i radikalizam. Sta nam treba je pragmatican politicki program.
 
IDOLATRIJA = KOLEKTIVIZAM
(naspram evropske individualnosti gradjana i gradjanki)

Na drzavu ne treba gledati kao na veliku seosku zadrugu u kojoj ceš se osecati sigurno i ušuškano, socijalno sigurno, gde ćeš ispijati pivo ispred seoske prodavnice i bistriti svetsku politiku sa komšijama Srbendama.... Evropski gradjanin je individualac, od države samo očekuje da mu zaštiti individualna prava, a za sve drugom sam se izbori, i iz te borbe pojedinca za sopstveno bolje sutra - razvija se moderno društvo. Nema izvestacene komsijske i plemenske solidarnosti, ne gleda se u drzavu kao u Boga itd.

http://www.pescanik.net/content/view/1293/57/

Zaključak koji ja izvodim iz ovoga glasi: IDOLATRIJA=INDIVIDUALIZAM

Postavio si individualizam na pijedestal. A kako si to uradio? Tako što si ono što smatraš suprotnim tom individualizmu prethodno predstavio kao karikaturu, pa si tradicionalni koncept države izjednačio sa osećanjem socijalne sigurnosti, a to opet sa ispijanjem piva ispred prodavnice. To je u najmanju ruku metodološki neispravno.

I kakva su to individualna prava koja moderna država treba da štiti a ona što je nemoderna ne štiti?

A što se Nikole Samardžića tiče, ako je taj citat tačan, onda je veličina slova koju koristiš u njegovom navođenju upravno proporcionalna ideološkoj zbrci u njegovoj glavi, što inače ozbiljan svet već i zna kada je taj čovek u pitanju. On izgleda da misli da je kolektivizam nešto što je svojstveno paganizmu, a da se sa hristijanizacijom odvija proces nekakve individualističke emancipacije.

Pa, pravoslavlje upravo uči da je ostvarenje čoveka koao jedinke mogućno jedino kroz liturgijsku zajednicu sa Bogom. Ako ja dobro razumem, to je kolektivizam da ne može biti veći. Nisam dovoljno upućen, ali mislim da je i sa katolicizmom slična stvar, možda u manjoj meri. A jedino gde se o nekakvom indidvidualizmu u hrišćanstvu može govoriti to je protestantizam, koji je svakome priskrbio pravo da može tumačiti Bibliju po sopstvenom nahođenju. E sad, ako neko hoće da podeli hrišćansku civilizaciju na nekakve nivoe, pa su najcivilizovaniji oni koji su najindividualniji, čitaj najprotestantskiji, onda nad tvojim idolom Samardžićem treba da se sprovede denacifikacija.

U praksi, to se svodi na prikrivenu tezu da je Amerika (možda i Engleska), čija se politička filozofija najviše razvijala pod uticajem protestantizma, u političkom smislu superiorna nad ostatkom sveta. To je, da te podsetim, ista ona Amerika koja je 800 milijardi individualnih dolara poreskih obveznika potrošila da bi sačuvala najveće banke jer bi u protivnom, kako su sami objasnili, bila proizvedena prevelika (kolektivna) šteta. I tako smo dobili politički sistem koji ćemo da opišemo kao socijalizam za bogate, a ko nije bogat, njemu ćemo da prodajemo priču o liberalizmu i individualizmu.
 
Pa, pravoslavlje upravo uči da je ostvarenje čoveka koao jedinke mogućno jedino kroz liturgijsku zajednicu sa Bogom. Ako ja dobro razumem, to je kolektivizam da ne može biti veći. Nisam dovoljno upućen, ali mislim da je i sa katolicizmom slična stvar, možda u manjoj meri.

Ako govorimo o ekonomskom liberalizmu, svuda u Evropi takvu politiku zastupaju demo-hrišćanske stranke, npr. u Nemačkoj su demo-hrišćani tradicionalno jaki. Zapravo dve glavne političke struje unutar EU su socijaldemokrati (kolektivizam) i konzervativci (individualizam). DSS i SPO su stranke koje zastupaju individualizam u ekonomiji, a u isto vreme liturgijski život, jedno drugo ne isključuje. Jedina je razlika što se Vera u Evropi konzumira kao dobra čaša vina posle večere, a kod nas se "piju" litre i spava se pijan u jarku danima u istom odelu.
 
Istrebljivaču, da li si svestan da - uzmimo samo npr. - geopolitika i geostrategija podrazumevaju proučavanje procesa koji neretko traju više stotina godina. Primere imaš u nemačkom Drang nach Osten, širenju rimokatoličke franšize prema istoku, formiranje države Izrael, realizacija hrvatske državnosti - sve je to još uvek u procesu. Shvataš li da istorija ne počinje danas? Shvataš li ti šta uopšte ta reč znači?

Objasni mi, kako u politiku može neko ko nije upoznat sa procesima koji traju stotinama godina, da i ne pričamo o onima koji traju kraće - npr. decenijama?

I, poručuje ti moderator - drži se teme.
 
Zbog opterećenosti istorijom i geopolitikom pravili smo greške. Jesmo li mi neka sila da sprečimo prodiranje Nemaca na Istok? A drugo, nisi mi odgovrio na pitanje, kako bi ti Tudjmana preveo žednog preko vode? Šta nama vredi što smo 1915-te mogli da imamo Veliku Srbiju ako su avnojevske granice 1991. realnost i čemu kurčenje ako je realnost takva! Nemci rade to što rade danas, Hrvati rade to što rade, možemo analizirati današnju realnost, iz istorije se može učiti, ali voditi politiku na osnovu istorije i mitova je pogrešno.
 
Zbog opterećenosti istorijom i geopolitikom pravili smo greške. Jesmo li mi neka sila da sprečimo prodiranje Nemaca na Istok? A drugo, nisi mi odgovrio na pitanje, kako bi ti Tudjmana preveo žednog preko vode? Šta nama vredi što smo 1915-te mogli da imamo Veliku Srbiju ako su avnojevske granice 1991. realnost i čemu kurčenje ako je realnost takva! Nemci rade to što rade danas, Hrvati rade to što rade, možemo analizirati današnju realnost, iz istorije se može učiti, ali voditi politiku na osnovu istorije i mitova je pogrešno.

Nemas pojma. Kroz cele 90tih se vidilo da mi nismo ni imali plan.

Od istorije nemoze da se uci uvek se pravu iste greske. Ljudi uvek misle e sad ce moci.

Fakticki cela Srbija nije ni znala sta hoce, kako to hoce ostvariti, i kako se praviti efektivnu propagandu za to. Sta je doslo uz to je bio manjak nekog identiteta srpskog naroda. Hrvati su se maltene identificirali za katolicizmom, muslimani za islamom. Mi smo bili izmedju Juge i starih srpskih kraljeva.

Srbi i njihove vodze su bili bez glave. A o istoriji nisu imali blage veze.
 

Back
Top