Чему књижевност?

Književnost se ne definiše poukom niti je pouka osnovni cilj književnosti. Ako hoćeš pouku, onda čitaj naučnu i stručnu literaturu.
Ne može se sve izreći niti opisati sa jednom ili dve rečenice. Da si nešto pročitalo, znalo bi.

A ne znam ko te tera da čitaš. Ma goni ga u PM.
Mora bre neko i da fizikališe, ne može svi da pametuju i da čitaju. Još nismo dotle stigli.
Slušaj Pinokio, ove comp igrice su super. Ako imaš comp samo navali.

Jа и нисам тврдио да је поука циљ књижевности;напротив, ту сам тврдњу довео у сумњу.Такође сам набројао још разлога за читање књижевности, које људи често наводе, и покушао да и њих доведем у сумњу;а све у циљу откривања да ли уопште постоји сврха, и ако постоји-која је.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Volim ćorbu od vučića,dositejobradovića i sa malo karanfilića,zaprška do po lončića...
Puštaj omladinca matore!!!
On da fizikali??? Jesi ti noooormalan...Idi ti-ionako tu bez veze,da izvineš...:mrgreen:
Momak, ono ,uzo knjigu pa mu ga dao,a ti odma...
Kad pročita-preslišavanje,a boga mi i ti da se javiš da odgovaraš...Jašta...:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:

Ти си до сржи неозбиљан човек.Не знам шта покушаваш са тим смајлићима да доказујеш?У филозофији, смајлићи нису никакакав доказ.
Твоји постови су крајње комични.
Стално нешто неком тапшеш,одобраваш,смејеш се;изиграваш неки ауторитет, а немаш капацитета за то.
Залажеш се за тачност у језику, а неки твоји постови су благо речено неразумљиви, иако са друге стране веома скромни.Стављање смајлића ти је врхунац речитости; и твоји постови, са том бујицом смајлића и недореченошћу, више личе на постове неке тинејџ фуфице,него на постове неког аналитичара, за каквог се представљаш.
 
Poslednja izmena:
Ти си до сржи неозбиљан човек.Не знам шта покушаваш са тим смајлићима да доказујеш?У филозофији, смајлићи нису никакакав доказ.
Твоји постови су крајње комични.
Стално нешто неком тапшеш,одобраваш,смејеш се;изиграваш неки ауторитет, а немаш капацитета за то.
Залажеш се за тачност у језику, а неки твоји постови су благо речено неразумљиви, иако са друге стране веома скромни.Стављање смајлића ти је врхунац речитости; и твоји постови, са том бујицом смајлића и недореченошћу, више личе на постове неке тинејџ фуфице,него на постове неког аналитичара, за каквог се представљаш.

Pa dobro,evo nam teme da na njoj ispunimo "antišarlatanski test"!
Predlažem:Ja pitam tebe,ti odgovaraš i pitaš,ja odgovaram i pitam i tako dok ne "iscrpimo" temu...Ako se slažeš-evo pitanja:
Šta ja to tvrdim kad kažem da su književnici največi grešnici?
 
Jа и нисам тврдио да је поука циљ књижевности;напротив, ту сам тврдњу довео у сумњу.Такође сам набројао још разлога за читање књижевности, које људи често наводе, и покушао да и њих доведем у сумњу;а све у циљу откривања да ли уопште постоји сврха, и ако постоји-која је.
Nema svrhe ni živeti. Jer ko god živi umre.
Ili ima svrhe. Svrhu životu dajemo i određujemo mi.
Ako u književnosti ne vidiš ništa vredno, možda ona za tebe i nema svrhu. I tu svrhu ne može niko da ti nametne ako je ne osećaš.
Mada, možda je dovoljna svrha i što razmišljaš o tome.
 
Ako te to muči,šta češ ovde-pun ti je NET tih sranja...Idi negde...olakšaj si...:rotf:

(Meni je pun k.sexa u stvarnom životu pa mi OK filozofija...)

Vidim ja da je ovde Nabokov ostavio traga. Ali neka, vise nego dovoljno za provokaciju i samoispitivanje .
Ko zna sta se u nama krije...zato treba citati i poistovecivati se sa dobrim a gnusati se losih momaka ( Moj omiljeni junak je Lun - kralj ponoci ):whistling:
 
Vidim ja da je ovde Nabokov ostavio traga. Ali neka, vise nego dovoljno za provokaciju i samoispitivanje .
Ko zna sta se u nama krije...zato treba citati i poistovecivati se sa dobrim a gnusati se losih momaka ( Moj omiljeni junak je Lun - kralj ponoci ):whistling:

Pa,vidi-nije ti to loša instruktaža...Kad je mogao moj komšija major da piše te o Lunu-što ja ne bih pisao (post)modernu verziju Rata end Mira (to je ono kad mu Mira svira...sa smajlići...):hahaha:
 
A tek ja?Pročitaj u blogovima ,ako te ne mrzi...Ali tebe sam skapirao "namah"!Doduše,baš se i ne sakrivaš pod krinku nečega kao večina na pdf...
Inače o ovoj temi nije rečeno ni blizu koliko je to moguće,čak i potrebno da ne ispadne debilno...
O pisanju je bilo malo reči...Ono društvo iz kafane čuti...mrzi ih...jedino je Borkinja kao nešto "potpirila"...
 
Poslednja izmena:
Počeo sam jutros rano da pišem priču,odavno odlaganu (kao i svaku do sada) i setim se ove teme na Krstarici...Setim se kako je neslavno završila mojom nekom konstatacijom.Kad sam našao temu-tamo baš to i piše:Nije dovoljno rečeno o temi,bar ne sve šta je trebalo izreči.Takav nemar je svojstven ljudima,a ovog puta sam i ja bio učesnik...
Evo ispravljam i moj propust i vračam temu "u vatru"...Jer-filozofija je čedo književnosti...Ništa drugo do umudrivanje književnosti,a tek nakon industrijskih revolucija i predvodnica nauka...Naravno,dug period bila u službi religija,ponegde je još uvek,ali uvek bila među prvacima gradnje kultura...
 
Tek kad se ostvare pisanje i čitanje jednog pismena (priče,romana,pesme...) na zadovoljstvo pisca i čitaoca-književno delo je rođeno.Ako je zadovoljstvo jednog od njih okrnjeno-književno delo gubi na mogućoj vrednosti-nije više potpuno,več krnje ishodište za oboje...
Katarzična svojstva po pisca bivaju ponekad i štetna (iscrpljujuća),međutim,taj napor čitalac ne primećuje-kad čuje za takve probleme pisca,neretko,smatra ih pomodarstvom i "paćeništvom"...Biva i to,ali biva i iscrpljivanje i nemir koji ujeda i svašta se dešava te nisu retki ni nervni slomovi kod književnika.A onamo osvane priča ili roman tečni i izglačani do besprekorne čitljivosti.Pa,da...ali nije samo pisac "proizveo" delo...Malkice je duža priča...
"Na kraju balade"o rađanju knj.dela-tvorac se pita da li je vredelo truda i munjevito stiže odgovor da NIJE ma kakav "uspeh"to delo imalo...Čitaocu sve to nije važno,a i kad naiđe na takvo "dramljenje"-smatra ga preteranim i iskompleksiranim...Sit gladnom ne veruje...
 
U filmu “Baci mamu iz voza” spominje se ona čuvena blokada pisca romana, kada on nikako da mrdne od prve rečenice:
"Noć je bila kišna."
ili
"Te noći pljuštala je kiša."
ili
"Te, kišne noći …"

Istinito – kada pisac piše po zadatku ili pod rokom, u slučaju da mu je i zadatak i rok nemetnuo neko drugi. Slično pismenom zadatku u osnovnoj i srednjoj, koji treba osmisliti i napisati za 45 minuta ili dva spojena školska časa.
Spomenula sam komediju “Baci mamu …”, ali i u mnogim filmovima drugih žanrova pisanje romana predočava se kao naporan, višemesečni posao i iziskuje potpunu izolaciju autora (npr. u brvnari, daleko od civilizacije … ili u nekadašnjem hotelu, punom svakojakih isijavanja ). Uvek je problem ta prokleta, prva rečenica. Čudno,ako se uzme u obzir da je napisana reč (pa i ta, prva rečenica) samo znak kojim bi pisac trebalo da dešifruje svoju već definisanu i pripremljenu misao. Čini mi se da je slika pisca koji se muči s prvom rečenicom – obmana. Jer: misao nastaje znatno pre slovnih znakova,.i kuva se u glavi danima, nedeljama, mesecima, pa i godinama pre nego što će biti utisnuta na papir. Ovo važi kako za roman, tako i za kraće prozne forme. Ako sklop prve rečenice predstavlja muku, onda ona još nije sazrela u glavi. To je kao kada matematičar ne može da se seti formule a hoće da reši matematičku zavrzlamu.

Pisci su, u filmovima i knjigama ( a neretko se tako predstavljaju i u rl),opisani poput ekscentričnih mučenika, ludaka, ljudi sklonih alkoholu, nošenju neobičnih šešira, bizarnom oblačenju, pravljenju nekog svog čudnog reda u svima očiglednom haosu, drogama, a često – u stvaralačkim krizama i svojoj egomanijakalnosti - ne zaziru ni od krađe tuđih dela, ili čak ubistava uspešnijih pisaca. (Recimo, takav je zaplet filma “D.O.A”) Postoje i slučajevi kada pisca progoni lik iz sopstvenog romana, otelotvoren i neprijateljski nastrojen prema svom tvorcu. On žudi da preuzme tvorčev identitet … ali se na kraju najčešće ispostavi da je Frankenštajnovo čudovište samo halucinacija, tj. projekcija autora, poludelog od šizoidnog rada na kakofoniji svog romana. Na taj način se objašnjava koliko je teško stvoriti lik a da lik nije pišćev alter ego, koliko je teško izvajati autentično ljudsko biće koje postoji samo između korica knjige i pomalo liči na svakog od nas, pa, dakle, ujedno i postoji i ne postoji.

Zašto pisati, zašto čitati?
Šta čini tuđe misli zavodljivim? Može li se nešto naučiti iz književnosti?
Pisanje je nekom profesija,nekom opsesija, nekom životna vokacija. Intimno-javni čin. Intiman zato što autor iznosi deo svoje mašte, tj fantazije koji ne-pisac možda nema, ili nikada ne bi priznao ni samom sebi a kamoli podelio sa publikom. Javni – jer te otkrivene misli deli se sa nepoznatim ljudima, bilo da ih je deset, ili deset hiljada. Čitanje je kao lek:sve što nismo znali o sebi a nismo se usudili da pitamo (mamu, prijatelja, psihijatra, psihologa, sebe) možda ćemo saznati čitanjem. Kad čitamo,mi zapravo razgovaramo sa piscem kroz njegove junake. Poistovećivanje sa glavnim akterom drame uvek je u funkciji prepoznavanje samog sebe i upoređivanja sa njim, ali i učenja po principu načela sličnosti: nije li junakinja slična nekom koga poznajem, zar je svet toliko mali da se može svesti na stereotipe koje vidim oko sebe i u knjigama, može li se virtuelni knjiški svet smatrati realnim u onoj meri u kojoj je i ovaj, opipljiviji, samo tvorevina individualnog uma?

Zamislimo svet bez čitača …pa samim tim i bez knjiga.
Volela bih da probamo da ga dočaramo na ovoj temi.
Pustite mašti na volju.
 
Da je po dobrom Jošui-gledali bi informativni program na tv i reklame između...Književnici ne bi postojali,time ni scenaristi,ni drame,filmovi i ostala zabava-JOK!
Bilo bi veoma interesantno...TV prijemnici bi bili skoro đabana-niko se ne bi trzao za njima,biblioteke nebi ni postojale,knjižare isto tako...Mogla bi se kupiti jedna knjiga-Biblija i to verovatno samo Novi Zavet dok bi Stari bio verovatno proglašen za preveliku književno slobodnu formu i ukinut! E,ali kod mene,na reci bi bio krkljanac!!!Zabacivali bi štap preko štapa i Kovaču bi sve umrsili.I Borki bi cela ona mafijaško-kafanska elita zbritvila na reku,a verovatno bi i ona za njima-koji hantrak da radi sama na Krsti...ŠALU NA STRANU...
Književnici su doživeli anatemu Hristovu iz jednog jednostavnog razloga!Naime,Isus je veoma dobro znao da je književno delo jedan novi svet!A književnici tvorci tog sveta...Konkurencija? Da,ali ne direktna!!!Jošuije bio "pun kufer"propovednika i raznih samozvanih mesija , proroka i čudotvoraca-samo su mu ti slobodoumni književnici još trebali... A osim toga Tora kaže da je samo jedan Tvorac...

Naravno da je takvo mišljenje danas smešno-međutim,zaista se književnici igraju Tvorca!!!Čitave nove svemire stvaraju!Šta bi bilo da je Barkli u pravu-književnici bi bili zaista Bogovi!
Malo realnije shvatanje dopušta da književnici vežbaju gene za zaista velika dela stvaranja koja su pred ljudskom civilizacijom.Da ne mislim tako nekako o književnosti (i o toj civilizaciji predatora)-ne bih ni reda napisao...Čak ni u blogu Krste...
 
Poslednja izmena:
U filmu “Baci mamu iz voza” spominje se ona čuvena blokada pisca romana, kada on nikako da mrdne od prve rečenice:
"Noć je bila kišna."
ili
"Te noći pljuštala je kiša."
ili
"Te, kišne noći …"

Istinito – kada pisac piše po zadatku ili pod rokom, u slučaju da mu je i zadatak i rok nemetnuo neko drugi. Slično pismenom zadatku u osnovnoj i srednjoj, koji treba osmisliti i napisati za 45 minuta ili dva spojena školska časa.

Pustite mašti na volju.

Kad smo već kod inspiracije i puštanje mašti na volju, odmah mi pade na pamet: "Baci malog u nesvest".
 
Čitalačka priča je več sasvim drukčija...Ono malo parica koje se plate za knjigu,a sad tek delić po Netu,daje NEOGRANIČENE BENEFICIJE! Čitalac može knjigu da pročita,da ima nepročitanu (imalac),da joj u mislima menja delove,da čak piše na margine svašta ili skicira,crta,da baci knjigu,da je pokloni,da nema vremena za nju...DA IMA SVOJE MIŠLJENJE,da zamišlja tok knjige i scene na svoj način ili čak da tumačiFAKTE kako mu se svidi...
Pisac knjige više u tom primerku NEMA INGERENCIJA,a čitalas sve ingerencije...Čak i da javno iznese mišljenje o knjizi,mada to zna biti teže,ali i to...
S druge strane,knjiga je sve češće i podvala...Na koricama najbolji pasusi iz knjige citirani radi MARKETING PREZENTACIJE,a u knjizi se ispostavi da jedino i citirano samo donekle valja...Potrošačko društvo ima i potrošnu literaturu...A to je več nova podtema...
 
Borac za prava zivotinja:
Čini mi se da je slika pisca koji se muči s prvom rečenicom – obmana. Jer: misao nastaje znatno pre slovnih znakova,.i kuva se u glavi danima, nedeljama, mesecima, pa i godinama pre nego što će biti utisnuta na papir. Ovo važi kako za roman, tako i za kraće prozne forme.

nekada se kuvanje moze meriti satima. citam porede pisce sa carobnjacima, uplicu magiju, a meni pisanje lici na povracanje. misli struje kao alkohol telom, kada se vise popije, i onda kada se covek ispovraca odma mu bude bolje i lakse. isto je i sa pisanjem, cim se nesto napise dobija drugu dimenziju, postaje strano telo, iako svareno u sopstvenom zelucu (u slucaju alkohola) odnosno glavi (u slucaju misli). a moze da lici i na namestaj ubacen u tek useljeni stan i onda krenes po stanu i stavljas namestaj na svoje mesto, uklapas, doteruje, detaljises.......... i na kraju pocistis sve. nekada je to garsonjera, a nekada vila od 200 soba.
 
nekada se kuvanje moze meriti satima. citam porede pisce sa carobnjacima, uplicu magiju, a meni pisanje lici na povracanje. misli struje kao alkohol telom, kada se vise popije, i onda kada se covek ispovraca odma mu bude bolje i lakse. isto je i sa pisanjem, cim se nesto napise dobija drugu dimenziju, postaje strano telo, iako svareno u sopstvenom zelucu (u slucaju alkohola) odnosno glavi (u slucaju misli). a moze da lici i na namestaj ubacen u tek useljeni stan i onda krenes po stanu i stavljas namestaj na svoje mesto, uklapas, doteruje, detaljises.......... i na kraju pocistis sve. nekada je to garsonjera, a nekada vila od 200 soba.

Pa može da se uporedi i sa povraćanjem. :lol:
Ali i sa porođajem. Novo telo,produkt tvog tela/uma; beba koja se otisne u svet čim izađe iz posteljice.

Ako se "stan" mnogo doteruje, autor se može izgubiti u formi, nauštrb sadržaja.
 

Back
Top