Quantcast

Чему књижевност?

NEREJ

Aktivan član
Poruka
1.735
Ja sam vec citirao ovde Getea, za koga drzim da je veliki knjizevnik, bas (mala ograda, nisam siguran da je bas veliki covek, ali valjda to moze).Elem, kada je ovde o filozofiji rec - a prica o knjizevnosti, navodim jednu, kao, "anegdotu', Karla Rozenkranca (Rozenkranz) , inace, Hegelovog biografa :

"Pocetkom leta 1821, Gete je poslao Hegelu jednu lepu vinsku casu na dar, na kojoj je svojerucno napisao :

Apsulutnom
preporucuje se
najlepse
za prijateljsko primanje
Prafenomen "

Tako, cini mi se, ide prevod.
Hegel je vec, obzirom da je vinska casa, knjizevniku odgovorio :"Vino je uvek bilo veliki saveznik filozofije prirode , jer ono svetu tako jasno dokazuje da je i duh u prirodi ". I tako knjizevnici i filozofi. Makar onda. Hocu da kazem, neodvojivo je to. A, onda, mislim, i knjizevnost ide zajedno sa filozofijom.

Derer

Buduća legenda
Poruka
43.076
Која је њена сврха?

Да извучемо неку поуку?
Зашто би читао неке подебље романе од 900 стр и мучио се да нађем поуку када све то могу да нађем краће код француских моралиста или још боље читајући изреке и пословице?
Има још оваквих сличних често навођених разлога него сада немам времена да их наводим а ћу сутра...:bye:
zato shto je put vazan sinak a ne da tamo dodjesh shto pre

lanavi

Aktivan član
Poruka
1.912
Jа и нисам тврдио да је поука циљ књижевности;напротив, ту сам тврдњу довео у сумњу.Такође сам набројао још разлога за читање књижевности, које људи често наводе, и покушао да и њих доведем у сумњу;а све у циљу откривања да ли уопште постоји сврха, и ако постоји-која је.
Da li je postavljanje ovakvih pitanja provokacija ili pokusaj degradiranja onih koji vole da pisu i citaju? Ili pak pokusaj opravdanja sopstvenih interesovanja za nesto sto nema dodirnih tacaka sa knjizevnoscu, uz potrebu da se napravi odstupnica za sebe jer nesto “eto nema svrhe ili iako ima nije tako uocljiva kao na primer u visesatnom gledanju loptice koju neko besomucno udara reketom ili sutira nogom”? Da li je postavljanju ovakvih pitanja prethodila provera nalazenja svrhe, makar neki minorni pokusaj da se svari necijih 200 stranica ulozenog truda a pri tom to ne dozivi kao atak na sopstveno slobodno vreme, misljenje, ocekivanje? Svrhovitost je relativan pojam i tamo gde ga jedan nadje, drugi mozda nece biti ni dotaknut, tako da na izvestan nacin davanje cak dovoljno jakih argumenata moze da bude bespotrebno i nesvrsishodno naspram onog ko ne zeli ni da pokusa da neke stvari shvati.
Da je istinitost izrecenog verovatna potvrdjuje niz mojih pitanja – koja je svrha gledanja sporta? konzumiranja alkohola? blejanja po internetu? pracenja modnih trendova? bavljenja politikom? Reci cu decidirano – nema nikakve svrhe u svemu tome, ili pak nema nikakve pouke, ili to je ono sto kod nekih izaziva neko besmisleno uzivanje ali nikako i u mom slucaju. U pravu li sam, u krivu li sam, koga je briga?
Jedina preporuka onima koji imaju dilemu - cemu knjjizevnost je - okaniti se knjiga, opasna je to stvar, od toga moze da se zastrani i pokvari!

Počeo sam jutros rano da pišem priču,odavno odlaganu (kao i svaku do sada) i setim se ove teme na Krstarici...Setim se kako je neslavno završila mojom nekom konstatacijom.Kad sam našao temu-tamo baš to i piše:Nije dovoljno rečeno o temi,bar ne sve šta je trebalo izreči.Takav nemar je svojstven ljudima,a ovog puta sam i ja bio učesnik...
Nenapisana iako zapoceta je nepostojeca prica. A o cemu doticna govori, mislim koja je bila svrha price tj. pisanja? Zasto je neka bedna konstatacija upropastila plan? Sta je pisac hteo da kaze pa ga nesto saplelo? Filozof je zaplasio knjizevnika?

U filmu “Baci mamu iz voza” spominje se

Zašto pisati, zašto čitati?
Šta čini tuđe misli zavodljivim? Može li se nešto naučiti iz književnosti?
Pisanje je nekom profesija,nekom opsesija, nekom životna vokacija. Intimno-javni čin. Intiman zato što autor iznosi deo svoje mašte, tj fantazije koji ne-pisac možda nema, ili nikada ne bi priznao ni samom sebi a kamoli podelio sa publikom. Javni – jer te otkrivene misli deli se sa nepoznatim ljudima, bilo da ih je deset, ili deset hiljada. Čitanje je kao lek:sve što nismo znali o sebi a nismo se usudili da pitamo (mamu, prijatelja, psihijatra, psihologa, sebe) možda ćemo saznati čitanjem. Kad čitamo,mi zapravo razgovaramo sa piscem kroz njegove junake. Poistovećivanje sa glavnim akterom drame uvek je u funkciji prepoznavanje samog sebe i upoređivanja sa njim, ali i učenja po principu načela sličnosti: nije li junakinja slična nekom koga poznajem, zar je svet toliko mali da se može svesti na stereotipe koje vidim oko sebe i u knjigama, može li se virtuelni knjiški svet smatrati realnim u onoj meri u kojoj je i ovaj, opipljiviji, samo tvorevina individualnog uma?

Zamislimo svet bez čitača …pa samim tim i bez knjiga.
Volela bih da probamo da ga dočaramo na ovoj temi.
Pustite mašti na volju.

Divan post. Uz komentar...pisati jer je to izlaz iz sebe, citati jer je to ulaz u sebe...
Zavodljivo je sve ono sto prijanja i ispunjava koliko god obicno, neobicno, drugacije ili slicno necem vidjenom bilo. Uci se sa svakim dahom koliko god neuocljivo, povrsno, kasnije primetivo dotaklo.
Zamislimo zivot bez ideja, povezanih misli, slika, ljudi koji su mozda postojali i koji bi mogli da postoje...dobicemo nesvrhovitost i besmisao. Zato je knjizevnost lek, za one maste i snova gladne ili njima prepunjene, zeljne da se podele sa drugima.

coviax1

Poznat
Banovan
Poruka
8.916
nekada se kuvanje moze meriti satima. citam porede pisce sa carobnjacima, uplicu magiju, a meni pisanje lici na povracanje. misli struje kao alkohol telom, kada se vise popije, i onda kada se covek ispovraca odma mu bude bolje i lakse. isto je i sa pisanjem, cim se nesto napise dobija drugu dimenziju, postaje strano telo, iako svareno u sopstvenom zelucu (u slucaju alkohola) odnosno glavi (u slucaju misli). a moze da lici i na namestaj ubacen u tek useljeni stan i onda krenes po stanu i stavljas namestaj na svoje mesto, uklapas, doteruje, detaljises.......... i na kraju pocistis sve. nekada je to garsonjera, a nekada vila od 200 soba.
Tako biva kad iz nekog razloga MORAŠ da pišeš-naravno da to nije neka sreća.Olakša(va)nje nego šta...A ja namestio da ne moram...Napišem nešto do pola i kao oklevam,a onda bacim! Ma,ima me previše-ne kačim se više za misao.Veči mi fazon da sam s ljudima,u ribolovu,ovde na forumu odskora...Pisanje je kao kocanje-zaraza poput herpesa (čuo sam da je gadno)i...u pravu si.Manje piši-više se igraj okolo-meni je to OK...

coviax1

Poznat
Banovan
Poruka
8.916
Ja sam vec citirao ovde Getea, za koga drzim da je veliki knjizevnik, bas (mala ograda, nisam siguran da je bas veliki covek, ali valjda to moze).Elem, kada je ovde o filozofiji rec - a prica o knjizevnosti, navodim jednu, kao, "anegdotu', Karla Rozenkranca (Rozenkranz) , inace, Hegelovog biografa :

"Pocetkom leta 1821, Gete je poslao Hegelu jednu lepu vinsku casu na dar, na kojoj je svojerucno napisao :

Apsulutnom
preporucuje se
najlepse
za prijateljsko primanje
Prafenomen "

Tako, cini mi se, ide prevod.
Hegel je vec, obzirom da je vinska casa, knjizevniku odgovorio :"Vino je uvek bilo veliki saveznik filozofije prirode , jer ono svetu tako jasno dokazuje da je i duh u prirodi ". I tako knjizevnici i filozofi. Makar onda. Hocu da kazem, neodvojivo je to. A, onda, mislim, i knjizevnost ide zajedno sa filozofijom.
Književno delovanje može bez filozofije-čisto emotivno-starija je književnost,ali ALI OVO SI IZUZETNO LEPO REKAO!!!

dobra predskazanja

Buduća legenda
Banovan
Poruka
48.586
Tako biva kad iz nekog razloga MORAŠ da pišeš-naravno da to nije neka sreća.Olakša(va)nje nego šta...A ja namestio da ne moram...Napišem nešto do pola i kao oklevam,a onda bacim! Ma,ima me previše-ne kačim se više za misao.Veči mi fazon da sam s ljudima,u ribolovu,ovde na forumu odskora...Pisanje je kao kocanje-zaraza poput herpesa (čuo sam da je gadno)i...u pravu si.Manje piši-više se igraj okolo-meni je to OK...
postane sreca kada napises. mislis da je srecniji onaj ko bi hteo, a ne moze da se isprazni na takav nacin, jer mu zapinje? svi imaju sta da napisu, razlika je samo u tome sto nekome zapne, a nekome ne.
pa i pisanje je vrsta igre.

coviax1

Poznat
Banovan
Poruka
8.916
postane sreca kada napises. mislis da je srecniji onaj ko bi hteo, a ne moze da se isprazni na takav nacin, jer mu zapinje? svi imaju sta da napisu, razlika je samo u tome sto nekome zapne, a nekome ne.
pa i pisanje je vrsta igre.
Bolesna igra...:mrgreen:
Idem na jednu malu temperaturicu put blogova (samo da se setim teme-setiću se cele smišljene pričice...)...Laponijo zemljo majko!!!:hahaha:

P.S. Da mi malo zajmneš zmaja?

Poslednja izmena:

coviax1

Poznat
Banovan
Poruka
8.916
Neću tog narodnog-ne volim baš narodnjake...:mrgreen:
Ipak,hvala...
Priča u priči u blogu Ti opet izuzetna...Ne kapiram kako se komentariše-kao da je zatvorena za komentare-poslao poruku...:(
U svakom slučaju-priča je za lepu zbirku!Nisam neki kritičar,ali sam siguran da je veoma vredna...Meni vredi...:ok:

dobra predskazanja

Buduća legenda
Banovan
Poruka
48.586
Neću tog narodnog-ne volim baš narodnjake...:mrgreen:
Ipak,hvala...
Priča u priči u blogu Ti opet izuzetna...Ne kapiram kako se komentariše-kao da je zatvorena za komentare-poslao poruku...:(
U svakom slučaju-priča je za lepu zbirku!Nisam neki kritičar,ali sam siguran da je veoma vredna...Meni vredi...:ok:
e pa drugog nema. mislim ima ih, ali nijedan nije kao taj. :lol:

otvoricu kometare....zatvaram ih za svaki slucaj. :zcepanje:

coviax1

Poznat
Banovan
Poruka
8.916
Bas nije lepo da si zatvorila:sad2: ukratko, divno...talenat koji imas za knjizevnost (pored onih drugih) je greh (znam sta mislis za rec greh, isto sto i ja:mrgreen:) a nemam drugi izraz, je da ne podelis ili ponudis i siroj masi:neutral:
Pa i nije za deljenje "masama"...Ja napišem i u 4 primerka i kruži kome namenjeno i kom dam...Nekad se sva 4 zagube...I NEKA (ovih dana tražim neke)-bar su kod ljudi kojima je vredelo da stignu.Ne bih da mi razvlače i pametni i ludi i dobri i slabi i močni i nemoćni...Da me neko pita:"Što nisi to napisao tako i tako ili drukčije...?"ili "Ono ti tamo i nije baš..." Glupo da gluplje ne može biti! Ovako je elegantno! U pravu je Zlozi-0 koment! Ili-neka napiše bolje pa neka komentariše...
Što se tiče drugih kvaliteta,nadam se da ih Zlozi na tvoju radost ima u izobilju...:)

dobra predskazanja

Buduća legenda
Banovan
Poruka
48.586
Pa i nije za deljenje "masama"...Ja napišem i u 4 primerka i kruži kome namenjeno i kom dam...Nekad se sva 4 zagube...I NEKA (ovih dana tražim neke)-bar su kod ljudi kojima je vredelo da stignu.Ne bih da mi razvlače i pametni i ludi i dobri i slabi i močni i nemoćni...Da me neko pita:"Što nisi to napisao tako i tako ili drukčije...?"ili "Ono ti tamo i nije baš..." Glupo da gluplje ne može biti! Ovako je elegantno! U pravu je Zlozi-0 koment! Ili-neka napiše bolje pa neka komentariše...
Što se tiče drugih kvaliteta,nadam se da ih Zlozi na tvoju radost ima u izobilju...:)
ne radi se o tome sta ce ko da kaze, nego ja ne znam sta da odgovorim na komentar bilo kakave (zatoi zabarakadiram blog), smorim se. kada bi mi dodelili npr. nobelovu nagradu za mir :malav: moj odgovor bi bio- pa...ovaj...hvala vam...odoh sad. :lol:
a kvalitete imam na opstu radost svih 4umasa i 4umasica, pa i tvoju. mozda jos to ne znas. :mrgreen:

e da, i nije tema o meni. :roll:

coviax1

Poznat
Banovan
Poruka
8.916
ne radi se o tome sta ce ko da kaze, nego ja ne znam sta da odgovorim na komentar bilo kakave (zatoi zabarakadiram blog), smorim se. kada bi mi dodelili npr. nobelovu nagradu za mir :malav: moj odgovor bi bio- pa...ovaj...hvala vam...odoh sad. :lol:
a kvalitete imam na opstu radost svih 4umasa i 4umasica, pa i tvoju. mozda jos to ne znas. :mrgreen:

e da, i nije tema o meni. :roll:
Ti ako dobiješ Nobela za mir-deličeš s mojom vecom-znači nikad.I ona je sklona da lapi neku za kosu...makar verbalno...:mrgreen: Zloćko i ona,ali ok...Kad sam bio klinja,pisao u školskom i na kraju god.-da mi daju knjigu za nagradu (skoro da je bilten bio samo moj...) i to neku o partizanima(Lalića...?).Nisam uzeo knjigu-rekao da sam zaslužio od nekog ko ne piše bajke...Dobro sam prošao...Nagrade obično dele lošiji,a moćniji...Za moje ribolovačke-najzaslužniji su ribolovci,a oni i "troše" te priče.S onim težim-mučim idiote...Volim da napišem običnu priču koja se iz drugog plana prikrada...Malo ima sadizma u tome...e pa neka vežbaju malo...Da,nije ovo ni o meni-bestraga i ova tema...:(
Meni je kul Tvoja sloboda imaginaciji data koju znaš da provozaš gde nameriš...
Drugi kvaliteti Tvoji se podrazumevaju i naravno da mi drago da ih imaš,ali mi tvoja imaginacija primarna-po njoj bih te prepoznao među stotinama...

gost 266011

Aktivan član
Poruka
1.028
Која је њена сврха?

Да извучемо неку поуку?
Зашто би читао неке подебље романе од 900 стр и мучио се да нађем поуку када све то могу да нађем краће код француских моралиста или још боље читајући изреке и пословице?
Има још оваквих сличних често навођених разлога него сада немам времена да их наводим а ћу сутра...:bye:
Jer se učiš najpre proširivanju sopstvenog vokabulara, postaješ elokventniji. Naučiš se dubljem shvatanju stvari, imaš dublji uvid u svest i emocije čoveka kroz svakojake ličnosti, situacije u knjigama. Tu se gubi jednostavno površnost, a dobija na širini pogleda . Postaješ svestan razlicitih izraza, emocija, postupaka i kakav usitinu zivot moze biti. Upoznajes se sa najpoznatijim literarnim delima i klasicima od neprocenjive vrednosti. Upoznaješ svest samog coveka. Kada padne kao najnize bice i kada se kroz neka dela uzdigne skoro do zvezda. Ucis se zivotu. Postenju. Kristalisu ono sto je u tebi karakterno sacinjeno. Pruzaju utehu kada si tuzan i potisten. Vidis da ima ponekad mnogo bolje, kao i da te uvek moze strefiti i puno toga gore . Uce te samosvesnosti. Prastanju. razumevanju drugih i sebe. :kiss:

coviax1

Poznat
Banovan
Poruka
8.916
Jer se učiš najpre proširivanju sopstvenog vokabulara, postaješ elokventniji. Naučiš se dubljem shvatanju stvari, imaš dublji uvid u svest i emocije čoveka kroz svakojake ličnosti, situacije u knjigama. Tu se gubi jednostavno površnost, a dobija na širini pogleda . Postaješ svestan razlicitih izraza, emocija, postupaka i kakav usitinu zivot moze biti. Upoznajes se sa najpoznatijim literarnim delima i klasicima od neprocenjive vrednosti. Upoznaješ svest samog coveka. Kada padne kao najnize bice i kada se kroz neka dela uzdigne skoro do zvezda. Ucis se zivotu. Postenju. Kristalisu ono sto je u tebi karakterno sacinjeno. Pruzaju utehu kada si tuzan i potisten. Vidis da ima ponekad mnogo bolje, kao i da te uvek moze strefiti i puno toga gore . Uce te samosvesnosti. Prastanju. razumevanju drugih i sebe. :kiss:
OK to je jedna strana,a druga je pisanje...ŠTA JE TU U PITANJU???

coviax1

Poznat
Banovan
Poruka
8.916
Izvini, ne razumem sta me pitas. Mozes malo pojasniti sta nije jasno ili razumljivo u postu mom na zadatu temicu? :kiss:
Naslov teme nije "Čemu čitanje kniževnih dela",več " Čemu književnost?" To podrazumeva da se pitanje odnosi na književno stvaranje-pisanje u večoj meri nego na čitanje...Ali,zanemari-ko se ovde još drži teme...Nije ni obavezno-tek je uputno...

coviax1

Poznat
Banovan
Poruka
8.916
Pa može da se uporedi i sa povraćanjem. :lol:
Ali i sa porođajem. Novo telo,produkt tvog tela/uma; beba koja se otisne u svet čim izađe iz posteljice.

Ako se "stan" mnogo doteruje, autor se može izgubiti u formi, nauštrb sadržaja.
Naravno,reč je o pisanju..."književnom"ma šta ta reč značila...
Ali,kad je Zlozi (pisanje liči na povračanje alkoholisanog...) mislila baš to što označava dekadenciju,ne pisanog,več pisca...
Koliko puta sam pokušavao da u sebi nađeb "dublje" i "plemenitije"razloge pisanja...
Osim materijalnog motiva (u mladosti još i bilo neke vajde) i naknadne indukcije etičnog koje je više odraz dobro socijalizovane ličnosti nego prethodne namere ,uz obaveznu nezasitu sujetu čije je poreklo znano-druge motive pisanja nisam nalazio...
Trenutno formiram drugu zbirkicu ribolovačkih priča koje će ići u pet šest primeraka za familiju i prijatelje i naravno u blogu Krste pokoja od tih priča kad stignem.Ne kažnjavam sebe zbog "književnih" grehova,ali sam se ograničio na pisanje koje i meni pričinjava zadovoljstvo-klošarske biografije u zimskim periodima ostavljam nekim novim Bukovskima,jednostavno NE TRIBA MI TO.Svestan sam da i tako činim (ipak manji)greh...Pisanje u blogu mi je OK mada ne znam kako da se ophodim prema komentarima,a pokušaj da zatvorim za komentare tek treba da ukapiram...
Imam jedan talenat-da iskoristim mogućnost da budem neodgovoran i prrigrabim,van svih obrazaca ponašanja,mnogo veču slobodu od naizgled moguće...To mi bude čak draže i od kakve interesantne priče...Mora da smo mi ljudi nastali od nekih ptica (a ne majmuna-pih)-volimo slobodni let...Koji ima, itekako, za posledicu i pisanje...I oslobađanje...
O pisanju se može mnogo i pisati i filozofirati,ali je ipak bolje samo pisati...

Poslednja izmena:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.