Blagodatni oganj - čudo ili podvala?

Očito da dolazi sa neba ali izlazi i iz same grobnice.
pomesalo ti se:
apostoli kazu na 50-nicu da su kao plameni jezici sisli na svet sa neba, a ovde patrijarh ovaj kaze iz stene da izbija
Diodor, ima transkript, premotao sam:
...from the core of the very stone on which Jesus lay an indefinable light pours forth...
znaci da nije sa neba, nego sa zemlje, iz te stene izbija... jel vidis da je dobro sto se mesam u sve, sada znamo odakle je holy light
1 musliman? kao da je cudo bilo samo za njega... ili ostali ne haju za vatru s neba? a zasto ne haju ni danas? da je zaista vatra sa neba, pa svi bi tamo i judaisti i muslimani vec postali hriscani, jerusalim bi bio 100% hriscanski, i to pravoslavan, ali znamo da to nije slucaj
 
Poslednja izmena:
pomesalo ti se:
apostoli kazu na 50-nicu da su kao plameni jezici sisli na svet sa neba, a ovde patrijarh ovaj kaze iz stene da izbija
Okej i? Pedesetnica i Vaskrsenje nisu isto. Ne počinju ljudi pričati jezike kad siđe Blagodatni oganj.

1 musliman? kao da je cudo bilo samo za njega... ili ostali ne haju za vatru s neba? a zasto ne haju ni danas? da je zaista vatra sa neba, pa svi bi tamo i judaisti i muslimani vec postali hriscani, jerusalim bi bio 100% hriscanski, i to pravoslavan, ali znamo da to nije slucaj
Muslimani su se išli liječiti na Ostrog pa se nisu pokrstili. Da sa islama pređeš na hrišćanstvo u tom periodu morao si imati jako jako čvrsto uvjerenje. Sam Hristos je stalno činio čuda pa nešto ne vidim da je pokrstio čitavu Judeju već je skupio mali broj sljedbenika.
 
Posljedica je jačanje vjere u Boga i Crkvu.
Glupost. Postoje ljudi svih verskih opredeljenja koji imaju jaku veru u boga. Ovo samo izaziva svađu između njih. Drugo, ako nije prevara, zašto to "čudo" ne izvedu na na otvorenom ili ako hoćeš, u bilo kojoj drugoj pravoslavnoj crkvi?
Meni lično i da jesam vernik, ovo izgleda bezveze. To je ta moć tog navodnog boga? Da zapali vatru? Smešno.
 
Glupost. Postoje ljudi svih verskih opredeljenja koji imaju jaku veru u boga. Ovo samo izaziva svađu između njih. Drugo, ako nije prevara, zašto to "čudo" ne izvedu na na otvorenom ili ako hoćeš, u bilo kojoj drugoj pravoslavnoj crkvi?
Meni lično i da jesam vernik, ovo izgleda bezveze. To je ta moć tog navodnog boga? Da zapali vatru? Smešno.
Zato što Bog odlučuje kad će se čudo desiti a odlučio je da se desi samo u toj crkvi.
 
Zato što Bog odlučuje kad će se čudo desiti a odlučio je da se desi samo u toj crkvi.
Ma druže, možeš ti sad smišljati demagogiju i teologiju oko paljenja vatrice u nekoj crkvi jer ti to naravno odgovara kao verniku baš te vere. Kao što ostale denominacije mogu smišljati kontra demagogiju. Ali realno, "čudo" je smešno. Naspram toga, oni Sai Babini trikovi deluju neuporedivo moćniji.
 
Ma druže, možeš ti sad smišljati demagogiju i teologiju oko paljenja vatrice u nekoj crkvi jer ti to naravno odgovara kao verniku baš te vere. Kao što ostale denominacije mogu smišljati kontra demagogiju. Ali realno, "čudo" je smešno. Naspram toga, oni Sai Babini trikovi deluju neuporedivo moćniji.
Nije to nikakva demagogija već realnost. Čudo se dešava bez prestanka preko hiljadu godina i to samo pravoslavnima. Nijedna druga vjerska zajednica nije uspjela to replikovati UPRKOS POKUŠAJIMA.
 
Okej i? Pedesetnica i Vaskrsenje nisu isto. Ne počinju ljudi pričati jezike kad siđe Blagodatni oganj.
patrijarh rece da oganj izlazi iz stene, a ja stvarno ne znam ko je provalio da silazi sa neba, jel znas ti?
Muslimani su se išli liječiti na Ostrog pa se nisu pokrstili. Da sa islama pređeš na hrišćanstvo u tom periodu morao si imati jako jako čvrsto uvjerenje. Sam Hristos je stalno činio čuda pa nešto ne vidim da je pokrstio čitavu Judeju već je skupio mali broj sljedbenika.
i rekao je da ce i veca cuda ciniti, jer on ide k ocu; nije istina da je sakupio mali broj vernika, nego su oponenti bili glasniji

ovo s'ognjem ili je tradicija, obicaj kako0 rece onaj, ili je cudo, ali ako trazimo ZNAK - gresimo, ako se javlja samo nama - ne znam... ukrepljenje? ja bih voleo, ali sumnjam, malo ili skoro niko se obraca k pravoslavlju zbog "svetog ognja", ali dobar je onaj voditelj jesusacademy https://jesusacademy.com/pages/about pogledacu i njegovu pricu kad stignem
 
Poslednja izmena:
I da nije prevara kako biti siguran da to nije delo demona ili samog đavola? 🤔
Jer jedina posledica tog navodnog čuda je razdor između vernika.
mene ne racunaj u taj razdor, ja sam ovde samo neverni toma
a ne moze da budo delo necastivog jer je to Hristov grob
znaci samo sujeverni obicaj, kresne se sta bilo, nekad lampa, danas sveca, i raduju se ljudi; u onaj stub opalio grom i nasta legenda, isto sujeverna, ljudi kao maki ne znaju da je grom isto elektricno praznjenje

a malo sutra ne pece i 42 stepena, pa zadrzao bi neko bar minut plamen, a ne pola sekunde, sto mozes sa svakim plamenom
 
Pa oduvijek se pisalo da oganj dolazi iz grobnice sad sam mehanizam nije nikad precizno utvrđen ali možemo izvući neke zaključke.
ja kao vise nego duplo stariji od tebe mogu samo ovo da ti kazem, ako treba da zaokruzim:

ako odlozis to donosenje - izvlacenje zakljucaka, mozes samo mudriji da budes - znaci da ne zuris u zakljucivanje, a za sada po meni je verovanje u sveti oganj opciono, kao kada rece "ako hocete verovati", on je Ilija koji ce doci, koji je trebao da dodje - za Krstitelja, a sam Krstitelj kaze da on NIJE Ilija

p.s. da ne "izvlacimo" da ne bi izvukli iz konteksta, a i dugo to sve traje da bi mi danas imali zakljucak, mozda nije na nama? ja ostajem neverni toma, ako odem na lice mesta, javljam sve
 
Poslednja izmena:
Ma lažu ovi što su protiv ognja. Našli su neku dvojicu u Jerusalimskoj patrijaršiji da nešto pričaju i to je kao dokaz. Možda su ih i platili. Ovaj jedan je izvisio da bude patrijarh pa je vjerovatno zbog toga bijesan. Ovaj drugi kao ne otkriva tajnu monasima ali eto hoće u tom intervjuu.
i meni donekle deluju sumnjivo, kao laiku psihologu, ne ulivaju poverenje kada ih vidim
Dobro je amaterski psiholože.
ali si me ti inspirisao za novu temu, kada rece da sam neutemeljen, da menjam misljenje, da sam neukorenjen - elem, to bi bila odlicna tema da se svi deklarisani hriscani diskutanti otvorimo zasto, na bazi cega mislimo da smo ukorenjeni, i sta bi eventualno moglo da nas iskoreni, koje iskusenje, kako znamo da nam je temelj postojan, da ne zidamo na pesku
Matej 7,26A svaki koji sluša ove moje riječi a ne izvršuje ih, on će biti kao čovjek lud koji sazida kuću svoju na pijesku:
Matej 7,27I udari dažd, i dođoše vode, i dunuše vjetrovi, i udariše u kuću onu, i pade, i raspade se strašno.
 
Pa nisam ništa ružno mislio već sam ti samo htio ukazati da ne vjeruješ svemu što neko kaže već da sve analiziraš.
ja se nisam uvredio, vec rekoh da si me inspirisao za novu temu, da ovde ne gusim ovu, a ta nova mislim da bi bila odlicna da se sve denominacije otvore, koje su prisutne na forumu
mozda si ti cak i u pravu, videli bi na toj novoj temi, ko zida na pesku, a ko je utemeljen, ukorenjen.. secas se RIZA?
 
Poslednja izmena:

Back
Top