Blagodatni oganj - čudo ili podvala?

Rimski vojnici su bili ispred Hristovog groba pa su svjedočili da su apostoli ukrali tijelo i onda izmislili vaskrsenje.
oni su bili odgovorni, pa im je to jedino bilo moguce opravdanje kako je moglo da nestane
Evo pobijam ga time da mu je priča nemoguća. Kaže postoji samo jedna svijeća koja se koristi i nijedna druga a ta jedna je iz 19. vijeka.
on ne svedoci za ranije vekove, vec ono sto on zna
To je nemoguće jer postoje izvori da je ceremonija Blagodatnog ognja starija milenijum od 19. vijeka. Znači ili je postojala i ranija svijeća što je prema intervjuu nemoguće ili ovaj brblja.
pa jel vidis da moze i sa belim fosforom da se pali, samo ga izlozis vazduhu, ili umocis svecu u njega, i da temperatura bude preko 30 celzijusa
ko zna sta je ranije korisceno i koja sveca

Čovjek naš Srbin direktno cijelu šaku stavio direktno u vatru i sebi u lice i ništa mu. Ali da prirodna vatra.
svi oni maze vatru, znaci manje od polovine sekunde su izlozeni plamenu, pa ga izbegnu, sklone ruku ili bradu, niko ne zadrzi plamen, osim ove preko odece
Evo stavio sam video gdje naš Srbin čitavu šaku stavi pa mu ništa. Ajde ti stavi šaku u vatru na isti vremenski period.
ma, kakvi - svi oni ne zadrze ni pola sekunde ruku iznad plamena

znaci, trebalo je samo dokazati ako vatra ne razvija vise temperature merenjem, i do kada, prvih nekoliko minuta, danas svako moze da ima digitalni infracrveni termometar znaci do 400 stepeni meri, pa ako je 100 kako kazu, ocitao bi neko vec, i pokazao zasto ne pece, ali ovo je cirkus, kao na vasaru onaj sto se igra sa bakljama, i pokazuje svetini isto da ne moze da se ispece
 
Poslednja izmena:
oni su bili odgovorni, pa im je to jedino bilo moguce opravdanje kako je moglo da nestane
Jel im trebamo vjerovati? Isto su bili tu na licu mjesta.

on ne svedoci za ranije vekove, vec ono sto on zna
I kao što vidimo njegova priča je puna rupa.

pa jel vidis da moze i sa belim fosforom da se pali, samo ga izlozis vazduhu, ili umocis svecu u njega, i da temperatura bude preko 30 celzijusa
ko zna sta je ranije korisceno i koja sveca
Daj se dogovorite koji je metod korišten. Jel svijeća ili bijeli fosfor? Ispada svi u Jerusalimu hemičari pa znaju te trikove. Do sada bi zapalili crkvu da rade kako vi kažete. Tristo "istina" tristo suprotnih metoda.

svi oni maze vatru, znaci manje od polovine sekunde su izlozeni plamenu, pa ga izbegnu, sklone ruku ili bradu, niko ne zadrzi plamen, osim ove preko odece
Evo ovaj je čitavu šaku stavio. Ljudi imaju prirodan refleks da bježe od bilo kakve vatre.

ma, kakvi - svi oni ne zadrze ni pola sekunde ruku iznad plamena

znaci, trebalo je samo dokazati ako vatra ne razvija vise temperature merenjem, i do kada, prvih nekoliko minuta, danas svako moze da ima digitalni infracrveni termometar
Izmjereno već. 42 stepena. Evo i rimokatolički svjedok potvrđuje.
https://catholicherald.co.uk/meet-t...gating-the-miraculous-holy-fire-of-jerusalem/
 
to bi bio dokaz, ali oni su trebali i da dokumentuju, tj, da snime, i tako zapuse usta svim skepticima, i to moze svako da uradi

ja sam deceniju i vise verovao, nista me nije kostalo, ali sada vidim da ljudi ne veruju i dalje, a ovako se lako dokazuje, ne mora da se veruje, imas DOKAZ DA JE PRAVOSLAVNA JEDINA

The temperature immediately after we received the fire from the Patriarch of Jerusalem and All Palestine (around 2:34 pm Jerusalem time on Saturday, April 30) was 42°C, but 15 minutes later, at 2:49 pm, it was 320°C

sta nas briga sta kazu englezi, rusi su trebali da nam daje dokaze, video i sve
 
Jel ti dokaz zapis muslimanskog učenjaka koji je pisao da su muslimanski sultani namjerno ubacivali bakarnu žicu umjesto fitilja pravoslavnima ali se i bakar zapalio? A ti proguglaj da li bakar gori.
covece ako su rusi izmerili temeraturu, sta sad? opet idemo na sultane i muje, u istoriju, zitija i slicno?
znaci mislis da rusi lazu, jer znas da samo fosfor gori na 40 stepeni? bakar nece da moze!
ovo je sada kljucna stvar, nikakve bajke iz proslosti, jer ako je ovo istina, onda je dokazano da je oganj BOZIJI
 
covece ako su rusi izmerili temeraturu, sta sad? opet idemo na sultane i muje, u istoriju, zitija i slicno?
znaci mislis da rusi lazu, jer znas da samo fosfor gori na 40 stepeni? bakar nece da moze!
Hoću ti reći da je oduvijek bilo skeptika koji su radili svakakve smicalice da pobiju čudo i nikad nisu uspjeli. Znači otpadaju priče o bilo kakvim tajnim svijećama jer nema te svijeće koja može zapaliti bakar.

ovo je sada kljucna stvar, nikakve bajke iz proslosti, jer ako je ovo istina, onda je dokazano da je oganj BOZIJI
Koji je interes rimokatoličkog svjedoka da laže sa Rusima?
 
Jel ti dokaz zapis muslimanskog učenjaka koji je pisao da su muslimanski sultani namjerno ubacivali bakarnu žicu umjesto fitilja pravoslavnima ali se i bakar zapalio? A ti proguglaj da li bakar gori.
pa ja da sam musliman i da znam da su me prevarili sa kuranom, i ja bih izmisljao isto tako i ucestvovao u saradi, ili ne bih vise bio musliman - ja ne znam zaista kako tvoj mozak funkcionise, tu imas interes da se vara

svedok koga imamo na videu gde jasno kaze: JA PALIM OGANJ se ne moze porediti sa nekim zapisima od ko zna koga, on mora da se raskrinka, a ne da se kaze samo "suplja mu prica", mantijas
"There is no miracle. I lit the Holy Fire."
I DRUGI GRK koji je svestenik kazu mogao da bude i patrijarh 2005 - znaci on ne sme da prica javno da je prevara - mora da se ekskomunicira i on, obojica ako lazu

to nisu tek neki inoslavni,. meni ni iz dzepa ni u dzep, ja bih da verujem i verovao sam, nista me nije kostalo, pravoslavlje jedina, ali ne mogu da predjem preko dokaza da je sve prevara
 
Poslednja izmena:
Hoću ti reći da je oduvijek bilo skeptika koji su radili svakakve smicalice da pobiju čudo i nikad nisu uspjeli. Znači otpadaju priče o bilo kakvim tajnim svijećama jer nema te svijeće koja može zapaliti bakar.
ima i ona prica kada se stub tamo zapalio; u tu pricu sa bakrom isto ne verujem
Koji je interes rimokatoličkog svjedoka da laže sa Rusima?
vidi, mora da rusi imaju negde i video, bezveze je ovako da se pozivaju na nauku, ej laseri cuda, radi se o infracrvenom meracu, kosta mozda 100 diolara, ima ga svaki automehanicar, meri motor da li se greje i gde tacno, samo uperis laserski zrak u plamen, tacno gde hoces da meris i procitas koliko pise, pa ako je zaista samo 42 stepena, onda si dokazao zasto ne pece
sa ovim odes dole i zavrsen posao, cak i sibica koja gori razvija 350 stepeni! sveca upola oko 170 stepeni, plinski sporet 270.. super video, moram i ja da porucim ovaj merac, kad je beg bio cicija, sto baka ako kosta, ili par komada, pa da imam rat zvezda u kuci :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
pa ja da sam musliman i da znam da su me prevarili sa kuranom, i ja bih izmisljao isto tako i ucestvovao u saradi, ili ne bih vise bio musliman - ja ne znam zaista kako tvoj mozak funkcionise, tu imas interes da se vara
O čemu ti pričaš? Ja ti govorim da je kroz vijekove isto bilo pokušaja da se čudo sabotira pa nije uspjelo što ti govori da se ne radi o prevari jer ne postoji prevara koja 100% radi.

svedok koga imamo na videu gde jasno kaze: JA PALIM OGANJ se ne moze porediti sa nekim zapisima od ko zna koga, on mora da se raskrinka, a ne da se kaze samo "suplja mu prica", mantijas

I DRUGI GRK koji je svestenik kazu mogao da bude i patrijarh 2005 - znaci on ne sme da prica javno da je prevara - mora da se ekskomunicira i on, obojica ako lazu
Da, šuplja mu je priča. Na koji drugi način da se raskrinka? Nije donio video dokaze da ide unutra i pali oganj. Iznio je priču koja je neuvjerljiva i kosi se sa drugim istorijskim podacima. Ako ja kažem da je Prvi svjetski rat zapravo počeo 1926. i govorim da je to tajna koju niko ne zna ali evo ja je sada iznosim šta će biti tvoj prvi kontraargument? Pokazaćeš dokaze da je počeo 1914. Isto tako i ovdje. Imamo dokaze da je Blagodatni oganj milenijum stariji od 19. vijeka za koji on kaže da je vijek porijekla te svijeće i da Jerusalimska patrijaršija ima samo tu jednu jedinu što znači da je po njemu ceremonija izmišljena u 19. vijeku što je laž i odmah dakle pada u vodu sva priča.

to nisu tek neki inoslavni,. meni ni iz dzepa ni u dzep, ja bih da verujem i verovao sam, nista me nije kostalo, pravoslavlje jedina, ali ne mogu da predjem preko dokaza da je sve prevara
Ne postoje dokazi da je prevara. Postoji rekla kazala. To što neki pravoslavni sveštenik govori to rekla kazala ne znači da nije rekla kazala. Jerusalimski patrijarh Teofil III je imao intervju gdje je opisao kako on dobija oganj sa neba. Eto imamo dakle dvije suprotne verzije događaja. Kojoj vjerovati? Pa ja bih rekao onoj koja se uklapa sa raspoloživim istorijskim podacima.
 
Kada sam prvi put prisustvovao Vaskrsnjoj Liturgiji, secam se da je plamen bio donet iz Jerusalema i pomocu tog plamena smo svi upalili svece, stavljao sam ruku na tom plamenu i nisam osetio da nista gori ili pece vec je bilo prijatno do nekih 10 minuta.
Ma lažu ovi što su protiv ognja. Našli su neku dvojicu u Jerusalimskoj patrijaršiji da nešto pričaju i to je kao dokaz. Možda su ih i platili. Ovaj jedan je izvisio da bude patrijarh pa je vjerovatno zbog toga bijesan. Ovaj drugi kao ne otkriva tajnu monasima ali eto hoće u tom intervjuu.
 
Evo šta na prelazi iz 10. na 11. vijek piše poznati arapski učenjak i polimata al-Biruni:
ويحكى لسبت القيامة حكاية يبهت لها صاحب العلم الطبيعي بل لا يوجد مقرا بها، ولولا اطباق الخصوم على الأخبار عنه ذاكرين مشاهدته وتخليد الفضلاء من العلماء وغيرهم اياه في كتبهم لما يسكن القلب إليه، وقد عرفته من الكتب وأخذته سماعا عن الفرج بن صالح البغدادي ان في وسط كنيسة القمامة ببيت المقدس قبر المسيح منقور في صخرة واحدة مطبقة وعليه قبة تشرف عليها أخرى عظيمة وحوالي الصخر دار برمات يشرف منه المسلمون والنصارى ومن حضر إلى موضع القبر في هذا اليوم متضرعين إلى الله تعالى وداعين اياه من نصف النهار إلى اخره . ويجئ مؤذن الجامع والإمام وأمير البلد فيقعدون عند القبر ويجيئون بقناديل يضعونها عليه وهو معلق، وقد أطفأت النصارى سرجهم وقناديلهم قبل ذلك ويمكثون إلى أن يروا نارا صافية بيضاء قد اشعلت قنديلا فمنها سرج القناديل في الجامع والبيع. ثم يكتب إلى حضرة الخلفاء بوقت نزول النار ويستدلون بسرعة نزولها وقربه من نصف النهار على خضب السنة وبتأخره إلى العشاء وبعده على جدبها. وحكى هذا المخبر أن بعض السلاطين وضع في موضع الفتيل نحاسا كيلا يتقد فيفسد ذلك فانها اذا نزلت اتقد النحاس. ونزول هذه النار في يوم .متردد ومدة ما .موضع .العجب

With regard to the Saturday of the Resurrection there is a story told that surprises the researcher of natural sciences and the cause of which is impossible to be discovered. If there was no consensus of the opponents [of the miracle] and they did not attest that they had personally seen it, and even leading teachers and other individuals had not related it in their works, one could not have any trust at all. I have learned it from books and have heard it from al-Faraj ibn Salih of Baghdad that in the middle of the Church of the Resurrection in Jerusalem there is carved in a rock the Tomb of Christ, in such a manner that it is enveloped by a dome. Overhead there is a larger dome. And around the rock there are galleries; from where the Muslims watch. The Christians, and anyone else who comes that day to the place of the Tomb, pray and call upon the Almighty God from noon until nightfall. Even the muezzin of the mosque, the head imam of the prayer and the emir of the city come, and sit next to the Tomb. With them they bring oil lamps, which they place on top, while it [the Tomb] is still sealed. The Christians in the meantime have already extinguished their lamps and torches and wait, until they see a clear white fire which lights a lamp. From this fire the lamps in the mosque and the churches are lit. Next there is a written report to the caliphs concerning the time when the flame descended. From the speed of the coming [of the fire] and if it was near noon, they concluded that the year would be productive. If the coming delayed until toward nightfall and even later, they concluded that it would not be productive. He who informed me relates that certain sultans put a copper wire in place of the wick so it would not light and would not take place [the miracle]. However, when the fire descended the copper ignited. The coming that day of the fire from the sky, which recurs at the specific place and time, is cause for us to be in awe.

Al-Biruni govori da postoji "konzensus protivnika" da se to ne može objasniti i da su čak sultani namjerno podmetali bakarne žice umjesto žižaka ali da je oganja SIŠAO SA NEBA I ZAPALIO BAKAR. Toliko o prirodnim objašnjenjima da je to tajna svijeća ili bijeli fosfor.
 
https://www.skarlakidis.gr/en/books/2012-07-12-06-57-11/17-2012-09-08-10-35-17.html

Ruski naučnici 2008. provjerili Blagodatni oganj i otkrili neobjašnjive fenomene. Zaključili sljedeće:
"Впервые в истории в момент схождения Благодатного Огня приборно зафиксирован мощный радиоимпульс, исходящий из Кувуклии... Мы немного приблизились к описанию этого великого для всех православных людей события, нашли ещё одно доказательство того, что чудо Огня – это факт, а не, как многим хотелось бы думать, – мистификация"
 
Evo pobijam ga time da mu je priča nemoguća. Kaže postoji samo jedna svijeća koja se koristi i nijedna druga a ta jedna je iz 19. vijeka. To je nemoguće jer postoje izvori da je ceremonija Blagodatnog ognja starija milenijum od 19. vijeka. Znači ili je postojala i ranija svijeća što je prema intervjuu nemoguće ili ovaj brblja.
on kaze da ne zna za raniju svecu, a ovu po tehnici izrade strucnjaci datiraju iz 19. veka;
na pitanje, kako je bilo ranije, on kaze da ne zna, nemaju podataka, da li je bila druga sveca, ili je ova mozda starija i koliko - A KO JE KRIVV, I KAKO JE MOGUCE DA NEMAJU PODATAKA, ti nam nudis sultane i bakrace, jes njima cemo da verujemo
znaci, maki hvatas na brzinu, svako moze da se vrati i pogleda, evo premotao sam - na pocetku, voditelj ga oslovljava sa VASA EKSELENCIJO
Daj se dogovorite koji je metod korišten. Jel svijeća ili bijeli fosfor?
nema zapisa o sveci iz ranijih vekova, pa ajde ti meni reci ko ako ne prevarant samo moze tako nesto da sakrije? sveca se umoci u fosfor, ima i ta mogucnost, zato je bolje da se svece ne pominju, eto motiva zasto su ignorisane kroz vekove, a ovaj prica o samo toj jednoj, mozda iz 19. veka
 
Poslednja izmena:
Kada sam prvi put prisustvovao Vaskrsnjoj Liturgiji, secam se da je plamen bio donet iz Jerusalema i pomocu tog plamena smo svi upalili svece, stavljao sam ruku na tom plamenu i nisam osetio da nista gori ili pece vec je bilo prijatno do nekih 10 minuta.
kada smo imali restrikcije struje, ja sam to isto radio sa obicnim svecama, i meni je isto bilo prijatno...

jel ti shvatas da svedoci sa lica mesta kazu da samo prvih nekoliko minuta ne pece, a da posle pece? da si ti onda bukvalno izfantazirao!?
 
white fire which lights a lamp. From this fire the lamps in the mosque and the churches are lit. Next there is a written report to the caliphs concerning the time when the flame descended. From the speed of the coming [of the fire] and if it was near noon, they concluded that the year would be productive.
bela vatra beli fosfor, podne, temperatura preskocila 30-i podeljak i beli fosfor se pali, a naposletku, gataju kakva ce da bude godina, rodna oli ne

kada se sa lampi preslo na svece, i zasto?

maki, ja sam 20+ godina u ovo verovao mislivsi da Bog upucuje na Pravoslavne, ali jedni vijaju zapadnog antihrista laznog, drugi se ekumenisu, i ne mogu vise, ako mi je sada jasno da je pola prevara, pola sujeverje, i zasto bi Bog to radio ako se pravoslavni ne hvale da su jedina Crkva Bozija? nuklearno pravoslvlje protov antihrista ili ekumenisti - izvinices me, ja ne pripadam ni jednima.
 
Poslednja izmena:
. He who informed me relates that certain sultans put a copper wire
Evo šta na prelazi iz 10. na 11. vijek piše poznati arapski učenjak i polimata al-Biruni:
ma koji sultani, kako se zovu, i kada su vladali? izes naucenjaka ako to nije naveo, price iz 1001 noci, aladin i carobna lampa
until they see a clear white fire which lights a lamp
kada i zasto se preslo na svece koju niko ne vidi, tj, sta patrijarh radi unutra,. osim kroz vrata, kroz prorez? - sto je uvodna poruka postavljaca teme, tj. lepo se vidi na videu
Nažalost ovaj video ne može se naći na youtube - jer su ga izbrisali ili brane. Ali ko ima facebook profil može ga pogledati. Ko ne može, nek napiše mišljenje po ovom pitanju.
samo nije video trebao da bude secen.

moje neko misljenje i logika je da su muslimani hteli da skinu krstase sa grbace, kao dosta vise nasrtanja, nego da dolazite i klanjate se u jerusalim;
danas se pak pitaju izraelci, tako da sve ovo treba zabraniti, nema svrhe vise
 
Poslednja izmena:
Teofil III je imao intervju gdje je opisao kako on dobija oganj sa neba.
pa jel ce da on naziva dogadjaj OBICAJEM, custom? jel vidis njegov izraz lica tuzan, da shvata da mora da iznese celu pricu, a da sam nema nikakvog zara niti izrazaja lica? providan je, taman, nikakve bozanske svetlosti, evo premotao sam na CUSTOM, a zasto ne rece MIRACLE, jasno je, jer je sve samo obicaj, a ne cudo Bozije
 
bela vatra beli fosfor, podne, temperatura preskocila 30-i podeljak i beli fosfor se pali, a naposletku, gataju kakva ce da bude godina, rodna oli ne

kada se sa lampi preslo na svece, i zasto?

maki, ja sam 20+ godina u ovo verovao mislivsi da Bog upucuje na Pravoslavne, ali jedni vijaju zapadnog antihrista laznog, drugi se ekumenisu, i ne mogu vise, ako mi je sada jasno da je pola prevara, pola sujeverje, i zasto bi Bog to radio ako se pravoslavni ne hvale da su jedina Crkva Bozija? nuklearno pravoslvlje protov antihrista ili ekumenisti - izvinices me, ja ne pripadam ni jednima.
Kakav bolan bijeli fosfor? Odakle ti ideja da su monasi znali koristiti bijeli fosfor? Kako nikad nisu omanuli?

pa jel ce da on naziva dogadjaj OBICAJEM, custom? jel vidis njegov izraz lica tuzan, da shvata da mora da iznese celu pricu, a da sam nema nikakvog zara niti izrazaja lica? providan je, taman, nikakve bozanske svetlosti, evo premotao sam na CUSTOM, a zasto ne rece MIRACLE, jasno je, jer je sve samo obicaj, a ne cudo Bozije
Dobro je amaterski psiholože.
 
Kakav bolan bijeli fosfor? Odakle ti ideja da su monasi znali koristiti bijeli fosfor? Kako nikad nisu omanuli?
pa kaka im je mudrost, ako nisu znali za kamen mudrosti?
  • Fosfor je 1669. prvi otkrio i izolirao njemački alkemičar Hennig Brandt, tragajući za "kamenom mudrosti". Suhom destilacijom uparenih ostataka trule mokraće dobio je malu količinu bijelog fosfora.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Fosfor
Dobro je amaterski psiholože.
vise ovaj amer voditelj veruje u cudo od patrijarha, koji lepo rece da je to samo obicaj
koja jos cuda imamo?
ma, daaaaj, da je to zaista cudo, pa drugacije bi se ophodili
 
Poslednja izmena:

Back
Top