„Bečko-berlinska škola” vs novoromantičari

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sluso sam Serbonu i tesko mi je kako neko moze da to veruje, jer ljudi za jedan i po sata ne uspevaju da stvore sto kontradiktornosti.

Nekad su Prasrbi iz Rusije, nekad iz Indije i nekad iz Egipta.

A razni autohtonisti tvrde totalno kontradiktorne stvari, dobro BB skola ima isto razne interpretacije i tumacenja ali toliko da se razlikuju.

I sta je najbolje BB istrazivac koji nadje jedan izvor ili neku teoriju stvori koja potvrdi on je vec uspeo u zivotu.

A autohtonisti su istrazivali hiljada na hiljada fakata. Supermeni.
 
Nekad su Prasrbi iz Rusije, nekad iz Indije i nekad iz Egipta.

Srbi nisu iz Prarusije ni iz Indije. Srbi su iz Srbije.
Srbija je dobila ime po Boima sa dodatkom Ser sto je cest ilirski dodatak za narode kao SarMati, SarGeti, SerReti, SerApuli.
Dakle dva glavna srpska naroda u antici su Sarmati i Boi, i oba su Ilirska.
Dakle ne samo da je Srbija formirana tamo gdje se danas nalazi, nego je i narod autohton, nastao tamo gdje se danas nalazi.
I to je sustina autohtone skole, da su Srbi i Srbija formirani ili nastali tamo gdje se danas nalaze. A ne u Rusiji, ili Irani. Takve budalastine nisu dio autohtone skole nego upravo BB skole koja zagovara velike seobe.
 
Провокативно и безобразно према госту у емисији понашање водитељице у приложеном видео снимку;
и примјер колико смо културно посрнули и колико смо забраздили у поремећеном систему вриједности који су својевремено
неки сарајевски зајебанти наговјестили.

Водитељица је ту да поставља питања, не да води расправу, да се свађа, да прекида госта ако јој је постао смарајући, него да поставља питања.
Пожељно је да се у оваквим емисијама припреми, макар упозна са материјом, да прати саговорника, овако припремила је (или су јој припремили) неколико малициозних питања, тек површно упознала са материјом, па дубокоумно пита "а шта је са Душановим закоником?", потпуно ван контекста разговора.
Ако си позвао/ла академика Деретића, знаш његове ставове, поштуј га као госта, не морамо се сложити, можемо га сматрати оваквим или онаквим, међутим морамо га уважавати, поштовати његово знање о материји, (а шта год мислили, и колико год се не слагали, зна много), књиге које је написао са којима се такође не морамо слагати.
Овдје смо имали један ријалити проступ, свађалачки став и очигледан наум да се гост избламира. Више него јадно.

Sve je više i više novinara majmunskog ponašanja u Srbiji. Mediji su potpuno razoreni i propadanje se nastavlja iz dana u dan.

Po znacenju rijeci recedo, retreat, povuci.

Dakle ipak ne govorimo o onome što piše, već o onome što ne piše, a što samo interpretiramo?

Ne zaboravi, ta reč ima i značenje prosto otići negde. U ovom slučaju, najverovatnije je značenje da se povukao u Galiju sa namerom da je brani.
 
Malena retrospektiva, pre zatvaranja priče o tzv. Prizrenskoj enigmi:

AUTOHTONISTIČKA PREVARA ZVANA „PRAOTCEM” ILITI HAJDE DA SE IGRAMO FALSIFIKOVANJEM

Verovatno se svi sećaet čuvenog Prizrenskog epitafa. Od kada je bio prvi put objavljen na 79. stranici Galaksije iz decembra 1991. godine, više puta je bio tema, između ostalog i na ovom forumu. Popularizaciju duguje pokojnom keltisti Ranki Kuić, čiji je jedan prijatelj pročitao ovaj članak u Galaksiji i preneo joj taj podatak, a ona ga usvojila i o njemu popričala u jednoj emisiji za teleziviju. Nedavno je pred više od hiljadu ljudi Goran Šarić na predavanju na beogradskom mašincu. Uzeo sam konačno da pretražim tri epitafa čije je vrlo grupe i neprecizne skice uz članak objavio Radomir Milojković (odakle je Šarić za svoje predavanje i preuzeo sken za slajd u prezentaciji).

GAL_91_12_079.jpg


Pogledajte prilog 523197

A pogledajmo kako izgleda prava verzija natpisa (original): https://edh-www.adw.uni-heidelberg.de/edh/inschrift/HD005823/iiif#?cv=0&locale=en-GB&c=0&m=0&s=0&r=0&xywh=-370,194,1898,1346



Šta primećujemo?

2) POSS IDO je spojeno, bez razmaka
4) VIXIT je odvojeno od prvog slova, IT je preškrabano i pretvoreno u neko čudno slovo, a ispred slova A nema I
5) U petom redu, kada se navodi koliko dugo je živeo Posidonije (70, iliti rimski LXX) kod Milojkovića to je slovo L, pa M i onda škrabotina neka.
7) U sedmom redu T je pročitano kao F

Dalje nije jasn da piše SIBI VI, a čudesnu betu u pretposlednjem redu neću ni da komentarišem.

Bacimo oko na drugi epitaf:

Pogledajte prilog 523198

https://edh-www.adw.uni-heidelberg.de/edh/inschrift/HD033706

1) Vidimo sličnu grešku koja se javlja kod slova M, opet. Ovde u Galaksiji ispalo je VIXA NIML, a originalni natpis je:



Pogledajte prilog 523199

Obaveštenje da se umrlo sa 40 godina postade kakofonija neka.

2) u prvom redu, M je opet pogrešno pročitano (piše TA)
3) u pretpostlednjem, piše FILIA umesto FILIAE

Konačno, dolazimo do famoznog natpisa:

Pogledajte prilog 523200

Slučajno li slučajno, najgore je ispisan (crtač je očigledno hteo da umetne da ispadne kao da ima i ćiriličnog slova L). Nisam ga uspeo nigde pronaći jer sa ovim kako je naškrabano, nigde takav natpis ne postoji.
* Svi ovi epitafi pripadaju epohi od 151. do 300. godine naše ere. Slova su proporcionalna i vrlo pažljivo uklesana; između O i C definitivno se ne nalazi slovo T, neoznačeno i na toliko uskom prostoru
* Slični komentar mogu dati i u vezi navodnog E, koje bi trebalo da stoji uz M, što verovatno nije ni M
* ovo u četvrtom redu verovatno treba da bude annos LV; odnosno I je garant loše pročitano N

Jedini zaključak koji mogu izvući jeste da ovde nesumnjivo ne piše „praotcem”, već zasigurno nešto drugo. Crtež je, kao što vidimo, više nego nepouzdan. :kafa:
Праотцем? Куку леле, просто невероватно.
Evo ih gde leže sve tri, u Prizrenu, u Arheološkom muzeju, pa ako se neko desi tamo da slika:

RBLntI5.jpg
Ma kakvi...da ima tu nečeg, neko bi to uradio barem u zadnjih 25 godina. :zblesav:

Bilo ko od plejade lažnih patriota među autohtonistima, jedan jedini čovek, prošetao bi se da napravi fotku; ili uopšteno, jedan jedini čovek bi se našao. A šta je pravi razlog, zbog kojeg nije? Možda su neki čak to i uradili, a kad vide da nije to to, brže-bolje zaborave (draže im je da mit ostane u vazduhu). :kafa:

Pogledajte prilog 523425

Ono kad je Šarić na mašincu izražavao divljenje profesoru Gnjurca, promašio je fudbal za 180 stepeni. I ovakvim glupostima autohtonisti samo ispadaju kao budale i nanose štetu samim sebima. Kaže šta se nije našao neko, recimo neko sa Filozofskog fakulteta? A zašto bi, kada je to čisto gubljenje vremena? Zamislite da sada neko objavl knjigu EPOHALNO OTKRIĆE! Hitler pobedio u Drugom svetskom ratu i podigao Manastir Sv. Arhangela kod Pirota! i onda postavi nekakve tričave skičice? I sad kaže, kako se nije neko našao da to sredi, da pomogne, genijalnom intuitivcu?

Ovde polako na ovoj temi dolazimo do bukvalno njenog dna, jer neki ispašće da je nasumično lupetanje gluposti nešto pametno i poželjno...
Pogledajte prilog 523512 z;)
A sta je ovo? Tri glave izgleda. Treci spomenik, mozda ko ovaj s crteza. Jedan je ovaj s dve, desno je onaj s cvetom, a levo? z:shock:
Eto, dogodine, pa da neko ufotka sa 8-12 megapiksela.
Делује да си у праву, али није то то, док не видимо уживо.
Знамо да слике и снимци не могу да пренесу ствари како треба.
Ne začuđuje što treće stele iz triptiha nema.
Славенов љубимац Шаргић доказао српску реч ПРАОТЦЕМ на споменицима из Призрена:

j. Ploca iz Prizrena 1. vijek: "Praotcem."
Ako je Galaksija iz devedesetih osnovni izvor priče o "Prizrenskoj enigmi" onda je slučaj zaključen.
И даље нигде доказа о постојању те плоче. Отвори коју књигу и научи нешто ако те већ занимају словенски језици, није оно нека друга реч већ од ње потиче савремено српско 'отац' а од потоњега и хипокористик 'тата'. Ако то не умеш схватити онда ћу ти нацртати део "проблематике" - како на неком, измишљеном или не, споменику од пре 2000 година може стајати "старосрпска реч" **praotcem када нпр:

- знамо да је *c у прасловенском *otĭcĭ могло настати само из *k прогресивном палатализацијом која је спроведена тек након словенских сеобa:

Treća palatalizacija morala se zbiti nakon seobe Slavena u predalpski i
balkanski prostor jer su slavenski oblici koji još nisu bili pretrpjeli tu promjenu
zabilježeni u bizantskom grčkom; usp. toponim Gardiki < prasI. *gardiku (hrv.
gradac, kajk. gradec pokazuju djelovanje treće palatalizacije). Na sličan je način
slov. toponim Logatec < lat. Longaticum morao biti posuđen prije treće palatalizacije
jer pokazuje njezino djelovanje.


Ranko Matasović: Poredbenopovijesna gramatika hrvatskoga jezika, Matica hrvatska, Zagreb, 2008, 142-143

Treća je palatalizacija progresivna, što će reći da se velari pala-
taliziraju iza prednjih samoglasnika, a ne ispred njih kao što je
to slučaj kod prve i kod druge palatalizacije. Po trećoj palata-
lizaciji slav. *k, *g, *x iza ie. *i(H)(n) i *ey(H) (> stsl. ь, ę, i) daje
*ť, *ď, *ś (što poslije prelazi u c, ʒ > z, s/š), ali pod uvjetom da
iza *k, *g, *x nije bilo slavensko *ū (stsl. y). Usp. ie. *attikos > psl.
*atiku > stsl. otьcь (grč. Ἀττικός »atički«)
, ie. *stigh- > psl. *stigā >
stsl. stьza, germ. *kunningaz »kralj« (eng. king, njem. König) > psl.
*kuningu > stsl. kъnęʒь (hrv. knȇz), psl. *wixu > stsl. vьsь (hrv. vȁs
> sȁv, stčeš. veš).


Ibid, 169

- имамо јасно посведочено да су слаби јерови почели нестајати тек од 10 века и да је до тада инструментал дате именице морао гласити *otĭcemĭ (прошли пут сам грешком записао датив множине) што и налазимо у старословенском као otьcemь. У време о којем ти говориш јерови не само да нису нестали него нису били сведени ни на полугласе, тешко да су могли бити незабележени. На остале несувислости се нећу освртати, глава ме боли када видим како ти и слични приступате разговору.
"Aron praotcem" [..] Aron i veza sa hebrejskim svetom, preko Peleza i Mikenskih izbeglica Palestinaca.
Tako je; treba prvo da vratimo KiM Srbiji, pa da mogu srpski naučnici da dođu u Arheološki muzej Prizren :)
Ako je Galaksija iz devedesetih osnovni izvor priče o "Prizrenskoj enigmi" onda je slučaj zaključen.
Inače ovom "Galaksijom" hteo sam da dokažem da ga. Kuić nije jedina osoba koja je videla taj spomenik...
Niko nije video taj spomenik , postoji mogućnost da je Kuićka preuzela "otkriće" iz Galaksije kome je onaj probisvet Milanović bio nekakav uredničić. Druga mogućnost je da je Galaksija preuzela tvrdnje Kuićke ako je ona to videla kako veli. Svakako natpis je potpuno izmišljen a ako nije - dokaži njegovo postojanje.
Kao što je to Igor nedvosmisleno dokazao nije moguće da je takav natpis postojao u to vreme (I ili II vek nove ere) tako da to može biti samo falsifikat neznalice i teško obolelog čoveka (alkoholičara , patološkog lažova i sl.) što sve ukazuje na jednu ličnost kao autora marifetluka.
Ako ti kažeš da niko nije video taj spomenik, ja se slažem sa tobom :)
Ne zato što ja kažem već što nema dokaza - znači gde su dokazi ?
 
Pošto sve nije stalo u jednu poruku...drugi deo retrospektive:

уствари је тамо "праотац/праотцем" и најсумњивије је то евентуално слово Т , јер је некако исто као у претходном реду Ј у Јарон.

Још једна дешифрација натписа на веронском мачу , опет аматер, мада у (убибоже новинском тексту) пише да је проф .историје
http://www.crveneberetke.com/srbin-preveo-tekst-sa-maca-iz-verone/
TAJNA SPOMENIKA U PRIZRENU
O tome svedoci i otkrice prizrenske visejezicne trodelne nekropole, stare najmanje 2.000 godina.
– Nedavno, kad se nabujala prizrenska reka Bistrica vratila u svoje korito, na njenoj obali je ostao trodelni kameni spomenik, kasnije prenet u prizrenski muzej. Nisam arheolog, ali me je spomenik zainteresovao zbog njegove jezicke strane. Odmah mi je palo u oci da je tu rec o vulgarnom latinskom, zatim o hebrejskom i verovatno o nekim drevnim keltskim toponimima. Tokom analize odusevio me i zacudio podatak da se na trecem delu nekropole, u drugom redu, nalazi latinicom uklesana stara srpska rec praotcem koja poblize objasnjava vlastitu imenicu Aron. I jedna i druga znace praotac. Rekoh: to je jedina slovenska, srpska rec, imenica, koja tu stoji oko 2.000 godina a mi smo mislili, jer su nas tako istoricari germanofili ucili, da su nam preci s Karpata sisli u sedmom veku i da smo se opismenili tek kad su nam u pohode dosli Moravci Cirilo i Metodije!
Da li je to, zaista, prva srpska rec zabelezena na tlu danasnjeg Prizrena? Kada su Srbi prvi put bili u nasoj danasnjoj, a mozda i davnasnjoj zemlji? Da li su Kelti stvarno Serbi? Najnovija istrazivanja sve vise pomeraju unatrag u vremenu njihovo, to jest nase prisustvo u ovom kraju sveta. Dr Ranka Kuic je to nase obitavanje pod ovom kapom nebeskom otkrila vise puta u tesnoj vezi sa boravkom kelta u nasim krajevima.
Bilo kako bilo, ostaje cinjenica: prva srpska rec na nasoj teritoriji javlja se, uklesana na kamenu, izmedju prvog i treceg veka nove ere, i to u vreme kad je grad Prizren ocigledno cvetao, noseci slovenski, srpski naziv, od glagola koji znaci "gledati, zreti, prozreti", a koji je istog znacenja kao i sa njim povezan Mizurn, sto na keltskom biva "zenica oka, gledati". To je vec vise od paralele izmedju keltskog i srpskog jezika i kulture.
(Radoica Momčilović)

by domatrios, sa jednog drugog foruma!
bobani:
"А др Ранка Куић, први келтиста на Балкану и стручњак уврштен у 2000 најистакнутијих стваралаца на земаљској кугли, својим делом "Српско-келтске паралеле" доказује готово генетску сродност данашњих Велшана, многих Ираца и Шкота са Србима. Отуд је и понела надимак "Ранка Велшанка"."

Reč pingvin otvorila mi je vrata Velšanske akademije. U 12. veku, kad je Haklud plovio, na njegovom brodu bilo je mnogo Velšana jer su bili dobri mornari. Struje su ih zavele na jug, došli su do Nove Kaledonije, i mornari su primetili da se nešto neobično gega po ledu. Koja je to reč mogla da bude izgovorena, pa da englesko uho čuje ime pingvin? I pronađem je: sastoji se od sledećih kamrijskih reči: PAN - krzno, perje i GNJINGNJUR - ševrdati, gegati se. Izgovorene brzo, ove dve reči daju reč PENGVIN, iliti pernato ševrdalo. Ne samo što treba biti lucidan da bi se čovek bavio time već mora da poseduje radoznalost i veliku ljubav prema istraživanju. Pored toga, volim Kelte i zato me tamo zovu: Ranka Velšanka.

OD KARDIFA DO BEOGRADA: Zadesila sam se u Prizrenu baš u trenutku kad je reka Bistrica odvalila deo svoje obale. Pred mojim očima pojavio se trodelni spomenik, deo nekropole. Vidim natpis na iskvarenom latinskom (otac me je učio latinskom kao da ću biti latinac), na trećem delu spomenika uočim reč: Praotcem - majko moja, pa to je starosrpski sa tc. Ostale reči su na keltskom i hebrejskom. Ja se zanebesila, možete misliti pronaći srpsku reč iz tog perioda? Po epigrafskom uređenju spomenika, on datira u rasponu od 1. do 3. veka nove ere. Kakav 7. vek! Sloveni su došli ovde mnogo ranije nego što to tvrdi "nemačka škola". Početkom naše ere jedan Srbin je sigurno bio ovde, dao je tu reč i ko zna koliko još drugih.
Tako su se na kamenom spomeniku od pre skoro 2000 godina zajedno našle srpske i keltske reči. To, samo po sebi, govori o srpsko-keltskoj životnoj paraleli - ovde su se sreli Kelti i stari Sloveni. Nepobitna je činjenica da su Skordisci, keltsko pleme, negde oko Beograda organizovali CIVITAS CELTORUM, na samom početku nove ere. Potvrdu toga pruža i ovaj nadgrobni spomenik iz Prizrena.

Iz intervjua NIN-u
(https://forum.krstarica.com/threads/srbska-istorija-i-jovan-i-deretic.87554/post-1991095)
Šta znamo o ovome?

http://www.nin.co.rs/2001-01/18/16228.html

Sliku ne mogu da izdvojim, zato sam ostavio ceo link, to je slika u gornjem desnom uglu. O otkriću tog artefakta svedoči Ranka Kuić. Možda je bila preterana entuzijastkinja, ali lažov nije bila.

Zadesila sam se u Prizrenu baš u trenutku kad je reka Bistrica odvalila deo svoje obale. Pred mojim oa pojavio se trodelni spomenik, deo nekropole. Vidim natpis na iskvarenom latinskom (otac me je učio latinskom kao da ću biti latinac), na trećem delu spomenika uočim reč Praotcem - majko moja, pa to je starosrpski sa tc. Ostale reči su na keltskom i hebrejskom. Ja se zanebesila, možete misliti pronaći srpsku reč iz tog perioda? Po epigrafskom uređenju spomenika, on datira u rasponu od 1. do 3. veka nove ere. Kakav 7. vek!
• Онај који није био “на часу” кад је Учитељица Живота (Маgistra Vitae) подсећала своје слушаоце на запис Ранке Куић, Ранке Велшанке, из 1974. године: “Задесила сам се у Призрену, баш у тренутку, када је река Бистрица одвалила део своје обале. Пред мојим очима појавио се троделни споменик, део некрополе. Видим натпис на исквареном латинском, а на трећем делу споменика уочим реч PRAOTCEM! Кажем себи: Мајко моја, па то је старословенски са TC. Остале речи су на келтском и хебрејском. Ја се занебесила! Можете мислити, наћи сербску реч из тог периода? По епиграфском уређењу споменика, он датира од првог до трећег века нове ере. Какав седми век! Словени су дошли овде много раније него што то тврди такозвана немачка школа”.
Znači prvo je bilo *o koje je prešlo u *a pa se onda opet vratilo na *o.

Ovde piše da je u litavskom ostalo *a, tako je i u slovenačkom ostalo *a; bar kod reči otac (kod nas se kaže za otca "ati", a za dedu "ata" ili "dedek").

Znači kod nekih je ostalo *a; ali je isto tako kod nekih moglo ostati *o, da uopšte nije bilo promene iz prvobitnog *o u *a, nego da je uvek ostalo *o.




"Kako uopće znamo da je u slavenskom doista bilo prvo *a koje je naknadno opet vračeno u *o? Znamo po zapisu psl. riječi u drugim jezicima, po psl. posuđenicama u drugim jezicima te po posuđenicama u slavenskom iz drugih jezika".

Može biti ovo tačno, ali da li su stranci stvarno izgovarali slovenske/praslovenske reči tako kao što su ih sami Sloveni/praSloveni?
Bravo Dvuki otkrio si da su LItvanci autori "Prizrenskog natpisa"

A što ti ne bi batalio istoriju i posvetio se prodavanju bostana , tu nema previše logičkih operacija.
Moraš pazlivije čitati. U litavskom jeziku ostalo je *a, tako da Litvanci nisu mogli napisati PRAOTCEM.
Kombinacija *ao u praslovenskom nije moguća (da ne ponavljam ostale nelogičnosti koje ti je Igor nacrtao) a tvoje primedbe najpozvanijima su nedorasle i dosadne, rasprava se pretvorila u dečje negiranje.
Reci mi da li znaš nešto više o kamenu/spomeniku odkrivenom u Prizrenu (o kome priča g. Kuić) gde na latiničnom pismu iz II veka piše PRAOTCEM (navodno keltski jezik)? Kako ona kaže starosrpski sa TC.
Objašnjenje od ga. Kuić imaš od str. 55-55 na scribu http://www.scribd.com/doc/47197792/ranka-kuic-srpski-i-keltski-jezik
Kолега dvukeljic, прво ти пронађи те тврдње о којима говориш, провери и их и онда проследи овде за даље разговоре, ти слепо верујеш у тврдње које ти се чине лепима а то и није заиста паметно. Тако нпр. бога питај где си ископао да се некакав старосрпски говорио пре 2000 година.
Činjenica je da je postojao "praslovenski jezik", ali tada ne postoje Sloveni pod tim imenom. Kako da onda nazovemo taj jezik, kada je srpsko ime već poznato. Najlogičnije je starosrpski ili prasrpski, jer prema najuticajnijim lingvistima (kao što Benjamin Kalaj kaže) nekada svi Sloveni su se zvali Srbi, pa ti sad kontaj. Normalno danas se neki lingvisti ne slažu, i to mi je jasno zašto. A to kaže i ga. Kuić, čiju rečenicu sam već napisao u prošloj poruki, a eto ponovo ću je, ako je nisi možda pročitao:
Pa onda ona kaže, da se neki lingvisti ne slažu, a to u Srbiji odnosno u Jugoslaviji se ne slažu. I da joj je jedan rekao da ne pokušava da proučava/objasni da su Kelti dolazili u dodir sa Slovenima/Srbima.

Možemo odma da počnemo sa rečju PRAOTCEM.
Reci mi da li znaš nešto više o kamenu/spomeniku odkrivenom u Prizrenu (o kome priča g. Kuić) gde na latiničnom pismu iz II veka piše PRAOTCEM (navodno keltski jezik)? Kako ona kaže starosrpski sa TC.
Objašnjenje od ga. Kuić imaš od str. 55-55 na scribu http://www.scribd.com/doc/47197792/r...-keltski-jezik
У прасловенском такав облик није могао постојати.
Opet moram da ti kažem, moraš pazlivije čitati.

Nije jedina osoba ga. Kuić koji je ne samo čula nego i lično videla taj spomenik.
Evo ti deo teksta iz njene knjige:
"Reč je o trodelnoj nekropoli koja se danas čuva u dvorištu Muzeja i koju do danas niko nije naučno obradio. Lično sam videla taj spomenik i zahvaljujući gospodinu Đoki Stojčiću, tadašnjem našem ministru kulture, dobila sam najpreciznije moguće dubinske snimke te nekropole, i sada, posle dužeg, podrobnijeg, izučavanja, mogu da izjavim sledeće. Prvi put je ta nekropola spomenuta u jednom članku, Prizrenska enigma, objavljenom u naučno-popularnom časopisu Galaksija (decembar 1991, na strani 79), ali autor tog članka, Radomir Milojković, nije mogao da identifikuje taj spomenik. Naglasivši da je tu, očigledno, reč o spomeniku na više jezika, ali se ne može odrediti kojih, pa sadržina ostaje nepoznata, priložio je i tri skice nacrtane rukom njegovog prijatelja, i pozvao čitaoce ili stručnjake da se ta zagonetka reši" (str. 51). Preuzeto iz: http://www.scribd.com/doc/47197792/r...-keltski-jezik.

Evo ti taj članak iz 1991 godine u časopisu Galaksija: http://retrospec.sgn.net/users/tomca...&all=GAL_91_12

A eto našao sam i sliku Arheološkog muzeja u prizrenu gde se nalaze neki kameni spomenici koji mogu biti ti o kojima pričamo: http://prizren360.com/ba/360foto-bn/...zej-sahat-kula
Samo pogledaj sličnosti između njih i slike iz knjige ga. Kuić na strani 55: http://www.scribd.com/doc/47197792/r...-keltski-jezik.
Ovaj prvi i drugi spomenici na sliki Arheološkog muzeja i prvi i drugi spomenik iz knjige ga. Kuić su potpuno identični. I oblik spomenika i slike u njima. Jedino ne znam gde je taj na kome piše PRAOTCEM, možda je onaj zadnji na sliki Arheološkog muzeja u Prizrenu, onaj koji je malo tamnijim na kome možemo da vidimo na vrhu like nekakvih obraza možda?, a ispod je prostor na kome ne vidimo da li piše nešto, ali je svakako prostor na kome se možda naleze nekakva slova - i vidimo da je malo oštećen.
 
Dobro je da si na kraju primetio da se radi o natpisu na spomeniku. Pošto link koji si dao za Galaksiju ne radi, jedino ko potvrđuje postojanje takvog natpisa jeste Kuićka ; ona se poziva na Galaksiju , ona se poziva na ministra, ona se poziva na Mirkovićku i Urija Paza. Uzgred tu ima zanimljivih stvari , ovi iz Galaksije ne mogu biti pouzdan svedok jer je u to vreme taj list postao jedno senzacionalističko đubre (UFO fenomeni itd) . Zatim, kako to da sama Mirkovićka koja je vrstan epigrafista nije dešifrovala natpis već je to prepustila jednom amateru ? Sve u svemu za sad imamo samo jednog svedoka - i to krajnje sumljivog, pa se vraćam na početak ; na tebi je da dokažeš postojanje tog natpisa a ne na nama da dokazujemo nepostojanje istog jer to nikako ne možemo ostvariti.
Posebna priča je, da čak i kad bi postojao takav natpis on ne može biti praslovenski o čemu je Igor već crtao.
Baš zato sam i prekopirao tu stranicu Galaksije, ako slučajno ne bi radila. Ako hočeš mogu ti je poslati preko maila. U tom članku autor piše da je lično video taj spomenik i da je onaj sveštenik lično video taj spomenik i g. Kuić ga je lično videla - znači to su trojica ljudi za koje sigurno znamo da su ga videli. A imaš i onu stranicu arheološkog muzeja na kome vidimo baš te spomenike koji su istog oblika i imaju iste uzorce na njima. Ne kažem da su to ti spomenici, ali postoji velika šansa da su. Možda kada Slaven ode u Prizren, odkrije taj spomenik.
Imaš na temi "bečkoberlinska vs autohtonistička" odnosno "novoromantičari" po novome :),
sve što sam mogao da pronađem od tog spomenika, ali problem je što Slaven neće da ide u Prizren, kao što mi je obečao :)
Ponavljam, reč je o natpisu "PRAOTCEM " , postavi članak ovde javno, šta ima meni posebno da šalješ. Na stranici arheo. muzeja u Prizrenu se ne vidi taj natpis a svaka dalja rasprava bez novih fakata besmislena je .
Probao sam je staviti ali mi napiše ovo : Prizrenska enigma.pdf: Your file of 545,3 KB bytes exceeds the forum's limit of 156,3 KB for this filetype.


Eto ja mogu da otvorim ovu stranicu : http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/magshow.php?auto=&page=79&all=GAL_91_12

Možda nisi platio račun prošli mesec :)
Imamo i natpis iz Prizrena, o kome imao samo svedočanstvo Ranke Kuić.
"Zadesila se u Prizrenu baš kad je Bistrica odvalila deo obale. Pred očima joj se pojavio se trodelni spomenik. "S natpisom na iskvarenom latinskom na trećem delu spomenika uočim reč: Praotcem - majko moja, pa to je starosrpski sa tc! Ostale reči su na keltskom i hebrejskom. Ja se zanebesila, možete misliti pronaći srpsku reč iz tog perioda? Po epigrafskom uređenju spomenika, on datira u rasponu od 1. do 3. veka nove ere."
Измишљотине направљене за неуке лаковерне малоумнике, тај натпис нема везе с језиком Словена.

- прасловенска реч за оца је пореклом од ие. *átta и у добу о којем се говори почињаше наслеђеним *а, оно прелази у *о тек у општесловенском раздобљу

- имала је *k, а не **c, јер прогресивна палатализација није још ни у плану.

- ако погледамо старословенски интрументал отьцємь закучујемо да је после *t и *m следио глас *i, од тога је настао полуглас *ĭ односно старословенско ь.

- цели инструментални наставак мора гласити *-ami јер у прасловенском су јо- основе биле истоветне о- основама, тек у општесловенском добу настаје мека склонидба именица мушкога рода, а с тим и наставак *-emĭ.

Када срачунамо све речено налазимо како је инструментал 'оцем' у датом раздобљу гласио *atikami.
Pitanje je sad, gde je to Šarić uopšte bio (ili tvrdio da jeste) da ga traži? Svaki put pominje otišao sam tamo, tražio ga, nigde ga nema. Zašto nije nikada spomenuo muzej Šibenika? :zddm6: Da nije možda zato što ga uopšte nije nikada stvarno ni tražio? Evo, kada smo već kod onog predavanja u Inđiji gore, od 16:37:



Pogledajte prilog 529837

Ma nije nestao, nego ga Šarić nije ni tražio.



Kao što očigledno nije tražio ni natpis iz Grebaštice. :kafa:
Шта би са овим ово нико не коментарише.. :per:

Uskoro...definitivno razrešenje ove priče! :bye:
 
Sećam se da se ovde pisalo kako je veprova glava probodena strelom koja se koristila kao grb u Karađorđevoj Srbiji ustvari ''deformisan'' grb Balšića ida nema veze sa Tribalima.

Međutim Pavle Riter Vitezović je još 1701. godine isto tako predstavio grb Tribala.
Dakle i tada se verovalo da je veprova glava probodena strelom predstavljala grb Tribala, pa se postavlja pitanje da li su Srbi u Karađorđevo vreme zaista verovali da su potomci i naslednici starih Tribala?

568459
 
Срби у доба Карађорђа су преузели грб Хабрбуршке краљевине Србије, какви црни Трибали.

Тај грб се и данас налази на доњем граду Београдске тврђаве:
KapijaGrbTribalije.JPG
Преузето из Хронике сабора у Констанцу 1418. а односи се управо на Србију

DypSvZ4WoAEVchB.jpg


Пре капије и Паула Ритера овај грб са ознаком трибалски или српски су нацртали у књигама, Јохан фон Франколин 1565. и Жером Бар 1604.
 
Poslednja izmena:
До 13. 14. века спорадично а од 14, века постаје оптше друго име за Србију чак је и Лазар на Косову описан као Трибал.
Интересантно ми је да међу репликама племена на Балкану и северу Моравци , Боодрићи или Браничевци , Љутичи , Срби , Делмати или Даламати и Трибоји. Трибоји су такође поред Хрвата , Делемата и још неких чинили северни српски савез.

Сад питање је откуд Аустријанцима а сигурно није случајна коинциденција иснпирација за грб хабзбуршке Србије??
 
Као и у случају Лимиганата или ропских Сармата чија су ископавања показала словенски карактер њихових колиба и материјалне културе истраживања су обустављена а њихово порекло проглашенос спорном. Испаде да су два велика илирска племена од Војводине до Тимока била словенска ставља другачије светло на то.
као што сте споменули споран назив Јулијанске планине које су се раније звале вендским натерало је неке научнике да скупе што више узорака са локалитета у Словенији јер има индиција да се једна група Словена доселила на Балкан још негде 200. година пре Христа.
Резултати се чекају а о бројности те групе се лицитира али са овим заједно може бити свашта.
Око имена теме Превалитана или Превалија чија је то реч?

О Лимигантима судбина истраживања неизвесна.

http://www.svevlad.org.rs/povesnica/trifunovic_sloveni.html
 
Око 537.
Геополитичка подела Балканског полуострва
„С друге стране залива први су Хелени, звани Епирци, све до приморског града Драча (Έπιδάμνου). Од овог (града) почише покрајина Прекалис, a после долази Далмација (Δαλματία) и тиме се завршава западна граница царства.
Потом долазе Либурнија и Истра (Ίστρία) па Венетија, која се простире све до града Равене. Они који обитавају у овим крајевима живе као приморци.

Иза ових унутрашњост земље држе Сишчани и Сваби, не они који су потчињени Францима но други. Иза ових станују Карни (Καρνίοι) и Норичани (Νωρικοί), десно од ових живе Дачани (Δακαι) и Панонци (Παννόνες) који, поред осталих места, држе Сингидунум и Сирмијум (Σιγγιδόνον και Σίρμιον), допирући све до реке Дунава (Ιστρον).
Овим су народима почетком овога рата владали Готи c ону страну Јадрана (тј. Источни Готи).“
(ВQ 1 15, р. 82,10-25)


Из Италије у Панонију послана је војска да доврши Људевитов рат, али Људевит на њен долазак напустивши Сисцију побеже Сорабима; за који се народ казује да заузима велик део Далмације, те убивши на превару једног од њихових вођа који га је примио, његову државу врже под своју власт. Ипак посла своје изасланике царевој војсци, и обећа да жели да дође пред цара. Кад је прошао јесењи лов, оде цар преко Рена на зимовање у место које се зове Франконофурд, те ту сакупивши општи сабор, расправљаше неке нужне ствари за напредак источних делова свог царства, по свечаном обичају, са најбољима које је заповедио да за то позову. На том сабору саслуша њему упућена посланства с даровима свих источних Склава, то јест Абодрита, Сораба, Вилтцора, Бохемаца, Марванаца, Педенецента и Авара, који су становали у Панонији

Зар ово не изгледа као непромењено геополитичко стање од '6-9. века што се тиче једне ствари прву пише Прокопије други је Ајнхард?
 
Sluso sam Serbonu i tesko mi je kako neko moze da to veruje, jer ljudi za jedan i po sata ne uspevaju da stvore sto kontradiktornosti.

Nekad su Prasrbi iz Rusije, nekad iz Indije i nekad iz Egipta.

A razni autohtonisti tvrde totalno kontradiktorne stvari, dobro BB skola ima isto razne interpretacije i tumacenja ali toliko da se razlikuju.

I sta je najbolje BB istrazivac koji nadje jedan izvor ili neku teoriju stvori koja potvrdi on je vec uspeo u zivotu.

A autohtonisti su istrazivali hiljada na hiljada fakata. Supermeni.
Vidi se velika sposobnost, ocas iznikne neka skola, tacnije ima ideja za stvaranje naziva....a sto se zove Beckoberlinska skola....? Ima li mozda naziv, ako je vec do istrazivanja i istine, za arapske i druge skole? Koliko arapa je prevedeno ili izucavano u toj "klasicnoj" BB skolici?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top