„Bečko-berlinska škola” vs novoromantičari

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja tebi postujem pisana svedocanstva za Srbe i Bugare u kojima se iznosi tvrdnja o starosedelastvu, a ti meni prepricavas iz glave nekakav Skenderbegov iskaz. Na stranu sto on verovatno nije Albanac.

Nije to na tvom nivou

Pa možda me, jednostavno, isuviše precenjuješ. :lol: Ili smatraš da me interesuje dovoljno da bih se potrudio...

Skando.JPG


Ovo je Kaldelisov komentar na deo Halkokondilove istorije u kojem kaže da su od svih naroda na svetu Makedonci najbliži Albancima. Kaldelis smatra da je Laonik imao drugačiji izvor, dok drugi smatraju da je dotično preuzeo od ovog.
 
Тек сам почео да изучавам аутохтонистичку теорију о поријеклу Срба па ме збуњује то што неки тврде да смо потомци Илира, док други тврде да смо потомци Трибала, који су Трачани. Наиме, занима ме јесу ли оне контрадикторне или постоји нека веза између тих тврдњи?
 
Pa možda me, jednostavno, isuviše precenjuješ. :lol: Ili smatraš da me interesuje dovoljno da bih se potrudio...

Pogledajte prilog 708089

Ovo je Kaldelisov komentar na deo Halkokondilove istorije u kojem kaže da su od svih naroda na svetu Makedonci najbliži Albancima. Kaldelis smatra da je Laonik imao drugačiji izvor, dok drugi smatraju da je dotično preuzeo od ovog.
Laonik je napisao kako je Skenderbeg izjavio da su Albanci potomci Epirota?
 
👍



Ne shvatam iz kog razloga ti je uopšte palo na pamet da bi to mogao saznati, jer je sama poenta zbog kojeg sam to i naveo — sušta suprotnost od toga što si pomenuo.
Dobro mozda ja nesto ne kapiram.
Bugari u XIII veku i Srbi u XIV veku ostavljaju pisano svedocanstvo o starosedelastvu.
Albanci nemaju takvo svedocanstvo, zapravo mene to i ne zanima ocekivao sam od tebe da mi pokazes takvo svedocanstvo.

Epilog, Albanci su starodeoci a Srbi dosljaci. Izvini, ali tu je nesto permutovano.......
 
Dobro mozda ja nesto ne kapiram.
Bugari u XIII veku i Srbi u XIV veku ostavljaju pisano svedocanstvo o starosedelastvu.
Albanci nemaju takvo svedocanstvo, zapravo mene to i ne zanima ocekivao sam od tebe da mi pokazes takvo svedocanstvo.

Epilog, Albanci su starodeoci a Srbi dosljaci. Izvini, ali tu je nesto permutovano.......

Poenta koju sam želeo napraviti Skenderbegovom izjavom jeste da ti ukažem da se nijedan ozbiljan istraživač ne osvrće na te stvari. Postoji pregršt srednjovekovnih izvora koji zovu Albance Ilirima, i to davno pre nego je ikome palo na pamet da Slovenima nadeni to ime, pa je sve to opet prilično beznačajno u kontekstu istraživanja porekla Albanaca, niti to iko pominje sem mitomana ili onih koji ne razumeju istoriju. Nijedan ozbiljni naučnik ne tvrdi da su Albanci potomci Ilira zbog toga što su ih tako Romeji zvali. Kopanje po tradicijama zapisanim i do hiljadu godina docnije ne donosi nam nikakvu sliku o drevnoj prošlosti, a bukvalno (nekritičko) tumačenje samo navodi na pogrešni put.

Nema tu nikakve permutacije; samo što svuda ima nekih pojedinaca koji se zalepe za nešto što pročitaju i onda zamisle matojeto100%. Posebno ako to na neki način imponuje ili ima političke implikacije. :mrgreen:
 
Skilica razlikuje Tribale od Srba. To su dve različite skupine za njega; dve zemlje. Iz teksta, vrlo je jasno da je pod Tribalima podrazumevao Dioklićane. Deo koji citiraš ima ulogu da objasni kao tačno je došlo do tribalizacije Dioklićana.
Ako Skilica razlikuje Tribale i Srbe, onda bi to trebalo da vazi i za Grigoru. U svojoj Istoriji Vizantije, https://books.google.rs/books?id=OO...CGUQ6AEwEnoECBAQAQ#v=snippet&q=servie&f=false, pominje i Srbe i Tribale, Kralesa Srba i Regosa Tribala.

serv.jpg

trib.jpg


Dakle situacija identicna Skilicinom opisu Srba i Tribala. Bojim se da ako primenimo zakljucak Komatine da se radi o Srbiji i Duklji, Grigorin tekst bi delovao prilicno besmisleno. Zapravo, jasno je da se radi o istom narodu, zato sto u jednom delu Grigora kaze da se braku Kralja Srbije suprotstavila crkva Tribala.

Pitanje za tebe, da li se analiza Skilicinog teksta od strane Komatine moze primeniti na Grigoru?
 
Ako Skilica razlikuje Tribale i Srbe, onda bi to trebalo da vazi i za Grigoru. U svojoj Istoriji Vizantije, https://books.google.rs/books?id=OOUPAAAAQAAJ&pg=PP76&lpg=PP76&dq=Γρηγοράς,+Νικηφόρος&source=bl&ots=-VB4PXXln0&sig=ACfU3U3ACZ58U8BZ5iGmQ7jDrpBdJwu8mg&hl=sr&sa=X&ved=2ahUKEwinlrPOkOrpAhVt-ioKHdOWCGUQ6AEwEnoECBAQAQ#v=snippet&q=servie&f=false, pominje i Srbe i Tribale, Kralesa Srba i Regosa Tribala.

Pogledajte prilog 708407
Pogledajte prilog 708409

Dakle situacija identicna Skilicinom opisu Srba i Tribala. Bojim se da ako primenimo zakljucak Komatine da se radi o Srbiji i Duklji, Grigorin tekst bi delovao prilicno besmisleno. Zapravo, jasno je da se radi o istom narodu, zato sto u jednom delu Grigora kaze da se braku Kralja Srbije suprotstavila crkva Tribala.

Pitanje za tebe, da li se analiza Skilicinog teksta od strane Komatine moze primeniti na Grigoru?
Možda su jedni kršteni (Srbi) a drugi su pagani rodoverci (otud i naziv Tribali).

Mislim, iste podele kao i danas - na tri vere...
 
Možda su jedni kršteni (Srbi) a drugi su pagani rodoverci (otud i naziv Tribali).

Mislim, iste podele kao i danas - na tri vere...
Grigora govori o crkvi Tribala, znaci nisu tada bili pagani. Uostalom rec je o kraju XIII veka.
Meni se cini da su isti narod Latini nazivali Srbima a Grci Tribalima. Porfirogenit pise o Srbima, ne o Tribalima, Tibor je zakljucio da mu je izvor bio latinski spis. Prvi pomen Srba dolazi iz latinskog spisa u IX veku. Prvi pomen Tribala dolazi iz grckog spisa, takodje u IX veku. Tako je moguce da su pozniji grcki pisci imali nedoumicu da li da koriste domaci ili latinski naziv pa su onda tako kombinovali kao u slucaju Skilice i Grigore.
 
Opet, loša ti logika - šta misliš da nema autohtonista koji glasaju za Dveri, Šešelja ili Đilasa iz drugih razloga? A s druge strane, pretpostavka da ljudi koji glasaju (bilo za DJB bilo za druge) imaju uopšte svest i pojam o nacionalnoj o istoriji bila bi preduslov za ovakvo razmišljanje. Treće, DJB je od ovih izbora eksplicite suverenistička stranka tako da porast ili pad glasova može biti uzrokovan i tim faktorom.
Dverjani vrlo moguće.

Đilasa nema teorije iz prostog razloga što su autohtonisti gotovo po pravilu u preko 90% slučajeva hiperturbo nacionalisti, tako da je tako nešto doslovno nezamislivo. Mada na osnovu najnovije epizode Srbija GLOBAL može se primetiti da Šargić izgleda ima neke simpatije prema Savezu za Srbiju ili bolje rečeno čitavoj opciji za bojkot.

Za Šešelja vrlo slabo (posebno sada kada je ovako propao) zato što je on nekoliko puta istupao protiv autohtonista i, štaviše, kod mnogih je omražen zbog onih priča o Vlasima i slično.
Evo ima ih i na Dragaševom protestu.

 
Ako Skilica razlikuje Tribale i Srbe, onda bi to trebalo da vazi i za Grigoru. U svojoj Istoriji Vizantije, https://books.google.rs/books?id=OOUPAAAAQAAJ&pg=PP76&lpg=PP76&dq=Γρηγοράς,+Νικηφόρος&source=bl&ots=-VB4PXXln0&sig=ACfU3U3ACZ58U8BZ5iGmQ7jDrpBdJwu8mg&hl=sr&sa=X&ved=2ahUKEwinlrPOkOrpAhVt-ioKHdOWCGUQ6AEwEnoECBAQAQ#v=snippet&q=servie&f=false, pominje i Srbe i Tribale, Kralesa Srba i Regosa Tribala.

Pogledajte prilog 708407
Pogledajte prilog 708409

Dakle situacija identicna Skilicinom opisu Srba i Tribala. Bojim se da ako primenimo zakljucak Komatine da se radi o Srbiji i Duklji, Grigorin tekst bi delovao prilicno besmisleno. Zapravo, jasno je da se radi o istom narodu, zato sto u jednom delu Grigora kaze da se braku Kralja Srbije suprotstavila crkva Tribala.

Pitanje za tebe, da li se analiza Skilicinog teksta od strane Komatine moze primeniti na Grigoru?

Gde to Grigora pominje Srbi i Tribali?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top