Bakšiš

zasto je u nekim profesijama uobicajeno da se daju baksisi a u drugim nije?
na primer kelnerima i frizerima je nekako uobicajeno, moglo bi se reci i popovima :mrgreen: ali zasto se ne daje ljubaznoj prodavacici, onom sto ti toci gorivo ili vozacu autobusa jer te je lepo dovezao?..
pa i profesorima u skoli u neku ruku?
ono, lepo si naucio dete evo kinte da se nadje, zasluzio si, pa u dzep mu turis, ionako profesori stalno kukaju kako su im mala primanja :D

i zasto se uopste gaji taj baksis sistem?

sve se svodi na to da im se daje jer su im primanja mala.

pa zasto su mala?
prakticno se baksisem legalizuje da gazde radnike placaju minimalno jer baksisem oni izvuku normalnu paru.

da li bi resenje bilo da svi prestanu da daju baksise i onda ljudi ne bi radili za toliko malo para i gazde bi primorali da daju vise novca zaposlenima?

i na kraju, i da je u pitanju mala plata pa da se pomogne, zasto samo tim zanimanjima a ne i drugim?

da li vi ostavljate baksis i koliko ako ostavljate?
Znaci uvodis na Krstarici clanarinu,tj.baksis...ako,to je tab i predvideo pa se povukao.:hahaha:

secam se kad sam pre radio sa kesom kako se obradujem kad u nekoj jakni ili pantalonama nadjem hiljadarku :D
Prijateljici sam poklonila jaknu koju nisam nosila duže vremema.
Kada je probala i stavila ruke u džepove, iz džepa izvadi 20evra za koje nisam imala pojma i ko zna od kada su su u jakni, ali sam se baš obradovala.

Prema novcu imam prilično nemaran odnos kada ga imam, kada sam 'švorc' - ko bubica sam.Mirna

bas pitaj..
znas koja je tezina u metalu za tu kolicinu novca?

da je sve imao bas u petodinarkama a slozices se da nema sanse da je imao iskljucivo po 5 dinara on bi morao za 20.000 da ima minimum 4.000 kovanica.

sad sam pogledao.
tezina kovanice je 6 grama sto znaci da mu je 20.000 dinara u kovanicama preko 24 kilograma.

a posto si rekla i vise a koristio je i druge kovanice on je brat bratu imao svakog meseca oko 30kg novcica.. kako je trosio 4 do 5 hiljada kovanica?
gde ih je nosio, kako ih je plasirao dalje?

..naivna si ti puno :D
Sto ti je matematicki um.😀

A programerima? Ono kad nađeš bag u programu? :mrgreen:

Stvarno. Sto jes jes, ljudi ne shvataju koliko je tesko naci bug u programu pogotovo u programu koji nisi sam pisao.

Ali, kad malo razmislim za svojih jos malo pa pola veka programiranja takoreci nikad nisam dobio baksis za debagovanje. A 50% mog posla jeste debagovanje.

Dobio sam neku kintu za neku konfiguraciju sistema, ali za bagove.... tesko ikad, osim u samo jednom jedinom slucaju.

A i taj slucaj mi je za nauk, jer kad sam pronasao taj bug - izgubio sam posao. KAKAV BAKSIS! - Ruku na srce, malo kasnije sam dobio neku kintu za opsti trud, tako da ipak mogu da kazem da sam dobio baksis za pronalazenje bug-a. Teoretski.

Samo smo jenom doživeli neugodnu situaciju da je konobar bio nezadovoljan sa bakšišom koji smo mu ostavili. Sa rečima "nemam ni za žilete", a faca "pih" , muž se šokirao, a ostavili smo mu u vrednosti današnjih hiljadu dinara, al to je bio BeeeooOgrad, exkluziva :roll:
Upropastio nam je celo veče a bili smo dobro raspoloženi, zato mu i ostavili bakšiš veći nego uobičajeno.

Kod mene suprotno iskustvo.
Pre par godina, pre predstave u Ateljeu, svratili samo na kafu u Šumatovac.
Popili smo kafu, shodno računu bakšiš je bio simboličan a konobar je bio više nego ljubazan.
Ulepšao mi je veče.

Problem sa USA baksisem je dostigao granicu gluposti, tj dajes bakšiš jer ga traze a ne jer si zadovoljan uslugom.
Ovde je veliki trend, na pr. kafica, gde nemaš konobare u pravom smislu reci, nego narucis za šankom i sačekaš da ti naprave. E sad posto je plaćanje odmah, ti dodaš bakšiš na uslugu koja se još nije ni dogodila, a na kraju ti se možda kafa i ne svidi 😀
Totalno bezveze
Isto sranje je i u Austriji, još i velikim slovima na računu stave Tips not included. Koji cigani jbt.

Kod mene suprotno iskustvo.
konobar je bio više nego ljubazan.
Ulepšao mi je veče.
Pa ovo sam izdvojila jedan jedini slučaj u mom životu da je neko ovako odreagovao.

Inače , i pre i nakon bakšiša smo uvek imali dobre konobare. Grci i italijani se polome oko gosta, a ovaj slučaj sam htela navesti, jer ga sigurno niko nije doživeo, da se zna, da postoje i takvi primeri

Prijateljici sam poklonila jaknu koju nisam nosila duže vremema.
Kada je probala i stavila ruke u džepove, iz džepa izvadi 20evra za koje nisam imala pojma i ko zna od kada su su u jakni, ali sam se baš obradovala.

Prema novcu imam prilično nemaran odnos kada ga imam, kada sam 'švorc' - ko bubica sam.Mirna
nisi valjda uzela te pare? :eek:
ako si joj dala jaknu dala si joj i dzepove sa sadrzajem :D

da je bila prljava maramica unutra, jel bi je trazila ili bi joj rekla da zadrzi/baci?

Back