Bakšiš

tab503

Tabana po forumu
Administrator
Poruka
117.173
zasto je u nekim profesijama uobicajeno da se daju baksisi a u drugim nije?
na primer kelnerima i frizerima je nekako uobicajeno, moglo bi se reci i popovima :mrgreen: ali zasto se ne daje ljubaznoj prodavacici, onom sto ti toci gorivo ili vozacu autobusa jer te je lepo dovezao?..
pa i profesorima u skoli u neku ruku?
ono, lepo si naucio dete evo kinte da se nadje, zasluzio si, pa u dzep mu turis, ionako profesori stalno kukaju kako su im mala primanja :D

359_jessie-mccall-guxx-wm-wny-unsplash_f.jpg


i zasto se uopste gaji taj baksis sistem?

sve se svodi na to da im se daje jer su im primanja mala.

pa zasto su mala?
prakticno se baksisem legalizuje da gazde radnike placaju minimalno jer baksisem oni izvuku normalnu paru.

da li bi resenje bilo da svi prestanu da daju baksise i onda ljudi ne bi radili za toliko malo para i gazde bi primorali da daju vise novca zaposlenima?

i na kraju, i da je u pitanju mala plata pa da se pomogne, zasto samo tim zanimanjima a ne i drugim?

da li vi ostavljate baksis i koliko ako ostavljate?
 
Poslednja izmena:
Obavezno ostavljam ako sam bila zadovoljna uslugom i ljubaznošću u restoranu, kafiću. Frizeru ne ali dam djevojkama koje su mi oprale kosu.
Ostavim i taxisti.
Bilo šta da plaćam, dam više. Majstorima za sve, radniku u autopraonici, dostavljaču čak i ako ne naplaćuje ono što je dostavio, ako je online plaćeno, dam mu "na kafu".
Šta znam zašto, tako naučena valjda posmatrajući starije u mom okruženju.
 
Stvar baksisa je stvar obicaja, i razlikuje se od zemlje do zemlje.
USA je baksis legalizovala i, sto je vaznije, oporezovala, tako da baksis dopises na racun, i na njega ide porez.
Tako da, konobar ce dobiti baksis umanjen za porez :)

U Srbiji nema nekog pravila, ali neki red je cirka 10%. I svuda u svetu gde sam bio sam ostavljao 10-15%, osim ako bi me neko bas odusevio uslugom (secam se jednog starog konobara u ribljoj cardi Necko, na Ribarcu, NS, njemu sam ostavljao brutalne baksise, jer ne postoji bolji konobar na planeti, garantujem!)
 
Bakšiš je nekada bila nagrada za ekstra zalaganje. Uglavnom se davao u uslužnim delatnostima. Posle je to nekako počelo da se podrazumeva a zatim na nekim mestima i moranje. Oni odma na računu uračunaju bakšiš pa tako sve zajedno moraš da platiš. I onda na to, stipsa si ako još ne ostaviš. Sve je to otišlo predaleko, samo je poenta da se mušterije izmuzu što više. Zato ne treba davati i gotovo. Ko ima malu platu, neka nađe drugi posao.
 
zasto je u nekim profesijama uobicajeno da se daju baksisi a u drugim nije?
na primer kelnerima i frizerima je nekako uobicajeno, moglo bi se reci i popovima :mrgreen: ali zasto se ne daje ljubaznoj prodavacici, onom sto ti toci gorivo ili vozacu autobusa jer te je lepo dovezao?..
pa i profesorima u skoli u neku ruku?
ono, lepo si naucio dete evo kinte da se nadje, zasluzio si, pa u dzep mu turis, ionako profesori stalno kukaju kako su im mala primanja :D

i zasto se uopste gaji taj baksis sistem?

sve se svodi na to da im se daje jer su im primanja mala.

pa zasto su mala?
prakticno se baksisem legalizuje da gazde radnike placaju minimalno jer baksisem oni izvuku normalnu paru.

da li bi resenje bilo da svi prestanu da daju baksise i onda ljudi ne bi radili za toliko malo para i gazde bi primorali da daju vise novca zaposlenima?

i na kraju, i da je u pitanju mala plata pa da se pomogne, zasto samo tim zanimanjima a ne i drugim?

da li vi ostavljate baksis i koliko ako ostavljate?
Bakšiš reč i znači nešto u smislu "milostinja".
Zaboravio si momke koji peru šoferšajbne, to bilo nekad ali su nervirali.
Ja NE razumem ljude koji NE daju bakšiš. Gledaj, i konobar sam u životu bio i znam da ne treba ni da se preteruje sa velikodušnošću jer taj koji je ostavio preveliki bakšiš (obično je "žrtva" gastarbajter koga ionako oderu a da ni ne zna) ispadne samo glupak i predmet ismevanja.

Znači umereno. Po osećaju, ne mogu da kažem sad fiksno toliko i toliko % , najčešće što reče Kćerka isto 'zaokružim'.
 
Bakšiš reč i znači nešto u smislu "milostinja".
Zaboravio si momke koji peru šoferšajbne, to bilo nekad ali su nervirali.
Ja NE razumem ljude koji NE daju bakšiš. Gledaj, i konobar sam u životu bio i znam da ne treba ni da se preteruje sa velikodušnošću jer taj koji je ostavio preveliki bakšiš (obično je "žrtva" gastarbajter koga ionako oderu a da ni ne zna) ispadne samo glupak i predmet ismevanja.

Znači umereno. Po osećaju, ne mogu da kažem sad fiksno toliko i toliko % , najčešće što reče Kćerka isto 'zaokružim'.
ali zasto?
ti kao konobar dobijas platu za posao koji je usluzivanje gostiju..zar ne?
zasto bi onda trebao da ti se ostavi baksis? ti si vec placen za taj posao.

da li to znaci da ucenici na kraju svakog casa treba da caste profesora ako je lepo predavao lekciju i danas nije pitao?

inace ja obicno dajem 100 do 200 dinara nevezano za visinu racuna kao baksis, mislim da im je to dosta.
 
Од конобара највише зависи да ли ћете поново доћи у локал.
Ниједан конобар који зна посао неће да ради на месту где нема бакшиш.
Немојте да жалите тих 10 % на цех за конобара, ако је добар.

Поређење са школом је ......јер школа мора да се похађа.
 

Back
Top