Analizom do kraja *raja*

O Dokinsu sam već pisala na jednoj temi.
Čovek je postavio prosto pitanje: ako ne verujemo u realno postojanje Deda Mraza, Odina ili grčkih bogova, zašto verujemo (tj. neki veruju) u Boga?

I hipoteza o slučajnosti i hipoteza o bogu padaju na ispitu (ne)verovatnoće. Sam bog je odviše neverovatan da bi postojao. Istovremeno, on je i savršeno nepotreban (od)kada imamo elegantnije, sofisticiranije i, najvažnije, istinito objašnjenje ovog problema, poduprto hiljadama i hiljadama dokaza. Ovo je osnovna linija Dokinsovog argumenta.
Tehnički, nemoguće je dokazati da bog ne postoji i ovoga je Dokins svestan. Logički je nemoguće dokazati i da ne postoje Odin, Zevs, Perun, Manitu, vilenjaci, karakondžule ili Deda Mraz. Samim tim, strogo tehnički, moguće je biti jedino agnostik spram ovih bića. Međutim, ovakva beda agnosticizma ne vodi nas nigde (osim ako nismo na kursu iz formalne logike). U realnom životu, mi smo vrlo tvrdi ateisti po pitanju Apolona ili Deda Mraza, iako njihovo nepostojanje ne možemo dokazati. Jer, spomenuti statistički argument - da je sasvim neverovatno da oni postoje - sasvim nam je dovoljan da bismo bili ateisti spram, recimo, Zevsa ili vilenjaka. Isti argument 'radi' i na hipotezi o bogu. Dokinsovim rečima, svi smo mi ateisti kada je reč o većini bogova u koje je čovečanstvo ikada verovalo. Neki od nas samo su otišli i malo dalje.
 
sve bi bilo u redu da svakog dana ne ubedjuju druge u to

Pa to je njihova potreba. Ako bolje razmisliš, videćeš da i mi, ateisti (skeptici, agnostici) vrlo rado polemišemo sa njima, trudeći se da ih ubedimo u sopstvene stavove.

Dokins predstavlja i zablude o ateizmu. Nije reč o hladnom, ciničnom pogledu na svet bez svrhe i smisla. Naprotiv, racionalno pristupanje stvarnosti, upravo nam (raz)otkriva ovaj svet u mnogome fantastičniji nego što nam je to imaginacijom moglo pasti na pamet. Živi svet je nastajao milijardama godina, a ne jednu sedmicu. Vrste su se pojavljivale, gasile, dominirale i povlačile u istinitoj storiji, spektakularnijoj od religiozne fikcije. A život koji ne računa na život posle smrti zapravo je hrabriji, radosniji i vredniji življenja.
 
„Zamislite svet bez religije. Zamislite da nema bombaša samoubica, da se nije dogodio 11. septembar...da nije bilo krstaških ratova, lova na veštice...izraelsko-palestinskih ratova, srpsko-hrvatsko-muslimanskog masakra, da nije bilo progona Jevreja kao Hristovih ubica, nemira u Severnoj Irskoj, ubistava zbog ukaljane časti, da nema teleevanđelista u šljaštećim odelima i s natapiranom kosom koji pelješe lakoverne ljude (‘Bog želi da dajete dok vas ne zaboli’). Zamislite kako nema talibana koji dižu u vazduh drevne statue, javnih pogubljenja zbog bogohuljenja, bičevanja žena čiji je zločin što su pokazale delić svoga tela.“

Svi mi tragamo za istinom o našem poreklu i smislu, samo što polazimo sa suprotnih pozicija...
 
Stradanja neduznih ljudi za vreme Pol Potove diktature u Kambodzi je najstrasniji primer genocida koji je po svojoj surovosti prevazisao i holokaust. svakodnevne likvidacije su osiguravale sistem u kojem su deca obucavana da prijave svoje sopstvene roditelje i time im svesno dodju glave.

Ima li sta strasnije od toga ali namece se pitanje , kako je moguce da neki vernik oprosti grehe ovakvim likovima...zar to nije samo po sebi greh , ne spreciti genocid ili bilo sta drugo sto je poremeceno...
 
zaboravljaš Pol Pota, Mao, Staljin, Hitler oni su ateisti

uvijek treba pogledati obije strane medalje

ja ne branim ni jedne ni druge jer nisu ni pravi vjernici ni
oni dragi ateisti koji idu u raj (ima tema)

porine - "procesljaj" malo tu svoju listu
jesu, svi su ludaci & diktatori, ali nisu svi ateisti...
(poo tome kako su sami "deklarirali"...)

sustina price je da je religiji (svakoj) mjesto "kod kuce" (mislim na porodicu vjenika i na mjesta za molitvu/bogosluzenje/sta god), a ne u skoli, na poslu, u vojsci, institucijama vlasti, medijima... etc.
 
pošto sam vjernik ne mogu da odgovorim drugačije nego
kako je Isus rekao na pitanje: dali treba oprostiti? i dali je dosta 7 puta?

on je rekao: ne sedam nego sedamdeset puta sedam

ili drugim riječima svaki put.

A kazna će ih stići time što neće u raj.

E sad se postavlja pitanje kako će reagirati ateisti:
pretpostavljam ne osvetom jer bi onda bili isti kao Pol Pot
već osudom i da se ne zaboravi
 
porine - "procesljaj" malo tu svoju listu
jesu, svi su ludaci & diktatori, ali nisu svi ateisti...
(poo tome kako su sami "deklarirali"...)

sustina price je da je religiji (svakoj) mjesto "kod kuce" (mislim na porodicu vjenika i na mjesta za molitvu/bogosluzenje/sta god), a ne u skoli, na poslu, u vojsci, institucijama vlasti, medijima... etc.
nisam jedino siguran za Hitlera, ali progonio je židove
i svu kršćansku braću u susjedstvu što ga ne svrstava
u vjernike
 
pošto sam vjernik ne mogu da odgovorim drugačije nego
kako je Isus rekao na pitanje: dali treba oprostiti? i dali je dosta 7 puta?

on je rekao: ne sedam nego sedamdeset puta sedam

ili drugim riječima svaki put.

A kazna će ih stići time što neće u raj.

E sad se postavlja pitanje kako će reagirati ateisti:
pretpostavljam ne osvetom jer bi onda bili isti kao Pol Pot
već osudom i da se ne zaboravi

Zavisi kako koji ateista, Porine.
Ako ateisti neko povredi dete, teško da će, kao roditelj, u tom trenutku razmišljati o tome da li je isti kao Pol Pot.
Kako da ateista oprosti pedofilu koji mu je, na primer, zlostavljao dete i učinio ga psihičkim invalidom za ceo život? Kolika mora da bude moć samokontrole u takvoj situaciji?
Neki ateisti će oprostiti atak na sopstvenu ličnost, pa čak i na život, jer su, jednostavno - takvi.
Neki drugi ništa ne praštaju jer su opet - takvi, kakvi jesu.
Ljudi su različiti. Nije svako Job, spreman na trpljenje (do određene granice).
Zaboraviti niko neće - ni vernici, ni ateisti.
 
Ja smatram da je religija pošast... veliko zlo... ali to nije bitno, opet kažem da je sve stvar slobodnog izbora... neka ljudi veruju i u kamenje, patke, krave... njihov i samo njihov problem... dok ne počnu ubedjivati druge da je to jedino ispravno i jedino dobro... zato što je tamo negde... a nekada davno... neko napisao neko sveto pisanije...


Treba razgraničiti šta je ''religija'', a šta ''vera''. Vera, lično zajedničarenje sa biblijskim Bogom nikako ne može biti pošast.
 
pošto sam vjernik ne mogu da odgovorim drugačije nego
kako je Isus rekao na pitanje: dali treba oprostiti? i dali je dosta 7 puta?

on je rekao: ne sedam nego sedamdeset puta sedam

ili drugim riječima svaki put.

A kazna će ih stići time što neće u raj.

E sad se postavlja pitanje kako će reagirati ateisti:
pretpostavljam ne osvetom jer bi onda bili isti kao Pol Pot
već osudom i da se ne zaboravi

Tu se naslucuje ona osnovna razlika u dozivljavanju religije...kod pravoslavaca ne postoji pakao samo raj , kod katolika postoji i jedno i drugo...kod budista postoji zivot posle zivota itd.Zasto postoji pakao ako je smisao u oprastanju...?Zasto postoji samo raj, jel to znaci da zaista sve oprastamo i kako moze da se zivi posle smrti...:roll:
 
Tu se naslucuje ona osnovna razlika u dozivljavanju religije...kod pravoslavaca ne postoji pakao samo raj , kod katolika postoji i jedno i drugo...kod budista postoji zivot posle zivota itd.Zasto postoji pakao ako je smisao u oprastanju...?Zasto postoji samo raj, jel to znaci da zaista sve oprastamo i kako moze da se zivi posle smrti...:roll:
vječna smrt ili pakao postoji i jednak je u svim kršćanskim religijama
 
Zašto biti dobar, ako nema boga? Moral je (iz evoluciono dobrih razloga) ugraviran u naše ponašanje. U religioznim dogmama postoje sentence koje se drastično kose sa današnjim etičkim kanonima. Čim smo toga svesni, mi unapred posedujemo aparat arbitraže između dobra i zla. Posebna ironija je što upravo teorija evolucije predstavlja okvir koji objašnjava i poreklo same religije.
Religija pruža iluziju o životu na nebu i samim tim je opako upotrebljiva za sejanje smrti na zemlji. Čitava istorija, ukljujući i sadašnji trenutak, svedok je toga.
 
nisam jedino siguran za Hitlera, ali progonio je židove
i svu kršćansku braću u susjedstvu što ga ne svrstava
u vjernike

koju "hriscansku bracu u susjedstvu"? nas?
uostalom, izgleda da je bio uvjeren kako time obavlja zadatak koji mu je Bog postavio pa ti vidi...

nego, aj - malo vise na temu i "iz glave", a malo manje "prigodnim citatima"...
evo ti linkic (al ovaj put procitaj!) pa se "naoruzaj";

http://www.rubinghscience.org/memetics/dawkinsmemes.html
 
Zašto biti dobar, ako nema boga? Moral je (iz evoluciono dobrih razloga) ugraviran u naše ponašanje. U religioznim dogmama postoje sentence koje se drastično kose sa današnjim etičkim kanonima. Čim smo toga svesni, mi unapred posedujemo aparat arbitraže između dobra i zla. Posebna ironija je što upravo teorija evolucije predstavlja okvir koji objašnjava i poreklo same religije.
Religija pruža iluziju o životu na nebu i samim tim je opako upotrebljiva za sejanje smrti na zemlji. Čitava istorija, ukljujući i sadašnji trenutak, svedok je toga.
imaš ti nešto od vjernika u sebi :)
i zato te čeka raj, a raj će biti
"vjerojatno" tu na zemlji

Kako kaže molitva "oče naš" :
Oče naš, koji jesi na nebesima,
sveti se ime tvoje.
Doði kraljevstvo tvoje,
budi volja tvoja,
kako na nebu, tako i na zemlji
 
imaš ti nešto od vjernika u sebi :)
i zato te čeka raj, a raj će biti
"vjerojatno" tu na zemlji

Kako kaže molitva "oče naš" :
oče naš koji jesi na nebesima
sveti se ime tvoje i budi kraljevstvo tvoje
kako je volja tvoja
kako na nebu tako i na zemlji

:D
Čekam ja taj Raj, čekam... Strpljiva sam.
Možda je tu, tik uz mene, a ja ga ne vidim baš uvek.
Raj je, kao i lepota, u oku posmatrača.
Moram malo da protrljam svoje oči.

Ali, hvala ti.
 
Kada pomesas sve dugine boje dobijes samo jednu..crnu...;)


Počeo sam da se pitam da li je uopšte svrsishodno raspravljati o takvim temama. Ono što je začuđujuće je sa kolikom revnošću ateisti pokušavaju da ubede vernike da Boga nema. Hajde što vernici ubeđuju ateiste (agnostike, itd.), razlog za to je verovatno potreba za misionstvom (neko u tome pretera, naravno), ali šta podstiče ateiste da postaju ''misionari ateizma'', kao što neko reče?
 

Back
Top