Akcije ustaša u Srbiji

Пусти филм, ко још партизанске филмове узима за озбиљно? Домобрани и Немци( не знам да ли је било усташа) су касније учествовали у гоњењу партизана али са друге стране реке, ткз. Операције Вишеград, која се сматра завршетком Прве непријатељске офанзиве.

pa, sve je to bila užička republika, prijatelju...;)
 
Srem je bio formalno i pravno priključen teritoriji NDH, ali su de facto njime upravljali nemački folksdojčeri, koji su sprečili masovnije progrome, poput onih u BiH..

Dušan Babić - Zločini ustaša, žrtve i zločinci.
Navedeni podaci o preko 23000 ustaških žrtava u Sremu. Samo 1942 od Vinkovaca do Fruške gore pod zapovedništvom Viktora Tomića ubijeno 6000 Srba.
U knjizi navedena imena oko 1200 ustaša iz Vojvodine. Ako ovo nije masovan pokolj šta jeste?
 
Dušan Babić - Zločini ustaša, žrtve i zločinci.
Navedeni podaci o preko 23000 ustaških žrtava u Sremu. Samo 1942 od Vinkovaca do Fruške gore pod zapovedništvom Viktora Tomića ubijeno 6000 Srba.
U knjizi navedena imena oko 1200 ustaša iz Vojvodine. Ako ovo nije masovan pokolj šta jeste?

nisam rekao da nije masovan, ali ne može se porediti sa onim u Bosni ili Hrvatskoj...a u Sremu je procenat srpskog življa bio mnogo veći, pa bi, po toj logici i broj ubijenih bio mnogo veći da nije bilo tih folksdojčera...
 
nisam rekao da nije masovan, ali ne može se porediti sa onim u Bosni ili Hrvatskoj...a u Sremu je procenat srpskog življa bio mnogo veći, pa bi, po toj logici i broj ubijenih bio mnogo veći da nije bilo tih folksdojčera...

1. Pogledaj nacionalni sastav Srema u popisu od 1931. http://sr.wikipedia.org/wiki/Демографска_историја_Срема. Procenat je malo iznad 50%. I Bosanska Krajina, i istočna Hercegovina, Lika, Banija, Kni, Kordun... imali su veći procenat Srba .
2. Nisu Srbe u Sremu od još goreg istrebljenja spasili folksdojčeri nego nemačka komanda u Beogradu koja je naredila opoziv Viktora Tomića iz Srema.
 
Momak, taj Kalait je bio zloglasni cetnicki komandant u zlatiborskom kraju i nije nista njemu prepisano nego je jasno da je terorisao bosnjacki zivalj tamo, cuo sam i da su mu prije godinu dana podigli spomenik nedje kod Nove Varosi.

Al i njegovo se isprica, poginuo je u borbama na Pesteru, mislim na planini Fijulj, od tadasnje Muslimanske milicije.

Znam ja dobro ko je bio Kalait. Za tvoju informaciju on nije poginuo na Pesteru, vec na planini Zlatar, u zimu 1948. kada ga je opkolila potera UDB-e. Posle okrsaja sa komunistima, on je aktivirao bombu i tako je poginuo, a ne od strane muslimanske milicije.
 
Priboj, Prijepolje i Nova Varoš JESU jedno vreme nominalno bili u sastavu NDH-a, do decembra 1941, ali, zahvaljujući italijanskoj intervenciji, nijedan ustaški vojnik nije stao na teritoriji Sandžaka. Tada je ta oblast priključena kvislinškoj tvorevini Nezavisna Crna Gora... Inače, ustaše su u novembru i decembru 1941. godine, sa nemačkim jedinicama učestvovali u porobljavanju Užičke Republike.

Ne bih rekao da nijedan ustaski vojnik nije stao na teritoriju Sandzaka. Imam zive svedoke da jeste.
 
Tačno. Ne menja suštinski stvar.

Kada se odbije zapadni Srem, situacija nije baš takva kakvu si je predstavio..Činjenica je da je Srem tada imao mnogo veći procenat Srba nego Bačka i Banat (Srem u užem smislu reči..).. Zašto Nemci nisu sprečili ustaše u BiH i Hrvatskoj, kao što su uradili u Sremu..Nisu mogli, jer u Hrvatskoj nisu vršili vlast, kao u Sremu i Banatu, preko folksdojčera (Banat je nominalno bio u sastavu Nedićeve Srbije..)
 
Momak, taj Kalait je bio zloglasni cetnicki komandant u zlatiborskom kraju i nije nista njemu prepisano nego je jasno da je terorisao bosnjacki zivalj tamo, cuo sam i da su mu prije godinu dana podigli spomenik nedje kod Nove Varosi.

Al i njegovo se isprica, poginuo je u borbama na Pesteru, mislim na planini Fijulj, od tadasnje Muslimanske milicije.

Апсолутна нула знање. Калаит је био командант 1. милешевског корпуса и деловао у пределу између Пријепоља, Нове Вароши и Сјенице.
Погинуо је тако што се 1947. бацио под бомбу.
 
Kada se odbije zapadni Srem, situacija nije baš takva kakvu si je predstavio..Činjenica je da je Srem tada imao mnogo veći procenat Srba nego Bačka i Banat (Srem u užem smislu reči..).. Zašto Nemci nisu sprečili ustaše u BiH i Hrvatskoj, kao što su uradili u Sremu..Nisu mogli, jer u Hrvatskoj nisu vršili vlast, kao u Sremu i Banatu, preko folksdojčera (Banat je nominalno bio u sastavu Nedićeve Srbije..)

Kakve veze sada imaju Banat i Bačka? I kako su to Nemci sprečili ustaše u Sremu da masakriraju Srbe?
U Sremu je ubijeno 23000 Srba od ustaša.
Domaći Nemci su sprečili pokolje Srba u Rumi, Zemunu, Staroj Pazovi. Tu zaista NDH nije imala efikasnu vlast. Ali velikih pokolja je bilo u Šidu, Sremskoj Mitrovici, Sremskim Karlovcima, Fruškoj gori.
Pročitaj šta je 1942 tu radio Viktor Tomić i njegov preki sud. Procentualno, po broju žrtava Srem ne zaostaje za drugim delovima NDH. Izuzimam gore navedene srezove pod patronatom folksdojčera.
 
Kakve veze sada imaju Banat i Bačka? I kako su to Nemci sprečili ustaše u Sremu da masakriraju Srbe?
U Sremu je ubijeno 23000 Srba od ustaša.
Domaći Nemci su sprečili pokolje Srba u Rumi, Zemunu, Staroj Pazovi. Tu zaista NDH nije imala efikasnu vlast. Ali velikih pokolja je bilo u Šidu, Sremskoj Mitrovici, Sremskim Karlovcima, Fruškoj gori.
Pročitaj šta je 1942 tu radio Viktor Tomić i njegov preki sud. Procentualno, po broju žrtava Srem ne zaostaje za drugim delovima NDH. Izuzimam gore navedene srezove pod patronatom folksdojčera.[/QUOTE]

Nisi li ovim potvrdio moje tvrdnje?
 
Znam ja dobro ko je bio Kalait. Za tvoju informaciju on nije poginuo na Pesteru, vec na planini Zlatar, u zimu 1948. kada ga je opkolila potera UDB-e. Posle okrsaja sa komunistima, on je aktivirao bombu i tako je poginuo, a ne od strane muslimanske milicije.

Komunisticka propaganda, on je poginuo od ljudi Sefera Tarica ako dobro pamtim, na planini Fijulj. Cuo sam da se njegova pogibija prepisuje partizanima al svi stariji pesterci i sjenicaci pamte da je Kalait poginuo u borbama na Pesteru.
 
Poslednja izmena:
Апсолутна нула знање. Калаит је био командант 1. милешевског корпуса и деловао у пределу између Пријепоља, Нове Вароши и Сјенице.
Погинуо је тако што се 1947. бацио под бомбу.
Kazi mu brale :D Samo nije 1-og nego drugog, i 1948. se ubio, ne 1947. ali nema veze :D
 
Komunisticka propaganda, on je poginuo od ljudi Sefera Tarica ako dobro pamtim, na planini Fijulj. Cuo sam da se njegova pogibija prepisuje partizanima al svi stariji pesterci i sjenicaci pamte da je Kalait poginuo u borbama na Pesteru.

Nemoj me zezati, kakva propaganda. Pitaj nekoga starijeg Varosanina i Zlatarca gde je poginuo i reci ce ti da je stradao u vrhovima Zlatara, u selu Pravoseva na putu ka Sjenici. Cak je njegov les bio izlozen u Novoj Varosi
 

Back
Top