Akcije ustaša u Srbiji

Prijepolje, Priboj i Nova Varoš bili su u sastavu NDH jedno vreme. Ne postoje "prave" i "neprave" ustaše. Ustaša je ustaša.

Zavisi sta se sve misli pod tim. Recimo u Prijepolju djelovala je jaka muslimanska milicija sastavljena od lokalnih muslimana. Njihov primarni cilj bio je sacuvati zive glave od cetnickih nasrtaja posebno iz pravca Crne Gore koji je predvodio zloglasni Pavle Djurisic i pravca Ivanjice iz Srbije.

Uzmimo i primjer Nove Varose. Prema nekim podacima u Novoj Varosi prije izbijanja WWII zivjelo je oko 60% muslimanskog stanovnistva ali nisu bili vojno organizovani zato ih danas ima jedva 10% u tom gradu. Da su oni bili u ustasama sigurno ne bi bili doveden na takav broj.
 
Poslednja izmena:
Zavisi sta se sve misli pod tim. Recimo u Prijepolju djelovala je jaka muslimanska milicija sastavljena od lokalnih muslimana. Njihov primarni cilj bio je sacuvati zive glave od cetnickih nasrtaja posebno iz pravca Crne Gore koji je predvodio zloglasni Pavle Djurisic i pravca Ivanjice iz Srbije.

Uzmimo i primjer Nove Varose. Prema nekim podacima u Novoj Varosi prije izbijanja WWII zivjelo je oko 60% muslimanskog stanovnistva ali nisu bili vojno organizovani zato ih danas ima jedva 10% u tom gradu. Da su oni bili u ustasama sigurno ne bi bli doveden na takav broj.

to za novu varos je tacno
zlocin su odradili cetnici ivanjice i arilja pod bozom javorcem
 
Ustase su u Prijepoljskom i Varoskom kraju bile pocetkom rata. Koliko ja znam nisu se dugo zadrzale, na srecu. Bozo Javorac jeste bio zloglasan, ali ne verujem da je bas toliko kako neki ovde govore. Ako su muslimani stvarno cinili 60% stanovnistva grada, a danas cine 10% to sigurno nije samo zasluga Javorskog. Prvo on nije ceo rat kontrolisao taj prostor, vec samo pocetak. Drugo, posle rata dolazi do velikih migracija, iz sela u gradove, te se tako povecava procenat srpskog stanovnistva u gradovima, to je logicno. A trece, muslimane koliko je meni poznato za vreme rata posle Javorskog niko nije dirao od cetnika, mislim pre svega na komandanta Vuka Kalaita, jer se njemu pripisuju razni zlocini nad muslimanima tog grada i tog kraja.
 
Ustase su u Prijepoljskom i Varoskom kraju bile pocetkom rata. Koliko ja znam nisu se dugo zadrzale, na srecu. Bozo Javorac jeste bio zloglasan, ali ne verujem da je bas toliko kako neki ovde govore. Ako su muslimani stvarno cinili 60% stanovnistva grada, a danas cine 10% to sigurno nije samo zasluga Javorskog. Prvo on nije ceo rat kontrolisao taj prostor, vec samo pocetak. Drugo, posle rata dolazi do velikih migracija, iz sela u gradove, te se tako povecava procenat srpskog stanovnistva u gradovima, to je logicno. A trece, muslimane koliko je meni poznato za vreme rata posle Javorskog niko nije dirao od cetnika, mislim pre svega na komandanta Vuka Kalaita, jer se njemu pripisuju razni zlocini nad muslimanima tog grada i tog kraja.

Momak, taj Kalait je bio zloglasni cetnicki komandant u zlatiborskom kraju i nije nista njemu prepisano nego je jasno da je terorisao bosnjacki zivalj tamo, cuo sam i da su mu prije godinu dana podigli spomenik nedje kod Nove Varosi.

Al i njegovo se isprica, poginuo je u borbama na Pesteru, mislim na planini Fijulj, od tadasnje Muslimanske milicije.
 
Poslednja izmena:
Cuo sam od jednog druga iz istorijskog arihva u Uzicu da je crna legija imala jednu ekspediciju od desetak dana u pravcu Pesterske visoravni i dole prema Andrijevici i Beranama. Takodje sam pricao sa jednim svedokom bitke na Sutjesci, koji mi je ispricao jednu epizodu kada su u njegovo selo ispod Durmitora upale ustase i Nemci. Tada je jedan ustasa usao u kucu i izvadio noz da zakolje sve njih dok su ostale ustase to gledale i cerekale se. U toj kuci nije bilo muske glave, sve same zene i mala deca. U tom momentu je uleteo nemacki vojnik u kucu i nesto ljutito rekao tom ustasi, valjda da izadje napolje, a ovaj je to odbio i poceo da se raspravlja sa njim, tada je nemac uzeo smajser i uperio ga u njegovom pravcu i podviknuo onako nemacki na njih, pa su se ovi povukli.
 
Momak, taj Kalait je bio zloglasni cetnicki komandant u zlatiborskom kraju i nije nista njemu prepisano nego je jasno da je terorisao bosnjacki zivalj tamo, cuo sam i da su mu prije godinu dana podigli spomenik nedje kod Nove Varosi.
treba se preciznije izrazavati, tada tu ne zive nikakvi Bosnjaci, vec muslimani koji se osecaju bilo Turcima, Srbima ili su neopredeljeni u nacionalnom smislu.
 
Poslednja izmena:
Ako su muslimani stvarno cinili 60% stanovnistva grada, a danas cine 10% to sigurno nije samo zasluga Javorskog
vec sam naletio na taj podak na nekim muslimanski sajtovima, ali koliko je meni poznato Nova Vaors je 1948 imala 1700+ ljudi, tako da se promena strukture stanovnistva vrlo lako mogla menjati i prilikom rasta i izgradnje grada u mirnodopsko vreme.
 
Prijepolje, Priboj i Nova Varoš bili su u sastavu NDH jedno vreme. Ne postoje "prave" i "neprave" ustaše. Ustaša je ustaša.

Priboj, Prijepolje i Nova Varoš JESU jedno vreme nominalno bili u sastavu NDH-a, do decembra 1941, ali, zahvaljujući italijanskoj intervenciji, nijedan ustaški vojnik nije stao na teritoriji Sandžaka. Tada je ta oblast priključena kvislinškoj tvorevini Nezavisna Crna Gora... Inače, ustaše su u novembru i decembru 1941. godine, sa nemačkim jedinicama učestvovali u porobljavanju Užičke Republike.
 
ovo su uopšteni pojmovi..procitaj bilo koje delo o komadanju kraljevine Jugoslavije nakon kapitulacije...

Pa daj neki istorijski dokaz da su:
1. Ustaše učestvovale u gušenje Užičke republike
2. Da su Priboj, Prijepolje i Nova Varoš priključeni Crnoj Gori

Ja to nigde nisam pročitao. Ne kažem da nisi u pravu ali daj neki izvor. To su vrlo bitni događaji, pa verovatno postoji nešto o tome.
 
Pa daj neki istorijski dokaz da su:
1. Ustaše učestvovale u gušenje Užičke republike
2. Da su Priboj, Prijepolje i Nova Varoš priključeni Crnoj Gori

Ja to nigde nisam pročitao. Ne kažem da nisi u pravu ali daj neki izvor. To su vrlo bitni događaji, pa verovatno postoji nešto o tome.

Za ovo prvo imas dokaza i u filmu Užička republika....
za ovo drugo, isto pogledaj kartu podele kraljevine...
 
Priboj, Prijepolje i Nova Varoš JESU jedno vreme nominalno bili u sastavu NDH-a, do decembra 1941, ali, zahvaljujući italijanskoj intervenciji, nijedan ustaški vojnik nije stao na teritoriji Sandžaka. Tada je ta oblast priključena kvislinškoj tvorevini Nezavisna Crna Gora... Inače, ustaše su u novembru i decembru 1941. godine, sa nemačkim jedinicama učestvovali u porobljavanju Užičke Republike.

Хрватске јединице нису учествовале у сламању Ужичке републике, већ јединице лојалне Недићу, попут Српске државне страже, Добровољачке команде и четника Косте Пећанца. Хрватске јединице су учествовале у операцијама против равногораца и партизана у Мачви, септембра 1941.
 
Хрватске јединице нису учествовале у сламању Ужичке републике, већ јединице лојалне Недићу, попут Српске државне страже, Добровољачке команде и четника Косте Пећанца. Хрватске јединице су учествовале у операцијама против равногораца и партизана у Мачви, септембра 1941.

Ustaše i deo Nemačkih snaga su nadirali sa Drine...Pogledaj u filmu, videčeš...
 
Ustaše i deo Nemačkih snaga su nadirali sa Drine...Pogledaj u filmu, videčeš...

Пусти филм, ко још партизанске филмове узима за озбиљно? Домобрани и Немци( не знам да ли је било усташа) су касније учествовали у гоњењу партизана али са друге стране реке, ткз. Операције Вишеград, која се сматра завршетком Прве непријатељске офанзиве.
 

Back
Top