Ajnštajn je bio u pravu

?? U bilo koje doba dana ili noći, ako skočiš sa visoke zgrade, padaćeš prema ZEMLJI, a ne prema Suncu... jer je Zemlja, IZVOR SILE mnogo bliža od Sunca...
Blizina nema veze.
Bitna je jačina sile.

?? Zemlja ipak ne zakrivljuje prostor toliko da skrene putanju brzo dolazećih meteora...
U stvari, u okviru Sunčevog sistema, Zemlja najviše zakrivljuje prostor, jer ima najveću gustinu.
Da li će meteor pasti, zavisi od njegove energije kretanja - da li je veća ili manja od sile koja ga gura ka Zemlji.
 
Zašto ti smeta gravitacija, a ne smeta ti postojanje sile? I nešto kao IZVOR te sile? Recimo za magnetnu silu: Ništa mi ne privlači gvozdeni lonac dok nema magneta u blizini!!!!:hahaha:
Zato što ne postoji trajni magnetizam.
Niti bilo koja druga sila u Univerzumu koja bi trajala večno, bez nekog
izvora te sile.
Osim "gravitacije", za koju se ne zna ni izvor, ali se "zna" da traje beskonačno.
Što se kosi sa svim poznatim i priznatim zakonima fizike na koju se oni pozivaju.. :mazi:
 
Zato što ne postoji trajni magnetizam.
Niti bilo koja druga sila u Univerzumu koja bi trajala večno, bez nekog
izvora te sile.
Osim "gravitacije", za koju se ne zna ni izvor, ali se "zna" da traje beskonačno.
Što se kosi sa svim poznatim i priznatim zakonima fizike na koju se oni pozivaju.. :mazi:
Kvaka je verovatno u rotaciji naelektrisanih čestica u atomima ili u njima? Npr. u superprovodljivoj petlji može beskonačno dugo da teče neka struja. Ona stvara magnetno polje koje je u stanju da privuče sličnu petlju, indukuje nešto u provodniku koji se kreće itd...Onda dodaj i električna promenljiva polja tih elektriciteta.... A gravitacija je nešto mnogo složenije...
 
Magnetno polje je trajno, pa je izvor u terminologiji nazvan permanentni ( stalni) magnet
Ajd sad ponovo na guglanje, pa tamo gde si to izguglao, pogledaj koliko dugo
traje permanentni magnet
... :mazi:

Pa i Zemlja je stalni magnet:
Proguglaj malo kolika je temperatura u unutrašnjem jezgru, koliki je pritisak
i od čega se sastoji jezgro.
Pa onda proguglaj (ako uspeš) od čega se sastoji spoljašnje jezgro i kako
strujanje tečnih metala u njemu uzrokuje Zemljino magnetno polje.
Pa ako ipak ne uspeš (očekivano), probaj da proguglaš šta je "geodinamo".
Pa pokušaj (mada sumnjam) da shvatiš da li je Zemlja stalni ili elektromagnet... :mazi:


(bojim se da ovde nema učenika srednje elektro tehničke,.. ali to je gradivo iz osnovne škole )
Bojim se da pojedini ovde (da ne navodim imena) nemaju ni osnovnu školu...
Dokle ćeš bre više da se blamiraš svojim neznanjem?
:mazi:
 
Guglaću ako izneseš neke jače argumente, jer nisam tvrdoglav, ali za sada nemam potrebe.

Koliko traje kompas? i to je stalni magnet. Koliko traje zvučnik?
Permanentni magneti mogu da oslabe - zagrevanjem ili potresima (udarcima) .. a šta ćemo sa rudom gvožđa Magnetit ?

A ovo što nađeš dlaku u jajetu je ok, ali pročitaj ti šta piše u vikipedijama https://sh.wikipedia.org/wiki/Magnet

Zemlja je i stalni magnet i elektromagnet.
 
Koliko traje kompas? i to je stalni magnet. Koliko traje zvučnik?
Permanentni magneti mogu da oslabe - zagrevanjem ili potresima (udarcima) .
Ništa od onoga što si naveo ne traje desetinama hiljada godina, a kamoli večno.

. a šta ćemo sa rudom gvožđa Magnetit ?
I da su milioni godina u pitanju, ipak nije večno... :mazi:
Permanentni magnetizam jednostavno ne postoji, jel to tako teško da shvatiš?

Zemlja je i stalni magnet i elektromagnet.
Kao prvo, nije stalni magnet, jednostavno ne može da bude, zbog strujanja,
ali to je već suviše komplikovano za tebe... :mazi:

Kao drugo, gore si tvrdio da je Zemlja stalni magnet, sad je odjednom i stalni
i elektromagnet?
To je otprilike u rangu onog tvog: - Dokazivali smo i dokazali, ali ustvari nismo dokazali,
nego smo pokušavali (nesvršeno) da dokažemo?
Stvarno ne razumem tvoj mazohizam...:mazi:
 
Ništa od onoga što si naveo ne traje desetinama hiljada godina, a kamoli večno.


I da su milioni godina u pitanju, ipak nije večno... :mazi:
Permanentni magnetizam jednostavno ne postoji, jel to tako teško da shvatiš?


Kao prvo, nije stalni magnet, jednostavno ne može da bude, zbog strujanja,
ali to je već suviše komplikovano za tebe... :mazi:

Kao drugo, gore si tvrdio da je Zemlja stalni magnet, sad je odjednom i stalni
i elektromagnet?
isto tvrdim,.. ali sam hteo da ti udovoljim, da prestaneš da se ponašaš kao uvređeno dete,.. i da uvučeš taj zmijski jezik,.. ali polako odustajem.
To je otprilike u rangu onog tvog: - Dokazivali smo i dokazali, ali ustvari nismo dokazali,
nego smo pokušavali (nesvršeno) da dokažemo?
Asistent rekao - dokazali smo . (I ti si asistent ? :cool: )
Stvarno ne razumem tvoj mazohizam...:mazi:
a, što bi pa ti trebao da razumeš moj mazohizam,.. kad ne razumeš sve to što si pisao ovde,.. sad te najviše zeza moj "mazohizam". Ta-mani se,..Dosadan si. Ima to sve na Guglu, pa kome treba neka gugla,..
Milioni godina,.. i te tvoje fore,...
Linkuj te tvoje dokaze,.. a ne da ja guglam kako mi ti navedeš,.. kad ja vidim da ne znaš,.. Linkuj tvoje izvore - te tvoje dokaze. da nema stalnih magneta na zemlji ,.. da nisu "večni",.. itd,..
 
Poslednja izmena:
Kada bi ti to tvoje linkovao, onda bi i drugi videli da ti manipulišeš pretpostavkama ( gde piše "verovatno") da su to "predložene teorije",.. da je to tvoje : "Mož' da bidne, al' ne mora da znači",..
Dinamo t_6.png


a ja baš toliko nisam dokon,.. i ne cititram ja tebe,.. jer si mi i dalje na ignore,.. nego me ti čačkaš,.. da mi nađeš da ja nešto ne znam i da to predstaviš kao tvoju pobedu, spektakl,.. katastrofu,.. i ta tvoja velika boldovana slova - tako pišu primitivci,.. neotesani,.. koji nemaju pravih argumenata
------------------------------------
Izvini, imam pametnija posla,.. nego da se raspravljam sa tobom​
 
Jel ste to ti i plant zajedno dokazalai ili svaki za sebe?
Čuj, večno...
Pa ti i tvoj "kolega" skačete sami sebi u usta gloopostima koje iznosite.
Citirate neke izguglane gluposti, nalazite teorije o "velikom prasku", a onda tvrdite
da je nešto "vječno"?
Pa jel "vječno" ili je nastalo? :mazi:

Kako nastalo? Elektromagnetno polje postoji kao dio univerzuma, isto kao prostor i vrijeme. Ispunjava citav svemir. Jedna od pojava EM polja je njegovo talasanje, na primjer mikrotalasna kosmicka radijacija koja je svuda u svemiru je talasanje elektromagnetnog polja.
 
Kako nastalo? Elektromagnetno polje postoji kao dio univerzuma, isto kao prostor i vrijeme. Ispunjava citav svemir.
Lele.
Elektromagnetna polja ne postoje sama za sebe, već nastaju pod uticajem planeta, zvezda,
crnih rupa, pulsara i galaksija..
Da pokušam da ti pojednostavim:
Mnogo pametnije glave od nas ovde na forumu su odavno shvatile da ne mogu da shvate
kako (i u čemu) je Univerzum nastao.
Zato je odlučeno da se krene od Velikog praska kao početka nama poznatog Univerzuma.
A da pre toga vreme i prostor (kao) nisu postojali.
Ako je postojao Veliki prasak (u šta sumnjam), onda je u istom momentu, zajedno sa Univerzumom
nastalo i vreme i prostor, što je samo po sebi apsurd.

Kako već rekoh ranije:
Kao što već rekoh, nama jednostavno fali jedna dimenzija.
Sve ove teorije i "zakoni" do sada, su šuplji pokušaji da
objasnimo nešto što jednostavno nismo u stanju da shvatimo.

Računaj da smo mi otprilike kao likovi iz stripa koji pokušavaju da objasne (i shvate) šta je treća dimenzija...
 
Poslednja izmena:
Računaj da smo mi otprilike kao likovi iz stripa koji pokušavaju da objasne (i shvate) šta je treća dimenzija...

Nismo. Ja ne pokusavam ovde nista da objasnim. Ja samo konstantujem ono sto postoji a to je na primjer mikrovalna pozadinska radijacija u citavom svemiru. To je pojava elektromagnetnog polja, dakle elektromagnetno polje postoji u citavom prostornom vremenu, u citavom univerzumu, ono je osnovna karakteristika unverzuma.
Mozes da osciliras elektron u verticalnoj sipki gore dole, i ta oscilacija se emituje talasanjem EM polja hiljadama kilometara kao signal, talasanje dolazi na prijemnik. Talasa se EM polje.
 
Poslednja izmena:
nemate osnovu - ne znate mikro fiziku,... samo ne znam da li da to radim u ovoj temi, da ne bude van teme,..

Uzmimo za početak 3 različita polja. Polje je prostor u kome će delovati neka sila na uneto telo .
1. električno polje 2.magnetno polje 3. gravitaciono polje.
---------------------------------------------------------------------------------------

Električno polje je posledica naelektrisanja ( elektrona ili tela sa viškom elektrona (ili sa manjkom) - to je najslabije polje od ova tri pomenuta...

Elektrotehnika jeste zaebata nauka ali se skoro sve svodi na glavnu ulogu najmanje čestice - ELEKTRONA -
Stanje elektrona u atomu određuju 4 kvantna broja: glavni kvantni broj n, orbitalni (kvantni) broj, l, magnetni kv. broj m , i spinski kv. broj .
------------------------------------ e, sad nazad na srednju školu:
---------------------------------------------------------------------
Elektron, ako bi stajao oko sebe bi stvarao električno polje (statičko električno polje - male jačine).

ali ako se kreće, (a to je već struja ) stvara elektro-magnetno polje, koje je mnogo jače . (elektromagnetno polje je uvek posledica el. struje) od električnog.
------------------------------------------------------------------------------------
Znači, svako kretanje elektrona stvara elektro-magnetno polje - više elektrona stvara jače polje.
Planeta zemlja ima svoje naelektrisanje. Već samim svojim obrtanjem ta naelektrisanja se kreću - stvaraju struju, a time i elektro-magnetno polje.
Znači sve i da nema stalnih magneta na zemlji (a ima) ona bi svojom rotacijom pravila magnetno polje (elektro- magnetno) . zato imamo severni i južni magnetni pol (ali se baš ne poklapaju sa osom rotacije,. malo su pomaknuta ).

I druga tela se obrću u svemiru,.. i druga tela imaju svoja elektro-magnetna polja
 
Ja ne pokusavam ovde nista da objasnim. Ja samo konstantujem ono sto postoji a to je na primjer mikrovalna pozadinska radijacija u citavom svemiru.
Za CMB se pretpostavlja(!) da je nastao nakon Velikog praska.
Kako je teorija o Velikom prasku maksimalno šuplja i nedokazana,
uzeta je samo kao poštapalica jer su od nečega morali da počnu,
to ti ne stoji nikako.

dakle elektromagnetno polje postoji u citavom prostornom vremenu, u citavom univerzumu, ono je osnovna karakteristika unverzuma.
Neće da bidne.
Čak i ako prihvatiš teoriju o Velikom prasku, CMB nije nastao u tom momentu,
već stotinama hiljada godina kasnije.
 
Za CMB se pretpostavlja(!) da je nastao nakon Velikog praska.
Kako je teorija o Velikom prasku maksimalno šuplja i nedokazana,
uzeta je samo kao poštapalica jer su od nečega morali da počnu,
to ti ne stoji nikako.


Neće da bidne.
Čak i ako prihvatiš teoriju o Velikom prasku, CMB nije nastao u tom momentu,
već stotinama hiljada godina kasnije.

Kolko mozes filozofirat to je strasno. Koncentrisi se na realne stvari a ne na filozofiranje.
 
?? I Big Bang je isto FILOZOFIRANJE jer je mnogima neshvatljiva ČINJENICA da svemir postoji oduvek, uvek će da postoji.. i da je BESKONAČNO velik! :bravo:

Pa u neku ruku, ali je jedan od pokusaja objasnjenja pocetka. Medjutim pozadinska radijacija, i uopste radijacija je cinjenica. To nije teorija i nema veze sa praskom. Postoji vjecno sada u citavom svemiru. Elecktromagnetizam postoji u citavom svemiru, postoji polje kao sto postoji prostor i vrijeme kroz koje putujemo.
Ko zna sta on konta. Mozda misli da je elektromagnetizam pojava metala ili provodnika i da je nesto sto postoji samo usljed naelektrisanih cestica u metalima. Zaebano je imati sagovornika koji je s brda s dola.
 

Back
Top