14 pravila za odlaženje u crkvu

Evo ti robiveče odgovor na tvoju dilemu o "probavljanju":
"There is a striking difference between how we normally view food, nutrition and life in comparison to holy communion in the liturgy. We do not change the bread and wine, “the deified flesh of Christ,” into our blood like normal digestion, but in reverse, the body and blood of Christ changes us completely into Himself. With the voice of the Orthodox Church, John Chrysostom reminds us that Jesus Christ’s body and blood has “curative” powers and only He can give the life. That life is found in nothing else and in no one else is a foundational concept in the Orthodox Church. Some divine effects, since it is a reality, of receiving communion include: unity with the Trinity, driving away demonic influences, angels come near to us, our souls shine a little brighter, and our understanding becomes clearer."
https://www.theforerunner.org/blog/2019/11/19/the-eucharist-vol
 
Evo ti robiveče odgovor na tvoju dilemu o "probavljanju":
"There is a striking difference between how we normally view food, nutrition and life in comparison to holy communion in the liturgy. We do not change the bread and wine, “the deified flesh of Christ,” into our blood like normal digestion, but in reverse, the body and blood of Christ changes us completely into Himself. With the voice of the Orthodox Church, John Chrysostom reminds us that Jesus Christ’s body and blood has “curative” powers and only He can give the life. That life is found in nothing else and in no one else is a foundational concept in the Orthodox Church. Some divine effects, since it is a reality, of receiving communion include: unity with the Trinity, driving away demonic influences, angels come near to us, our souls shine a little brighter, and our understanding becomes clearer."
https://www.theforerunner.org/blog/2019/11/19/the-eucharist-vol
Evo ti malo edukativnog materijala adaptiran nivou tvojoj teoloskoj logici i da konacno vidis/saznas/otkrijes sta se dogadja sa REALNOM hranoim kad udje u digestivni trakt:


Kad budes savladao ovaj materijal daj se molim te vrati da nastavimo diskusiju,jel vazi ??? :kafa:
 
Jeste, pojeo je Sam Sebe. Ti idalje ne shvataš da su Tijelo i Krv Hristova nešto potpuno novo što se ne može uklopiti u starozavjetnu paradigmu. Toliko si opsjednut starozavjetnim propisima kao fariseji da nije ni čudo. Da li je moguće da ti pojedeš nečije tijelo i popiješ nečiju krv a da ta osoba ostane živa? Nije. A sad zamisli da to rade milioni ljudi već dvije hiljade godina jednoj Osobi a ta Osoba je neprestano živa. E to je Evharistija. To je nešto što se ne može pojmiti ljudskom logikom i prebiranjem po zakonima. Ni Hristos ni apostoli nisu opsesivno čitali Stari zavjet da ne bi slučajno nešto tamo prekršili. I nisu ništa prekršili. Tijelo i Krv Hristova nisu predmet nikakvog starozavjetnog zakona. Ili ćeš vjerovati Hristu koji nigdje nije rekao da je to simbolično Njegovo Tijelo i Njegova Krv niti je to na bilo koji drugi način implicirao ili ćeš idalje ostati zarobljen u farisejskom podređivanju svega Starom zavjetu pa i Samog Hrista. Izbor je tvoj.
I sa ovim možeš raspravu da okončaš. Rekao si sve što je trebalo, pa ko
hoće, shvatiće. Ko neće dalje će samo da se ruga i izvrće.
 
I sa ovim možeš raspravu da okončaš. Rekao si sve što je trebalo, pa ko
hoće, shvatiće. Ko neće dalje će samo da se ruga i izvrće.
Naravno da moze ali ne zbog toga sto ces mu ti reci nego zato sto je skontao da mu nestalo argumentacije ili neki drugi razlog koji bi ga se sam setio...
...inace prica se da je trenutno Maki na specijalizaciju za digestivni trakt ali kad se vrati onda ce , verujem,puno toga biti sasvim drugacije. :D
I ovde se kako vidim generalno ruganje desava kad neko ima ovakve primedbe i sugestije a ne kad se vodi ozbiljna teoloska diskusija kao sto je uobicajeno imamo ja i Maki.
 
Poslednja izmena:
Naravno da moze ali ne zbog toga sto ces mu ti reci nego zato sto je skontao da mu nestalo argumentacije...
...prica se da je trenutno Maki na specijalizaciju za digstivno trakt ali kad se vrati onda ce , verujem,puno toga biti sasvim drugacije.
Samo ga savetujem kako pred rugačima dostojanstvo da sačuva, a on to ne
mora da prihvati. Ne može objasniti nešto nekome ko ne želi da shvati. On o
duhovnom, a ti o digestivnom traktu. O tome možeš da pišeš na Nauci ili na
Zdravlju. Ovo je Religija i duhovnost.
 
Samo ga savetujem kako pred rugačima dostojanstvo da sačuva, a on to ne
mora da prihvati. Ne može objasniti nešto nekome ko ne želi da shvati. On o
duhovnom, a ti o digestivnom traktu. O tome možeš da pišeš na Nauci ili na
Zdravlju. Ovo je Religija i duhovnost.
Naravno da je ovo Religija dok se pisani komentari kontaju tek kada se celosno procitaju...ukoliko bi to uradila skontala bi u cemu je poruka i zasto je bilo od krucijalne vaznosti izneti elementarne podatke o ljudskom digestivnoim traktu na bazicnom nivou predskolske uzrasti...Dakle nije to bilo u funkciji medicinske strucne rasprave nego dopuna elementarnog znanja u vezi te materije a u kontekst tekuce teoloske rasprave....

Kao sto rekoh,to se mose skontati jedino ukoliko se citaju komentari integralno.
 
Naravno da je ovo Religija dok se pisani komentari kontaju tek kada se celosno procitaju...ukoliko bi to uradila skontala bi u cemu je poruka i zasto je bilo od krucijalne vaznosti izneti elementarne podatke o ljudskom digestivnoim traktu na bazicnom nivou predskolske uzrasti...Dakle nije to bilo u funkciji medicinske strucne rasprave nego dopuna elementarnog znanja u vezi te materije a u kontekst tekuce teoloske rasprave....

Kao sto rekoh,to se mose skontati jedino ukoliko se citaju komentari integralno.
To je tipično ateistička argumentacija. Kada neko o duhovnom govori, ateista
neće priznati da ne razume o čemu se priča, nego će intelektualno da ucenjuje
sagovornika i šalje ga u niže razrede osnovne škole.
Toliko puta viđeno ovde da je postalo načisto dosadno.
 
To je tipično ateistička argumentacija.
Kao sto rekoh,ne mogu drugi citati umesto tebe,to si moras sama odraditi...mozda ne samo jednom ali vec nakon nekoliko povtaranja postoji velika mogucnist da umesto ateisticke primetis Biblijsku argumentaciju.

Kada neko o duhovnom govori, ateista
neće priznati da ne razume o čemu se priča, nego će intelektualno da ucenjuje
sagovornika i šalje ga u niže razrede osnovne škole.
Toliko puta viđeno ovde da je postalo načisto dosadno.
A jos gore je kad je nesto zaista duhovno i simbolicko dok ga neki prikazuju da je deo realnog i materijalnog i upravo se tada desavaju najvece parodije hriscanstva.
 
Kao sto rekoh,ne mogu drugi citati umesto tebe,to si moras sama odraditi...mozda ne samo jednom ali vec nakon nekoliko povtaranja postoji velika mogucnist da umesto ateisticke primetis Biblijsku argumentaciju.


A jos gore je kad je nesto zaista duhovno i simbolicko dok ga neki prikazuju da je deo realnog i materijalnog i upravo se tada desavaju najvece parodije hriscanstva.
Ma da.. treba mi da pročitam sto puta da bih shvatila zašto govoriš o fekalijama.. :roll:
 
Још један доказ о стварности Тијела Христовог у хљебу јесте текст Оче наша који гласи:
"Хљеб наш НАСУШНИ дај нам данас"

Ријеч која се преводи као насушни јесте ἐπιούσιον (епиоусион). Ово је ријеч КОЈА ЈЕ НАСТАЛА У ЈЕВАНЂЕЉУ. Не постоји прије јеванђеља у грчком језику. Значи та ријеч је измишљена јер су апостоли морали да опишу једну стварност која није имала преседана раније. Није постојала ријеч да се опише тај концепт који је ту изражен. А какав то може бити нови концепт везан за ХЉЕБ? Па јасно то једино може бити хљеб у Евхаристији који је Тијело Христово. Епиоусион је настала спајањем епи (над) и оусиа (суштина). Надсуштаствени хљеб. Хљеб који превазилази суштину хљеба. Ако је Тијело Христово пука симболика онда наравно ту нема ничег надсуштаственог. Хљеб је хљеб и то је то. Али Свето Писмо нам каже другачије.
da, jer se ne bi pozivao na manu, ni ona nije bila samo simbolicna, pa pomrese
  • Jovan 7,48-51 Ja sam hleb života. Oci vaši jedoše manu u pustinji i pomreše. Ovo je hleb koji silazi s neba: da koji od njega jede ne umre. Ja sam hleb živi koji sidje s neba; ako ko jede od ovoga hleba živeće vavek; i hleb koji ću ja dati telo je moje, koje ću ja dati za život sveta.
  • Jovan7,58 Ovo je hleb koji sidje s neba: ne kao što oci vaši jedoše manu i pomreše; koji jede ovaj hleb živeće vavek.
 

Back
Top