14 pravila za odlaženje u crkvu

A sto bi to navodio,jesu li apostoli uvek kazivali kada je nesto simbolicno ?
Jel ikad Isus dok je bio u ljudskom telu,dakle pre raspeca,navodio da je neki prikaz simbolicki ?
Ili po Isus nikada nije govorio u simbolici ?

Daj se molim te fokusiraj mojim navodima koji su izuzetno ozbiljni stoga ih trebas ili osporiti ili potvrditi !!!
Daj se molim te fokusiraj na činjenicu da je Hristos dobio direktno pitanje o tome kako može nekome dati Svoje tijelo i da nije odgovorio da je u pitanju samo simbolizam čime bi u potpunosti razbio svu sablazan i šokiranost Svojih slušalaca već je dodatno naglasio realnost potrebe da se jede Njegovo Tijelo i pije Njegova Krv te da je čak zbog toga bio spreman da izgubi neke od Svojih slušalaca. Toliko je bilo bitno da se ta poruka prenese.
 
Још један доказ о стварности Тијела Христовог у хљебу јесте текст Оче наша који гласи:
"Хљеб наш НАСУШНИ дај нам данас"

Ријеч која се преводи као насушни јесте ἐπιούσιον (епиоусион). Ово је ријеч КОЈА ЈЕ НАСТАЛА У ЈЕВАНЂЕЉУ. Не постоји прије јеванђеља у грчком језику. Значи та ријеч је измишљена јер су апостоли морали да опишу једну стварност која није имала преседана раније. Није постојала ријеч да се опише тај концепт који је ту изражен. А какав то може бити нови концепт везан за ХЉЕБ? Па јасно то једино може бити хљеб у Евхаристији који је Тијело Христово. Епиоусион је настала спајањем епи (над) и оусиа (суштина). Надсуштаствени хљеб. Хљеб који превазилази суштину хљеба. Ако је Тијело Христово пука симболика онда наравно ту нема ничег надсуштаственог. Хљеб је хљеб и то је то. Али Свето Писмо нам каже другачије.
 
Daj se molim te fokusiraj na činjenicu da je Hristos dobio direktno pitanje o tome kako može nekome dati Svoje tijelo i da nije odgovorio da je u pitanju samo simbolizam čime bi u potpunosti razbio svu sablazan i šokiranost Svojih slušalaca već je dodatno naglasio realnost potrebe da se jede Njegovo Tijelo i pije Njegova Krv te da je čak zbog toga bio spreman da izgubi neke od Svojih slušalaca. Toliko je bilo bitno da se ta poruka prenese.
U redu,odgovoricu ti na ovo a onda ocekujem tvoj konacni odgovor na moje Biblijske dokaze.
Odgovor na tvoje pitanje nalazimo u istom poglavlju samo nekoliko redaka dalje:

Jpv.6,60-63:
"...Tada mnogi od učenika njegovijeh koji slušahu rekoše: ovo je tvrda besjeda! ko je može slušati?
A Isus znajući u sebi da učenici njegovi viču na to, reče im: zar vas ovo sablažnjava?
A kad vidite sina čovječijega da odlazi gore gdje je prije bio?
Duh je ono što oživljava; tijelo ne pomaže ništa. Riječi koje vam ja rekoh duh su i život su..."

Kao sto si vec citirao Isus je rekao "...zaista, zaista vam kažem: ako ne jedete tijela sina čovječijega i ne pijete krvi njegove, nećete imati života u sebi..."
dok samo malo kasnije U KONTEKST NJEGOVIH RECI jasno im kaze koji je znacaj - da su pomenuti zivot zapravo Njegove reci stoga koji jede Njegovog tela misli se na ONOM KOJI SLUSA NJEGOVE RECI !!!



Ovo je jasan dokaz da je pomenuti Isusov govor bio simbolican stoga se sad daj molim te fokusiraj na mojim predhodnim Biblijskim dokazima.
 
U redu,odgovoricu ti na ovo a onda ocekujem tvoj konacni odgovor na moje Biblijske dokaze.
Odgovor na tvoje pitanje nalazimo u istom poglavlju samo nekoliko redaka dalje:

Jpv.6,60-63:
"...Tada mnogi od učenika njegovijeh koji slušahu rekoše: ovo je tvrda besjeda! ko je može slušati?
A Isus znajući u sebi da učenici njegovi viču na to, reče im: zar vas ovo sablažnjava?
A kad vidite sina čovječijega da odlazi gore gdje je prije bio?
Duh je ono što oživljava; tijelo ne pomaže ništa. Riječi koje vam ja rekoh duh su i život su..."

Kao sto si vec citirao Isus je rekao "...zaista, zaista vam kažem: ako ne jedete tijela sina čovječijega i ne pijete krvi njegove, nećete imati života u sebi..."
dok samo malo kasnije U KONTEKST NJEGOVIH RECI jasno im kaze koji je znacaj - da su pomenuti zivot zapravo Njegove reci stoga koji jede Njegovog tela misli se na ONOM KOJI SLUSA NJEGOVE RECI !!!



Ovo je jasan dokaz da je pomenuti Isusov govor bio simbolican stoga se sad daj molim te fokusiraj na mojim predhodnim Biblijskim dokazima.
Mudrice moja pametna pa jesi pomislio da su te riječi upravo one neposredno prije toga izgovorene o potrebi jedenja Njegovog Tijela i Njegove Krvi A KOJE SU SABLAŽNJAVALE UČENIKE. A zašto su ih sablažnjavale? Pa iz istog razloga što i tebe sablažnjavaju. Ali Hristos njima nije rekao da se simbolički jede Njegovo Tijelo i pije Njegova Krv što bi uklonilo njihovu sablazan. Ne, Hristos njima još dodatno ističe da su Njegove pređašnje riječi o jedenju Tijela i pijenju Krvi toliko bitne da su duh i život upravo tim riječima koje si boldovao. Ovo što si ti boldovao pobija tvoju poentu.

I zašto si odjednom ispustio "pijenje Krvi"? Nešto ti smeta taj dio jel da? Jel i pijenje Krvi označava slušanje riječi?

A što se tiče tvojih "dokaza" ti u Evharistiji ne jedeš mrtvo Tijelo nekog pokojnika ili mrtve životinje već jedeš PROSLAVLJENO ŽIVO TIJELO Spasitelja. Dakle to je potpuna nova i različita kategorija hrane koja se uopšte ne razmatra u propisima Starog zavjeta JER TADA NIJE BILA AKTUELNA POŠTO NIJE POSTOJALA.
 
Mudrice moja pametna pa jesi pomislio da su te riječi upravo one neposredno prije toga izgovorene o potrebi jedenja Njegovog Tijela i Njegove Krvi A KOJE SU SABLAŽNJAVALE UČENIKE. A zašto su ih sablažnjavale? Pa iz istog razloga što i tebe sablažnjavaju. Ali Hristos njima nije rekao da se simbolički jede Njegovo Tijelo i pije Njegova Krv što bi uklonilo njihovu sablazan. Ne, Hristos njima još dodatno ističe da su Njegove pređašnje riječi o jedenju Tijela i pijenju Krvi toliko bitne da su duh i život upravo tim riječima koje si boldovao. Ovo što si ti boldovao pobija tvoju poentu.

I zašto si odjednom ispustio "pijenje Krvi"? Nešto ti smeta taj dio jel da? Jel i pijenje Krvi označava slušanje riječi?

A što se tiče tvojih "dokaza" ti u Evharistiji ne jedeš mrtvo Tijelo nekog pokojnika ili mrtve životinje već jedeš PROSLAVLJENO ŽIVO TIJELO Spasitelja. Dakle to je potpuna nova i različita kategorija hrane koja se uopšte ne razmatra u propisima Starog zavjeta JER TADA NIJE BILA AKTUELNA POŠTO NIJE POSTOJALA.
Budi korektan,dao sam ti konkretnog odgovora sad se fokusiraj na moje Biblijske dokaze i pitanje koje je iz njih proizaslo !
Dakle ???
 
Pa bio sam korektan i dao sam svoj odgovor na tvoje prvobitno pitanje. To je posljednji pasus moje poruke.
Maki,dao sam ti jasne citate da je realna krv od bilo kog bica bila zabranjena za konsumaciju a dao sam ti i citata koje iskljucuje ljudsko meso od listu jelovnika vernih.
A nakon toga sam te pitao dali su apostoli i sam Isus po tom osnovu krsili Bozji zakon a ti mi do sada jos uvek nisi odgovorio...
Ili ako ti lakse da dopunim pitanje: dali je Isus te veceri pojeo svoje telo i pio svoju krv ?
 
Maki,dao sam ti jasne citate da je realna krv od bilo kog bica bila zabranjena za konsumaciju a dao sam ti i citata koje iskljucuje ljudsko meso od listu jelovnika vernih.
A nakon toga sam te pitao dali su apostoli i sam Isus po tom osnovu krsili Bozji zakon a ti mi do sada jos uvek nisi odgovorio...
Ili ako ti lakse da dopunim pitanje: dali je Isus te veceri pojeo svoje telo i pio svoju krv ?
A ja sam ti pojasnio da su Tijelo i Krv Hristova drugačija kategorija tijela i krvi od onih koji su tretirani u SZ zakonima. Dakle nikakav zakon nije prekršen.
 
4. Četvrti kanonski uslov. Muškarci treba uvek da stoje u crkvi na desnoj strani, a žene na levoj strani. I ovim redosledom treba da stoje u crkvi: stari ljudi na čelu, sredovečni iza njih, najmlađi iza njih, mladići i dečaci isto tako. Takođe i žene. A između muškaraca i žena ostavite stazu u crkvi, da bi prošao ko dođe da se pokloni i da odnese dar svetom oltaru.


8. Osmi kanonski uslov. Znajte da nakon što sveštenik izrekne blagoslov početka Svete liturgije, nikom više nije dopušteno da se klanja u crkvi ili da još nosi darove oltaru, jer je to veliki greh.Kada čuješ da sveštenik kaže: „Blagosloveno Carstvo Oca i Sina i Svetoga Duha, sada i uvek i u vekove vekova“ – gotovo je! Od tada svako stoji mirno na svom mestu, ne odlazi više da se klanja. Čak i ako si došao s darom u crkvu, sa svećom i sa prosforom, predaćeš ih na kraju.Jer od toga časa sveštenik stupa u Svetu liturgiju i nema više vremena da uzme dar. Jer ako odeš, i on prestane sa liturgisanjem, ostaje mu mnoštvo molitava, i ima greh. Dakle, darovi se predaju u crkvi do blagoslova Svete liturgije.Od tada nadalje nije više dopušteno ni da se klanjaš, zato što uznemiravaš one koji žele da slušaju Svetu liturgiju.
Meni su ovo 4. i 8. pravilo malo u suprotnosti a i nisam videla da to neko postuje u crkvi. Nisam ni sama znala za to.

Kad pocne Liturgija, i dalje ljudi dolaze i klanjaju se pred glavnim ikonama, poljube ih, ostave novac, pa onda stanu sa strane.
Uhhh 14 pravila..Ko ce to sve da zapamti
A najpametnije pravilo je da se ne ljube ikone ...to mi je skroz neprihvatljivo da stotine njih ljubi ikonu, ostavlje bakterije na njoj i slicno
Pa nije receno da se ne ljube ikone, nego da se ne ljube u lice svetitelji na ikonama, moze dole kod nogu i gore oko glave tj. oreola.
 
Zar Alana Forda ne treba shvatiti ozbiljno ?
Mozda i deda mraza, baba rogu, pticu trkacicu.......
Svi su oni iz knjiga kao i biblije
Zapravo ne jer je Sveto Pismo jedina SVETA KNJIGA koja toliko temeljno govori o Bogu o Njegovom stvaranju,o ljudskim obavezima prema Njemu ,o ljjudskoj istoriji i o ljudskoj buducniosti sa toliko velikom prciznosci da ponekad prosto frapira i one okorele nevernike.
 
Da, imao je ali Njegovo Tijelo koje mi jedemo je potpuno drugačije od naših. Skroz druga kategorija.
Jok bato,to sto bi vi trebali jesti trebalo je biti potpuno isto telo kao sto su jeli Isus i apostoli one veceri stoga se jos jednom zapitaj sta vi to zapravo jedete ??

Pitao sam te dali je Isus pojeo samog sebe te veceri ?

I ono bitnije - dali su SZ-ne zapovesti o cistoj/necistoj ishrani i konkretno o krvi predvidjale zabranu samo za neke kategorije krvi i necistog mesa ili je to vazilo ZA SVA NECISTA MESA i bukvalno ZA SVU KRV ???
 
Jok bato,to sto bi vi trebali jesti trebalo je biti potpuno isto telo kao sto su jeli Isus i apostoli one veceri stoga se jos jednom zapitaj sta vi to zapravo jedete ??

Pitao sam te dali je Isus pojeo samog sebe te veceri ?

I ono bitnije - dali su SZ-ne zapovesti o cistoj/necistoj ishrani i konkretno o krvi predvidjale zabranu samo za neke kategorije krvi i necistog mesa ili je to vazilo ZA SVA NECISTA MESA i bukvalno ZA SVU KRV ???
Jeste, pojeo je Sam Sebe. Ti idalje ne shvataš da su Tijelo i Krv Hristova nešto potpuno novo što se ne može uklopiti u starozavjetnu paradigmu. Toliko si opsjednut starozavjetnim propisima kao fariseji da nije ni čudo. Da li je moguće da ti pojedeš nečije tijelo i popiješ nečiju krv a da ta osoba ostane živa? Nije. A sad zamisli da to rade milioni ljudi već dvije hiljade godina jednoj Osobi a ta Osoba je neprestano živa. E to je Evharistija. To je nešto što se ne može pojmiti ljudskom logikom i prebiranjem po zakonima. Ni Hristos ni apostoli nisu opsesivno čitali Stari zavjet da ne bi slučajno nešto tamo prekršili. I nisu ništa prekršili. Tijelo i Krv Hristova nisu predmet nikakvog starozavjetnog zakona. Ili ćeš vjerovati Hristu koji nigdje nije rekao da je to simbolično Njegovo Tijelo i Njegova Krv niti je to na bilo koji drugi način implicirao ili ćeš idalje ostati zarobljen u farisejskom podređivanju svega Starom zavjetu pa i Samog Hrista. Izbor je tvoj.
 
"26 Jer kad god jedete ovaj hleb i čašu ovu pijete, smrt Gospodnju obznanjujete, dokle ne dodje.
27 Tako koji nedostojno jede ovaj hleb ili pije čašu Gospodnju, kriv je telu i krvi Gospodnjoj.
28 Ali čovek da ispituje sebe, pa onda od hleba da jede i od čaše da pije;
29 Jer koji nedostojno jede i pije, sud sebi jede i pije, ne razlikujući tela Gospodnjeg.
" (1 Korinćanima 11:26-29).

Zašto bi neko bio kriv Tijelu i Krvi Hristovoj ako nedostojno pije običan simbol toga? Zašto sebi neko pije sud ako pije običan hljeb i obično vino u malo svečanijim uslovima?
 
Jeste, pojeo je Sam Sebe.
Hristos pojeo sam sebe i deo Njegovog tela izbacio kroz digestivni trakt u obliku fekalija ?
Isto kao sto su i apostoli uradili - pretvoroli Hrista u fekalija ???
Dooobro covece zar nisi svesan da je ovo bukvalno jedna od najvecih jeresi i hule na Boga ???
Ti idalje ne shvataš da su Tijelo i Krv Hristova nešto potpuno novo što se ne može uklopiti u starozavjetnu paradigmu.
Koliko god bilo novo to se unosi u telo zivog organizma i ako li sve to nije simbolika onda nam logika namece cinjenicu da ti i tvoji verski ucitelji forsirate ideju da bukvalno u kontinuitetu HRISTA TRANSFORMISETE U FEKALIJA !!!

Zar je moguce da toliko ponizavate i mrzite Hrista,pa to ne rade ni oni okoreli bezboznici koji ga psuju i proklinju ?
Toliko si opsjednut starozavjetnim propisima kao fariseji da nije ni čudo.
Ja te ne pitam za danas vec za vreme kada se desila ta vecera a to je definitivno vreme PRE Njegovog raspeca sto ce reci u vreme kada je jos uvek u optreku bio Stari Zavet sto ce reci da su na snazi bili svi zakoni ukljucujuci i obredni o prinosenju krvnih zrtava !!!
U to vreme svi su vernici bili obavezni postovati kompletan Bozji zakon jer se jos uvek nije ispunio onaj zakon koji je simbolizirao/bio sjen na zrtvu Bozjeg Jagnjeta !
Da li je moguće da ti pojedeš nečije tijelo i popiješ nečiju krv a da ta osoba ostane živa? Nije.
E pa jel Isus umro te veceri u trenutku kada je pojeo sam sebe i kada su ga pojeli apostoli ???
Nije !!!
Stoga daj si nadji onu macku sa dugackim repom i sve si ove teoloske tvrdnje tamo okaci !!!
A sad zamisli da to rade milioni ljudi već dvije hiljade godina jednoj Osobi a ta Osoba je neprestano živa. E to je Evharistija. To je nešto što se ne može pojmiti ljudskom logikom i prebiranjem po zakonima. Ni Hristos ni apostoli nisu opsesivno čitali Stari zavjet da ne bi slučajno nešto tamo prekršili. I nisu ništa prekršili. Tijelo i Krv Hristova nisu predmet nikakvog starozavjetnog zakona. Ili ćeš vjerovati Hristu koji nigdje nije rekao da je to simbolično Njegovo Tijelo i Njegova Krv niti je to na bilo koji drugi način implicirao ili ćeš idalje ostati zarobljen u farisejskom podređivanju svega Starom zavjetu pa i Samog Hrista. Izbor je tvoj.
"26 Jer kad god jedete ovaj hleb i čašu ovu pijete, smrt Gospodnju obznanjujete, dokle ne dodje.
27 Tako koji nedostojno jede ovaj hleb ili pije čašu Gospodnju, kriv je telu i krvi Gospodnjoj.
28 Ali čovek da ispituje sebe, pa onda od hleba da jede i od čaše da pije;
29 Jer koji nedostojno jede i pije, sud sebi jede i pije, ne razlikujući tela Gospodnjeg.
" (1 Korinćanima 11:26-29).

Zašto bi neko bio kriv Tijelu i Krvi Hristovoj ako nedostojno pije običan simbol toga? Zašto sebi neko pije sud ako pije običan hljeb i obično vino u malo svečanijim uslovima?

Mac,mac,mac...gde ode bre ona macka ???
 
Pa mudrice moja zar i vi ne smatrate da hljeb simbolizuje tijelo Hristovo a vino krv? Znači i vi ono što simbolizuje Hristovu žrtvu pretvarate u fekalije?

Ako je Hristos rekao da Ga jedemo onda Ga jedemo. Jel ti teško ovo shvatiti? Da je simbolično Hristos bi rekao to jasno da je simbolično.
 
Pa mudrice moja zar i vi ne smatrate da hljeb simbolizuje tijelo Hristovo a vino krv? Znači i vi ono što simbolizuje Hristovu žrtvu pretvarate u fekalije?
Ne,ja znam i verujem da je to simbolika koja nas samo potseca na Njegovu zrtvu a razumno znam da jedem obican hleb i pijem obicni grozdovi sok/vino !
Ako je Hristos rekao da Ga jedemo onda Ga jedemo. Jel ti teško ovo shvatiti? Da je simbolično Hristos bi rekao to jasno da je simbolično.
Rekao da Ga jedemo u simbolickom smislu jer se upravo to i desilo...
E sad Isus je ujedno dao i primer o poniznosti kojeg vi odbacujete stoga se jos jednom zapitaj sta to zaista radite a sto ne radite !
 
I to što simboliše Hristovu žrtvu se pretvara u fekalije. Zašto je to manje "bogohulno"?
To ne simbolise SVE VREME nego u trenutku kad ga jedes u tom trenutku se secamo Hristovog lomljenja stoga simbolika ide u paketu - nit taj h;eb ima znacaj pre jela nit posle jela nego iskljucivo u trenutku kad se jede i pije !!!
Jel primecujes razliku ??????
Nikad nije rekao da je to simbolika. Zašto ubacuješ nešto što On nikad nije rekao?
Ovo sam ti vec objasnio - ako li nije simbolika onda su Isus i apostroli krsili Bozji zakon koji je to izricito branio dok ujedno u Bibliji imamo jasan stav da je Isus bio bezgresan dok je ujedno i sam tvrdio DA NIJE DOSAO DA KVARI/KRSI/UKIDA ZAKON !!!
 
Аха значи иако није рекао да је симболика мора бити симболика. Значи ти не вјерујеш Христу? Да је симболика јасно би рекао "ово ПРЕДСТАВЉА моје Тијело" а не "ово ЈЕ МОЈЕ ТИЈЕЛО".
 
Аха значи иако није рекао да је симболика мора бити симболика. Значи ти не вјерујеш Христу? Да је симболика јасно би рекао "ово ПРЕДСТАВЉА моје Тијело" а не "ово ЈЕ МОЈЕ ТИЈЕЛО".
Ti i dalje ignorises realnost,Hrista i apostole cinis prestupnicima Bozjeg zakona a u kontinuitetu Hristovo telo transformises u fekalija ?
Jesi li svesan sta cinis covece...?
 

Back
Top