Da li je muslimanima dozvoljeno da budu na Antarktiku za vrijeme ramazanskog posta?

Сад ми је јасно зашто нема муслимана на половима, сви који су тамо отишли су помрло од глади и жеђи јер су морали да посте, тј. ништа да не једу и не пију све док сунце не зађе, дакле 6 месеци.

:hahaha:
 

Naime, s obzirom da se svi u namazu okrećemo prema Kabi u Mekki, svetogeografskoj osovini svih muslimana, za polarne krajeve u kojima nije moguće na uobičajen način odrediti namaska vremena, moglo bi važiti i pravilo mekkanskog takvima, tj. da vrijeme svakog od pet dnevnih namaza počinje tačno u isto vrijeme kad i u Mekki, bez obzira na vremensku zonu u kojoj se nalazimo.
 
Naime, s obzirom da se svi u namazu okrećemo prema Kabi u Mekki, svetogeografskoj osovini svih muslimana, za polarne krajeve u kojima nije moguće na uobičajen način odrediti namaska vremena, moglo bi važiti i pravilo mekkanskog takvima, tj. da vrijeme svakog od pet dnevnih namaza počinje tačno u isto vrijeme kad i u Mekki, bez obzira na vremensku zonu u kojoj se nalazimo.

Јбг, лако је бити верник у Мекки и везивати време за Мекку, ајд стисни петљу и буди тврд на половима..
 
Naime, s obzirom da se svi u namazu okrećemo prema Kabi u Mekki, svetogeografskoj osovini svih muslimana, za polarne krajeve u kojima nije moguće na uobičajen način odrediti namaska vremena, moglo bi važiti i pravilo mekkanskog takvima, tj. da vrijeme svakog od pet dnevnih namaza počinje tačno u isto vrijeme kad i u Mekki, bez obzira na vremensku zonu u kojoj se nalazimo.

daj hadis u kojem je Muhamed to rekao
 
Sura El-En'am
151. Reci: ”Dođite da vam kažem šta vam Gospodar vaš propisuje: da
Njemu nikoga ravnim ne smatrate, da roditeljima dobro činite, da
djecu svoju, zbog neimaštine, ne ubijate – Mi i vas i njih hranimo –
ne približujte se nevaljalštinama, bile javne ili tajne; ne ubijajte onog
koga je Allah zabranio ubiti, osim kada to pravda zahtijeva – eto, to
vam On preporučuje da biste razmislili –
152. i da se imetku siročeta ne približavate, osim na najljepši način, sve
dok punoljetno ne postane, i da krivo na litru i na kantaru ne mjerite
Mi nikoga preko njegove mogućnosti ne zadužujemo – i kad
govorite, da krivo ne govorite, pa makar se ticalo i srodnika, i da
obaveze prema Allahu ne kršite – eto, to vam On naređuje da biste
to na umu imali.


Sura El-Bekare
286. Allah nikoga ne opterećuje preko mogućnosti njegovih: u njegovu
korist je dobro koje učini, a na njegovu štetu zlo koje urad
i. Gospodaru
naš, ne kazni nas ako zaboravimo ili što nehotice učinimo!
Gospodaru naš, ne tovari na nas breme kao što si ga tovario na one
prije nas! Gospodaru naš, ne stavljaj nam u dužnost ono što ne možemo
podnijeti, pobriši grijehe naše i oprosti nam, i smiluj se na nas.
Ti si Gospodar naš pa nam pomozi protiv naroda koji ne vjeruje!
 
ja ne verujem hadisima, ali ti verujes

zato bi zeleo neki dokaz da je Bog rekao Muhamedu za polove, koliko dugo dan traje tamo i kako muslimani tamo da zive

Islam ce jednog dana vladati svetom, zar ne, pa morala bi postojati uputa za muslimane koji zive i koji ce ziveti tamo

Israphel nije nista konkretno rekao ovim ajetima... to moze da se odnosi na bilo sta
 
ja ne verujem hadisima, ali ti verujes

zato bi zeleo neki dokaz da je Bog rekao Muhamedu za polove, koliko dugo dan traje tamo i kako muslimani tamo da zive

Islam ce jednog dana vladati svetom, zar ne, pa morala bi postojati uputa za muslimane koji zive i koji ce ziveti tamo

Israphel nije nista konkretno rekao ovim ajetima... to moze da se odnosi na bilo sta

Pa ako nije moguće postiti onda nije obavezno po toj vremenskoj zoni jer je to izvan mogućnosti ljudi i ljudi se izlažu velikom riziku po svoje zdravlje...
 
ja ne verujem hadisima, ali ti verujes

zato bi zeleo neki dokaz da je Bog rekao Muhamedu za polove, koliko dugo dan traje tamo i kako muslimani tamo da zive

Islam ce jednog dana vladati svetom, zar ne, pa morala bi postojati uputa za muslimane koji zive i koji ce ziveti tamo

Israphel nije nista konkretno rekao ovim ajetima... to moze da se odnosi na bilo sta

Рекао је.
Не мора да се трпи ако ниси у могућности.
 
Objasnjenje je da ce se odredjivati namaski vaktovi, a samim tim i vrijeme pocetka i prekida posta. Naime u poznatom hadisu o Dedždžalovu dolasku na Zemlju pred Sudnji dan, Poslanik, s.a.v.s., kaže kako će on na Zemlji provesti 40 dana. Prvi dan njegova boravka trajat će koliko jedna godina, drugi dan koliko mjesec dana, treći dan kao sedmica, a ostali dani kao naši normalni dani. Na to neko upita Poslanika, s.a.v.s.: ''Za onaj dan koji će trajati koliko jedna godina, hoće li biti dovoljno obavljati namaz samo pet puta?'' Poslanik, s.a.v.s., odgovori: ''Ne, trebat će računati!''
 
Prvi dan njegova boravka trajat će koliko jedna godina

bas bi voleo da vidim taj dan kada Sunce bude obasjalo celu elipsoidnu planetu... bas me interesuje kako

Elif Lam Mim.*

Ova Knjiga, u koju nema nikakve sumnje, uputstvo je svima onima koji se budu Allaha bojali;

onima koji u nevidljivi svijet budu vjerovali i molitvu obavljali i udjeljivali dio od onoga što im Mi budemo davali;

i onima koji budu vjerovali u ono što se objavljuje tebi i u ono što je objavljeno prije tebe, i onima koji u onaj svijet budu čvrsto vjerovali.

Njima ce Gospodar njihov na Pravi put ukazati i oni ce ono što žele ostvariti.

Onima koji neće da vjeruju doista je svejedno - opominjao ih ti ili ne opominjao - oni neće vjerovati.

Allah je zapečatio srca njihova i uši njihove, a pred očima njihovim je koprena; njih čeka patnja golema.
 
Malo šale nije zgoreg.
10389998_651236395009511_1735683520014962015_n.jpg
 
Elif Lam Mim.*

Ova Knjiga, u koju nema nikakve sumnje, uputstvo je svima onima koji se budu Allaha bojali;

onima koji u nevidljivi svijet budu vjerovali i molitvu obavljali i udjeljivali dio od onoga što im Mi budemo davali;

i onima koji budu vjerovali u ono što se objavljuje tebi i u ono što je objavljeno prije tebe, i onima koji u onaj svijet budu čvrsto vjerovali.

Njima ce Gospodar njihov na Pravi put ukazati i oni ce ono što žele ostvariti.

Onima koji neće da vjeruju doista je svejedno - opominjao ih ti ili ne opominjao - oni neće vjerovati.

Allah je zapečatio srca njihova i uši njihove, a pred očima njihovim je koprena; njih čeka patnja golema.

hvala sto si mi otvorio oci... sad mi sve jasno
 
Prosto nema odgovora na ovo pitanje iz jednog praktičnog razloga:
Autori verskih knjiga koje citirate nisu ni znali da postoji nešto slično polovima (Arktik i Antarktik). I ne samo to, nisu znali mnogo toga još što mi danas znamo.
Identičan je slučaj i sa piscima hrišćanskih jevanđelja.
No treba im oprostiti, nisu se bavili moreplovstvom i istraživanjem Planete.
 
da decu svoju, zbog neimaštine, ne ubijate
E ovo je vrlo značajno za shvatanje.
Da li znate na šta su spremni ljudi koji su na ivici i svoje dete da ubiju da se ne muči?
Od standarda zavisi odnos prema deci, prema životu, prema svetu.
Muka je veliki pokretač.
Zato je bitan uravnotežen svetski ekonomski i socijalni standard. Naravno, uz to i obrazovanje. A kakvo se obrazovanje očekuje od onoga ko se bori za život?
 

Back
Top